Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Προβληματισμός & σκέψεις

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της DimisK
    Εγγραφή
    20/05/2019
    Μηνύματα
    129

    Προβληματισμός & σκέψεις

    Καλό μήνα

    Χιλιοειπωμένο το θέμα (σορυ),,,,αλλά θα σας τον πω τον πόνο μου.

    Προχθές λοιπόν, μετά από καιρό,πήγα μία βραδυνή βολτούλα προς Ανάβυσσο από παραλιακή (διαδρομή που αποφεύγω συνήθως).
    Μέχρι να φτάσω παραλιακή....τα γνωστά όπως και σε κάθε σημείο της Ελληνικής επικράτειας: αμάξια και μηχανές κάθε είδους σε συνεχείς κόντρες, κράνος οι μισοί γιόκ, μουσικές στο τέρμα, γιόλο, στα @@ μας. και τα γνωστά που όλοι βιώνουμε καθημερινά.
    Κόκκινα που πολλοί τα αγνοούν ή τα μπερδεύουν για πράσινα (πας εν των μεταξύ να τους εξηγήσεις -ψύχραιμα!- ότι "θα με σκότωνες"!! και δεν κοιτάνε, έστω να κάνουν ένα νεύμα συγνώμης . ΣΕ ΑΓΝΟΟΥΝ!

    Στο πήγαινε....μια ντουζίνα ποδηλάτες μέσα στη νύχτα, πολλοί δίπλα δίπλα και με τους "αγωνιζόμενους" να παλεύουν με ελιγμούς τελευταίας στιγμής να μην τους πάρουν παραμάζωμα.
    Στο γύρνα...καρφωμένο καμπριολέ στις μπάρες μετά από γνωστή στροφή. Πυροσβεστικές, περιπολικά κλπ κλπ.

    Σήμερα ακούω και το περιστατικό στην Κεφαλονιά. Ακούω για το δρόμο καρμανιόλα, για την κακιά στιγμή, για το κακό φεγγάρι.

    Ε με έπιασε μια σύγχυση ρε παιδιά. Ένα παράπονο (που λέει και ο Μπιθικωτσής). Ρε τι μπάχαλο είναι αυτό πιά? Πότε θα αλλάξει κάτι? Φαύλος κύκλος.
    Είχα την άποψη ότι κάνοντας εσύ προσωπικά το καλύτερο από τη πλευρά σου, σιγά σιγά θα γίνουμε πολλοί και θα αλλάξει η κατάσταση. Αλλά δυστυχώς φαίνεται ότι δεν αρκεί ή τουλάχιστον αργεί πολύ. Η έλλειψη παιδείας, η αδιαφορία και η νοοτροπία του γ@μ@ουα επικρατούν με ευκολία! (συν ανύπαρκτο κράτος + τροχαία).

    Αναρωτιέμαι πως θα μπορούσαν να γίνουν κινήσεις προς τη θετική κατεύθυνση και να οργανωθεί κάτι τουλάχιστον στο κομμάτι των μοτοσυκλετιστών.

    Υ.Γ. Είδα τυχαία μία όμορφη δράση της ΛΕΜΟΤ για ένα δρόμο κάπου στην Ηλιούπολη με ανύπαρκτη διαγράμμιση αν θυμάμαι σωστά.
    Γιατί τέτοιες δράσεις δεν διαδίδονται εγκαίρως? Να υπάρχει μια συμμετοχή έστω σε επιλεγμένες δράσεις, από περισσότερο κόσμο και εκτός λέσχης.
    Γιατί δεν υπάρχει ένα "άνοιγμα" από τέτοιες λέσχες προς τους νεότερους και το ευρύτερο κοινο?

    Υ.Γ.2 Θα μπορούσε να γίνει κάτι και από το φόρουμ του μοτο?
    Υ.Γ.3 Λυπάμαι για τη "γκρίνια" του θέματος, αλλα νομίζω ήταν αναποφευκτη.
    Υ.Γ.4 Καλά χιλιόμετρα σε όλους

    Τα παραπάνω χωρίς καμία διάθεση προσβολής κανενός ή επίπληξης, αλλά με ειλικρινή προβληματισμό.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.244
    10ετία με τη δεκαετία πέφτει δραματικά το επίπεδο των πολιτών, όχι μόνο της Ελλάδος αλλά και άλλων Ευρωπαϊκών χωρών.

    Ζωντανά περιφερόμενα κρέατα είμαστε, χωρίς βούληση, χωρίς παιδεία, χωρίς εκπαίδευση, χωρίς συναίσθημα. Όσο μικρότερη η ηλικία, τόσο χαμηλότερο το επίπεδο.

    Δεν ανοίγουμε βιβλίο, δεν πάμε σε μια έκθεση, μια πολιτιστική δράση, είμαστε αμέτοχοι, αδιάφοροι, απαθείς.

    Από τέτοιους γονείς, τέτοια παιδιά θα βγουν, κ.ο.κ.

    Πολλά από αυτά, προσωπικά τα αποδίδω στα μέσα κοιν. δικτύωσης, τα smart phones και γενικά στο όλο concept.

    E, όλα αυτά έχουν αντίκτυπο και στο δρόμο και παντού.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #3
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.646
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Ζωντανά περιφερόμενα κρέατα είμαστε, χωρίς βούληση, χωρίς παιδεία, χωρίς εκπαίδευση, χωρίς συναίσθημα. Όσο μικρότερη η ηλικία, τόσο χαμηλότερο το επίπεδο.
    Μην οικτιρετε τις νεοτερες γενιες αν δεν ειστε ετοιμοι να χρεώσετε στον εαυτο σας την "καταντια" τους..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.244
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος

    Από τέτοιους γονείς, τέτοια παιδιά θα βγουν, κ.ο.κ.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Μην οικτιρετε τις νεοτερες γενιες αν δεν ειστε ετοιμοι να χρεώσετε στον εαυτο σας την "καταντια" τους..
    Εννοείται αυτό, για αυτό και το ανέφερα, βάσει της δια ζώσης εμπειρίας που αποκομίζω τα τελευταία χρόνια - χωρίς να εξαιρώ και εμένα κατά περίπτωση.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της DimisK
    Εγγραφή
    20/05/2019
    Μηνύματα
    129
    Φυσικά πρώτα και κύρια όπως προανέφερα κοιτάμε να αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι, κανόνας!
    Θα διαφωνήσω όμως για τις νεότερες γενιές. Ίσως αυτό το ανεξέλεκγτο "χάϊδεμα" να δημιουργεί και αυτήν την κακή επαναληψιμότητα.
    Υποτίθεται με τη μόρφωση που έχουν σε σύγκριση με τις προγενέστερες και την πρόσβαση στην πληροφορία, θα έπρεπε να υπάρχαν παραπάνω απαιτήσεις. Ναι δεν είναι κακό! Δεν είναι κακό να έχεις κάποιες απαιτήσεις από τον άλλο. (όχι φυσικά να τα περιμένεις όλα από τους νέους για παράδειγμα, ούτε να τους γεμίζεις με όλες τις ελλείψεις του παρελθόντος) αλλά αυτό ίσα ίσα δείχνει ότι τους πιστεύεις περισσότερο μάλιστα!

    Είμαι 32. Γιατί να μην υπάρχουν απαιτήσεις από εμένα και τον καθένα της γενιάς μου?
    Φταίει μόνο ο γονιός μου αν παίρνω τη μηχανή και κάνω ότι μου κατεβάσει η κεφάλα μου? Φταίει ο μπάρμπας μου που δεν φορά κράνος γιατί το 60 είχαν τα κράνη μονο σε φωτογραφίες και έτσι έμαθε? Μακάρι να αλλάξει και εκείνος φυσικά έστω και τώρα και να δώσει και το καλό παράδειγμα, αλλά από αυτόν θα περιμένω? Ποιός θα αλλάξει, ο 65άρης που περιμένει να βγει στη σύνταξη?
    Εγώ θα αλλάξω τα πράγματα που έχω τη ζωή μου μπροστά και θέλω να ζήσω πιο όμορφα!


    Το θέμα είναι πως θα μπορούσε να οργανωθεί κάτι σε επίπεδο ενημέρωσης. Αυτό ψάχνω. Δεν είναι το θέμα να βρούμε ποιός έχει το μεγαλύτερο φταίξιμο.
    Αν υπάρχει κάποιο άτομο εδώ που είναι μέλος ήδη σε κάποια λέσχη πχ ΛΕΜΟΤ ίσως να ενημέρωνε για κάποια θέματα ή για όσους θέλουν να συμμετάσχουν
    Τελευταία τροποποίηση από DimisK; 02/07/2021 στις 15:27.

  6. #6
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    3.985
    Απ την στιγμη που μπηκε στην ζωη το το ιντερνετ και το σμαρτφον η εννοια της γονικης διαπαιδαγωγησης μειωθηκε και θα μειωνεται συνεχως.Το παιχνιδι ειναι ΧΑΜΕΝΟ.Γι αυτο γονεις χαλαρωστε και απολαυστε το
    Οτι και να πειτε,οτι και να κανετε ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΜΟΔΑ και δεν το πει το ιντερνετ, δεν προκειται να εφαρμοσθει.
    Και μην αισθανεσθε οσοι προσπαθησετε, αδικημενοι.
    ΑΠΛΩΣ ΝΙΚΗΘΗΚΑΤΕ απο την υπερτατη δυναμη.
    C EST LA VIE. που λενε και οι κουτοφραγκοι.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    597
    Παντα υπηρχαν "ζωα" στην συμπεριφορα, οπως και σωστοι. Απο το πεταγμα σκουπιδιων απο το μπαλκονι, το κλεψιμο της ουρας στην αναμονη, τον τσαμπουκα στο δρομο ενω κανει παραβαση, την αγενεια, κλπ

    Ο λογος που αυξανονται ειναι απλος. Τα "ζωα" ηταν, ειναι, περισοοτερα, αναπαραγονται και βγαζουν νεα με μεγαλυτερο ρυθμο. Αν βαλεις οτι μιλαμε για ελλειψη παιδειας στα παντα το φαινομενο θα χειροτερευει.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Μη δηλητηριάζεσαι δεν υπάρχει νόημα και δε μπορεί να αλλάξει κάτι κατά τη διάρκεια της ζωής σου(τόσο σύντομα δηλαδή).Οι αλλαγές που ζητάς έρχονται σε βάθος δεκαετιών.Όπως το είπες,βραδινή βόλτα εκεί καλό είναι να αποφεύγεται.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #9
    Σκέψου το εξής: Η οδηγική μας παιδεία και συμπεριφορά βελτιώθηκε ή χειροτέρεψε τις τελευταίες δεκαετίες; Το 80' και το 90' οι κόντρες ήταν λιγότερες η περισσότερες; Κράνος/μπουφάν/γάντια φορούσαν περισσότεροι αναλογικά ή λιγότεροι; Ζώνες ασφαλείας; Παιδικά καθίσματα; Κόκκινα και stop έσφαζαν περισσότεροι ή λιγότεροι; Εγώ νομίζω ότι η κατάσταση βελτιώνεται , απλά υπάρχουν περισσότερα οχήματα και βλέπεις πιο συχνά τα άσχημα.
    Τελευταία τροποποίηση από infidel; 03/07/2021 στις 12:38.
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2020
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από infidel Προβολή μηνύματος
    Σκέψου το εξής: Η οδηγική μας παιδία και συμπεριφορά βελτιώθηκε ή χειροτέρεψε τις τελευταίες δεκαετίες; Το 80' και το 90' οι κόντρες ήταν λιγότερες η περισσότερες; Κράνος/μπουφάν/γάντια φορούσαν περισσότεροι αναλογικά ή λιγότεροι; Ζώνες ασφαλείας; Παιδικά καθίσματα; Κόκκινα και stop έσφαζαν περισσότεροι ή λιγότεροι; Εγώ νομίζω ότι η κατάσταση βελτιώνεται , απλά υπάρχουν περισσότερα οχήματα και βλέπεις πιο συχνά τα άσχημα.
    Συμφωνώ, θυμάμαι τα παιδικά μου χρόνια στο χωριό, δεκαετία 80, πίναμε αναψυκτικά, τρώγαμε γαριδάκια και όλα τα πετάγαμε κάτω στο δρόμο και τα κλωτσάγαμε. οι μπαρμπάδες άδειαζαν τα τασάκια των αγροτικών με τα αποτσίγαρα στο δρόμο, παντού ήτανε βρώμικα. Καμιά παιδεία, τίποτα δεν είχαμε, το μόνο μέλημα που υπήρχε ήταν να γίνουν οι δουλειές στα χωράφια. Σήμερα αυτό δε παίζει με τίποτα, όλοι μικροί μεγάλοι έχουν αποκτήσει συνείδηση τουλάχιστον για την καθαριότητα.
    Η σαγιονάρα και το γυμνό στήθος με τα xt και τα παπιά στο δρόμο ήταν νόμος το καλοκαίρι, το κράνος ήτανε για φιγούρα με το ντύσιμο τα χειμωνιάτικα βράδια, μπότες δεν ξέρω αν είχανε ανακαλυφτεί τότε Τώρα έχουμε κολεξιον από καλοκαιρινά και χειμωνιάτικα προστατευτικά ρούχα κλπ. Είμαστε πολύ πιο μπροστά.

  11. #11
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    3.985
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afasias Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ, θυμάμαι τα παιδικά μου χρόνια στο χωριό, δεκαετία 80, πίναμε αναψυκτικά, τρώγαμε γαριδάκια και όλα τα πετάγαμε κάτω στο δρόμο και τα κλωτσάγαμε. οι μπαρμπάδες άδειαζαν τα τασάκια των αγροτικών με τα αποτσίγαρα στο δρόμο, παντού ήτανε βρώμικα. Καμιά παιδεία, τίποτα δεν είχαμε, το μόνο μέλημα που υπήρχε ήταν να γίνουν οι δουλειές στα χωράφια. Σήμερα αυτό δε παίζει με τίποτα, όλοι μικροί μεγάλοι έχουν αποκτήσει συνείδηση τουλάχιστον για την καθαριότητα.
    Η σαγιονάρα και το γυμνό στήθος με τα xt και τα παπιά στο δρόμο ήταν νόμος το καλοκαίρι, το κράνος ήτανε για φιγούρα με το ντύσιμο τα χειμωνιάτικα βράδια, μπότες δεν ξέρω αν είχανε ανακαλυφτεί τότε Τώρα έχουμε κολεξιον από καλοκαιρινά και χειμωνιάτικα προστατευτικά ρούχα κλπ. Είμαστε πολύ πιο μπροστά.
    Στην ΕΠΑΡΧΙΑ ακομα ειναι
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.244
    Εγώ ακόμα βλέπω να φεύγουν σκουπίδια από παράθυρα αυτοκινήτων και στην πόλη και στην Εθνική οδό.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    741
    Αν υπήρχε ένα καφρόμετρο,θα έλεγα ότι οι κάφροι αναβάτες είναι όσοι και παλιότερα.
    Το καφρόμετρο όμως θα χτύπαγε κόκκινα με τους οδηγούς αυτοκινήτων σήμερα.Εξηγηση είναι μάλλον ότι τα αυτοκίνητα είναι πολύ γρήγορα πια,και η χρήση των οθονών ,τηλεφώνων,ακόμα και ..τάμπλετ που κλείνουν το μισό παρμπρίζ (ταξί)

  14. #14
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DimisK Προβολή μηνύματος
    ...
    Είχα την άποψη ότι κάνοντας εσύ προσωπικά το καλύτερο από τη πλευρά σου, σιγά σιγά θα γίνουμε πολλοί και θα αλλάξει η κατάσταση.
    ...
    Πιστεύω σε αυτό. Όμως πρέπει να του αποδώσεις τη δύναμη και τις προσδοκίες που του αρμόζουν. Δηλαδή να μην περιμένεις μεγάλες αλλαγές, αλλά να αναγνωρίζεις τις μικρές βελτιώσεις που επιφέρει.

    Θεωρώ ότι στη ζωή, κάθε μέρα, κάθε στιγμή σχεδόν, αντιμετωπίζουμε το εξής δίλημμα: "Να βάλω ένα κόκκο άμμου στο κοινωνικό οικοδόμημα ή να γκρεμίσω ένα τούβλο;"
    Δηλαδή είμαστε αντιμέτωποι με την επιλογή να δράσουμε σωστά, με πολύ μικρό θετικό αντίκρυσμα ή να δράσουμε εγωιστικά με αρκετά μεγαλύτερο αρνητικό αποτέλεσμα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #15
    In science we trust
    Εγγραφή
    17/10/2020
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Απ την στιγμη που μπηκε στην ζωη το το ιντερνετ και το σμαρτφον η εννοια της γονικης διαπαιδαγωγησης μειωθηκε και θα μειωνεται συνεχως.Το παιχνιδι ειναι ΧΑΜΕΝΟ.Γι αυτο γονεις χαλαρωστε και απολαυστε το
    Οτι και να πειτε,οτι και να κανετε ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΜΟΔΑ και δεν το πει το ιντερνετ, δεν προκειται να εφαρμοσθει.
    Και μην αισθανεσθε οσοι προσπαθησετε, αδικημενοι.
    ΑΠΛΩΣ ΝΙΚΗΘΗΚΑΤΕ απο την υπερτατη δυναμη.
    C EST LA VIE. που λενε και οι κουτοφραγκοι.

    Νομίζω το πιο εύστοχο και κυνικό σχόλιο. Συμφωνώ με όλους τους προλαλήσαντες, και θα προσθέσω ότι θα πάρει πολλά χρόνια στους Ρωμιούς να αλλάξουν οδηγική νοοτροπία, βάζοντας και λίγο ενσυναίσθηση στην οδήγηση, αν και δεν είναι και σίγουρο ότι θα προλάβουν να αλλάξουν γιατί η ανθρωπότητα οδεύει προς αυτόνομα οχήματα στις επόμενες δεκαετίες, τα οποία θα έχουν άμεση ενημέρωση σχετικά με τη θέση οποιουδήποτε άλλου οχήματος στο δρόμο. Η έλλειψη ενσυναίσθησης στην οδήγηση, που οδηγεί στην παντελή αδιαφορία για τη ζωή του άλλου, θα συνεχίζεται όσο οι σύγχρονοι γονείς αδυνατούν να διδάξουν στα παιδιά τους ότι σε μία δημοκρατική χώρα, εκτός από δικαιώματα, έχουν και κοινωνικές υποχρεώσεις, τροφοδοτόντας έτσι ανεξέλεγκτα το τεράστιο ΕΓΩ τους. Είναι τρομερό το γεγονός ότι ελάχιστοι σκέφτονται τις επιπτώσεις που θα έχει σε μία οικογένεια η στέρηση της ζωής ενός ατόμου. Οπότε κάθε φορά που βγαίνεται έξω να σκέφτεστε ότι έχετε να κάνετε με δολοφόνους, τα μάτια σας 104, και όπως είπε και ο φίλος, c'est la vie en Grèce.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σκεψεις κ προβληματισμος...
    από DoctoR_k6 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2016, 07:23
  2. Προβληματισμος διχως θεμα....
    από ireneepi στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2004, 14:01
  3. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2004, 07:46
  4. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2004, 17:05
  5. Γενικός προβληματισμός!!!
    από DIT στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2003, 12:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF