Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 45

Θέμα: Πρώτη μηχανή - Τι να προσέξω;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/06/2021
    Μηνύματα
    10

    Πρώτη μηχανή - Τι να προσέξω;

    Το θέμα είναι γνωστό. Όλοι οι εδώ έχουμε περάσει από αυτή τη θέση. Ήρθε και η σειρά μου να μπω στο τριπακι. Για πάνω από 10 χρόνια το κυνηγούσα και το επλεκα στο κεφάλι και επιτέλους ήρθε η ώρα να το κάνω. Σύντομα θα έχω το δίπλωμα και θα καλεστώ να διαλέξω ανάμεσα στις εκατοντάδες επιλογές.

    Εχω κάνει την έρευνα μου για το τι ταιριάζει σε κάποιον που αγοράζει πρώτη φορά μηχανή ή καβαλάει για πρώτη φορά. Οι προτάσεις περί CBR, CBF, Ninja, vstrom, kle, TU, Beverly κτλ. είναι γνωστές. Βρίσκομαι όμως σε δίλημμα. Όπως κάθε νέος, κουβαλάω όνειρα. Ονειρεύομαι ότι θα πετάξω από πάνω μου τη σύγχυση της καθημερινής κίνησης για να πάω στη δουλειά και το Σαββατοκύριακο θα παίρνω την κοπέλα μου με το πουά φουστανακι της και το λουλούδι στο αυτί και θα πηγαίνουμε εκδρομουλες να εξερευνησουμε την Ελλάδα λιτά, απέριττα και το κυριότερο, απολαμβάνοντας τα τοπία! Το πρόβλημα είναι : τι διαλέγω;

    Μία μηχανή 125-200 κυβικά είναι εξαιρετικά οικονομική, αλλά δεν είναι για να την βγάζεις εθνική σε άπλα που δίνει το περιθώριο στους ούνους να περάσουν ξυστά από δίπλα σου με 200. Αντίθετα μια 500αρα-600αρα έχει την κατανάλωση ενός αυτοκινήτου - υποθέτω και το κόστος συντήρησης της δεν θα διαφέρει ιδιαίτερα. Τα σκούτερ βολικά αλλά αν σπάσει κάποιο πλαστικό, οι μαρτυρίες λένε ότι πληρώνεις σε χρυσάφι το βάρος του. Άρα τι κάνουμε από εδώ και μπρος; Τι είναι αυτό που μπορεί να ικανοποιήσει και οικονομία/αξιοπιστία και να μας πάει σε ενα εύλογο χρονικό διάστημα Αθήνα-Πάτρα χωρίς να χρειαστούμε φυσικοθεραπεία μετά το ταξίδι;

    Υγ: αν με ρωτήσετε τι μου αρέσει θα σας απαντήσω με ταχύτητα το "rebel". Αλλά επειδή μένω Αθήνα και ξέρω πως ιδρώνει ένας ιδιοκτήτης μηχανής να την αφήσει κάπου χωρίς παρατήρηση και επειδή δεν έχω τα λεφτά για μια τέτοια, είναι εκτός συζήτησης. Για του λόγου το αληθές, το οικονομικό είναι ένα μεγάλο ζήτημα για εμένα. Δεν έχω 5 χιλιάρικα στην άκρη. Δεν έχω ούτε 3 να δώσω για την μηχανή - ούτε δύο άμα σκεφτεί κανείς ότι θέλω αλλά 500 ευρώ για εξοπλισμό. Άρα τα μεταχειρισμένα, τα αξιόπιστα και τα οικονομικά είναι μονόδρομος.
    Τελευταία τροποποίηση από George990; 30/06/2021 στις 16:55.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Αν κατάλαβα καλά θέλεις με περίπου 1500€ μιά μοτοσικλέτα που να τα κάνει όλα καλά, αξιόπιστα και οικονομικά. Ένα παπί είναι αξιόπιστο και οικονομικό αλλά μαζί του θα έχεις περιορισμένο βεληνεκές. Με κάποιο μεγαλύτερο θα πας μακρύτερα αλλά θα ζητάει περισσότερα και σε βενζίνη και - κυρίως - σε συντήρηση (λέω κυρίως γιατί μηχανη με 1500€, ε, θα τα έχει τα χρονάκια της οπότε πιθανό είναι να ζητήσει πράματα). Απ την άλλη ίσως μπορείς να κάνεις λίγο υπομονή, να μαζέψεις κι άλλα λεφτά ώστε να πάρεις κάτι που θα σε καλύπτει καλύτερα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George990 Προβολή μηνύματος

    Υγ: αν με ρωτήσετε τι μου αρέσει θα σας απαντήσω με ταχύτητα το "rebel". .
    Για ποιό rebel μιλάμε?

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.125
    Aυτό που ανησυχούν μη τους το κλέψουν..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	RY-French-Oak-package.jpg 
Προβολές:	151 
Μέγεθος:	26,9 KB 
ID:	429165

  5. #5

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/06/2021
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Αν κατάλαβα καλά θέλεις με περίπου 1500€ μιά μοτοσικλέτα που να τα κάνει όλα καλά, αξιόπιστα και οικονομικά. Ένα παπί είναι αξιόπιστο και οικονομικό αλλά μαζί του θα έχεις περιορισμένο βεληνεκές. Με κάποιο μεγαλύτερο θα πας μακρύτερα αλλά θα ζητάει περισσότερα και σε βενζίνη και - κυρίως - σε συντήρηση (λέω κυρίως γιατί μηχανη με 1500€, ε, θα τα έχει τα χρονάκια της οπότε πιθανό είναι να ζητήσει πράματα). Απ την άλλη ίσως μπορείς να κάνεις λίγο υπομονή, να μαζέψεις κι άλλα λεφτά ώστε να πάρεις κάτι που θα σε καλύπτει καλύτερα.
    Για υπομονή με βλέπω και εγώ πάρα την τρέλα που έχω να πάρω αύριο κιόλας! Το θέμα είναι όμως τι; Δεν με πειράζει να τα έχει τα χρονάκια της η μηχανή. Αρκεί οι προηγούμενοι να την έχουν κρατήσει σε καλή υγεία και όχι με υποβοηθεια στη ζωή.. Σκέφτηκα τα KLE για λίγο διάστημα. Δεν με τρελένουν εμφανισιακά αλλά υπάρχει ολόκληρος σκασμός από αυτά στα μεταχειρισμένα. Πιστεύω θα είναι εύκολο να βρω ότι ανταλλακτικά προκύψουν αλλά και εξίσου εύκολο να πάρω και κάτι που θα του έχουν πιει το αίμα. Το ίδιο και για τα cbr, cbf, ninja. Ένα άλλο παλικάρι που βρήκα στον δρόμο μια μέρα πάνω σε ένα Beverly του 15 300αρι, μου είπε ότι κάνει το Μέγαρα-Αθήνα συχνά και το αγαπαει το μηχανάκι του, αλλά δεν θα το πρότεινε σε κάποιον για τόσο μεγάλες διαδρομές. Αν ξεφεύγαμε από τα 1500, τι θα βρίσκαμε που καλύπτει και την οικονομία και τα ταξίδια;

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George990 Προβολή μηνύματος
    Αν ξεφεύγαμε από τα 1500, τι θα βρίσκαμε που καλύπτει και την οικονομία και τα ταξίδια;
    Έχει πολλά· ενδεικτικά: Honda cbf 600, Honda hornet 600, Suzuki bandit 600 και άλλα. Μπες στο car.gr, χρησιμοποίησε τα φίλτρα, δες μηχανάκια και όποιο ή όποια σου αρέσουν μάθε πληροφορίες γι αυτά από άρθρα, φόρουμ κτλ. Όταν καταλήξεις σε κάποιο πήγαινέ το σ έναν μηχανικό να σου πει τη γνώμη του.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Αν όντως σ'αρέσουν τα cruiser πάρε virago, steed ή κάποιο παρόμοιο. Φθηνά είναι, τρελές απαιτήσεις οικονομικά δεν έχουν και είναι και πολύ όμορφα. Αν το οικονομικό είναι πρωταρχικός παράγοντας, πάρε cbf, ybr 125. Με όλα τέλεια θα περάσεις. Το δικό μου 125 το'χα για 2.5 χρόνια και ούτε για αστείο δεν το'χα "τερματίσει", μια χαρά ήταν στα πάντα. Και ταξιδάκια πας και βόλτες και παντού, μην κωλώνεις.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/06/2021
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Και ταξιδάκια πας και βόλτες και παντού, μην κωλώνεις.
    Οταν λες ταξιδάκια; Πόσο μακρινά; Με τι περιορισμούς και τι προετοιμασίες; Μόνος ή δικαβαλο;

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/06/2021
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Έχει πολλά· ενδεικτικά: Honda cbf 600, Honda hornet 600, Suzuki bandit 600 και άλλα.
    Είναι αλήθεια οικονομικά τέτοια μηχανάκια; Ακούω για κάτι καταναλώσεις που θυμίζουν αυτοκινήτου και αυτοκίνητο έχω. Τουλάχιστον το ταξίδι εκεί είναι πιο άνετο, πάντως καιρού και νιώθει και η γυναίκα πιο ασφαλής και ήρεμη.

    Μία συμπλήρωση να κάνω : το αυτοκινητακι μου τρώει 6/100, θέλει 60 ευρώ σερβις (δεν ισχύει για όλους το ξέρω, απλά εχω άκρη και για τα ανταλλακτικά του και για την εργασια) και 300 ευρώ λάστιχα. Μια cbr 600 τι κόστος συντήρησης έχει και πόσο καίει;

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George990 Προβολή μηνύματος
    Οταν λες ταξιδάκια; Πόσο μακρινά; Με τι περιορισμούς και τι προετοιμασίες; Μόνος ή δικαβαλο;
    Το περισσότερο που'χω κάνει σε μια μέρα είναι 240χλμ με 125, αλλά και σε περίοδο 10 ημερών είχα κάνει και 1000χλμ δικάβαλος. Από άποψη αξιοπιστίας δεν υπάρχει κανένα θέμα, εννοείται όμως πως πας αργά, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Προσωπικά, δεν έχω κινδυνέψει ποτέ από ούνους όπως λες (αν εξαιρέσεις 2 βλαμμένους με ένα ss που πέρασαν ξυστά από δίπλα μου με σούζα με 150χλμ), ούτε από νταλίκες ούτε από τίποτα. Πας με 80-90χλμ, προσέχεις τους καθρέφτες σου, μπαίνεις και στη λεα αν έχεις ορατότητα για να αφήσεις καμιά νταλίκα να σε προσπεράσει κι όλα καλά.

    Όσον αφορά την προετοιμασία, πάντα τσέκαρα λάδια και πιέσεις ελαστικών και πάντα είχα οδική. Αυτό.

  12. #12
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Δυστυχώς, αν και δε θέλω να σου χαλάσω το όνειρο, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.

    Μια μοτοσυκλετσ 600cc, τις περισσότερες φορές, έχει μεγαλύτερο κόστος χρήσης και συντήρησης από ένα αυτοκίνητο.
    Για παράδειγμα, τα λάστιχα στη μηχανή, θέλουν αλλαγή κάθε 2 χρόνια και κοστίζουν όσο και τα 4 ενός αυτοκινήτου.
    Στα 4 χρονια δηλαδή, θες 300 για τα λάστιχα του αυτοκινήτου και 500 για της μηχανής...

    Στη μοτοσυκλετα, έχεις περισσότερα αναλώσιμα, πχ αλυσιδογραναζα, τα λάδια είναι ακριβότερα, ενώ η ποσότητα τους είναι ίδια με ενός αυτοκινήτου.

    Ένα παλιό δε μηχανάκι, μπορεί να ζητήσει πάρα πάρα πολλά.

    Ένα cbr600 f4i για παράδειγμα, που είναι 4κυλινδρο 600cc, μπορεί να κάψει μέσα στη πόλη από 6 μέχρι 12 λίτρα τα 100 χιλιόμετρα, ανάλογα πως το πας..
    Από την άλλη, ένα 2κυλινδρο 650, μπορεί να κάψει από 4.5 μέχρι 8.
    Παρόλα αυτά θα δεις ότι οι καταναλώσεις δεν είναι και πολύ χαμηλότερες από αυτές ενός αυτοκινήτου. Όλα εξαρτώνται βέβαια, από το πόσα χιλιόμετρα κανεις ημερησίως, γιατί αν πχ κάνεις 100 χιλιόμετρα, ακόμα και ένα λίτρο στα 100 διαφορά, είναι μεγάλο οικονομικό όφελος, σε ένα μήνα.

    Αν είναι στενά τα οικονομικά σου, θα σου πρότεινα να μην πάρεις μοτοσυκλετα με 1500€.
    Θα έλεγα ότι για να πάρεις μια τέτοια μοτοσυκλετα, θα έπρεπε να έχεις αλλά 1000€ στην άκρη για service και πιθανές βλαβες που θα βγουν.
    Από την άλλη, αν αυτά τα έξτρα 1000€ είναι ένα ποσό που θα μπορούσες να μαζέψεις σε 6 μήνες ξέρω γω, τότε οκ.

    Όμως μην ξεχνάς ότι η συντήρηση της μοτοσυκλέτας, είναι πολλές φορές και θέμα ασφάλειας. Τα λάστιχα πχ, πρέπει να αλλάζονται στην ώρα τους.

    Από την άλλη, ένα 125, έχει σαφώς μειωμένα έξοδα συντήρησης και δεν καίει τίποτα. Είναι μια χαρά για να ξεκινήσει κάνεις και να δει αν του αρέσει το σπορ (και να πάρει και μια ιδέα για το τι είδους μοτοσυκλετα του αρέσει τελικά).
    Τέλος τα 125 έχουν καλή μεταπώληση και δεν θα χάσεις πολλά (αν χάσεις κιολας), όταν αποφασίσεις να το πουλήσεις και να πας σε κάτι μεγαλύτερο.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George990 Προβολή μηνύματος
    Είναι αλήθεια οικονομικά τέτοια μηχανάκια;
    Όχι οικονομικά δεν είναι και πιθανόν μηχανάκι των 1500 με τα χρονάκια του και τα χιλιομετράκια του
    να ζητήσει και χρήμα.

  14. #14
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    για αρχη ξεκινα μ αυτα

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...=22&model=1546
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...744&model=1722

    μαθαινεις με μικρο κοστος,και μετα ξανοιγεσαι.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Πείτε μου και μένα ένα μικρό αυτοκίνητο που στα 10 χρόνια μικτής χρησης (~100000χλμ) θα έχει λιγότερα έξοδα από ένα φρηγουϊντ ή ένα 660 να πάω να το πάρω.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρώτη μηχανή. Τι να πάρω?
    από vagileos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2012, 11:35
  2. Τι να προσέξω για μετ/νο παπί?
    από teonas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2009, 17:46
  3. ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΣΤΟ V-strom?
    από kostas_33 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2007, 23:52
  4. Xr 250, τι να προσεξω;
    από Stergios69 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2006, 10:53
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2006, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF