Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Ελαστικά. Τι να βάλω;

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456

    Ελαστικά. Τι να βάλω;

    Παλικάρια η καλή μου (cb600f hornet pc41) χρειάζεται καινούρια παπούτσια.

    Τώρα φοράω τα Pirelli Diablo Rosso II. Αρκετά ευχαριστημένος έμεινα από το λάστιχο, αλλά πλέον χρειάζεται αλλαγή.

    Είμαι ανάμεσα σε Bridgestone S22 και Pirelli Diablo Rosso Corsa II. Η μηχανή δεν κινείται καθημερινά παρά μόνο σε βόλτες τα ΣΚ (αραιά και που πλέον), άντε και καμία Μέγαρα αν και όποτε βολέψει.

    Το θέμα μου είναι ότι όπου κι αν ρώτησα, δεν υπάρχουν διαθέσιμα αυτά τα 2 λάστιχα. Τα Pirelli μου είπαν έρχονται τέλη του μηνός.

    Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο ελαστικό ή αξίζει να περιμένω για τα Corsa II; π.χ ενδιαφέροντα φαίνονται και τα Rosso III. Ένας απ τους εμπόρους που ρώτησα μου πρότεινε επίσης τα Pilot Power 3.

  2. #2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Παλικάρια η καλή μου (cb600f hornet pc41) χρειάζεται καινούρια παπούτσια.

    Τώρα φοράω τα Pirelli Diablo Rosso II. Αρκετά ευχαριστημένος έμεινα από το λάστιχο, αλλά πλέον χρειάζεται αλλαγή.

    Είμαι ανάμεσα σε Bridgestone S22 και Pirelli Diablo Rosso Corsa II. Η μηχανή δεν κινείται καθημερινά παρά μόνο σε βόλτες τα ΣΚ (αραιά και που πλέον), άντε και καμία Μέγαρα αν και όποτε βολέψει.

    Το θέμα μου είναι ότι όπου κι αν ρώτησα, δεν υπάρχουν διαθέσιμα αυτά τα 2 λάστιχα. Τα Pirelli μου είπαν έρχονται τέλη του μηνός.

    Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο ελαστικό ή αξίζει να περιμένω για τα Corsa II; π.χ ενδιαφέροντα φαίνονται και τα Rosso III. Ένας απ τους εμπόρους που ρώτησα μου πρότεινε επίσης τα Pilot Power 3.
    γενικα με τα λαστιχα υπαρχει ενα θεμα λογο covid.
    Βαλε dunlop TT
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  3. #3
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Dunlop Sportmax Roadsport2 φθηνά και υπεύθυνα

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

    Το θέμα μου είναι ότι έχω μια αρνητική διάθεση για την Dunlop έχοντας κακή εμπειρία με την εταιρία σε λάστιχα αυτοκινήτου. Εντάξει φαντάζομαι ότι παίζει να μην έχουν καμία σχέση τα ελαστικά αυτοκινήτου με των μοτοσυκλετών αλλά...

    Στο αυτοκίνητο π.χ μου έλεγαν βάλε dunlop (προερχόμενος από michelin) και θα δεις τρομερό κράτημα. Και όντως είδα τρομερή διαφορά ΑΛΛΑ κράτησε λίγο. Και δεν είμαι και χιλιομετροφάγος ούτε με το αμάξι ούτε με τη μηχανή. Δλδ το αμάξι που το έχω από καινούριο το αγόρασα το 2008 και έχει μόλις 76,000 χλμ με αρκετά Αθήνα-Θεσσαλονίκη τα πρώτα χρόνια λόγω σπουδών.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

    Το θέμα μου είναι ότι έχω μια αρνητική διάθεση για την Dunlop έχοντας κακή εμπειρία με την εταιρία σε λάστιχα αυτοκινήτου. Εντάξει φαντάζομαι ότι παίζει να μην έχουν καμία σχέση τα ελαστικά αυτοκινήτου με των μοτοσυκλετών αλλά...

    Στο αυτοκίνητο π.χ μου έλεγαν βάλε dunlop (προερχόμενος από michelin) και θα δεις τρομερό κράτημα. Και όντως είδα τρομερή διαφορά ΑΛΛΑ κράτησε λίγο. Και δεν είμαι και χιλιομετροφάγος ούτε με το αμάξι ούτε με τη μηχανή. Δλδ το αμάξι που το έχω από καινούριο το αγόρασα το 2008 και έχει μόλις 76,000 χλμ με αρκετά Αθήνα-Θεσσαλονίκη τα πρώτα χρόνια λόγω σπουδών.

    Στα λάστιχα μοτοσυκλετών ισχύει το αντίθετο.Η Dunlop είναι απο τις εταιρείες που στην ίδια κατηγορία ελαστικών το δικό της αντέχει συνήθως περισσότερο.Για μένα επειδή λες οτι δεν είσαι χιλιομετροφάγος θα έλεγα να πας σε κάτι ακόμα πιο μαλακό να ευχαριστηθείς το μηχανάκι περισσότερο.Bridgestone RS11 ή και Dunlop GP racer D212.Aν υπάρχουν και αυτά βέβαια.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #6
    GEORGE NO BRAKES Το avatar του/της SAM46
    Εγγραφή
    27/11/2004
    Μηνύματα
    210
    Έβαλα πριν λίγες μέρες τα ντανλοπ ΤΤ. Προς το παρόν απόλυτα ευχάριστημενος.

    Τιμή 280€


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1F42021B-DF14-4CBE-91AF-417B98F5CC73.jpg 
Προβολές:	230 
Μέγεθος:	104,9 KB 
ID:	429493

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	E6F6EE93-FEC6-4915-8769-0C265C5FD80F.jpg 
Προβολές:	228 
Μέγεθος:	107,1 KB 
ID:	429494
    George no brakes

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.405
    μιτας τζαμπα πραμα και καλο

  8. #8
    Απομονω-μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2005
    Μηνύματα
    194
    Πριν 3 εβδομάδες έβαλα τα Dunlop gpr 300, γιατί ήταν τα ΜΟΝΑΔΙΚΑ που υπήρχαν για το μηχανάκι και φυσικά μόνο κατόπιν παραγγελίας και με παράδοση σε μια εβδομάδα. Ούτε καν 2η επιλογή !
    Ήταν επείγον να γίνει η αλλαγή οπότε δεν το ψείρισα άλλο, αλλά μια χαρά φαίνονται ως τώρα. Δεν με φόβισαν κάπου μέχρι τώρα παρόλο που δεν τους φέρθηκα με το γάντι σε αρκετά σημεία. Για 200€ φαίνονται μια χαρά.
    Άμα σου μέλλει να πνιγείς, ποτέ σου δεν πεθαίνεις... (by Amrk)

  9. #9
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Είμαι ανάμεσα σε Bridgestone S22 και Pirelli Diablo Rosso Corsa II. Η μηχανή δεν κινείται καθημερινά παρά μόνο σε βόλτες τα ΣΚ (αραιά και που πλέον), άντε και καμία Μέγαρα αν και όποτε βολέψει.

    Το θέμα μου είναι ότι όπου κι αν ρώτησα, δεν υπάρχουν διαθέσιμα αυτά τα 2 λάστιχα.
    Ψάχνω τα ίδια από το Μάιο. Έχω καταλήξει σε Pirelli Diablo Rosso Corsa II, αλλά μόνο το μπροστινό είναι διαθέσιμο, ενώ για το πίσω δεν έχουν καν ημερομηνία διάθεσης.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ψάχνω τα ίδια από το Μάιο. Έχω καταλήξει σε Pirelli Diablo Rosso Corsa II, αλλά μόνο το μπροστινό είναι διαθέσιμο, ενώ για το πίσω δεν έχουν καν ημερομηνία διάθεσης.
    Σε 2 μαγαζιά μου είπαν 30 Ιουλίου

  11. #11
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Mk3 dunlop κάτι πήρε ο αυτης μου ότι παίζουν σε στοκ μερικά

    Και s21 Bridgestone...γενικά παιζει έλλειψη μεγάλη και σίγουρα από Σεπτέμβρη απ ότι άκουσα θα παίξει σωστο στοκ παλι
    Throttle that mysterious friend of ours

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    899
    Με τα Rosso ΙΙ πας γρηγορα και δε σε ''πουλανε'' πουθενα.Γενικα τα ''sport touring'' ελαστικα πια εχουν βελτιωθει πολυ αφου μαλακωσαν αρκετα.Με τα Rosso Corsa II πας υπερβολικα γρηγορα(παρ ολο που υπαρχουν πιο racing ελαστικα) και για να τα αξιοποιησεις θες ss και πιστα.Φυσικα ο καθενας μπορει να βαζει/δοκιμαζει οτι θελει κα ιφυσικα ειμαι υπερ της δοκιμης αφου αν δε το κανεις δε θα αποκτησεις και εμπειρια/αποψη οποτε λεω να περιμενεις τα Corsa II.

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

    Τλκα έβαλα τα ΤΤ

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2621F7E9-C7C6-402F-B79D-D5A167FF2655.jpg 
Προβολές:	118 
Μέγεθος:	82,3 KB 
ID:	429542

  14. #14
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Με γεια! Μου αρέσει πολύ η όψη των ολοκαίνουριων ελαστικών, τόσο σε μοτοσυκλέτες όσο και σε αμάξια.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Με γεια! Μου αρέσει πολύ η όψη των ολοκαίνουριων ελαστικών, τόσο σε μοτοσυκλέτες όσο και σε αμάξια.
    Σ ευχαριστώ! Όντως η όψη και η αίσθηση του καινουριου ελαστικού ειδικά στη μηχανή είναι απίστευτη.

    Μένει τώρα να τα στρώσω για 200 χλμ για να μπορώ να εκφέρω άποψη.

    Μέχρι στιγμής πήγα μια κοντινή μέχρι Χαλκίδα αλλά δεν πίεσα καθόλου και έκανα και μια 10λεπτη στάση να κρυώσει λίγο το ελαστικό (έτσι μου είπαν τα παιδιά που τα έβαλαν)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΤΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ CHAPPY (lb-50)
    από pjaridea στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2010, 10:57
  2. Τί ελαστικά να βάλω στο Daytona?
    από MitsosNaked στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2008, 09:29
  3. Έχω 440?, τι να βάλω επάνω;
    από nickmavros στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 15:56
  4. Τι λάστιχα να βάλω?
    από superfour στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 14:53
  5. Τι τίτλο να βάλω....., Επεσα με 160 χαω....!
    από asmar στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 15:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF