Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Ακροδέκτες για 640adv

  1. #1

    Question Ακροδέκτες για 640adv

    Δεν ξέρω αν το βάζω στο σωστό thread...

    Στο 640Adv που πριν λίγο καιρό απέκτησα και τώρα μαζεύω, θέλω να βάλω κάποιο... μπριζάκι ή ακροδέκτη θηλυκό-αρσενικό στα καλώδια των εμπρός φλας που βρίσκονται πάνω στη μάσκα.
    Με το βάλε-βγάλε τη μάσκα οι συνδέσεις αυτές ταλαιπωρούνται, οπότε θέλω κάτι αντοχής, που να συνδέεται-αποσυνδέεται με το χέρι, και ίσως όχι απαραίτητα αδιάβροχο.
    Επίσης διάβασα παραπάνω ότι είναι καλύτεροι οι γυμνοί ακροδέκτες από τους μονωμένους, γιατί αυτό; Είναι θέμα αντοχής;
    Οι μονωμένοι που έβαλα πάντως (ίσως όχι σωστά) στο σημείο, καταστράφηκαν πολύ γρήγορα...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210704_141041.jpg 
Προβολές:	144 
Μέγεθος:	65,6 KB 
ID:	429307

  2. #2
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Εννοεις αδιαβροχους και μη, οι αδιαβροχοι αν μπει νερο δυσκολα στεγνωνουν και προκαλουν οξειδωση στις επαφες, η μη αδιαβροχοι στεγνωνουν ευκολα, κατα προτιμηση επικασσιτερωμενες επαφες γιατι ο ορειχαλκος σκετος οξειδωνεται.
    Θα σου προτεινα bullet κοννεκτορες αλλα οχι αυτους που βλεπω στην φωτογραφια με την μπλε μονωση, τους αλλους με την διαφανη ελλαστικη μονωση που μπαινει μετα το πρεσσαρισμα του καλωδιου.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Δεν έχω εμπειρία από τέτοιες ενώσεις σε μηχανάκια εκτεθειμένες σε νερό υπό πίεση κλπ. Αλλά νομίζω ότι εδώ είναι απόλυτα επιβεβλημένη η χρήση θερμοσυστελωμενου καλωδίου για μηχανική προστασία αλλά και σχετική υγρομονωση.
    Αν βλέπω καλά το καλώδιο έχει φαγωθεί στην μονωση του με σίγουρο αποτέλεσμα το βραχυκύκλωμα...

  4. #4
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Μη μπλέκετε τους μονωμένους ακροδέκτες με τους αδιάβροχους.
    Ο αδιάβροχος δε χρειάζεται να στεγνώσει γιατί δε παίρνει νερό.
    Ο μονωμένος θα πάρει νερό και θα είναι πιο δύσκολο να στεγνώσει.

    Ο μη μονωμένος, δεν μπορεί να χρησιμοποηιθεί εκεί όπου κάποια επαφή μπορεί να προκαλέσει βραχυκύκλωμα.

    Μεταφερθήκαμε στα τεχνικά.
    Sent from me using a computer.

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Οι αδιαβροχοι συγκολλητικοί συνδεσμοι ειναι καλη περίπτωση αλλα θελουν προσοχη με το θερμοπίστολο..
    (λιγο παραπανω και την εκανες την τρυπουλα.. λιγο λιγοτερο και αφησες διοδο για το νερο..)
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων wire3-min.jpg‎  
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    κύριε plawres enthusiast, δεν ξέρω αν οι ακροδέκτες σου έχουν θέμα.
    Θέμα έχεις σίγουρα νωρίτερα όπου έχει φθαρεί η μόνωση του καλωδίου.
    Μήπως να τα πέρναγες κάνα δυο χέρια θερμοσυστελλόμενο;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #7
    Κύριοι ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
    Λύση βρέθηκε (πόσο καλή ο χρόνος θα το δείξει) περνώντας χθες από τον Τζαβάρα στην Καλιρρόης που αναφέρθηκε στο προηγούμενο thread.
    Αγόρασα "μαχαιρωτούς" (καλά τους λέω; ) ακροδέκτες αρσενικό-θηλυκό και τους πέρασα στα καλώδια των φλας. Αυτοί κατόπιν τοποθετήθηκαν (με ένα κλίκ) σε αντίστοιχα φισάκια... και τέλος!
    Με αυτόν τον τρόπο, νομίζω λύνεται το πρόβλημα αντοχής στο σύνδεσε-αποσύνδεσε (στο αντίστοιχο βάλε-βγάλε τη μάσκα του 640), καθώς πλέον κουμπώνεις και ξεκουμπώνεις τα φις και δεν ταλαιπωρείς τα καλώδια, αν και ο τρόπος τοποθέτησης των ακροδεκτών δεν είναι ο καλύτερος δυνατός αφού έγινε από έναν άσχετο(εμένα) με ένα κοφτάκι. Γι' αυτό το λόγο θα απαιτηθεί η αγορά μιας πρέσας στο άμεσο μέλλον.
    Φωτογραφίες δεν έβγαλα, η ζέση της εργασίας γαρ, όμως βρήκα από το ίντερνετ...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fisakia.jpg 
Προβολές:	62 
Μέγεθος:	46,8 KB 
ID:	429326

  8. #8
    Επίσης στα θέματα που τέθηκαν παραπάνω:

    Το απογυμνωμένο σημείο του ενός καλωδίου που φαίνεται στην πρώτη φώτο κόπηκε και μπήκε εκεί ο "θηλυκός" ακροδέκτης.

    Μίλησα εξ αρχής για μονωμένους ή όχι (και όχι αδιάβροχους) ακροδέκτες, γιατί ο silkman που ξεκίνησε το αρχικό thread για ακροδέκτες, μπριζάκια κλπ φαίνεται να προτιμάει τους γυμνούς. Εκ των υστέρων καταλαβαίνω ότι ίσως η εφαρμογή ενός γυμνού ακροδέκτη στο καλώδιο είναι πιο άρτια-ελέγξιμη, από ότι ενός μονωμένου, και η μετέπειτα εφαρμογή του σε κάποιο αντίστοιχο φις κάνει πιο επαγγελματικό το αποτέλεσμα. Υπάρχει κάποιος άλλος λόγος...;

    Αδιάβροχοι ακροδέκτες ή φις δεν νομίζω ότι χρειάζονται στο σημείο που βρίσκονται (κάτω από τη μάσκα της μηχανής). Άλλωστε στο ίδιο σημείο και πίσω από τα φώτα βρίσκονται πολλά ακόμη παρόμοια φισάκια!

    Επειδή αναφέρθηκαν τα θερμοσυστελώμενα... που ακριβώς να μπει; Μιλάμε όχι για μόνιμη σύνδεση καλωδίων, αλλά για σύνδεση η οποία "ανοίγει" και μάλιστα συχνά. Μήπως εννοείται θερμοσυστελώμενο μεταξύ φις και καλωδίου σε κάθε πλευρά;

    Τέλος σε τι χρησιμεύουν τα διαφορετικά είδη ακροδεκτών, πέρα από το μέγεθος των καλωδίων; Πχ ο bullet ακροδέκτης που ανέφερε ο mankam πιο πάνω από τον μαχαιρωτό που χρησιμοποίησα εν τέλει;


    Συγχωρέστε μου τις ερωτήσεις αν φαίνονται χαζές, αλλά προσπαθώ να βάλω τα πράγματα σε μια σειρά στο κεφάλι μου (γιατί το ΚΤΜ έχει πολύ τέτοια δουλειά)...



    Υ.Γ. Χαχαχα... το avatar μου αν και πολύ παλιό (δεν έχει αλλάξει από τότε που γράφηκα στο φόρουμ) φαίνεται να θυμίζει σε μερικούς (συνομήλικους; ) πράγματα...

Παρόμοια θέματα

  1. Για πάμε να γελάσουμε λίγο.....!
    από bikersonly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 15:50
  2. Για Τον Σπυρο (duke IΙ)
    από XTMPAM στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2003, 09:27
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 09:03
  4. Ερωτηση Για Fmf
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF