Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 23 από 23

Θέμα: Αγορά πρώτης μοτοσικλέτας

  1. #16
    Ολο προσόντα.... Το avatar του/της HexDec
    Εγγραφή
    22/07/2004
    Μηνύματα
    88
    Οπως νομιζεις, καλες βολτες

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    547
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Σε κρικο που ειναι βιδωτος στον τοιχο?Οχι γιατι ξεβιδωνει.Δεστην σε σταθερο σημειο,πχ κολωνα η κατι τετοιο.Στην επαρχια ειναι γενικα ποιο ησυχα απο θεματα κλοπης.Επισης,παρε κουκουλα και κουκουλωνε την.Θ περιμενεις βεβαια στανταρ ενα μισαωρο μετα την βολτα να κρυωσει για την σκεπασεις
    Υπάρχουν κρίκοι που σπάει το κεφάλι της βίδας μόλις σφίξει και δεν ξεβιδωνει.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Γεια σου Γιωργο!Δεν το ξερα αυτο με το κεφαλι της βιδας!Ενδιαφερον!

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2021
    Μηνύματα
    8
    Πολύ επιβοηθητικα όλα αυτά που είπατε !!!
    Σταθερό σημείο δυστυχώς στον χώρο είμαι άτυχος δεν υπάρχει .
    Αυτό με τον κρίκο όντως ωραία ιδέα .Από το τίποτα σίγουρα πολύ καλύτερη.
    Το καλό που έχει το σημείο είναι ότι δεν φαίνεται από το δρόμο αλλα θα πρεπει να ξέρουν ότι παρκάρω εκεί.Θα βάλω και ένα συναγερμό και ίσως μια ασφάλεια στο δισκόφρενο καλή και την αλυσίδα στον κρίκο .Ε και άμα μπουν σε τόσο κόπο ας την πάρουν δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο πιστεύω.εκτός αν βρω κανένα κλειστό παρκονγκ στην περιοχή.

    Εμπειρία δεν έχω.Όντως από παπάκι μετάβαση θα είναι .Μην πω ψέματα γνώμη δεν αλλάζω άλλωστε έχει κλείσει.
    Ξέρω τους κινδύνους τα ζύγισα μέσα μου ,τώρα από εκεί και πέρα ο καθένας είναι αξιος των επιλογών του .
    Παρόλα αυτά πιστεύω είτε ξεκινήσεις με 600 είτε με 750 είτε 900 είτε 1000 αν τα κανείς εκεί που δεν σε παίρνει την πάτησες .Σίγουρα με το 1000 σε παίρνει ακόμα λιγότερο βέβαια να κανείς λάθος.

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2021
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Οχι βαση για πατωμα.Καλυτερα δεστο σε καποιο σταθερο σημειο,πχ κολωνα και να μην ακουμπαει η αλυσιδα στο πατωμα γιατι την σπανε ευκολα αν ακουμπαει στο πατωμα.Αν ειναι στον αερα ειναι ποιο δυσκολα.Βεβαια και μονο που θα την δουν δεμενη θα πανε καπου αλλου και ποιο ευκολα,ειναι χρονος και θορυβος να κατσουνε να ασχοληθουν.Προσγειωμενος φαινεσαι απο το πως μιλας,εμπειρια στο δρομο εχεις,δεν ξερω αν εχεις εμπειρια απο κυβικα.Πχ εχεις οδηγησει μεγαλες μηχανες?Το απο ''παπακι σε 1000'' δεν εχει να λεει και για να μην παρεξηγηθω το λεω απο την αποψη του τι εχεις στην κατοχη σου,δεν εννοω να μην εχεις οδηγησει τπτ αλλο εκτος απο παπακι και να πας σε 1000.Αν δεν εχεις καθολου εμπειρια απο μεγαλη μηχανη,πχ 600 ειτε μονοκυλινδρο ειτε τετρακυλινδρο,TDM 850 δικυλινδρο κτλ τοτε καλυτερα ξεχνα το.Εχει παααρα πολυ γκαζι.Το θα πηγαινω σαν κουλος...κι αυτο παιζεται.Διοτι κανεις δεν περνει 1000 πιστας για να πηγαινει αργα.Επισης,κοστος συντηρησης περα απο τελη-ασφαλεια.Βενζινη-25 ευρω τα 200-250 χλμ αναλογως πως το πας,λαδια καθε 6.000 λεει το μανιουαλ και πολυ ειναι,κοστος λαδιων μονο 50-60 ευρω.Λαστιχα-300 ευρω πανω κατω για 5.000 χλμ το πισω και 10.000 το μπροστα.Αλυσιδογραναζα 200 ευρω πανω κατω.Κτλ κτλ..
    Πολύ ωραία τα εξήγησες ευχαριστώ .

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Σε κρικο που ειναι βιδωτος στον τοιχο?Οχι γιατι ξεβιδωνει.Δεστην σε σταθερο σημειο,πχ κολωνα η κατι τετοιο.Στην επαρχια ειναι γενικα ποιο ησυχα απο θεματα κλοπης.Επισης,παρε κουκουλα και κουκουλωνε την.Θ περιμενεις βεβαια στανταρ ενα μισαωρο μετα την βολτα να κρυωσει για την σκεπασεις
    Είναι και αυτό ένα θέμα με το κρύωμα δεν το είχα σκεφτεί !Δεν υπάρχουν υφασμάτινες να μην καίγονται η δεν κάνει ;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από HexDec Προβολή μηνύματος
    Οπως νομιζεις, καλες βολτες
    Ευχαριστώ

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Εγω οταν γυρναω αργα και δεν μπορω να περιμενω να κρυωσει για να το κουκουλωσω το αφηνω ξεσκεπαστο και το πρωι που ξυπναω το κουκουλωνω.

  7. #22
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    3 χρόνια ακίνητο μηχανάκι του λίτρου και φτάσατε να μιλάτε για το κλείδωμα!!!???
    Φίλε δε θέλω να σου χαλάσω το όνειρο,αλλά να σε ψιλιάσω ότι ίσως να μην είναι τόσο ευκαιρία για την τσέπη σου.
    τσιμούχες ξεραμένες & ενδεχομένως κολλημένα ρουλεμάν, ολούθε, μου έρχονται πρώτα πρώτα στο μυαλό. Τα οποία μπορεί να μην είναι σοβαρές βλάβες όπως τα πηνία,αλλά κοστίζουν.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.142
    Οι τσιμουχες στις μπουκαλες της εμπρος ανάρτησης την ακουν πολύ εύκολα από ακινησία. Ένα 200αρι στο νερό.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57
  2. Αγορά καινούριας μοτοσικλέτας
    από ixnilatis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2005, 15:28
  3. Αγορά πρώτης μοτοσυκλέτας
    από karas78 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2005, 15:23
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF