Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Ρουλεμαν λαιμού τιμονιού - αντικατάσταση - DIY

  1. #1

    Ρουλεμαν λαιμού τιμονιού - αντικατάσταση - DIY

    Hello,

    Πέρασαν 10 χρόνια από τότε που αλλαξα τα ρουλεμάν τιμονιού και φέτος άρχισαν να δείχνουν ότι ήλθε ξανά η ώρα τους για αντικατάσταση. Η όλη διαδικασία μου είναι λίγο πολύ γνωστή, το θέμα είναι όμως ότι δεν έχω όλα τα κατάλληλα εργαλεία. Την προηγούμενη φορά ήμουν λίγο βάρβαρος με τα καλέμια και τα σφυριά αλλά αυτή την φορά θα γίνει η δουλειά ποιό σωστά. Ούτε καλέμια ουτε βαριοπούλες. Το εργαλείο που μου λείπει είναι ένας εξωλκέας για το κωνικό. Στην αγορά, τρόμαξα με τις τιμές που ακούσα οπότε και για 1-2 ώρες έψαχνα forum και youtube για ιδέες και τεχνικές.

    Εδω είναι το θέμα μας :
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 1626120647656.jpg‎  

  2. #2
    Ενα από τα θέματα που προέκυψαν είναι οτι αγόρασα το καινούριο ρουλεμάν Koyo που θα τποποθετηθεί αλλά δεν έχω την κάτω τσιμούχα η οποία στην φωτογραφία είναι η εργοστασιακή της Kawasaki, αγορασμένη και τοποθετημένη από εμένα .. προ 10ετίας, όταν την πετσόκοψα τότε με το καλέμι και το σφυρί. Τέλος πάντων, δεν τα ξανακάνω αυτά οπότε η τσιμούχα πρέπει να σωθεί γιατί η kawasaki είναι μακριά, η τσιμούχα είναι ακριβή κλπ κλπ. Το ρουλεμάν είναι βρώμικο, έχει γράσο & μαύρη σκόνη και δύσκολα γυρνά ακόμα και με το χέρι. Εφαγε λοιπόν ένα καθάρισμα με ένα spray για δαγκάνες φρένων και αφαιρέθηκε το λαμαρινάκι συγκράτισης με τα κυλινδράκια, με χρήση dremel.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 1626121672584.jpg‎  

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    πας σε μηχανουργειο με πρεσσα και στο βγαζουν σε 1 λεπτο και σωζεις τη τσιμουχα.
    μονος σου με μεγαλη προσοχη καλυψε τη τσιμουχα με αλουμινοταινια χαραξε το δαχτυλιδι οσο μπορεις και σπατο με καλεμι
    πουλανε σπρευ freezer,ψεκασε εσωτερικα απο κατω εσωτερικα τον αξονα και χτυπητο ισως βγει.

  4. #4
    Οπως ανέφερα και στην αρχή, τρόμαξα με τις τιμές που έχουν στην αγορά τα Σετ εκωλκέα ρουλεμάν. Ομως παρατηρώντας τα είδη των εργαλείων που είναι διαθέσιμα στην αγορά για αυτή την δουλειά, είδα ότι το ποιό απλό και αποτελεσματικό εργαλείο είναι ο σωλήνας. Ο σωλήνας λοιπόν είναι ένας εξωλκέας ακριβώς για την δουλειά που το θέλω εγώ και δεν θα καταστρέψει και την τσιμούχα.

    Μετά από παρατήρηση του εργαλείου είπα να κατασκευάσω τον εξωλκέα μόνος μου και με ότι μέσα έχω διαθέσιμα. Ας δούμε λοιπόν .. τον δικό μου σωλήνα.

    Εκοψα ένα κομμάτι σωλήνα περίπου 40cm μήκος, 42mm εσωτερική διάμετρο και 3mm πάχος. Στο κάτω μέρος θα γίνουν 4 τρύπες με 4αρι τυπανακι, ένα κολαούζο 5mm με 8 σπείρωμα και με 4 βίδες θα πιαστεί γερά το στεφάνι του ρουλεμάν.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Xiaomi20211.jpg‎  

  5. #5
    Στο κάτω μέρος του σωλήνα μπήκαν 4 αντικριστές βίδες και στο πάνω μέρος μια τάπα με τρύπα και ένα μεγάλο παξιμάδι από πάνω.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 1626123092621.jpg‎  

  6. #6
    Στην συνέχεια έγινε και ενα εσωτερικό καπελώτο για τον λαιμό του τιμονιού και ιδού το αποτέλεσμα. Με το που άρχισα να σφίγκω σιγά σιγά την βίδα ... σηκώθηκε το ρουλεμάν !
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 1626123092613.jpg‎  

  7. #7
    Με αρκετή δύναμη για να σφίξει η βίδα και κτυπώντας συνεχώς τον σωλήνα με ένα σφυρί, ήλθε σε λίγο και αφαιρέθηκε το ρουλεμάν.

    Σώθηκε και η τσιμούχα ! Ιδού και το αποτέλεσμα
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 1626123092596.jpg‎  

  8. #8
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Αυτά είναι!
    Ωραίο το αίσθημα μετά (αφού γίνει η δουλειά)!
    Καλοβολτο λοιπόν.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Τα αυτοσχέδια εργαλεία, δεν είναι φοβερό το συναίσθημα, όταν πετυχαίνουν και με ένα ελάχιστο κόστος και μπόλικη ''δημιουργία'' έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις όμορφα κι ωραία;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    και σωζεις τη τσιμουχα.
    Τσιμουχες 10 χρόνων δεν ειναι για σωσιμο..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Ωραίο το εργαλείο , μπράβο σου!Εγώ βάζω 2 κομμάτια ξύλο στις άκρες για κόντρα και 2 κατσαβίδια μεγάλα και βγαίνει σχετικά εύκολα.
    Όσο για την τσιμουχα πάντα μπαίνει καινουργια μιας και την έχει στο σετ !
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	THIS.jpg 
Προβολές:	81 
Μέγεθος:	36,9 KB 
ID:	429473
    Τελευταία τροποποίηση από sapphire; 14/07/2021 στις 09:11.

Παρόμοια θέματα

  1. Αντικατάσταση ρουλεμάν λαιμού με after market
    από viper1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2020, 15:56
  2. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2008, 18:01
  3. ρουλεμαν λαιμού
    από wild_cat/anima στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2006, 06:09
  4. Aφαιρεση ρουλεμαν λαιμου και αντικατασταση τους..
    από n1k3man στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2005, 19:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF