Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 26 από 26

Θέμα: Bmw 1200 GS αγορά μεταχειρισμένου

  1. #16
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Σύγκρινε τα κιβώτια ταχυτήτων πριν αγοράσεις το adv. Ξέρω πολλούς (και εμένα) που μας αρέσει πολύ το gs αλλά σε καμία περίπτωση το adv.
    Mου αρέσει και εμένα να είναι στρουμπουλά, η διαφορά που καταλαβαίνεις οδηγώντας το adv απο την μία είναι μικρή απο την άλλη
    αρκετή για να μην βολεύει σε αρκετές περιπτώσεις.

    Εστίασε στις σχέσεις της μετάδοσης, έλεγξε αν φοράνε το ίδιο βήμα κορώνα - πηνίο, προσπάθησε να οδηγήσεις κάποιο.

    Εμένα μου φαίνεται πως τα adv χαλάνε την ισορροπία που κάνει το νορμάλ μια μοτοσυκλέτα για όλα που μπορείς άνετα
    να έχεις για καθημερινή.
    Βγάλε και εσύ συμπέρασμα πριν αγοράσεις, τουλάχιστον να σου είναι ευδιάκριτες οι διαφορές τους.
    Ποίος ο λόγος να τα κάνει αυτά και τι θα τον ωφελήσουν αν τα μάθει? Θεωρώ πιο πολύ θα μπερδευτεί.
    Είναι άλλωστε γνωστό ότι η BMW από το 08 κι ύστερα 'κόντηνε' την 6η στα gs με αποτέλεσμα σε συνθήκες ταξιδιού να δουλεύει 200-300 στρ. παραπάνω,no big deal.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    LC με 10.000 ρε Γιώργο? Δεν έχουν κατρακυλήσει πια τόσο πολύ οι τιμές,αν έβαζε +2.000 ο φίλος να πω ΟΚ.
    Το μεταχειρισμένο (και σωστά φροντισμένο) 10ετίας δεν λέει κάτι,ούτε είναι πολλά τα 50Κ χλμ για τέτοια μοτοσυκλέτα.
    Αυτή τη στιγμή, δεν νομίζω να βρεθεί κάτι σχετικά φθηνό, έχουν ξεφύγει αρκετά οι τιμές σε μτχ. Παρόλα αυτά, όχι πολύ καιρό πριν είχα δει στο car LC περίπου στα χρήματα αυτά (10000Ε). Ο προβληματισμός μου έχει να κάνει καθαρά με την αναλογία παλαιότητας/τιμή και το τι υπάρχει στην αγορά. Διαβάζω στο καινούργιο ΜΟΤΟ το MEGA TEST και βλέπω φοβερά μηχανάκια στα 12-16Κ, κούτα, με εγγύηση, χρηματοδότηση, σύγχρονα (ΚΤΜ890, V-Strom 1050, Tiger 900 κτλ).

    Από την άλλη, και εγώ έδωσα 11Κ για μτχ με 45000χλμ αλλά πιστεύω πως έχω ένα μηχανάκι που δεν έχει ξεπεραστεί ακόμα (S1000XR), το νοιώθω επίκαιρο και έτσι δικαιολογώ τον εαυτό μου. Ίσως επειδή δεν έχω ζήσει με boxer, δεν μπορώ να εκτιμήσω τις αρετές του. Μου φαίνεται απλά ένα κάπως παρωχημένο και αρκετά υπερτιμημένο on off.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  3. #18
    Μέλος Το avatar του/της Adulescens_1
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    74
    Σίγουρα υπάρχουν επιλογές απλά θεωρώ ότι στον τομέα άνεση τον οποίο θέλω την δεδομένη στιγμή είναι μια καλή επιλογή και για ταξίδια και σαν ομορφιά τώρα από κει και πέρα αυτες που αναφέρεις είναι μηχανές που είχα παρόμοιες fazer 1000 vstrom 650 fazer 600 θέλω μια touring και την επιτομή της άνεσης που θεωρώ ίσως είναι μια από τις καλύτερες τώρα για το adv το μοντέλο που θα μου κάνε το κλικ αισθητικό και οδηγικό εκεί θα καταλήξω επίσης και ο εξοπλισμός

  4. #19
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.130
    Αν μπορείς να οδηγήσεις και τα δύο θα έχεις πιο ολοκληρωμένη εικόνα.Το adv έχει μεγαλύτερο ρεζερβουάρ και +20mm ψηλότερες αναρτήσεις.Το μεν πρώτο για μένα δεν είναι και τόσο αναγκαίο,βενζινάδικα υπάρχουν παντού και οι μεγαλύτερες αναρτήσεις θα βολέψουν μόνο αν θέλεις χώμα,σπάνιο δηλαδή.Από την άλλη είναι +20 κιλά βαρύτερο.

    Για μένα το απλό είναι η χρυσή τομή για τη χρήση που θέλεις.

  5. #20
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Ποίος ο λόγος να τα κάνει αυτά και τι θα τον ωφελήσουν αν τα μάθει? Θεωρώ πιο πολύ θα μπερδευτεί.
    Είναι άλλωστε γνωστό ότι η BMW από το 08 κι ύστερα 'κόντηνε' την 6η στα gs με αποτέλεσμα σε συνθήκες ταξιδιού να δουλεύει 200-300 στρ. παραπάνω,no big deal.
    Έχει διαφορά στην οδήγηση, τι θα τον μπερδέψει; αν δει ότι έχουν διαφορές επαληθεύει τα λεγόμενα μου και αποκτά πολύ
    καλύτερη αντίληψη για τις επιλογές του.

    Η διαφορά της έκτης στα νορμάλ είναι κάτι που έπρεπε να γίνει κατά την γνώμη μου.

  6. #21
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Έχει διαφορά στην οδήγηση, τι θα τον μπερδέψει; αν δει ότι έχουν διαφορές επαληθεύει τα λεγόμενα μου και αποκτά πολύ
    καλύτερη αντίληψη για τις επιλογές του.

    Η διαφορά της έκτης στα νορμάλ είναι κάτι που έπρεπε να γίνει κατά την γνώμη μου.
    Αυτό εξηγώ και παραπάνω,μόνο με την οδήγηση θα έχει σαφή εικόνα και όχι με ένα αφηρημένο αριθμό σχέσης κορώνας-pinion.

  7. #22
    Μέλος Το avatar του/της Adulescens_1
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    74
    Ίσως κάνω κάποιο τέστ drive στα καινούργια στην bmw μπας και παρατηρήσω τπτ άλλιως στην υποψία μηχανή που θα δω

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Δεν νομίζω να έχουν σχέση τα νέα GS με αυτά που σκέφτεσαι να αγοράσεις!
    Από την άλλη, μπορεί να γλυκαθείς, η χρηματοδότηση είναι καλή, δεν θέλει και πολύ....

  9. #24
    Μέλος Το avatar του/της Adulescens_1
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    74
    Ναι ισχύει έχει τόση διαφορά ε??

  10. #25
    Μέλος Το avatar του/της Adulescens_1
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    74
    Εν κατακλείδι προτιμότερο είναι να βρω ένα του 13-14 απλό παρά adv πιο παλιάς τεχνολογίας

  11. #26
    Μέλος Το avatar του/της Adulescens_1
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    74
    Ωστόσο κάτι διαβάζω ότι οι αερόψυκτοι κινητήρες είναι πιο ανθεκτικοί και επειδή θα είναι και μεταχειρισμένο το σκέφτομαι σοβαρά να μην πάρω lc και λόγω τιμής

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα BMW 1200 gs του 2007 αξιζει?
    από sakpas13 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2018, 16:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF