Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Bmw 1200 GS αγορά μεταχειρισμένου

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της Adulescens_1
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    74

    Bmw 1200 GS αγορά μεταχειρισμένου

    Καλησπέρα σας
    Ενδιαφέρομαι για αγορά μεταχειρισμένου gs 1200 ωστόσο δεν γνωρίζω τα συγκεκριμένα μηχανάκια καθώς είχα ιαπωνεζικα. Τα λεφτά που θα διαθέσω είναι + - 10 χιλιάδες βλέπω μεγάλη γκάμα σε μοντέλα από του 08 μέχρι και 14-15 υπάρχουν τρανταχτες διάφορες στα μοτέρ? Η αξιοπιστία είναι η ίδια? επίσης κατά την γνώμη σας ποιο κριτήριο πρέπει να κοιτάξω πρώτα την ημερομηνία του μοντέλου τον εξοπλισμό τα χιλιόμετρα ....κτλ.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.186
    Τα gs1200 χωρίζονται χονδρικά σε 2 γενεές,τα αερόψυκτα από 2004 μέχρι 2012 και τα υδρόψυκτα από 2013 κι ύστερα.Τωρα σε αυτές τις 2 κατηγορίες υπεισέρχονται διάφορες υποκατηγορίες που δεν είναι του παρόντος.
    Με 10.000€ μπάτζετ μπορείς να πάρεις ένα μοντέλο 2010-2012,αξιοπρεπέστατο,με 2 εκκεντροφόρους,ηλεκτρικά ρυθμιζόμενες αναρτήσεις,traction control και με λυμένα πολλά από τα προβλήματα του παρελθόντος.Μην κοιτάς LC σε αυτά τα λεφτά.

    Tα χιλιόμετρα ακολουθούν τους ίδιους κανόνες με τα Ιταλικά και τα Ιαπωνικά,προσπάθησε να μην είναι φορτωμένο με αυτά,40-50-60.000χλμ είναι οκ.
    Ένα άλλο θέμα που πρέπει να προσέξεις στις αγγελίες είναι η ανακολουθία στο έτος παραγωγής με το έτος 1ης αδείας,πχ μπορεί κάποιος να αναγράφει στο car 'μοντέλο 2010' και να είναι 08 ή 09.Μερικοί το κάνουν αφελώς, άλλοι όμως επίτηδες.

    Οι κομβικές χρονολογίες παραγωγής στα αερόψυκτα gs είναι: α) 2004 έως μέσα του 2006 β)2006Β έως τέλος του 2007 γ)2008 και 2009 και δ)2010 έως 2012.Κάθε μία 'φουρνιά' απ αυτά έχει και τα χαρακτηριστικά σημάδια της,άλλο ρεζερβουάρ,άλλη εξάτμιση,άλλο σταντ κοκ.

    Εν κατακλείδι,ψάξε πρωτίστως για 2010-12 αλλά αν πετύχεις και κανένα 08-09 με καλά χαρακτηριστικά,λίγα χλμ και πλούσιο εξοπλισμό (τριβάλιτσα κλπ) μην πεις όχι,είναι κι αυτά αξιόλογα.
    Πριν το LC είχα ένα 08 αξιοπρεπέστατο σε θέμα οδικής συμπεριφοράς και αξιοπιστίας.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της Adulescens_1
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    74
    Σε ευχαριστώ πολύ για την ολοκληρωμένη απάντηση σου όσον αφορά την έκδοση adventure ισχύουν τα ίδια ??

  4. #4
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.186
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Adulescens_1 Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ πολύ για την ολοκληρωμένη απάντηση σου όσον αφορά την έκδοση adventure ισχύουν τα ίδια ??
    Χονδρικά ναι.Απλώς ζύγισέ το καλά αν θέλεις όντως adv.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της Adulescens_1
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    74
    Λόγω του βάρους και των διαστάσεων είναι πανέμορφα όλα πάντως

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της Adulescens_1
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    74
    Τι εννοείς να το ζυγισω?

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.408
    Για μένα μην δώσεις δεκάρα στους φρίτσιδες.
    Πάρε κανένα μεγάλο γιαπωνέζικο τουριστικό
    FJR GTR κλπ
    να ευχαριστηθείς ταξίδι και βόλτα

  8. #8
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Adulescens_1 Προβολή μηνύματος
    Τι εννοείς να το ζυγισω?
    στο μυαλο σου αν πραγματικα θελεις αντβεντσουρ αντι το απλο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της Adulescens_1
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    74
    Βασικά ότι θα μου κάνει κλικ λ.χ από εξοπλισμό μέχρι χρώμα ούτως ή άλλως δεν θα την πάρω την επόμενη μέρα να πάω βόρειο σέλας

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Τα gs1200 χωρίζονται χονδρικά σε 2 γενεές,τα αερόψυκτα από 2004 μέχρι 2012 και τα υδρόψυκτα από 2013 κι ύστερα.Τωρα σε αυτές τις 2 κατηγορίες υπεισέρχονται διάφορες υποκατηγορίες που δεν είναι του παρόντος.
    Με 10.000€ μπάτζετ μπορείς να πάρεις ένα μοντέλο 2010-2012,αξιοπρεπέστατο,με 2 εκκεντροφόρους,ηλεκτρικά ρυθμιζόμενες αναρτήσεις,traction control και με λυμένα πολλά από τα προβλήματα του παρελθόντος.Μην κοιτάς LC σε αυτά τα λεφτά.

    Tα χιλιόμετρα ακολουθούν τους ίδιους κανόνες με τα Ιταλικά και τα Ιαπωνικά,προσπάθησε να μην είναι φορτωμένο με αυτά,40-50-60.000χλμ είναι οκ.
    Ένα άλλο θέμα που πρέπει να προσέξεις στις αγγελίες είναι η ανακολουθία στο έτος παραγωγής με το έτος 1ης αδείας,πχ μπορεί κάποιος να αναγράφει στο car 'μοντέλο 2010' και να είναι 08 ή 09.Μερικοί το κάνουν αφελώς, άλλοι όμως επίτηδες.

    Οι κομβικές χρονολογίες παραγωγής στα αερόψυκτα gs είναι: α) 2004 έως μέσα του 2006 β)2006Β έως τέλος του 2007 γ)2008 και 2009 και δ)2010 έως 2012.Κάθε μία 'φουρνιά' απ αυτά έχει και τα χαρακτηριστικά σημάδια της,άλλο ρεζερβουάρ,άλλη εξάτμιση,άλλο σταντ κοκ.

    Εν κατακλείδι,ψάξε πρωτίστως για 2010-12 αλλά αν πετύχεις και κανένα 08-09 με καλά χαρακτηριστικά,λίγα χλμ και πλούσιο εξοπλισμό (τριβάλιτσα κλπ) μην πεις όχι,είναι κι αυτά αξιόλογα.
    Πριν το LC είχα ένα 08 αξιοπρεπέστατο σε θέμα οδικής συμπεριφοράς και αξιοπιστίας.
    Γιατί όχι LC? Είναι στο άνω όριο των χρημάτων βέβαια, αλλά είναι σίγουρα πιο σύγχρονη μοτοσυκλέτα. Νομίζω πως αξίζει την υπέρβαση!
    (Προσωπικά, 10Κ για μτχ +10ετιας με 50Κ χλμ μου κάθεται κάπως βαρύ ρε γαμώτο!)

  11. #11
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.186
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    στο μυαλο σου αν πραγματικα θελεις αντβεντσουρ αντι το απλο.
    Αυτό ακριβώς.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Γιατί όχι LC? Είναι στο άνω όριο των χρημάτων βέβαια, αλλά είναι σίγουρα πιο σύγχρονη μοτοσυκλέτα. Νομίζω πως αξίζει την υπέρβαση!
    (Προσωπικά, 10Κ για μτχ +10ετιας με 50Κ χλμ μου κάθεται κάπως βαρύ ρε γαμώτο!)
    LC με 10.000 ρε Γιώργο? Δεν έχουν κατρακυλήσει πια τόσο πολύ οι τιμές,αν έβαζε +2.000 ο φίλος να πω ΟΚ.
    Το μεταχειρισμένο (και σωστά φροντισμένο) 10ετίας δεν λέει κάτι,ούτε είναι πολλά τα 50Κ χλμ για τέτοια μοτοσυκλέτα.

  12. #12
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Adulescens_1 Προβολή μηνύματος
    Λόγω του βάρους και των διαστάσεων είναι πανέμορφα όλα πάντως
    Ποσο δικιο εχεις!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2021-07-03 09.41.04.jpg 
Προβολές:	177 
Μέγεθος:	65,5 KB 
ID:	429245
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της Adulescens_1
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    74
    Εννοείται πως θα μπορούσα να πάρω και καινούργιο άλλης μάρκας αλλά θεωρώ ότι είναι ναυαρχίδα και πλέον λόγω της δουλειά μου που είναι δίπλα θα την έχω μόνο για ψυχαγωγία και απόλαυση

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της Adulescens_1
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    74
    Θεριό ανημερο

  15. #15
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Σύγκρινε τα κιβώτια ταχυτήτων πριν αγοράσεις το adv. Ξέρω πολλούς (και εμένα) που μας αρέσει πολύ το gs αλλά σε καμία περίπτωση το adv.
    Mου αρέσει και εμένα να είναι στρουμπουλά, η διαφορά που καταλαβαίνεις οδηγώντας το adv απο την μία είναι μικρή απο την άλλη
    αρκετή για να μην βολεύει σε αρκετές περιπτώσεις.

    Εστίασε στις σχέσεις της μετάδοσης, έλεγξε αν φοράνε το ίδιο βήμα κορώνα - πηνίο, προσπάθησε να οδηγήσεις κάποιο.

    Εμένα μου φαίνεται πως τα adv χαλάνε την ισορροπία που κάνει το νορμάλ μια μοτοσυκλέτα για όλα που μπορείς άνετα
    να έχεις για καθημερινή.
    Βγάλε και εσύ συμπέρασμα πριν αγοράσεις, τουλάχιστον να σου είναι ευδιάκριτες οι διαφορές τους.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα BMW 1200 gs του 2007 αξιζει?
    από sakpas13 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2018, 15:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF