Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Αγορά πρώτης μοτοσικλέτας

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2021
    Μηνύματα
    8

    Αγορά πρώτης μοτοσικλέτας

    Καλημέρα σε όλους καλώς σας βρήκα.Καινούργιος στο χώρο ,μετά από 10 χρόνια παπάκι αποφάσισα το μεγάλο βήμα.Να αγοράσω R1 .2005 μοντέλο
    Από γνωστό μου καλό φίλο έχω βρει μηχανάκι σαν από αντιπροσωπεία με 15000χιλ. Το μηχανάκι από ακινησία 3 χρόνια.Αλλαχτήκαν λάδια φίλτρα υγρά φρενών και λάστιχα .»καθαρίστηκε και τεπόζιτο ελέγχθηκαν φρένα και ότι άλλο φαίνεται χωρίς να λυθεί.
    Σαν μηχανάκι από ακινησία θα πρέπει να ελέγξω κάτι άλλο;
    Να προσέξω κάτι σε αυτό το μοντέλο;
    Και σε τόσα χιλιόμετρα καλής χρήσης όχι πίστας πιστεύετε αξίζει η προληπτική αλλαγή του βολάν με το καινουργιο;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων ,συνειδητοποιημένη η μετάβαση και αλλαγή

  2. #2
    Ολο προσόντα.... Το avatar του/της HexDec
    Εγγραφή
    22/07/2004
    Μηνύματα
    88
    R1 απο παπι? Να μην το παρεις

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Φαίνεται να έχεις κάνει όλες τις σωστές κινήσεις όσον αφορά τη μηχανή. Όσον αφορά εσένα, έχεις αρκετή εμπειρία στο δρόμο, οπότε απ'αυτό είσαι οκ, απλά πρόσεχε πολύ με την διαφορά της δύναμης και με το πως θα το αντιμετωπίσεις. Θέλει σύνεση. Όσον αφορά το βολάν, κάτσε να δεις αν θα ταιριάξετε με το μηχανάκι και το βάζεις στο πρόγραμμα να το αλλάξεις αργότερα.

  4. #4
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.830
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kostasgr10_ Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα σε όλους καλώς σας βρήκα.Καινούργιος στο χώρο ,μετά από 10 χρόνια παπάκι αποφάσισα το μεγάλο βήμα.Να αγοράσω R1 .2005 μοντέλο
    Από γνωστό μου καλό φίλο έχω βρει μηχανάκι σαν από αντιπροσωπεία με 15000χιλ. Το μηχανάκι από ακινησία 3 χρόνια.Αλλαχτήκαν λάδια φίλτρα υγρά φρενών και λάστιχα .»καθαρίστηκε και τεπόζιτο ελέγχθηκαν φρένα και ότι άλλο φαίνεται χωρίς να λυθεί.
    Σαν μηχανάκι από ακινησία θα πρέπει να ελέγξω κάτι άλλο;
    Να προσέξω κάτι σε αυτό το μοντέλο;
    Και σε τόσα χιλιόμετρα καλής χρήσης όχι πίστας πιστεύετε αξίζει η προληπτική αλλαγή του βολάν με το καινουργιο;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων ,συνειδητοποιημένη η μετάβαση και αλλαγή
    Σαν παθών αγοράζοντας μηχανή που πρακτικά ήταν σε ακινησία τσέκαρε καλά το σύστημα με τα υγρά παραφλου και ψυγείων. Ιδιαίτερα αν η μηχανή ήταν σε παραθαλάσσιο μέρος που παίζουν άλατα. Αν είσαι από Αττική ένα τέτοιο μέρος είναι ο Πειραιάς πχ .
    Κατά τα υπόλοιπα είσαι οκ.

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Από παπί σε Ρένα; Καλή τύχη εύχομαι....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2021
    Μηνύματα
    8
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις .Υπάρχει σεβασμός και συναιση θεωρώ για αυτό και τόσα χρόνια έκανα υπομονή μέχρι τα 30.Σεβασμός υπάρχει και όρεξη επίσης για τη μετάβαση.Δεν έχω σκοπό για κόντρες και καγκουριες είναι ss αλλά και πάλι μπορείς να το ανοίξεις εκεί που σε παίρνει όχι μέσα στη πόλη .
    Παραφλού υγρά ψυγείων αλλαχτήκαν επίσης .

    Είμαι 1,85 85 κιλά καλα είμαι λέτε για μια τέτοια μηχανή;

    Επίσης εξοπλισμός σωστός αγοράστηκε (agv/dainese)εκτός από κάτω ,λέτε παντελόνι και υμιμποτο η μπότα ψηλή;Δεδομενου των θερμοκρασιών που φτάνει το μηχάνημα και ότι η χρήση του θα είναι βόλτα (όχι για καφέ)καλή αλλά όχι καθημερινή χρήση.όχι πίστα σίγουρα για πολύ καιρό.

    Και τέλος βολάν αγχώθηκα γιατί πολλοί πήραν τον κινητήρα στα χέρια απλά φαντάζομαι ότι το έσπαγαν και συνέχεια.Δεν λέω ότι δεν θα ανοίξει το μηχανάκι άλλωστε ss είναι αλλά με μέτρο.Λέω να το αφήσω και βλέπουμε .Η χρήση του στα 15 χιλ ήταν δυο μεγάλα ταξίδια και καφέ σπίτι ο κ/τ μπορεί να να μην έχει ανοίξει

    Και τελικά διότι το μηχανάκι είναι σε πυλωτής χωρίς πόρτα δυστυχώς μέχρι 300 ευρώ σε τι σύστημα θα επενδύατε για ασφάλεια;
    Τελευταία τροποποίηση από Kostasgr10_; 10/07/2021 στις 17:43.

  7. #7
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.830
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kostasgr10_ Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις .Υπάρχει σεβασμός και συναιση θεωρώ για αυτό και τόσα χρόνια έκανα υπομονή μέχρι τα 30.Σεβασμός υπάρχει και όρεξη επίσης για τη μετάβαση.Δεν έχω σκοπό για κόντρες και καγκουριες είναι ss αλλά και πάλι μπορείς να το ανοίξεις εκεί που σε παίρνει όχι μέσα στη πόλη .
    Παραφλού υγρά ψυγείων αλλαχτήκαν επίσης .

    Είμαι 1,85 85 κιλά καλα είμαι λέτε για μια τέτοια μηχανή;

    Επίσης εξοπλισμός σωστός αγοράστηκε (agv/dainese)εκτός από κάτω ,λέτε παντελόνι και υμιμποτο η μπότα ψηλή;Δεδομενου των θερμοκρασιών που φτάνει το μηχάνημα και ότι η χρήση του θα είναι βόλτα (όχι για καφέ)καλή αλλά όχι καθημερινή χρήση.όχι πίστα σίγουρα για πολύ καιρό.

    Και τέλος βολάν αγχώθηκα γιατί πολλοί πήραν τον κινητήρα στα χέρια απλά φαντάζομαι ότι το έσπαγαν και συνέχεια.Δεν λέω ότι δεν θα ανοίξει το μηχανάκι άλλωστε ss είναι αλλά με μέτρο.Λέω να το αφήσω και βλέπουμε .Η χρήση του στα 15 χιλ ήταν δυο μεγάλα ταξίδια και καφέ σπίτι ο κ/τ μπορεί να να μην έχει ανοίξει

    Και τελικά διότι το μηχανάκι είναι σε πυλωτής χωρίς πόρτα δυστυχώς μέχρι 300 ευρώ σε τι σύστημα θα επενδύατε για ασφάλεια;
    Αλυσίδα με βάση για πάτωμα σταθερή και καλό συναργεμό.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2021
    Μηνύματα
    8
    Βάση για πάτωμα ;πως ;Νοικιάζω δεν ειναι ιδιοκτήτη η πυλωτή μόνο κανένα βράχο να κουβαλήσω δίπλα να τρυπήσω χχαχαχαχαχα.
    Για κάτι συγκεκριμένο σε συναγερμό ξέρουμε ;Μένω 5ο όροφο .κάτι καλοί τύπου Pandora Scorpio με τηλεειδοποιηση θα πιάνουν οι τηλεειδοποιησεις τους ;


    Ξέρει κανείς γιατί βάζω emoji και μου κόβει την απάντηση από κάτω όταν απαντώ ;;

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.000
    το μηχανάκι ανήκει στον φίλο σου ή αυτός σου το βρήκε? ειναι πρώτο χέρι δικό του?

    να ξέρεις οτι ζητάνε λεφτα και εκτός απο γρήγορες βολτες εκτός αθηνας και πιστα δεν κάνουν τίποτε άλλο. γενικως ειναι δυστροπα μηχανάκια που πιο πολύ τα ταίζεις λεφτα παρα σε ταίζουν χαρές. επισης ειναι επικίνδυνα μεσα στην πόλη οπότε παιξε χαλαρα μέχρι να το μάθεις.

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    το μηχανάκι ανήκει στον φίλο σου ή αυτός σου το βρήκε? ειναι πρώτο χέρι δικό του?

    να ξέρεις οτι ζητάνε λεφτα και εκτός απο γρήγορες βολτες εκτός αθηνας και πιστα δεν κάνουν τίποτε άλλο. γενικως ειναι δυστροπα μηχανάκια που πιο πολύ τα ταίζεις λεφτα παρα σε ταίζουν χαρές. επισης ειναι επικίνδυνα μεσα στην πόλη οπότε παιξε χαλαρα μέχρι να το μάθεις.
    Σε χέρια άμαθα, είναι επικίνδυνα παντού... Στα λοιπά συμφωνώ απόλυτα.
    Δεν έχει τόσο σημασία πόσα άλογα βγάζει όσο το ΠΩΣ τα βγάζει...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Ολο προσόντα.... Το avatar του/της HexDec
    Εγγραφή
    22/07/2004
    Μηνύματα
    88
    @ts εχεις οδηγησει κατι αντιστοιχο; εχεις εικονα πως παει; δεν εχει σχεση η ωριμοτητα της σκεψης και η ηλικια, μηχανες σαν το r1 δεν κανουν για μεταβαση απο παπι στα ss, καταλαθος να σου ανοιξει η γκαζιερα λιγο απο ενα κραδασμο θα εχεις θεμα, και δεν μιλω στα πολλα, και με πρωτη μια χαρα γινεται. Και για να μην παραξηγηθω εχω χιλιαρι (παλαιοτερο μοντελο) και πολλες φορες με ξαφνιαζει αν δεν ειμαι 100% εκει οταν οδηγω.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2021
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Αλυσίδα με βάση για πάτωμα σταθερή και καλό συναργεμό.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    το μηχανάκι ανήκει στον φίλο σου ή αυτός σου το βρήκε? ειναι πρώτο χέρι δικό του?

    να ξέρεις οτι ζητάνε λεφτα και εκτός απο γρήγορες βολτες εκτός αθηνας και πιστα δεν κάνουν τίποτε άλλο. γενικως ειναι δυστροπα μηχανάκια που πιο πολύ τα ταίζεις λεφτα παρα σε ταίζουν χαρές. επισης ειναι επικίνδυνα μεσα στην πόλη οπότε παιξε χαλαρα μέχρι να το μάθεις.
    Ανήκει στο φίλο μου και είναι κολλητός την ξέρω την μηχανή,είμαι τυχερός που την πούλησε είναι σαν αντιπροσωπείας πραγματικά δεν φαντάζεσαι απλά καθόταν σε ένα γκαράζ .
    Σε πόλη κέντρο δεν θα βγαίνει πολυ.
    Όχι σε Αθήνα αλλά επαρχία είμαι.
    Η αλήθεια είναι αυτό βλέπω είναι ότι θα ζητάει, όχι όμως γιατί είναι ρ1 αλλά γιατί η μετάβαση από ουσιαστικά από το τίποτα σε μηχανή κυβισμού έχει κόστος .(αγορά εξοπλισμός ανανέωση διπλώματος συναγερμοί μεταβιβάσεις κτλ)

    Τώρα με τον χρόνο που έχω δεν νομίζω να κάνω άπειρα χιλιόμετρα (δυστυχώς) άρα πέρα από βλάβες δεν ξέρω τι κόστος θα έχει πέρα από τα στάνταρ (ασφαλείας τέλη κτλ).

    Στην πόλη και οδηγαρα 50 χρόνια εμπειρίας να είσαι δεν προλαβαίνεις και πολλά αν δεν προσεχεις ,οποίος νομίζει το αντίθετο (ακόμα κι με αυτοκίνητο)θα βγει εκτεθειμένος ειδικά με την ακαταλληλότητα που υπάρχει σε αυτή τη χώρα.Άρα χαλαρά γενικά θα παίξω για αρκετό καιρό δεν βιάζομαι άλλωστε και η πρόκληση στην αρχή θα είναι πολυ ωραία και ας παω σαν κουλος ,και μόνο να την καμαρώνω φτάνει .

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2021
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από HexDec Προβολή μηνύματος
    @ts εχεις οδηγησει κατι αντιστοιχο; εχεις εικονα πως παει; δεν εχει σχεση η ωριμοτητα της σκεψης και η ηλικια, μηχανες σαν το r1 δεν κανουν για μεταβαση απο παπι στα ss, καταλαθος να σου ανοιξει η γκαζιερα λιγο απο ενα κραδασμο θα εχεις θεμα, και δεν μιλω στα πολλα, και με πρωτη μια χαρα γινεται. Και για να μην παραξηγηθω εχω χιλιαρι (παλαιοτερο μοντελο) και πολλες φορες με ξαφνιαζει αν δεν ειμαι 100% εκει οταν οδηγω.
    Έχω ανεβεί Δεν την έχω οδηγήσει ποτέ,παπάκι αυτοκίνητο μια 10ετια.
    Είμαι σίγουρος ότι δεν θα ναι εύκολο.
    Καταλαβαίνω αυτό που λες ✌️

    Σας ευχαριστώ όλους για τις ανησυχίες και τους προβληματισμούς .Ολα λογικά που λέτε.
    Κάτι ακόμα που δεν απαντήθηκε ,να τη δέσω σε σταθερό σημείο δεν έχω.Η μόνη λύση ν βιδώνω κάποιο κρίκο σε τοίχο βάση αλυσίδας λέτε ;Είναι κοινός χώρος που θα την έχω στην πολυκατοικία και φοβάμαι τα παράπονα εξ αρχής

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Οχι βαση για πατωμα.Καλυτερα δεστο σε καποιο σταθερο σημειο,πχ κολωνα και να μην ακουμπαει η αλυσιδα στο πατωμα γιατι την σπανε ευκολα αν ακουμπαει στο πατωμα.Αν ειναι στον αερα ειναι ποιο δυσκολα.Βεβαια και μονο που θα την δουν δεμενη θα πανε καπου αλλου και ποιο ευκολα,ειναι χρονος και θορυβος να κατσουνε να ασχοληθουν.Προσγειωμενος φαινεσαι απο το πως μιλας,εμπειρια στο δρομο εχεις,δεν ξερω αν εχεις εμπειρια απο κυβικα.Πχ εχεις οδηγησει μεγαλες μηχανες?Το απο ''παπακι σε 1000'' δεν εχει να λεει και για να μην παρεξηγηθω το λεω απο την αποψη του τι εχεις στην κατοχη σου,δεν εννοω να μην εχεις οδηγησει τπτ αλλο εκτος απο παπακι και να πας σε 1000.Αν δεν εχεις καθολου εμπειρια απο μεγαλη μηχανη,πχ 600 ειτε μονοκυλινδρο ειτε τετρακυλινδρο,TDM 850 δικυλινδρο κτλ τοτε καλυτερα ξεχνα το.Εχει παααρα πολυ γκαζι.Το θα πηγαινω σαν κουλος...κι αυτο παιζεται.Διοτι κανεις δεν περνει 1000 πιστας για να πηγαινει αργα.Επισης,κοστος συντηρησης περα απο τελη-ασφαλεια.Βενζινη-25 ευρω τα 200-250 χλμ αναλογως πως το πας,λαδια καθε 6.000 λεει το μανιουαλ και πολυ ειναι,κοστος λαδιων μονο 50-60 ευρω.Λαστιχα-300 ευρω πανω κατω για 5.000 χλμ το πισω και 10.000 το μπροστα.Αλυσιδογραναζα 200 ευρω πανω κατω.Κτλ κτλ..
    Τελευταία τροποποίηση από billyka; 10/07/2021 στις 20:43.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kostasgr10_ Προβολή μηνύματος
    .Η μόνη λύση ν βιδώνω κάποιο κρίκο σε τοίχο βάση αλυσίδας λέτε ;Είναι κοινός χώρος που θα την έχω στην πολυκατοικία και φοβάμαι τα παράπονα εξ αρχής
    Σε κρικο που ειναι βιδωτος στον τοιχο?Οχι γιατι ξεβιδωνει.Δεστην σε σταθερο σημειο,πχ κολωνα η κατι τετοιο.Στην επαρχια ειναι γενικα ποιο ησυχα απο θεματα κλοπης.Επισης,παρε κουκουλα και κουκουλωνε την.Θ περιμενεις βεβαια στανταρ ενα μισαωρο μετα την βολτα να κρυωσει για την σκεπασεις

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57
  2. Αγορά καινούριας μοτοσικλέτας
    από ixnilatis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2005, 15:28
  3. Αγορά πρώτης μοτοσυκλέτας
    από karas78 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2005, 15:23
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF