Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Αγορά νεας (?) μηχανής μετά απο κλοπή

  1. #1

    Αγορά νεας (?) μηχανής μετά απο κλοπή

    Καλησπέρα σε όλους μετά απο πολλά χρόνια!

    Πριν κανα 2 βδομαδο μου εκλεψαν το Fazer S2 2007 μοντέλο, κατω απο το σπιτι μου.
    Πλεον κοιτοντας να βρω μηχανη (και με σχετική πιεση γιατι εχω ξεμεινει χωρις μεσο) βλεπω οτι κινουμαι παλι στα ιδιο μοντελο για αγορα.
    Οι τιμες και τα μηχανακια (η κατασταση που ειναι) που βλεπω στο car με απογοητευουν.
    Αυτο που σκεφτομαι ως αναβαθμιση αλλα ειναι αρκετα πιο ακριβο ειναι το Fazer 800.
    Τελος σαν υποβαθμιση αλλα σε εξαιρετικη τιμη βλεπω οτι δινουν τα Diversion.

    Δωστε τις γνωμες σας με γνωμονα:
    1) κανω 80 χλμ την ημερα μονο για την δουλεια στην Αθηνα αλλα σε ανοιχτο δρομο.
    2) Μου αρεσει να εχει μια σπορ νοτα η μηχανη
    3) το φειζερακι εκαιγε κοντα στα 6/100χλμ, που θεωρω πολυ τιμιο για τα αλογακια του.

    Ευχαριστω!

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    παρε κατι αλλο,αυτο κλεβεται.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    παρε κατι αλλο,αυτο κλεβεται.
    και τωρα θυμηθηκα γιατι ειχα τοσα χρονια να μπω στο φορουμ

  4. #4
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από P70 Προβολή μηνύματος
    και τωρα θυμηθηκα γιατι ειχα τοσα χρονια να μπω στο φορουμ
    Ε αφου ξαναμπηκες και σε καναμε και γελασες καλο ειναι.
    Στο θεμα λοιπον τωρα,και χωρις πλακα,αν αφηνεις το μηχανακι στον δρομο (οπως και γω )παρε ενα αντιεμπορικο μοντελο,ησυχο,χωρις να ειναι καγκουρολατρεμμενο,που να φοβασαι λιγοτερο την κλοπη.
    Το νταιβερσιον ειναι σ αυτην την κατηγορια,και σου κανει απολυτα για τις αποστασεις που λες.
    Για το φειζερ 800 ειχα ακουσει καποια προβληματα στα πηνεια-στατορες-ροτορες δεν θυμαμαι καλα, ψαχτο και θα βρεις.Γενικα δεν νομιζω να το πηραν πανω απο καμμια 10ρια ατομα σ ολη την Ελλαδα.Παρα ταυτα νομιζω οτι ειναι πιο επιφοβο για κλοπη απ το νταιβερσιον.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Ε αφου ξαναμπηκες και σε καναμε και γελασες καλο ειναι.
    Στο θεμα λοιπον τωρα,και χωρις πλακα,αν αφηνεις το μηχανακι στον δρομο (οπως και γω )παρε ενα αντιεμπορικο μοντελο,ησυχο,χωρις να ειναι καγκουρολατρεμμενο,που να φοβασαι λιγοτερο την κλοπη.
    Το νταιβερσιον ειναι σ αυτην την κατηγορια,και σου κανει απολυτα για τις αποστασεις που λες.
    Για το φειζερ 800 ειχα ακουσει καποια προβληματα στα πηνεια-στατορες-ροτορες δεν θυμαμαι καλα, ψαχτο και θα βρεις.Γενικα δεν νομιζω να το πηραν πανω απο καμμια 10ρια ατομα σ ολη την Ελλαδα.Παρα ταυτα νομιζω οτι ειναι πιο επιφοβο για κλοπη απ το νταιβερσιον.
    Τωρα μαλιστα! Θα κανω ασφαλεια κλοπης οπως και να εχει. Σαν μηχανη απο οτι καταλαβαινω ειναι αρκετα πιο ηπια απο το fazer. Πιο απλο πλαισιο, φρενα, γκαζια κτλ. Σαν καταλληλη για πρωτη μηχανη σε εναν νεο αναβατη. Πρεπει να το παρω βολτα να δω.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.260
    Αν επιτρεπεται πως στο φαγαν το μηχανάκι?
    Ηταν κλειδωμενο?Τιμονι,δισκοκλειδο η αλυσιδα δεμένη σε κάποια κολώνα?
    Το να πάρεις απλά κάτι μονο και μονο επειδή δεν ειναι εμπορικο δεν με βρίσκει συμφωνο.
    Καταρχας ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος,μπορει να περνανε να τους γιαλύσει και να το φάνε.
    Απο τη αλλη καλη η ασφάλεια κλοπής αλλα έχε υποψιν σου οτι αν το μηχανάκι βρεθει εστω και σε κακο χαλι ενδέχεται να μην πάρεις φράγκο.
    Τη λύση του κλειστού παρκινγκ την σκέφτηκες?
    Εγω πληρώνω για 2 μοτοσυκλέτες 70 ευρώ το μήνα και μεγάλες κουβέντες να μην λεω αλλα ποτε δεν ειχα προβλημα.

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Αν επιτρεπεται πως στο φαγαν το μηχανάκι?
    Ηταν κλειδωμενο?Τιμονι,δισκοκλειδο η αλυσιδα δεμένη σε κάποια κολώνα?
    Το να πάρεις απλά κάτι μονο και μονο επειδή δεν ειναι εμπορικο δεν με βρίσκει συμφωνο.
    Καταρχας ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος,μπορει να περνανε να τους γιαλύσει και να το φάνε.
    Απο τη αλλη καλη η ασφάλεια κλοπής αλλα έχε υποψιν σου οτι αν το μηχανάκι βρεθει εστω και σε κακο χαλι ενδέχεται να μην πάρεις φράγκο.
    Τη λύση του κλειστού παρκινγκ την σκέφτηκες?
    Εγω πληρώνω για 2 μοτοσυκλέτες 70 ευρώ το μήνα και μεγάλες κουβέντες να μην λεω αλλα ποτε δεν ειχα προβλημα.
    Μην εστιαζεις στο λαθος πραγμα. Δεν με απασχολει αυτο, θεωρω πως αν θελουν, θα βρουν τροπο να στην παρουν. Θα κανω ασφαλεια κλοπης.
    Το ανεφερα για να δειξω οτι δεν βρισκω κατι αλλο να με καλυπτει και τεινω στην ιδια μηχανη!
    Δεν στεκομαι στο ποσο εμπορικο ειναι, ξαναλεω θα το ασφαλισω.
    Με ενδιαφερουν καθαρα οι γνωμες για αυτες τις μηχανες.

  8. #8
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Πάλι ρε φίλε?? Πω ρε Παντελάκο στο μάτι σε έχουν βάλει? Να σε ρωτήσω? Ψάχνεις οικονομία? Ταχύτητα? Μέση λύση? Το fazer το 800 ρε φίλε πέρα από τα προβλήματα που αναφέρθηκαν παραπάνω πιστεύω θα καίει παραπάνω από το προηγούμενο σου. 80 χιλιόμετρα καθημερινά είναι αρκετά. Θα σου έλεγα να πας σε πιο νέο μηχανάκι. Αναβάθμιση για μένα είναι να πας στο tracer και όχι στο 800.. ίσως είναι λίγο πιο ακριβο ωστόσο θεωρώ αξίζει. Θα σου πρότεινα και το nc 750 αλλά σίγουρα λίγο που σε ξέρω θα χαλαστεις από το θέμα ταχύτητα αν και δε ξέρω πια πόσο ρόλο παίζει. Το diversion το κοιτούσα στο παρελθόν δε μου έκανε ποτέ κλικ.
    Versys είναι μια λύση(αν και αν θυμάμαι καλά δε σαρεσουν τόσο τα kawa)..
    Ξέρω δε σε βοηθάω κ πολύ όμως σκέφτομαι πως εγώ επένδυσα σε κούτα μηχανή και ήδη με τα χιλιόμετρα που έχω κάνει έχω κάνει τι να σου πω, απόσβεση από τις Βενζίνες? Αν σε παίρνει επένδυσε σε κάτι νεότερο. Αυτό από μένα. και ελπίζω όχι πάλι κλοπή.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  9. #9
    Να σαι καλα ρε Νικ. Ναι δυστυχως δευτερη φορα. Πηρα καινουργιο αμαξι οποτε σιγουρα δεν με παιρνει να δωσω τοσα. Θα παρω μια βολτα το diversion να δω τι λεει αλλα και μονο που βλεπω πλαισιο σωληνα, 160 λαστιχο κτλ...αστα.

  10. #10
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Ο παντελας είναι ο κολλητός μου. 7 μήνες μετά την κλοπή του δικού μου, έφαγαν και το παντελα!

    Πείτε του ρε παιδιά για τησ μηχανές που ρωτάει γιατί θα σκάσει!!!




    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από P70 Προβολή μηνύματος
    160 λαστιχο κτλ...αστα.
    Οικονομικη μηχανή είναι ρε μικρέ, τι ήθελες 200 λάστιχο???

    Tracer δεν θέλει, είχε το δικό μου 2 εβδομάδες και δεν του άρεσε. Δεν του άρεσε η λειτουργία των δύο κυλινδρων.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Tracer δεν θέλει, είχε το δικό μου 2 εβδομάδες και δεν του άρεσε. Δεν του άρεσε η λειτουργία των δύο κυλινδρων.
    θα το επαιρνα, αλλα πουλανε 6500 το φθηνοτερο για καποιο αγνωστο λογο (700αρι)

  12. #12
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    P70,τις έχω οδηγήσει και τις 2,το γυμνό Fazer και το xj6 που μάλιστα το είχε πάρει του κουτιού φίλος μου.
    Αν έχεις μάθει στο μοτέρ του Fazer το άλλο θα σου φανεί ευνουχισμένο.Είναι βασικά ,200ρίζει αλλά ως εκεί.
    Πιο φιλικό μοτέρ χωρίς μεγάλο ξέσπασμα,ζωηρό χαμηλά αλλά πνίγεται γρήγορα,downgrade σε περιφερειακά σε σχέση με το fz.
    Χαλαρά δεν καίει αλλά σε ταξίδι που είχαμε κάνει και πήγαινε παρατεταμένα με 160-180 έφαγε ζόρι το μοτέρ και έκαψε.Λογικό θα μου πεις να κάψει αλλά σε τέτοιες ταχύτητες είσαι κοντά στην τελική του.
    Δεν παίρνω όρκο αλλά δεν το θυμάμαι οικονομικό στο καύσιμο γενικά.
    Για εμένα μην το κοιτάς καν αλλά γούστα είναι αυτά.Θα έπαιρνα 2κύλινδρο αν ήθελα μηχανή φιλική με τέτοιες επιδόσεις.
    when life gets complicated... i ride.

  13. #13
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    P70,τις έχω οδηγήσει και τις 2,το γυμνό Fazer και το xj6 που μάλιστα το είχε πάρει του κουτιού φίλος μου.
    Αν έχεις μάθει στο μοτέρ του Fazer το άλλο θα σου φανεί ευνουχισμένο.Είναι βασικά ,200ρίζει αλλά ως εκεί.
    Πιο φιλικό μοτέρ χωρίς μεγάλο ξέσπασμα,ζωηρό χαμηλά αλλά πνίγεται γρήγορα,downgrade σε περιφερειακά σε σχέση με το fz.
    Χαλαρά δεν καίει αλλά σε ταξίδι που είχαμε κάνει και πήγαινε παρατεταμένα με 160-180 έφαγε ζόρι το μοτέρ και έκαψε.Λογικό θα μου πεις να κάψει αλλά σε τέτοιες ταχύτητες είσαι κοντά στην τελική του.
    Δεν παίρνω όρκο αλλά δεν το θυμάμαι οικονομικό στο καύσιμο γενικά.
    Για εμένα μην το κοιτάς καν αλλά γούστα είναι αυτά.Θα έπαιρνα 2κύλινδρο αν ήθελα μηχανή φιλική με τέτοιες επιδόσεις.
    Τώρα του γαμησες την ψυχολογία! .

    Είναι που δεν θέλει να δει και άλλες μάρκες.... Έχει μάστορα (yamaha εξουσιοδοτημενο) καλό και κοντά του, τον ανέχεται 15 χρονια τώρα και δεν θέλει να ψάχνει άλλων μάστορα!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Κανά Vfr 800, cbr 600 f4i ή είναι πολύ παλιά για τα γούστα σου;;

  15. #15
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Κανά Vfr 800, cbr 600 f4i ή είναι πολύ παλιά για τα γούστα σου;;
    Vfr 800??? Ξέρεις τι καίνε αυτά!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2021, 22:31
  2. Βοηθεια για αγορα νεας μηχανης
    από marinost στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2012, 10:15
  3. αγορα νεας μηχανης!
    από Sannie στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2009, 03:53
  4. Αγορά νέας μηχανής
    από muffin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2009, 11:35
  5. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 08:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF