Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 35

Θέμα: Δαλματικες ακτες

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Εγώ χτες γύρισα από Μαύροβουνι όλα καλά με το λευκό Α4..Διέσχισα όλο το Μαύροβουνι βγήκα Σλοβενία κ πάλι πίσω..

  2. #17
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    Εγώ χτες γύρισα από Μαύροβουνι όλα καλά με το λευκό Α4..Διέσχισα όλο το Μαύροβουνι βγήκα Σλοβενία κ πάλι πίσω..
    OK αρα κατι αλλαξε απο το 2018 που την φαγαμε εμεις.
    Η απλά δεν το κανανε το κόλπο σε εσένα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    OK αρα κατι αλλαξε απο το 2018 που την φαγαμε εμεις.
    Η απλά δεν το κανανε το κόλπο σε εσένα.
    Εγώ λέω την εμπειρία μου..Τι ισχύει δεν ξέρω..Εμένα το 2017 στην Βοσνία μου κάναν παράπονα για την άδεια που ήταν σε Α4,αλλά τελικά πέρασα..

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.142
    Η διαφωνία είναι αν είναι πράσσινο το χαρτί ή όχι?

    Πράσσινη καρτα ξεκίνησε να λέγεται επειδη αρχικά ήταν πράσσινο το χαρτί και έτσι έμεινε στη συνείδηση του κοσμου. Αν εσυ την εκτυπώσεις σε κοκκινο κιτρινο ή μπλε χαρτί, πράσσινη κάρτα θα σου ζητήσουν και θα εννοούν αυτό το χαρτί.


    Μια λεπτομέρεια που σκέφτηκα μόλις, εντος ΕΕ δεν χρειάζεται πλέον η "πράσσινη" κάρτα, αρκεί νομίζω το απλό ασφαλιστήριο που έχει ο καθένας. Ίσως γι'αυτό αρκεί να έχεις κάτι εκτυπωμένο.
    Για τη γερμανία δεν έχω κανένα αποδεικτικό ασφάλειας στο αυτοκίνητο αλλά μπορεί να το επιβεβαιώσει η αστυνομία μόνη της, οπότε για εκτός Γερμανίας πρέπει λογικά να έχω κάποιο σχετικό έγγραφο.

    Εκτός ΕΕ όμως δεν ξέρω τι ισχύει, μάλλον απαιτείται το συγκεκριμένο "πράσσινο" χαρτί που μόνο η ασφαλιστική δίνει.

    Εγώ το δικό μου το ζήτησα με την εναρξη ισχύος του τελευταίου συμβολαίου οπότε είναι το κλασσικό πράσσινο χαρτί που μου έστειλε η ασφαλιστική.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Αυτό το πράγμα που όλοι είμαστε γνώστες και θα κάνουμε αντίλογο ακόμα και όταν μιλάει/γράφει ένας ειδικός με έχει κουράσει τα τελευταία χρόνια....λοιπόν για να τελειώνουμε και όποιος θέλει ακούει....το πιστοποιητικό ή βεβαίωση εξωτερικού ή όπως θέλετε πείτε το εξακολουθούμε να το λέμε "πράσινη κάρτα" γιατί όπως σωστά αναφέρθηκε για πολλά χρόνια ήταν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ να είναι εκτυπωμένο σε πράσινο χαρτί που ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Επίσης όποιο όχημα βγεί εκτός συνόρων είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ να έχει αυτή την "πράσινη κάρτα" είτε εντός είτε εκτός ΕΕ....απλά ορισμένες χώρες σε υποχρεώνουν να πληρώνεις κατά την είσοδο σε αυτές είτε βιενέτες (κάτι σαν τέλη κυκλοφορίας) είτε ασφάλιση για όσο κυκλοφορείς εντός των συνόρων τους, αυτό όμως είναι άσχετο με την "πράσιινη κάρτα" και το χρώμα που την έχεις εκτυπώσει
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    767
    Έτσι και η ασφάλεια σου λήξει όταν είσαι στο εξωτερικό,και ασφαλιστείς σε εκεί εταιρεία ισχύει το συμβόλαιο στην Ελλάδα όταν επιστρέψεις;

  7. #22
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από contes di Zante Προβολή μηνύματος
    Αυτό το πράγμα που όλοι είμαστε γνώστες και θα κάνουμε αντίλογο ακόμα και όταν μιλάει/γράφει ένας ειδικός με έχει κουράσει τα τελευταία χρόνια....λοιπόν για να τελειώνουμε και όποιος θέλει ακούει....το πιστοποιητικό ή βεβαίωση εξωτερικού ή όπως θέλετε πείτε το εξακολουθούμε να το λέμε "πράσινη κάρτα" γιατί όπως σωστά αναφέρθηκε για πολλά χρόνια ήταν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ να είναι εκτυπωμένο σε πράσινο χαρτί που ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Επίσης όποιο όχημα βγεί εκτός συνόρων είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ να έχει αυτή την "πράσινη κάρτα" είτε εντός είτε εκτός ΕΕ....απλά ορισμένες χώρες σε υποχρεώνουν να πληρώνεις κατά την είσοδο σε αυτές είτε βιενέτες (κάτι σαν τέλη κυκλοφορίας) είτε ασφάλιση για όσο κυκλοφορείς εντός των συνόρων τους, αυτό όμως είναι άσχετο με την "πράσιινη κάρτα" και το χρώμα που την έχεις εκτυπώσει
    Ελπίζω να μην σε κουράζω κι αλλο κυριε ειδικέ μου.
    Αφού λοιπόν είσαι ειδικός αν μπορείς εξηγησέ μου σε παρακαλω γιατι τον Σεπτέμβριο του 2018 στα συνορα Αλβανιας Μαυροβούνιου, ο Μαυροβουνιος υπαλληλος δεν δεχθηκε την τυπωμενη σε απλό Α4 χαρτί 'πρασινη κάρτα' μας παρ όλο που το κουτακι για το Μαυροβούνιο υπήρχε στην καρτα κανονικότατα.
    Την θεωρησε ακυρη, μας ειπε πως επρεπε να εχουμε την original πρασινη καρτα στο πρασινο χαρτι και οχι την εκτυπωση σε A4 απο τον οικιακο εκτυπωτη και μας υποχρεωσε να πληρωσουμε τοπική ασφαλεια στο διπλανο γκισε.
    140 Ευρω πληρωσαμε.
    Δεν το ακουσα απο φιλο κλπ, ημουν κι εγω εκει.
    Αν δεν μπορεις, δεν πειραζει.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.337
    Έχει συμβεί το ίδιο και σε φίλο στα σύνορα με Σκόπια και πλήρωσε 50 ευρώ.

  9. #24
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Έχει συμβεί το ίδιο και σε φίλο στα σύνορα με Σκόπια και πλήρωσε 50 ευρώ.
    Εγω πιθανολογώ οτι απλά υπαρχουν περιπτώσεις που σου κανουν το κόλπο και σε πιανουν κορόιδο κι ας ειναι παράνομο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εγω πιθανολογώ οτι απλά υπαρχουν περιπτώσεις που σου κανουν το κόλπο και σε πιανουν κορόιδο κι ας ειναι παράνομο.
    Και πιστεύω εκείνη την ώρα λες "δε πειράζει να δώσω το 50αρι να ξεμπερδεύω. Που να τρέχω τώρα ".
    Εκεί πατάνε οί αλήτες.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.142
    Σε όλα τα σαιτ λένε ότι η πράσσινη κάρτα είναι απαραίτητη. Εδω όμως γράφει και το εξής:

    Για τις χώρες Ε.Ο.Χ (Ευρωπαϊκός Οικονομικός Χώρος: τα 28 κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, και Νορβηγία, Ισλανδία, Λιχτενστάιν) και για την Ελβετία, δεν είναι απαραίτητο να έχετε τη Πράσινη Κάρτα, αρκεί το ασφαλιστήριο σας να έχει αποτυπωμένα τα στοιχεία της ασφάλισης με λατινικούς χαρακτήρες. Σας προτείνουμε όμως να ζητήσετε την πράσινη κάρτα από την ασφαλιστική σας εταιρία σε κάθε περίπτωση.
    Το Μαυροβουνιο, η Αλβανια και τα Σκοπια δεν ανήκουν στις χωρες ΕΟΧ (απόσο ξέρω τουλάχιστον, δεν είμαι ειδικός). Άρα σε αυτές τις χώρες μάλλον θέλουν μόνο το συγκεκριμένο πράσινο χαρτί και δεν είναι καθόλου παράνομο αν ισχύει αυτό που λέει.
    Ένας ασφαλιστής θα ξέρει καλύτερα.

    Το αν σου το ζητήσουν, πάλι είναι θέμα τύχης αν κρίνω από τη δική μου εμπειρία. Όσες φορές πέρασα από Βαλκάνια, δεν μου το ζητούσαν πάντα.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ελπίζω να μην σε κουράζω κι αλλο κυριε ειδικέ μου.
    Αφού λοιπόν είσαι ειδικός αν μπορείς εξηγησέ μου σε παρακαλω γιατι τον Σεπτέμβριο του 2018 στα συνορα Αλβανιας Μαυροβούνιου, ο Μαυροβουνιος υπαλληλος δεν δεχθηκε την τυπωμενη σε απλό Α4 χαρτί 'πρασινη κάρτα' μας παρ όλο που το κουτακι για το Μαυροβούνιο υπήρχε στην καρτα κανονικότατα.
    Την θεωρησε ακυρη, μας ειπε πως επρεπε να εχουμε την original πρασινη καρτα στο πρασινο χαρτι και οχι την εκτυπωση σε A4 απο τον οικιακο εκτυπωτη και μας υποχρεωσε να πληρωσουμε τοπική ασφαλεια στο διπλανο γκισε.
    140 Ευρω πληρωσαμε.
    Δεν το ακουσα απο φιλο κλπ, ημουν κι εγω εκει.
    Αν δεν μπορεις, δεν πειραζει.

    Ποστ #14: Έχει αλλάξει η νομοθεσία.....
    Ποστ #20: ...απλά ορισμένες χώρες σε υποχρεώνουν....
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Έχει συμβεί το ίδιο και σε φίλο στα σύνορα με Σκόπια και πλήρωσε 50 ευρώ.
    Εγώ ήμουν αυτός.Α ρε Κώστα τι μου θύμησες.Η πίεση μου είχε φτάσει στο 20

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.142
    Προχτες άμπαλος (με αυτοκινητιστικα) φίλος μου έστειλε σε φωτογραφία την πράσινη κάρτα του για να του επιβεβαιώσω ότι είναι η σωστή. Ναι, ήταν λευκό το χαρτί. Αλλά δεν ήταν εκτυπωμένη, ήταν ότι του έστειλε η ασφαλιστική.

    Οπότε το πρόβλημα δεν είναι το χρώμα αυτό καθεαυτό αλλά το γεγονός να έχει σταλεί το έγγραφο από την ασφαλιστική. Το οτι εξακολουθουμε να την λέμε "πράσινη καρτα" είναι επειδή έτσι παρέμεινε.

    Τωρα άμα σας ζητήσει ο τελωνειακός πράσινη κάρτα πειτε ότι δεν έχετε πράσινη αλλά λευκή και καταγράψτε την αντιδραση του.

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TONYBANDIT Προβολή μηνύματος
    Εγώ ήμουν αυτός.Α ρε Κώστα τι μου θύμησες.Η πίεση μου είχε φτάσει στο 20
    Να είμαστε καλά φίλε Αντώνη να ξαναφύγουμε προς τα πάνω.

    Την θυμάμαι την φάση στα σύνορα πολύ καλά

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 143
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2013, 12:14
  2. Τουρκία/Δαλματικές ακτές....???
    από al_tzamp στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2011, 20:34
  3. ΓΙΟΥΚΟΣΛΑΒΙΑΣ ΑΠΟ ΔΑΛΜΑΤΙΚΕς ΒΟΗΘΕΙΑ
    από EKEINOS στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2006, 12:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF