Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 45

Θέμα: Πρώτη μηχανή - Τι να προσέξω;

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George990 Προβολή μηνύματος
    Είναι αλήθεια οικονομικά τέτοια μηχανάκια; Ακούω για κάτι καταναλώσεις που θυμίζουν αυτοκινήτου και αυτοκίνητο έχω. Τουλάχιστον το ταξίδι εκεί είναι πιο άνετο, πάντως καιρού και νιώθει και η γυναίκα πιο ασφαλής και ήρεμη.

    Μία συμπλήρωση να κάνω : το αυτοκινητακι μου τρώει 6/100, θέλει 60 ευρώ σερβις (δεν ισχύει για όλους το ξέρω, απλά εχω άκρη και για τα ανταλλακτικά του και για την εργασια) και 300 ευρώ λάστιχα. Μια cbr 600 τι κόστος συντήρησης έχει και πόσο καίει;
    Το cbr έχει παραπάνω κόστος κίνησης και συντήρησης από το αυτοκίνητό σου. Μήπως να μείνεις με το αυτοκίνητο (προς το παρόν τουλάχιστον);

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George990 Προβολή μηνύματος

    Αντίθετα μια 500αρα-600αρα έχει την κατανάλωση ενός αυτοκινήτου - υποθέτω και το κόστος συντήρησης της δεν θα διαφέρει ιδιαίτερα. Τα σκούτερ βολικά αλλά αν σπάσει κάποιο πλαστικό, οι μαρτυρίες λένε ότι πληρώνεις σε χρυσάφι το βάρος του. Άρα τι κάνουμε από εδώ και μπρος; Τι είναι αυτό που μπορεί να ικανοποιήσει και οικονομία/αξιοπιστία και να μας πάει σε ενα εύλογο χρονικό διάστημα Αθήνα-Πάτρα χωρίς να χρειαστούμε φυσικοθεραπεία μετά το ταξίδι;
    Γενικά αυτή η παράγραφος που απομόνωσα εδώ, δεν ισχύει. 500άρα-600άρα δεν είναι μια μόνο, έχει πολλές παραλλαγές η αγορά σε αυτούς τους κυβισμούς, με πολύ μεγάλες διαφορές μεταξύ τους. Επίσης, και για την ίδια μηχανή να μιλάμε, την οδηγάει ένας δεν καίει τίποτα, την οδηγάει άλλος και δεν προλαβαίνει να ψάχνει βενζινάδικα. Όλα αυτά κάνουν διαφορά, άλλο θα κάψεις πηγαίνοντας σαν άνθρωπος με ένα CB500X κι άλλο τελείως θα κάψεις πηγαίνοντας ''τσαντίλας'' με ένα CBR600RR.

    Ένα σύχρονο CB500F-X-R ή το C που κοιτάς εσύ, ας πούμε, έχει πολύ μικρές καταναλώσεις και υπό προυποθέσεις οδήγησης να μην πηγαίνεις χωρίς λόγο γρήγορα στην πόλη (εκτός που είναι το ΜΕΓΙΣΤΑ επικίνδυνο πράγμα να κάνεις με μοτοσυκλέτα) καίει πολύ μικρές ποσότητες, που κανένα αυτοκίνητο δεν μπορεί να πιάσει, εκτός ίσως από κάτι πολύ οικονομικά 1000ρια τύπου Seat Ibiza 2020 κι αυτό μόνο αν το πηγαίνεις με φόρα νεκροταφείου.

    Και μετά, είναι όλα πιο φτηνά στην μοτοσυκλέτα, π.χ. κάποιος παραπάνω λέει ότι τα λάστιχα του αυτοκινήτου είναι πιο φτηνά, πράγμα ψευδέστατο, ένα ζευγάρι λάστιχα για μια μοτοσυκλέτα δρόμου όπως το CB500X ας πούμε, έχει κάτω από 200 ευρώ στην αγορά, ένα σύχρονο αυτοκίνητο που οι 15'' τροχοί έχουν προ πολλού καταργηθεί και φοράνε όλοι 17'' που έχουν πιο ακριβές τιμές, έχει ένα 500ρικο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να βάλεις κάποιος αξιοπρεπές λάστιχο.

    Οι δε ρεαλιστικές καταναλώσεις των αυτοκινήτων, αυτές που ΘΑ πληρώνεις ΕΣΥ, όχι η ρεκλάμα εργοστασίων και περιοδικών, είναι πολύ μεγαλύτερες.

    Διόδια π.χ. στην Αττική οδό, το μοτό έχει 1.40 (1.22 με την κάρτα διέλευσης), και το αυτοκίνητο 2.85 (2.55 με το e-pass). Αν η εργασία σου απαιτεί να πηγαίνεις και να έρχεσαι 25 φορές το μήνα, κάτσε και δες πόσο παραπάνω βγαίνει το αμάξι ΜΟΝΟ τα διόδια.

    ΓΕΝΙΚΑ πάντως, το ρεαλιστικό ποσό που θα σου φεύγει από την τσέπη, είναι ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ μεγαλύτερο στο αυτοκίνητο, είτε μελετάμε το καύσιμο είτε μελετάμε το όλον κόστος.

    Ρεαλιστικό παράδειγμα δικό μου. Συγκρίνω το καθημερινό Honda ΑΧ-1 μου, με το Opel Astra 1600 2005 της κοπελιάς μου. Αυτή Σεπόλια, εγώ Πόρτο Ράφτη. Το πήγαινε-έλα με το AX-1 κοστίζει περίπου 7 ευρώ. Με το Astra με πολύ εγκράτεια στο γκάζι και προσπαθώντας γενναία να μην περάσω τα 100χλμ/ω στην πορεία στην Αοδό, φτάνουμε το 16ρι ευρώ, και αν πάω γρήγορα το 20ρικο. Στο κόστος χρήσης ενός οχήματος, μπαίνουν και οι προσωπικοί παράγοντες. Αν πάθει κάτι το Astra του παραδείγματός μου, θέλει μηχανικό και ...πολλά λεφτά. Αν πάθει κάτι το ΑΧ-1 το φτιάχνω μόνος μου, γιατί έχω αποκτήσει με τα χρόνια την ικανότητα για αυτό.

    ΓΕΝΙΚΑ και πάλι σου λέω, αυτά περί ''καίει όσο το αυτοκίνητο'' είναι παραμύθια για χαλιμάδες. Είναι πολύ πιο ακριβό σπορ το αμάξι.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/06/2021
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Όσον αφορά την προετοιμασία, πάντα τσέκαρα λάδια και πιέσεις ελαστικών και πάντα είχα οδική. Αυτό.
    Σαφές, εφόσον και εγώ δεν το διευκρινησα. Ο τυπικός έλεγχος που γίνεται σε όλα τα οχήματα πριν από ταξίδι πιάνεται στα ευκόλως εννοούμενα. Με τα μπαγκάζια σου τι γίνεται; Με συνεπιβάτη; Αρκετούς έχω διαβάσει να αναφέρουν ότι πέφτουν οι επιδόσεις της μηχανής και το 80-90 πχ γίνεται 50, όταν έχεις φορτίο.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George990 Προβολή μηνύματος
    Σαφές, εφόσον και εγώ δεν το διευκρινησα. Ο τυπικός έλεγχος που γίνεται σε όλα τα οχήματα πριν από ταξίδι πιάνεται στα ευκόλως εννοούμενα. Με τα μπαγκάζια σου τι γίνεται; Με συνεπιβάτη; Αρκετούς έχω διαβάσει να αναφέρουν ότι πέφτουν οι επιδόσεις της μηχανής και το 80-90 πχ γίνεται 50, όταν έχεις φορτίο.
    Ούτε καν ρε. Προφανώς πέφτει λίγο και η επιτάχυνση και η τελική σου, αλλά τίποτα τρελό. Τα περισσότερα πέρα δώθε τα'χω κάνει μόνος μου, έτσι:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	13217356_10207148457134483_5198816247143135016_o.jpg 
Προβολές:	110 
Μέγεθος:	87,8 KB 
ID:	429238

    Προφανώς είναι λίγο sketchy η φάση, αλλά πάντα έβαζα το βάρος μπροστά. Αν το ξανάκανα τώρα, ίσως να τον έβαζα οριζόντια τον σάκο.

    Στο θέμα μας όμως, ποτέ δεν είχα θέμα. Αν ξέρεις ότι θα πας μακρυά, βάζεις παραπάνω πιέσεις στα ελαστικά, αν είσαι δικάβαλο βάζεις αρκετά παραπάνω πίσω. Και αν έχεις στροφόμετρο, κοιτάς να μην φτάνεις κοντά στα κόκκινα. Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα. Στα 125 μοτέρ, ακόμα και στα κόκκινα να τα πηγαίνεις, αμφιβάλλω αν θα γίνει κάτι καταστροφικό, αλλά εγώ ήθελα να'μαι safe. Αυτά.

  5. #20
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.837
    Φίλε Γιώργο, και εγώ για Rebel έβγαλα το δίπλωμα, Rebel σκέφτομαι ακόμα πριν κοιμηθώ, Rebel ΔΕΝ ΠΗΡΑ.
    Οι λόγοι:
    δεν είναι εύκολη για πόλη γιατί δεν έχει την ευκινησία που έχουν οι Naked.
    Δεν είναι άνετο για δικάβαλλο,
    Δεν έχει σοβαρή επίδοση για να πεις ότι βγάζεις γούστα.
    Δεν παίρνει μπαγκάζια που χρειάζομαι Top case στο κάθε μέρα και 3πλέτα για ταξίδι.
    Τώρα σχετικά με αυτά που γράφεις και επειδή θα γίνω γραφικός πάλι να αναφέρω τι πήρα και πόσο χαρούμενος είμαι με την επιλογή μου(Transalp 700) σου προτείνω να ψαχτείς σε On/Off.
    Αλλά η κατανάλωση δεν είναι κατανάλωση για παπάκι, υπολογίζεις από 5,5 εως και 6,5 .
    Εντελώς αντικειμενικά πάλι στο Budget σου η καλύτερη πρόταση είναι μια Transalp 650 2005-2007.
    Αρνητικά είναι ότι δεν είναι Injection και δεν έχει ABS που σαν νέος το χρειάζεσαι.
    Θετικά είναι ότι είναι για τα πάντα και δεν σπάει δεν χαλάει είναι HONDA .
    Κόστη :
    λάδια φίλτρο 60 ευρώ ανά 10000χλμ. λάδια 45 ευρώ ανά 5000χλμ
    ένα τιτανομέγιστο σερβις με αλλαγή φίλτρου αέρα σε DNA/KN κλπ θα βγεί κοντά στα 300-350
    τριπλέτα θα έχει γιατι οι περισσότεροι με Transalp 650 το πάνε το ταξίδι τους.
    Λάστιχα 220 ευρώ ανά 3 χρόνια ή τα αντίστοιχα χλμ.
    Βενζίνη βγάζει σε μεικτό κύκλο ένα ντεποζιτο περίπου 180-200 χλμ . (23 Ευρώ γέμισμα με 98 οκτάνια)
    Τιμές παίζουν από 1800 μέχρι 2400 .
    Αν θες πληροφορίες επείδη είμαι και στον σύλλογο των Transalp Hellas στείλε μου όλο και κάποιος θα πουλάει ή θα ξέρει κάποιον που πουλάει κλπ και δεν θα πας εντελώς στα τυφλά.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Γενικά αυτή η παράγραφος που απομόνωσα εδώ, δεν ισχύει.
    Μιλάμε για 600 cc μεταχειρισμένο του 1,5 χιλιάρικου.

  7. #22
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.435
    XT 600.
    Άψογο για την πόλη,μειωμένο κόστος σέρβις στην πορεία -πχ δεν έχει ψυγείο οπότε σίγουρα δεν έχεις καθάρισμα και πιθανές ζημιές.
    Είναι στο όριο των χρημάτων σου,γνωστό μοτέρ που το πιάνει και ο τελευταίος ( σε απόσταση) μάστορας της επαρχίας με αφίσες PLAYBOY στο συνεργείο.
    Πολύ οικονομικό για όχημα 600κε.
    Άνετη σέλα για 2 άτομα

    Τα ζόρια.
    Το μόνο πρόβλημα είναι ο αέρας σε ταχύτητες 120+,ίσως βελτιώνεται με μία μάσκα που βλέπω σε κάποια.
    Αν έχεις καθημερινές διαδρομές σε ΑΟ πχ ίσως δεν σου κάνει.Αν είναι να κάνετε 2-3-4 μεγάλες βόλτες τον χρόνο άνετα με 110 χλμ .Πάει παραπάνω φυσικά αλλά όπως είπα,αέρας.
    Εξάλλου μιλάς για οικονομία σε καύσιμο ,με οποιαδήποτε μηχανή αρχίσεις σταθερά τα 140+ θα δεις αύξηση στην κατανάλωση,παλιές μηχανές που δεν φτιάχτηκαν όπως σήμερα με σκοπό
    την εξοικονόμηση του καυσίμου.
    Τώρα να σου πω πως με το ΧΤ έκανα Καβάλα-Θεσσ-Καβάλα με ένα τεπόζιτο μόνο,χαλαρά όμως 90-100χλμ/ω
    porca miseria.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    XT 600.
    Άψογο για την πόλη,μειωμένο κόστος σέρβις στην πορεία -πχ δεν έχει ψυγείο οπότε σίγουρα δεν έχεις καθάρισμα και πιθανές ζημιές.
    Είναι στο όριο των χρημάτων σου,γνωστό μοτέρ που το πιάνει και ο τελευταίος ( σε απόσταση) μάστορας της επαρχίας με αφίσες PLAYBOY στο συνεργείο.
    Πολύ οικονομικό για όχημα 600κε.
    Άνετη σέλα για 2 άτομα

    Τα ζόρια.
    Το μόνο πρόβλημα είναι ο αέρας σε ταχύτητες 120+,ίσως βελτιώνεται με μία μάσκα που βλέπω σε κάποια.
    Αν έχεις καθημερινές διαδρομές σε ΑΟ πχ ίσως δεν σου κάνει.Αν είναι να κάνετε 2-3-4 μεγάλες βόλτες τον χρόνο άνετα με 110 χλμ .Πάει παραπάνω φυσικά αλλά όπως είπα,αέρας.
    Εξάλλου μιλάς για οικονομία σε καύσιμο ,με οποιαδήποτε μηχανή αρχίσεις σταθερά τα 140+ θα δεις αύξηση στην κατανάλωση,παλιές μηχανές που δεν φτιάχτηκαν όπως σήμερα με σκοπό
    την εξοικονόμηση του καυσίμου.
    Τώρα να σου πω πως με το ΧΤ έκανα Καβάλα-Θεσσ-Καβάλα με ένα τεπόζιτο μόνο,χαλαρά όμως 90-100χλμ/ω
    +1

    Το μόνο κακό είναι η βενζίνη και ότι γενικά αν σε ενδιαφέρει να οδηγάς μια ασφαλή μοτοσυκλέτα πρέπει να κάνεις 1-2 επεμβασούλες, η πιο σημαντική για μένα το μπροστινό φρένο και μετά να βρεις κάποιον νορμάλ άνθρωπο να παλέψετε να βρείτε σωστά λάδια για το μπροστινό και να κάνεις κι ένα καλό σέρβις την πίσω ανάρτηση που είναι σώβρακο σε ΟΛΑ. Κατά τα άλλα, 3 χρόνια που το'χω μου'χει βγάλει από δω κι από κει τα κλασσικά προβλήματα, αλλά από χρήματα τίποτα τρελό. Αν έπινε 2λ λιγότερο ανά 100χλμ θα το κρατούσα για πάντα. Τίμιο μηχανάκι, αλλά δεν φτάνει ούτε κοντά στα 125 που καίνε 2.5/3λ στα 100χλμ. Μόνο αυτή είναι η ουσιαστική διαφορά, τώρα αν τα λάδια θα κάνουν 15-20 ευρώ παραπάνω κάθε 2.5-3κ χλμ μικρό το κακό.

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/06/2021
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Φίλε Γιώργο, και εγώ για Rebel έβγαλα το δίπλωμα, Rebel σκέφτομαι ακόμα πριν κοιμηθώ, Rebel ΔΕΝ ΠΗΡΑ.
    Οι λόγοι:
    δεν είναι εύκολη για πόλη γιατί δεν έχει την ευκινησία που έχουν οι Naked.
    Δεν είναι άνετο για δικάβαλλο,
    Δεν έχει σοβαρή επίδοση για να πεις ότι βγάζεις γούστα.
    Δεν παίρνει μπαγκάζια που χρειάζομαι Top case στο κάθε μέρα και 3πλέτα για ταξίδι.
    Τώρα σχετικά με αυτά που γράφεις και επειδή θα γίνω γραφικός πάλι να αναφέρω τι πήρα και πόσο χαρούμενος είμαι με την επιλογή μου(Transalp 700) σου προτείνω να ψαχτείς σε On/Off.
    Αλλά η κατανάλωση δεν είναι κατανάλωση για παπάκι, υπολογίζεις από 5,5 εως και 6,5 .
    Εντελώς αντικειμενικά πάλι στο Budget σου η καλύτερη πρόταση είναι μια Transalp 650 2005-2007.
    Αρνητικά είναι ότι δεν είναι Injection και δεν έχει ABS που σαν νέος το χρειάζεσαι.
    Θετικά είναι ότι είναι για τα πάντα και δεν σπάει δεν χαλάει είναι HONDA .
    Κόστη :
    λάδια φίλτρο 60 ευρώ ανά 10000χλμ. λάδια 45 ευρώ ανά 5000χλμ
    ένα τιτανομέγιστο σερβις με αλλαγή φίλτρου αέρα σε DNA/KN κλπ θα βγεί κοντά στα 300-350
    τριπλέτα θα έχει γιατι οι περισσότεροι με Transalp 650 το πάνε το ταξίδι τους.
    Λάστιχα 220 ευρώ ανά 3 χρόνια ή τα αντίστοιχα χλμ.
    Βενζίνη βγάζει σε μεικτό κύκλο ένα ντεποζιτο περίπου 180-200 χλμ . (23 Ευρώ γέμισμα με 98 οκτάνια)
    Τιμές παίζουν από 1800 μέχρι 2400 .
    Αν θες πληροφορίες επείδη είμαι και στον σύλλογο των Transalp Hellas στείλε μου όλο και κάποιος θα πουλάει ή θα ξέρει κάποιον που πουλάει κλπ και δεν θα πας εντελώς στα τυφλά.
    Σε αγάπησα! Translap μου πρότεινε και ένας άλλος φίλος σήμερα, έχοντας κατά νου του ότι θέλω να βάζω το κορίτσι επάνω και να τραβάμε δρόμο. Άνετος μου λέει θα είσαι μέσα στην πόλη, άνετος και στο ταξίδι σου. Το rebel είναι απίθανο εμφανισιακά αλλά το ψιλιαζόμουν ότι δεν κάνει για πόλη. Ίσως το σκούτερ και το παπί να είναι μονόδρομος για εκεί. Είναι και το θέμα του κόστους άλλωστε στη μέση.

    Διόρθωση : Η transalp 400 αξίζει λες;
    Τελευταία τροποποίηση από George990; 01/07/2021 στις 19:00.

  10. #25
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George990 Προβολή μηνύματος
    Σε αγάπησα! Translap μου πρότεινε και ένας άλλος φίλος σήμερα, έχοντας κατά νου του ότι θέλω να βάζω το κορίτσι επάνω και να τραβάμε δρόμο. Άνετος μου λέει θα είσαι μέσα στην πόλη, άνετος και στο ταξίδι σου. Το rebel είναι απίθανο εμφανισιακά αλλά το ψιλιαζόμουν ότι δεν κάνει για πόλη. Ίσως το σκούτερ και το παπί να είναι μονόδρομος για εκεί. Είναι και το θέμα του κόστους άλλωστε στη μέση. Μου φαίνεται ότι είναι μια ή άλλη το να πάρεις μηχανή ή αμάξι. Ότι γλυτώνεις σε έξοδα πάνω στη μηχανή το πληρώνεις και που πας διακοπές σε ανέσεις. Πχ τώρα που είναι καλοκαίρι, οργανωμένη παραλία για να έχεις τον ίσκιο σου, αντί να κουβαλάς ομπρέλα.
    Την 650 την έχει ο πατέρας μου πρώτο χέρι από το 2005 και εγώ τώρα την 700 από τον οκτώβριο.
    Κυκλοφορώ κάθε μέρα στην κόλαση και πλέον είναι σαν ποδήλατο.
    Σε ταξίδι δικάβαλο μέχρι χαλκίδα πήγα άνετος καμία κούραση.
    Αν μπορέσεις να μαζέψεις χρήματα πάρε την 700 λόγω ABS αν όχι η 650 είναι τέλεια!

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/06/2021
    Μηνύματα
    10
    Η πιο μικρή, η 400αρα; Αξίζει;

  12. #27
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    για αρχη ξεκινα μ αυτα

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...=22&model=1546
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...744&model=1722

    μαθαινεις με μικρο κοστος,και μετα ξανοιγεσαι.

    από τις καλύτερες επιλογές αυτά που προτείνει ο panavour συν την επιλογή της Transalp που προτείνει ο CorpseAlive

    για ταξίδι ειδικά εθνική δεν παίζουν για κανένα λόγο τα 125 cc
    "Sensational Lightweight TT victory for Hillier !!! "
    http://www.youtube.com/watch?v=Wf4bXFOg8JQ
    "baby life's too short" ...........
    http://www.youtube.com/watch?v=jiKHtopGPBk

  13. #28
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Ούτε καν ρε. Προφανώς πέφτει λίγο και η επιτάχυνση και η τελική σου, αλλά τίποτα τρελό. Τα περισσότερα πέρα δώθε τα'χω κάνει μόνος μου, έτσι:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	13217356_10207148457134483_5198816247143135016_o.jpg 
Προβολές:	110 
Μέγεθος:	87,8 KB 
ID:	429238

    Προφανώς είναι λίγο sketchy η φάση, αλλά πάντα έβαζα το βάρος μπροστά. Αν το ξανάκανα τώρα, ίσως να τον έβαζα οριζόντια τον σάκο.

    Στο θέμα μας όμως, ποτέ δεν είχα θέμα. Αν ξέρεις ότι θα πας μακρυά, βάζεις παραπάνω πιέσεις στα ελαστικά, αν είσαι δικάβαλο βάζεις αρκετά παραπάνω πίσω. Και αν έχεις στροφόμετρο, κοιτάς να μην φτάνεις κοντά στα κόκκινα. Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα. Στα 125 μοτέρ, ακόμα και στα κόκκινα να τα πηγαίνεις, αμφιβάλλω αν θα γίνει κάτι καταστροφικό, αλλά εγώ ήθελα να'μαι safe. Αυτά.




    συγνώμη φίλε μου αλλά ασφαλές δεν το λες αυτό και ειδικά για εθνική
    Τελευταία τροποποίηση από KAWAMANRIDER; 01/07/2021 στις 23:01.
    "Sensational Lightweight TT victory for Hillier !!! "
    http://www.youtube.com/watch?v=Wf4bXFOg8JQ
    "baby life's too short" ...........
    http://www.youtube.com/watch?v=jiKHtopGPBk

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George990 Προβολή μηνύματος
    Η πιο μικρή, η 400αρα; Αξίζει;
    Στα νιάτα της ήταν τέρας αξιοπιστίας. Είχε τύχει να την οδηγήσω παλιά (ποτέ δεν κυκλοφορούσαν πολλά transalp 400, πιο πολύ πούλαγε το 600). Αφού έκανα λίγα μέτρα (είχα και την αδερφή μου πίσω) θυμάμαι σκέφτηκα: "πω πω, δεν πάει βήμα". Αρκετά χρόνια αργότερα κατάλαβα ότι ακριβώς εκεί όφειλε την αξιοπιστία του. Επίσης κατάλαβα ότι εφόσον είναι αξιόπιστο και έχει άνετη θέση οδήγησης για αναβάτη και συνεπιβάτη είναι ικανό να ταξιδέψει παντού.

    Αυτή τη στιγμή όμως μιλάμε για μιά μηχανή 25 - 30 ετών..

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Μήπως το 400 ήταν μόνο Ιαπωνία?

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρώτη μηχανή. Τι να πάρω?
    από vagileos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2012, 11:35
  2. Τι να προσέξω για μετ/νο παπί?
    από teonas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2009, 17:46
  3. ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΣΤΟ V-strom?
    από kostas_33 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2007, 23:52
  4. Xr 250, τι να προσεξω;
    από Stergios69 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2006, 10:53
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2006, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF