Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Βοήθεια για αγορα πρώτης μηχανής

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2021
    Μηνύματα
    4

    Βοήθεια για αγορα πρώτης μηχανής

    Καλησπέρα μαγκες ελπιζω να ειστε καλα. ξεκινησα προσφατα μαθηματα οδηγησης και σε κανα μηνα περιπου θα εχω το διπλωμα (Α2), συνεπως αρχιζω σιγα σιγα να κοιταω για αγορα μηχανης και θελω τη βοηθεια σας σχετικα με το τι τυπο μηχανης να αγορασω που να εξυπηρετει τις απαιτησεις μου. Να τονισω οτι δεν εχω πολλες γνωσεις απο μηχανες, μολις τωρα μπαινω στο ψαξιμο οποτε μην πεσετε να με φατε χαχα

    Εχω τρεις συγκεκριμενες και (ισως) αντικρουομενες απαιτησεις απο μια μηχανη.
    Η πρωτη και κυριοτερη απαιτηση, η μηχανη να μπορει να χρησιμοποιηθει για δουλεια ως ντελιβερι/κουριερ. Εχω ηδη δουλεια σε αρκετα καλη θεση, αλλα οπως ειναι πλεον οι καιροι δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για τιποτα, και θελω να εχω την νοητη καβατζα οτι ακομα και αν κατι στραβωσει με την δουλεια μου και δεν μπορω να βρω καποια παρομοια ή καλυτερη θεση, να μπορω να βγαλω τα προς το ζην με το ντελιβερι/κουριερ.
    Η δευτερη απαιτηση ειναι η μηχανη να μπορει να χρησιμοποιηθει για μεγαλα ταξιδια εντος της Ελλαδας. Συγκεκριμενα θελω καποιες φορες τον χρονο να πηγαινω απο Αθηνα που μενω, στην Πατρα που ειναι η σχολη μου για να δινω μαθηματα. Δεν θα με χαλαγε να μπορω να παω και στο χωριο μου που ειναι σε βουνο η και γενικα οπουδηποτε εχει ασφαλτο χαχα
    Η τριτη απαιτηση ειναι να ειναι οικονομικη οσο γινεται τοσο σε καταναλωση οσο και σε λοιπα κοστη σερβις κλπ

    Αν εχει σημασια, ειμαι 90κιλα και 2 μετρα υψος...

    για πειτε. δωστε παραδειγματα με μοντελα
    Τελευταία τροποποίηση από themasterg69; 17/07/2021 στις 17:35.

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Στην περίπτωσή σου και στο Α2 μόνο ένα 660 on off Aprilia Pegaso ή Yamaha XTX θα ταίριαζε. Οικονομικό στις καταναλώσεις, στα σέρβις αλλά και στην αγορά του και αξιοπρεπές στα ταξίδια που σκέπτεσαι.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Το δυο μέτρα είναι θέμα..

    Για τις απαιτήσεις που έχεις δλδ μηχανάκι που να κάνει ντελιβερι και να σε πηγαίνει και κάνα κοντινό ταξίδι (το Αθήνα Πάτρα δεν το λες μεγάλο ταξίδι αν αυτό εννοείς) όπου θα φτάνεις σαν άνθρωπος και όχι σαν ανάποδο σίγμα, θα πρότεινα σκούτερ στην περιοχή των 300 κυβικών.

    Τώρα επειδή είσαι ψηλό παιδί ίσως και κάποιο ον οφακι να σε καλύπτει στο ταξίδι και να είσαι κομπλέ.. Αλλά τι ντελιβερι να κάνεις με αυτό; πόσους έχεις δει πχ να σου φέρνουν πίτσα με kle500, klx250 ή crf250; (αυτά που σου παραθέτω είναι μηχανές που ταιριάζουν μούρλια στο σωματοτυπο σου και σε πάνε ανετότατα ταξιδάκι)

    Λ7 που διαθέτεις δεν μας είπες, κι αν κοιτάς μεταχειρισμένο ή κούτα.
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 17/07/2021 στις 20:13.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2021
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Το δυο μέτρα είναι θέμα..

    Για τις απαιτήσεις που έχεις δλδ μηχανάκι που να κάνει ντελιβερι και να σε πηγαίνει και κάνα κοντινό ταξίδι (το Αθήνα Πάτρα δεν το λες μεγάλο ταξίδι αν αυτό εννοείς) όπου θα φτάνεις σαν άνθρωπος και όχι σαν ανάποδο σίγμα, θα πρότεινα σκούτερ στην περιοχή των 300 κυβικών.

    Τώρα επειδή είσαι ψηλό παιδί ίσως και κάποιο ον οφακι να σε καλύπτει στο ταξίδι και να είσαι κομπλέ.. Αλλά τι ντελιβερι να κάνεις με αυτό; πόσους έχεις δει πχ να σου φέρνουν πίτσα με kle500, klx250 ή crf250; (αυτά που σου παραθέτω είναι μηχανές που ταιριάζουν μούρλια στο σωματοτυπο σου και σε πάνε ανετότατα ταξιδάκι)

    Λ7 που διαθέτεις δεν μας είπες, κι αν κοιτάς μεταχειρισμένο ή κούτα.
    Ναι ξεκαθαρα, ειναι καπως "αναποδο" να παω να κανω ντελιβερι με on off...

    Ξεχασα να αναφερω επισης οτι εχω αδυναμια στον ιαπωνα... τον βρισκω αξιοπιστο τοσο σε μηχανες οσο και σε αμαξια, με βαση την λιγη εμπειρια μου... και το budget μου που ειναι σημαντικο. Γυρω στο χιλιαρικο και λιγο παραπανω ειναι, και κοιταω για μεταχειρισμενη. Το σκουτερ των 300 ( η και 250) φαινεται σαν μια καλη επιλογη, και βρισκω τετοια μεταχειρισμενα στο budget μου σε αγγελιες...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Τα χρήματα που σκοπεύεις να δαπανήσεις λυπάμαι που το λέω φίλε, αλλά είναι εξαιρετικά λίγα και μάλλον θα χρειαστεί να πας σε κάτι αρκετά αρχαίο το οποίο θα σε ταλαιπωρήσει με ζημιές και θα σε δυσκολέψει να το σπρώξεις σε επόμενο αγοραστή..

    Συνοψίζοντας και σύμφωνα με τα φράγκα που σκέφτεσαι να δώσεις θα σου πρότεινα 3 πραγματα:
    1. Μην πάρεις τπτ, άφησε το για αργότερα που θα έχεις μαζέψει παραπάνω χρήματα, θα μπορείς να κινηθείς σε κάτι αξιόπιστο που να καλύπτει αυτά που θες όσο το δυνατόν καλύτερα.
    2. Ξεχνάς τα ταξίδια και τα έξω από την πόλη. Πας με τα λεφτά που έχεις σε πάπια, κανείς τη δουλειά σου μια χαρά εντός πόλης πας και τα μπανακια σου και ότι γουστάρεις κι αν προκύψει ντελιβερι δεν χρειάζεται να στο πω εγώ, ξέρεις ότι έχεις το απόλυτο όπλο του ντελιβερα, το αειθαλές (για τη χώρα μας) παπί.
    3. Ξεχνάς το ντελιβερι το βγάζεις από την εξίσωση τελείως και μαζεύεις λίγα παραπάνω χρήματα απ ότι έχεις και κοιτάς πια σε μοτοσυκλέτες σαν αυτές που αναφέρθηκαν παραπάνω και κάποιες άλλες που είναι χρόνια στην αγορά, θεωρούνται ασπαστες αν έχουν συντηρηθεί σχετικά σωστά.. Πχ φριγουϊντ κτλ.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2021
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Τα χρήματα που σκοπεύεις να δαπανήσεις λυπάμαι που το λέω φίλε, αλλά είναι εξαιρετικά λίγα και μάλλον θα χρειαστεί να πας σε κάτι αρκετά αρχαίο το οποίο θα σε ταλαιπωρήσει με ζημιές και θα σε δυσκολέψει να το σπρώξεις σε επόμενο αγοραστή..

    Συνοψίζοντας και σύμφωνα με τα φράγκα που σκέφτεσαι να δώσεις θα σου πρότεινα 3 πραγματα:
    1. Μην πάρεις τπτ, άφησε το για αργότερα που θα έχεις μαζέψει παραπάνω χρήματα, θα μπορείς να κινηθείς σε κάτι αξιόπιστο που να καλύπτει αυτά που θες όσο το δυνατόν καλύτερα.
    2. Ξεχνάς τα ταξίδια και τα έξω από την πόλη. Πας με τα λεφτά που έχεις σε πάπια, κανείς τη δουλειά σου μια χαρά εντός πόλης πας και τα μπανακια σου και ότι γουστάρεις κι αν προκύψει ντελιβερι δεν χρειάζεται να στο πω εγώ, ξέρεις ότι έχεις το απόλυτο όπλο του ντελιβερα, το αειθαλές (για τη χώρα μας) παπί.
    3. Ξεχνάς το ντελιβερι το βγάζεις από την εξίσωση τελείως και μαζεύεις λίγα παραπάνω χρήματα απ ότι έχεις και κοιτάς πια σε μοτοσυκλέτες σαν αυτές που αναφέρθηκαν παραπάνω και κάποιες άλλες που είναι χρόνια στην αγορά, θεωρούνται ασπαστες αν έχουν συντηρηθεί σχετικά σωστά.. Πχ φριγουϊντ κτλ.
    Εχεις ενα point φιλε... Πιστευω θα παω σε παπι λογικα για τωρα. θα ναι καλη φαση για να κανω και τις βολτες μου και να μαθω τους δρομους καλα, στο μεταξυ μαζευω χρηματα οπως και να χει, και αμα θελώ το σπρωχνω σε αλλον και περνω κατι καλυτερο που να μου κανει και το ταξιδι αθηνα-πατρα. Ουτως η αλλως δεν ειναι αμεση αναγκη το να πηγαινω στην Πατρα για την σχολη, εξεταζομαστε online οσο ισχυει ακομα η "καραντινα", και φαινεται πως και το 2022 ετσι θα μας παει...

    Ευχαριστω για τις απαντησεις μαγκες

  7. #7
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    για ολα αυτα που θες ΜΟΝΟ παπι.
    μπορεις να βρεις γυρω στο χιλιαρικο ακομα στοκ καινουργια νομιζω καποιος στο αγρινιο
    Ταξιδια θα κανεις ΑΝΕΤΑ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΙΔΗΡΟΚΩΛΟΣ,Παλια ταξιδευαμε με 50αρια
    ντελιβερυ ΑΝΕΤΑ,το παπι ειναι ο ΒΑΣΙΛΗΑΣ
    ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ στο μεγιστο
    Τωρα η ΕΜΦΑΝΙΣΗ ειναι υποκειμενικη,το ΠΑΠΙ τους χωραει ολους απο 1,40 εως 2 μετρα.
    ΘΕΛΗΣΗ και ΠΙΣΤΗ να υπαρχει
    ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΠΟΘΗΣΑΝ ΛΑΤΡΕΨΑΝ και ΠΙΣΤΕΨΑΝ το παπι
    Γινε ενας απ αυτους ΜΠΟΡΕΙΣ.

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...4449&uid=94449
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 18/07/2021 στις 03:25.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Αθηνα-Πατρα με παπί δεν θα το συνιστουσα. Για εντός αττικής ναι, για παραπέρα όχι. Δε λέω ότι δε γίνεται, αλλά όχι. Αν δεν είσαι νέος να κουβαλάς τρελα πάρε το κτελ να πας κύριος.

    Το μεγαλύτερο φρένο δεν είναι οι απαιτήσεις αλλά το οικονομικό. Υπάρχουν επιλογές αλλά θες τουλαχιστον τα διπλά ακόμα και για λίγα κυβικα, 250-400 νομίζω θα ήταν μια χαρά για όλες τις δουλειές.

    Καλό είναι να βάλεις και μια προτεραιότητα στις απαιτήσεις. Τι θες περισσότερο, καθημερινή μετακίνηση ή να πηγαίνεις στο χωριο?

    Στην πρώτη περίπτωση πας προς παπί πλευρά, που είναι και η πιο σίγουρη λύση. Επίσης πιθανότατα θα έχει και τη λιγότερη χασούρα σε περίπτωση μεταπωλησης.

    Θα ήμουν πολύ σκεπτικός σχετικά με τα κινέζικα. Εγώ θα πήγαινα σε επώνυμο μτχ.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2021
    Μηνύματα
    4
    Ναι επειτα απο πρσωπικο ψαξιμο κατεληξα και εγω στη λυση του παπιου. Συνδιαζει γενικη οικονομια, ευελιξια και προοπτικη ντελιβερι.

    Συγκεκριμενα ζαχαρωνω το Daytona Sprinter 125 (κουτα).

    Επειδη ειμαι νεος και κουβαλαω και καποια τρελα θα κανω και το ταξιδι Αθηνα-Πατρα με το παπι οταν αποκτησω αρκετη εμπειρια και σιγουρια. Με καθε μετρο προστασιας φυσικα και με προσοχη.

  10. #10
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από themasterg69 Προβολή μηνύματος
    Ναι επειτα απο πρσωπικο ψαξιμο κατεληξα και εγω στη λυση του παπιου. Συνδιαζει γενικη οικονομια, ευελιξια και προοπτικη ντελιβερι.

    Συγκεκριμενα ζαχαρωνω το Daytona Sprinter 125 (κουτα).

    Επειδη ειμαι νεος και κουβαλαω και καποια τρελα θα κανω και το ταξιδι Αθηνα-Πατρα με το παπι οταν αποκτησω αρκετη εμπειρια και σιγουρια. Με καθε μετρο προστασιας φυσικα και με προσοχη.
    προχωρα-προχωρα σε θελει ολη η χωρα ,που λεγαμε και μεις οι γεροταρναναδες στις παλιες πολιτικες συγκεντωσεις
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για αγορα πρωτης μηχανης
    από Evla στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/08/2020, 13:21
  2. Βοήθεια για αγορά πρώτης μηχανής
    από Bricks στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2016, 21:22
  3. βοήθεια για αγορά πρώτης μηχανής
    από madddogg στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2012, 18:51
  4. Προτασεις για αγορα πρωτης μηχανης..
    από boogy_man στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2009, 13:17
  5. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 14:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF