Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 31

Θέμα: Ντίζα συμπλέκτη σε mt-09

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    936
    Αν η φωτό είναι εντελώς κάθετη και δεν ξεγελά,φαίνεται οτι η μανέτα τραβά παράκεντρα το συρματόσχοινο,με αποτέλεσμα να τρίβεται στην ακρη του ρεγουλατόρου .
    Βάλε την γνήσια μανέτα και ενυσχυμένο συρματόσχοινο με κινητό βαρελάκι.

  2. #17
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Μηπως ο μαστορας σου δεν ξερει να σε βοηθησει?
    Δηλαδη ολα τα ΜΤ9 εκει εξω εχουν το ιδιο θεμα? Πολυ δυσκολο μου φαινεται.
    Εγω αλλαξα ντιζα στο δικο μου μετα απο 12 χρονια αν θυμαμαι καλα κ 90Κ χλμ απλα για να μην γινει καμια κεντα οχι οτι ειχε θεμα.

    (Θεωρουμε οτι αγοραζεις μαμα ντιζα απο την Yamaha για αυτο το μοντελο κλπ κλπ...)
    Ride(s) the wind of change...

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Τα πρώτα Tracer είχαν ένα θεματάκι με τις ντίζες.Φιλος μου έμεινε απο αυτό(με καμια 20αρια χιλιάδες km τότε) ευτυχώς κοντά στο σπίτι μου και φιλοξένησα το μηχανάκι του στο γκαράζ για ένα βράδυ!

    Δεν ξέρω αν τα ΜΤ09 είναι ακριβώς ίδια.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #19
    φιλε θεωρω εχεις βαλει λαθος την ντιζα του συμπλεκτη στην μανετα.

  5. #20
    Κι όμως και με τη μαμά μανέτα στο ίδιο ύψος τραβάει την ντίζα. Εκτός εάν την έφαγε από άλλο σημείο τώρα. Ή αν η ντίζα τελικά ήταν μουφεξ

  6. #21
    Βγάλε μία αν έχεις χρόνο την μανέτα να την δούμε.και φωτό και από προφίλ αλλά και ανφας.

  7. #22
    Η ντιζα, χωρις να μπορω να δω καθαρα, σου κοβεται ψηλα δηλαδη κοντα στο βαρεκλακι της μανετας.

    Αυτο γινεται διοτι 1) δεν εχει λιπανθει το σημειο (βαρελακι και φωλια του στην μανετα) και 2) γιατι το βαρελακι της ντιζας δεν κανει την κινηση που πρεπει μεσα στη φωλια του στην μανετα.

    Ενας πιθανος 3ος λογος, ειναι η κακη ρυθμιση της λειτουργιας της ντιζας και απο τα 2 ρυθμιστικα της. Αποτελεσμα αυτου ειναι η αποσυμπλεξη να γινεται πολυ κοντα στο γκριπ και ετσι ντιζα να σχηματιζει καθε φορα μεγαλη γωνια και τριβεται σε καποιο σημειο κοντα στο σωμα της μανετας.

    Οπως σου ειπαν, ανεβασε πιο καλες φωτογραφιες απο διαφορες γωνιες .
    ΛΑΛΑΚΗΣ Ο ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΟΣ

  8. #23
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    https://ibb.co/JtJ9zc8
    Δείτε και τη φωτό. Ότι φαίνεται τέλος πάντων
    Η μανέτα φταίει, τραβάει παράκεντρα. Αν και η μαμά μανέτα κάνει το ίδιο βάλε μια μεταχειρισμένη "ολόκληρη" από άλλο μηχανάκι να ξενοιάσεις. 10 χρόνια έχω την ίδια ντίζα στο μηχανάκι μου χωρίς το παραμικρό θέμα.

  9. #24
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Δεν το βλέπω αυτό που περιγράφεις αλλά καταλαβαίνω, μήπως φταίει ότι χρησιμοποιούμε μανέτες
    που σχεδιάστηκαν για κλιπ ον σε σταθερές γωνίες τιμονιού με τις ίδιες ντίζες που είχαν οι λίγο μακρύτερες απο το εργοστάσιο;

  10. #25
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Δεν το βλέπω αυτό που περιγράφεις αλλά καταλαβαίνω, μήπως φταίει ότι χρησιμοποιούμε μανέτες
    που σχεδιάστηκαν για κλιπ ον σε σταθερές γωνίες τιμονιού με τις ίδιες ντίζες που είχαν οι λίγο μακρύτερες απο το εργοστάσιο;
    Αν αναφέρεσαι σε μένα κοίτα λίγο καλύτερα την φώτο. Έχει μανέτα αφτερμαρκετ σε γνήσια φωλιά, το βαρελάκι είναι πολύ πιο κάτω και δεν τραβάει την ντίζα στην ευθεία. Πέραν του παράκεντρου θα πρέπει να είναι και πιο σκληρή στο πάτημα...

  11. #26
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Ναι. τώρα είδα τι λες. Όντως έτσι δείχνει.

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Αν αναφέρεσαι σε μένα κοίτα λίγο καλύτερα την φώτο. Έχει μανέτα αφτερμαρκετ σε γνήσια φωλιά, το βαρελάκι είναι πολύ πιο κάτω και δεν τραβάει την ντίζα στην ευθεία. Πέραν του παράκεντρου θα πρέπει να είναι και πιο σκληρή στο πάτημα...
    Άλλαξα τις μανετες με τις μαμά. Όντως η μαμά είναι βούτυρο σε σχέση με τις aftermarket. Απ' ότι μου είπε και ο μηχανικός πολύ πιθανό να μην έκανε τη σωστή κίνηση το βαρελάκι όταν πατούσα τον συμπλέκτη και αυτό με τον καιρό να έκανε φθορά στο σύρμα.
    Πάντως όντως τώρα που έβαλα τις δικές του μου φαίνεται πολύ πιο μαλακός ο συμπλέκτης.

  13. #28
    Άλλαξε και ντιζα. Αυτή είναι αρκετά ταλαιπωρημένη.

  14. #29
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Ηθικό δίδαγμα μετά από όλα αυτά: ΜΗΝ πειράζετε τα μηχανάκια σας και ειδικά με αμφιβόλου προέλευσης και χρησιμότητας εξαρτήματα...
    Ο κατασκευαστής δεν είναι χαζός για να βάζει αυτά που βάζει...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #30
    Προφανώς και άλλαξα και ντίζα. Δείτε τη διαδρομή με την μαμά μανέτα τώρα. https://ibb.co/wSQqJ3z

    Όντως σαν την μανούλα τίποτα

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ντιζα συμπλεκτη.
    από mourgakos στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2008, 14:38
  2. ντίζα συμπλέκτη
    από stefanos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2007, 22:41
  3. Ντιζα συμπλεκτη
    από tredos στο forum KTM
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2006, 14:15
  4. Ντιζα Συμπλεκτη!!!
    από LanosXR125 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2006, 22:56
  5. Ντίζα συμπλέκτη σε ΧΤ600Ε 1995
    από kaps στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2006, 08:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF