Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: X Lite X-803 RS ULTRA CARBON

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342

    X Lite X-803 RS ULTRA CARBON

    σε όλους καιρό έχω να γράψω...

    Το Shark RaceR Pro το χω περίπου 5 χρόνια και είμαι ευχαριστημένος από το μέγεθος και την εφαρμογή στο κεφάλι μου, την απόδοση του αλλά όχι τόσο από την ποιότητα κατασκευής στις γόμες και στα κινούμενα μέρη (βίδες στο τζαμάκι). Επειδή επίσης εδώ πλέον δν υπάρχει καλό δίκτυο υποστήριξης είναι άλλος ένας λόγος για τον οποίο θέλω να αλλάξω μάρκα μετά από μια 10ετία νομίζω.

    H χρήση που κάνω είναι κάτα κύριο λόγω πίστα οπότε δεν με ενδιαφέρει η απόδοση σε ταξίδια ή τα χαρακτηριστικά για μες στην πόλη. Έχει κανείς γνώμη για το X-803 RS ? Κάνει τη δουλειά του το σπόιλερ ?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Τελευταία κράνη μου:

    ARAI RX7 V
    X Lite X-803 RS ULTRA CARBON & X Lite X-802 CARBON
    Ta 2 X-Lite τα έχω και τα χρησιμοποιώ για πίστα το ένα και δρόμο το άλλο. Ας ξεκινήσουμε από το κλασσικό...Σαν την ποιότητα ARAI ΔΕΝ υπάρχει. Τα X Lite είναι σαφώς ελαφρύτερα και αν κάθονται στο κεφάλι σου όπως πρέπει είναι πολύ καλά κράνη. Το 802 με το 803 έχει διαφορές στην εφαρμογή.Το 803 είναι πιο "μακρύ" και σαφώς πιο ευρύχωρο. Όσο και αν φαίνεται δύσκολο το X-Lite κάνει περισσότερο θόρυβο από το ARAI. Το 803 RS συμπεριλαμβάνει και φιμέ ζελατίνα. Άποψή μου...δοκιμάζεις, το βλέπεις από κοντά και αποφασίζεις. Είναι καλή επιλογή στην τιμή που το έχουν.
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Σε ευχαριστώ Dr

    Στα μείον του X Lite θα έβαζες δλδ το θόρυβο μόνο ? Εδώ από τιμή τα βρίσκω από 450 μέχρι 630 αναλόγως το σχέδιο. αυτό που μου αρέσει είναι το πιο ακριβό

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Εξαιρετικό κράνος. Κατά την γνωμη μου το πιο όμορφο.
    Το μόνο μειον που θα μπορούσα να πω είναι ο αερισμός του σε σχέση με τα υπόλοιπα στην κατηγορία του, δλδ όλα τα τοπ. Μην παρεξηγηθώ. Κορυφαίος αλλά μισό κλικ κάτω από τα αλλά.

    Προσωπικά τον θόρυβο δεν θα τον λάμβανα σαν μειονέκτημα. Φαντάζομαι στην πίστα φοράς ωτοασπίδες.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ Dr

    Στα μείον του X Lite θα έβαζες δλδ το θόρυβο μόνο ? Εδώ από τιμή τα βρίσκω από 450 μέχρι 630 αναλόγως το σχέδιο. αυτό που μου αρέσει είναι το πιο ακριβό
    Ναι, νομίζω μέχρι στιγμής αυτό έχω εντοπίσει. Βέβαια σε 1 trackday μόνο το έχω πάει.
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Δεν ξέρω για το χ803, αλλά οποιοδήποτε άλλο κράνος της Nolan έχω δοκιμάσει μου ήταν φαρδύ στα αυτιά και κοντό στο μέτωπο (πιο στρογγυλό σε σχέση με το πιο oval racer Pro που επίσης έχω και εγώ.)

    Επειδή και εγώ πλέον είμαι σε αναζήτηση νέου κράνους μετά από αρκετά χρόνια, ξέρω ότι έχουν βγει νέες ευρωπαϊκές προδιαγραφές ασφαλείας (22.06) και έχω αποφασίσει να περιμένω λίγο ακόμα να δω πότε θα βγουν στην αγορά

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Μετά από αρκετή σκέψη κατέληξα στο X-Lite μιας και το μοντέλο που πήρα υπήρχε σε προσφορά (450€) στο μαγαζί της γειτονιάς. Οπότε και φθηνότερο από ότι κοστίζει κανονικά και ετοιμοπαράδοτο. Το 2ο τελικά ήταν λίγο ψέμα και χρειάστηκε 4 μέρες τελικά για να το πάρω. Αφού πήγα με τη βοήθεια του σκύλου και το παρέλαβα, μιας και έχω να γράψω καιρό εδώ είπα να κάνω ένα review...

    Δεν έχω εμπειρία με πολλά κράνη οπότε κυρίως το συγκρίνω με το Shark RaceR Pro που είχα πριν. Δοκμάστηκε σε εθνικό δρόμο με 100-130 χλμ και σε πίστα. Ξεκινάω με τα θετικά.

    +++
    Το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση ήταν η ποιότητα κατασκευής και τα έξτρα που συμπεριλαμβάνονται στο πακέτο. Φιμέ ζελατίνα, Pinlock, Αλοιφή/Κόλλα μόνωσης για τα λάστιχα. Όσον αφορά την ποιότητα, κουμπιά και κινούμενα μέρη φαίνονται καλύτερα και πιο ανθεκτικά από το Race R Pro στο οποίο ξεχαρβαλωνόντουσαν πολύ γρήγορα. Το βάρος του δεν είναι ότι πιο ελαφρύ στη κατηγορία racing αλλά πιστεύω έχει να κάνει με το extra spoiler. Σε καμία περίπτωση δεν είναι βαρύ, με το Shark πάνω κάτω τα ίδια είναι, απλά Carbon έχω πιάσει-φορέσει πιο ελαφρυά. Η εφαρμογή στο κεφάλι είναι πολύ καλή και δεν χρειάστηκε να αλλάξω μέγεθος (M). Κάτι που μου έκανε πολύ εντύπωση είναι το σύστημα κλεισίματος της ζελατίνας το οποίο έχει τρεις θέσεις: ερμητικά κλειστό, νορμάλ και διαμπερές. Το τελευταίο το δοκίμασα για να δω αν ξεθολώνει λίγο καλύτερα η ζελατίνα και όντως βελτιώθηκε, λίγο, η κατάσταση. Τέλος όσον αφορά την αεροδυναμική του δεν έχω πάει ακόμα σε πίστα που μπορώ να φτάσω για αρκετή ώρα 250+ αλλά φαίνεται να είναι πιο σταθερό και άνετο από το RaceR Pro.

    ---
    Στα αρνητικά τώρα, πρώτο και χειρότερο κατ εμέ θα βάλω το θόρυβο. Οκ μπορεί να μην παίζει τόσο ρόλο για κράνος που η χρήση του θα είναι σε πίστα αλλά σε τέτοιο εύρος τιμής δεν συγχωρείται κατ' εμέ. Δεν μιλάμε για διαφορά 1 dB αλλά αρκετά αισθητή. Στο δέυτερο και τρίτο αρνητικό θα βάλω τη ζελατίνα. Αρχικά θολώνει πάρα πολύ εύκολα και πάρα πολύ, ακόμη και εν κινήσει με ταχύτητες πόλης (30-40χλμ). Όταν τη ρύθμισα στην πιο ανοιχτή θέση βελτιώθηκε η κατάσταση αλλά και πάλι ήταν πολύ χειρότερα από το Race R Pro. Οκ έχει δώρο Pinlock αλλά γιατί να ναι τόσο μάπα η default ?

    Σε γενικές γραμμές θα βάλω ως μείον σημαντικό το θόρυβο το οποίο λύνεται πολύ εύκολα με ωτοασπίδες αλλά σε τέτοιο εύρος τιμής δεν θα έπρεπε να υπάρχει. Πέραν αυτού νομίζω ότι είναι εξαιρετικό κράνος αν και μένει μια πιο εντατική δοκιμή όσον αφορά την αεροδυναμική του.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	signal-2022-04-19-132224_001.jpg 
Προβολές:	483 
Μέγεθος:	104,3 KB 
ID:	435317
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	signal-2022-04-19-132224_002.jpg 
Προβολές:	486 
Μέγεθος:	103,8 KB 
ID:	435318
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	51980935987_6ff3d22769_o.jpg 
Προβολές:	486 
Μέγεθος:	108,2 KB 
ID:	435319
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	51982425320_ea6a49f2d6_o.jpg 
Προβολές:	487 
Μέγεθος:	107,0 KB 
ID:	435320

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Λίγες ακόμα πληροφορίες:

    Ακόμη Montmelo δεν το δοκίμασα αλλά όντως η αεροδυναμική φαίνεται ανώτερη του RaceR PRo. Επίσης νομίζω από αερισμό είναι ότι πιο δροσερό έχω φορέσει κυκλοφορεί πολύς αέρας και το νιώθεις ακόμη και με χαμηλές ταχύτητες.

    Μάλλον όμως ως απόρροια της κυκλοφορίας του αέρα είναι ο ΕΛΕΙΝΟΣ θόρυβος. Δυστυχώς δεν υπάρχει περίπτωση να το αγόραζα αν ήξερα ότι είναι τόσο θορυβώδες. Οκ το πήρα για χρήση πίστας και αυτή είναι και η χρήση που κάνω αλλά ότι θα πρέπει να βάζω ωτοασπίδες για να πάω στην πίστα, για μια βόλτα ή για το συνεργείο κάθε Τρίτη () με ξεπερνάει λίγο για κράνος που είναι στα 600+.

    Αυτά

    Υ.Γ: Σημείωση αν και το ανέφερα παραπάνω. Τον θόρυβο τον συγκρίνω με το Race R Pro της Shark το οποίο ήταν ότι πιο αθόρυβο έχω φορέσει. Το φόραγα με άνεση χωρίς καμία ενόχληση και χωρίς ωτοασπίδες στην πίστα όταν δεν είχα dbkiller στην AR
    Τελευταία τροποποίηση από macdeath_s; 10/05/2022 στις 15:29.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Ναι πράγματι αρκετά θορυβώδες όπως έχει αναφερθεί παραπάνω. Βέβαια καλό είναι στα περισσότερα μηχανάκια να φοράμε ωτασπίδες έτσι κι αλλιώς για προστασία της ακοής μας (βλέποντας και τη δική σου εξάτμιση το κρίνω επιβεβλημένο).
    Τελευταία τροποποίηση από DrIoannis; 12/05/2022 στις 06:55.
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  10. #10
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Νταξει κρανος racing ειναι...χεστηκανε για τον θορυβο.
    Δεν βγηκε με αυτα τα κριτηρια. Αλλα κοιτας σε αυτη την κατηγορια κ σιγουρα οχι το αν ειναι αθορυβο η ποσο θορυβο κανει.

    Εγω να πω την αληθεια μου πιο πολυ ενοχλουμαι με τον θορυβο στο Arai στο σκουτερ παρα στο Gsxr.
    Eιναι κ η θεση οδηγησης κ πως εχει σχεδιαστει το καθε κρανος.
    Εσυ οπως κ να το κανεις στο ΚΤΜ δεν εισαι σε τοοοσο σκυφτη θεση.

    Αγρατζουνιστο να ειναι κ να το χαρεις...
    Ride(s) the wind of change...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Έχω dbkiller στην εξάτμιση αλλά μάλλον θα το βγάλω γιατί ο θόρυβος που λέω για το κράνος είναι ο αέρας και δν ακούω τις στροφές του κινητήρα.

    Και το RaceR Pro racing ήταν αλλά άψογο σε θόρυβο για αυτό μάλλον είχα καλομάθει. Μάλλον δίκιο έχετε θα πάψω να γκρινιάζω.

  12. #12
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Εγώ πάλι που έχω αγορασμένο πρόσφατα το RaceR Pro το θεωρώ πολύ θορυβώδες. Επίσης ενώ μου είναι σωστό σα μέγεθος μετά από πολύωρη οδήγηση με πιέζει πίσω από τα αυτιά. Είχες παρόμοιο θέμα;

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Στην αρχή με πίεζε λίγο μπροστά αλλά μετά από καμία 10αρια φορές πήρε φόρμα της κεφάλας μου και ίσιωσε. Για θόρυβο το θεωρώ από τα πιο αθόρυβα και το ίδιο μου χει πει κι άλλος κόσμος που το χει φορέσει.

  14. #14
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Στην αρχή με πίεζε λίγο μπροστά αλλά μετά από καμία 10αρια φορές πήρε φόρμα της κεφάλας μου και ίσιωσε. Για θόρυβο το θεωρώ από τα πιο αθόρυβα και το ίδιο μου χει πει κι άλλος κόσμος που το χει φορέσει.
    Μπορεί να φταίει ο τρόπος που κάθομαι. Σε ευχαριστώ για το info. Θα του δώσω ακόμη μερικές ευκαιρίες γιατί το έχω φορέσει λιγότερο από 10 φορές σίγουρα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Τελευταίο σχόλιο μετά από τεστάρισμα στην ευθεία του Montmelo. Όντως για racing χρήση το κράνος είναι τοπ, η αεροδυναμική του είναι κορυφαία όπως και ο εξαερισμός που με την κωλόζεστη που χε η Ισπανία μου δρόσιζε πολύ την κλάβα. Τα μείον για μένα παραμένουν ο θόρυβος αλλά πλέον θεωρώ ότι (ίσως) δικαιλογείται λόγω του αυξημένου εξαερισμού.

    Το άλλο που μου λείπει και ήταν πολύ θετικό της Shark είναι το φιλτράκι που είχε στην εισαγωγή αέρα που οδηγεί στο στόμα-μύτη του αναβάτη. Όταν το αντικαθιστούσα και κοίταγα την βρώμα που χε μαζέψει εκτιμούσα πολύ την παρουσία του. (φωτό από το Shark είναι).

    Εν κατακλείδι, ΟΚ κατ εμέ απαράδεκτα ενοχλητικός ο θόρυβος αλλά κακώς περίμενα κάτι άλλο από τόσο racing κράνος. Οπότε αν η χρήση που σκέφτεστε να του κάνετε είναι μόνο πίστα ή 80/20 (πάντα με οτοασπίδες) νομίζω είναι πολύ καλή αγορά. Για δρόμο, καφετέρια ή ταξίδια μακρύα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	signal-2022-06-29-121938_001.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	39,0 KB 
ID:	436663

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	signal-2022-06-29-121938_002.jpg 
Προβολές:	141 
Μέγεθος:	83,9 KB 
ID:	436664

    Σε

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Υπαρχει διαφορα στο καλουπι X-Lite X-1004 Ultra Carbon
    από andreastwin στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2020, 09:34
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] X-LITE X-702 GT ULTRA Carbon
    από nickald στο forum Αγγελίες εξοπλισμού αναβάτη
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2018, 18:25
  3. Shoei NXR vs X-Lite X-802RR Ultra Carbon vs ?
    από BabisStinson στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2018, 18:47
  4. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] X-lite x-802rr ultra carbon small
    από koymentakos στο forum Αγγελίες εξοπλισμού αναβάτη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2017, 20:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF