Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: ΑΓΟΡΑΣ ΠΡΩΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ BOHΘΕΙΑΑ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2021
    Μηνύματα
    8

    ΑΓΟΡΑΣ ΠΡΩΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ BOHΘΕΙΑΑ

    Καλησπερα μαγκες,καινουριος στο φορουμ.
    Θελω να αγορασω μεταχειρισμενη μηχανη,οδηγω χρονια παπια γενικοτερα εχω οδικη αντιληψη οποτε φανταζομαι δε με φοβιζει καποια μηχανη μεγαλου κυβισμου.
    Το πρωτο που κοιταω ειναι η εμφανιση και περισσοτερο με τραβανε η σπορτ,η χρηση της θα ειναι αποκλειστικα για βολτες στην Αθηνα και κανα ταξιδακι πιο σπανια οποτε δε με ενοχλει το να καιει λιγο παραπανω.
    Σε θεμα εμφανισης για να βοηθησω το ΚΤΜ 640 ειναι αγαπημενο(δεν ειναι σπορτ ξερω)αλλα ξερω οτι βγαζει συνεχως προβληματα.Μετα ισως ειναι το fazer αν και δε ξερω αυτα που βρισκω στις αγγελιες αξιζουν τα λεφτα.
    Συνοπτικα κοιταω για μια μηχανη ψιλοβολικη για πρωτη(ειμαι και 1,75)να ειναι ομορφη το κυριοτερο και να μη θελει 100 ευρω καθε μηνα για συντηρηση..Το budget ειναι στα 2500$

  2. #2
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Καλώς ήρθες στο forum!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από InHooD Προβολή μηνύματος
    Θελω να αγορασω μεταχειρισμενη μηχανη,οδηγω χρονια παπια γενικοτερα εχω οδικη αντιληψη οποτε φανταζομαι δε με φοβιζει καποια μηχανη μεγαλου κυβισμου.
    Η οδήγηση παπιών επί χρόνια είναι σημαντικό πλεονέκτημα. Καλό όμως είναι να σκέφτεσαι ότι η οδήγηση μοτοσυκλέτας μεγάλου κυβισμού χρειάζεται δεξιότητες που θέλουν χρόνο να αποκτηθούν, οπότε θα πρέπει να μειώσεις τη σιγουριά που αισθάνεσαι και να σκεφτείς πώς θα κάνεις ομαλά τη μετάβαση.

    Έχεις δίπλωμα Α κατηγορίας; Προστατευτικό εξοπλισμό;

    Καλό για την περίπτωσή σου θα ήταν το MT-03 πρώτης γενιάς, το μονοκύλινδρο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2021
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Καλώς ήρθες στο forum!


    Η οδήγηση παπιών επί χρόνια είναι σημαντικό πλεονέκτημα. Καλό όμως είναι να σκέφτεσαι ότι η οδήγηση μοτοσυκλέτας μεγάλου κυβισμού χρειάζεται δεξιότητες που θέλουν χρόνο να αποκτηθούν, οπότε θα πρέπει να μειώσεις τη σιγουριά που αισθάνεσαι και να σκεφτείς πώς θα κάνεις ομαλά τη μετάβαση.

    Έχεις δίπλωμα Α κατηγορίας; Προστατευτικό εξοπλισμό;

    Καλό για την περίπτωσή σου θα ήταν το MT-03 πρώτης γενιάς, το μονοκύλινδρο.

    Ευχαριστω για την απαντηση!
    Εννοειτε πως δε βλεπω τη r1 και λεω θα τη κουμανταρω και πως μεχρι να μαθω τα βασικα στη συμπεριφορα οποιας μηχανης δε προκειτε να περασω τα 100 απλα θελω να δω οποιαδηποτε μηχανη χωρις να με περιοριζουν τα κυβικα.
    Εχω διπλωμα Α2 αλλα δε με πειραζει και ιδιαιτερα αν περναω τα ορια.Εξοπλισμο κρανος και ενα μπουφαν για την ωρα.
    Το εχω δει αλλα δε βρισκω καποια στα 2500

  4. #4
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από InHooD Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω για την απαντηση!
    Εννοειτε πως δε βλεπω τη r1 και λεω θα τη κουμανταρω και πως μεχρι να μαθω τα βασικα στη συμπεριφορα οποιας μηχανης δε προκειτε να περασω τα 100 απλα θελω να δω οποιαδηποτε μηχανη χωρις να με περιοριζουν τα κυβικα.
    Εχω διπλωμα Α2 αλλα δε με πειραζει και ιδιαιτερα αν περναω τα ορια.Εξοπλισμο κρανος και ενα μπουφαν για την ωρα.
    Το εχω δει αλλα δε βρισκω καποια στα 2500
    το γκαζι ειναι γλυκο,ερχεται χωρις να το καταλαβεις,και συνηθως οταν το καταλαβεις ειναι αργα.
    γι αυτο ξεκινας σταδιακα.στα κυβικα,και στην ιπποδυναμη.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της nidok
    Εγγραφή
    26/04/2014
    Μηνύματα
    83
    2500 και όμορφη κανα απριλια, 2500 και αξιόπιστη κανα γιαπωνέζικο πχ τρανσαλπ 650. 640 ούτε να στο χαρίσουν

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2021
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    το γκαζι ειναι γλυκο,ερχεται χωρις να το καταλαβεις,και συνηθως οταν το καταλαβεις ειναι αργα.
    γι αυτο ξεκινας σταδιακα.στα κυβικα,και στην ιπποδυναμη.
    Ευχαριστω για την απαντηση!
    θαρρω πως εχω αυτοελεγχο και μετριοφροσυνη δε νομιζω να τη πιστεψω ροσσι με το που δω οτι εχω γκαζι παραπανω
    Η αληθεια ειναι ομως πως θα προτιμουσα μια 400αρα η 500αρα ας πουμε παρα κατι παραπανω,αλλα οπως ειπα το κυριοτερο ειναι η εμφανιση.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2021
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nidok Προβολή μηνύματος
    2500 και όμορφη κανα απριλια, 2500 και αξιόπιστη κανα γιαπωνέζικο πχ τρανσαλπ 650. 640 ούτε να στο χαρίσουν
    Ευχαριστω για τν απαντηση.
    Εχω δει σε απριλια αυτη https://www.car.gr/classifieds/bikes...-pegaso-strada αλλα πολλα χιλιομετρα και δε ξερω αν θα αξιζει,αμα ξερετε κατι παραπανω παρακαλω.
    Η τρανσλαπ δε μαρεσουν τοσο,να προσθεσω πως ειμαι 23

  8. #8
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ στα λεφτα που διαθετεις μηχανη μεγαλου κυβισμου και καλη ΔΕΝ γινεται.
    θα αγορασεις βαρελι διχως πατο στην τσεπη σου.
    Παρε κατι μικροτερο αλλα συγχρονο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #9
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από InHooD Προβολή μηνύματος
    απλα θελω να δω οποιαδηποτε μηχανη χωρις να με περιοριζουν τα κυβικα.
    Εχω διπλωμα Α2 αλλα δε με πειραζει και ιδιαιτερα αν περναω τα ορια.Εξοπλισμο κρανος και ενα μπουφαν για την ωρα.
    Ok το να βιαζεσαι να μεγαλωσεις ειναι διαδεδομένο στις γενιές, το να βιάζεσαι να μπλεξεις πρεπει να το σκεφτεις λιγο παραπανω

    Με Α2 μπορεις να οδηγησεις απο 0 εως 35kw ουτε 35.1kw παραπανω. Γιατι?
    Γιατι δε θα σε καλύπτει ο νομος και κατ επεκταση η ασφαλεια
    Που σημαίνει εμπλοκη σε τροχαίο εισαι υπαίτιος. Σημαίνει πολλα 2500 euro αποζημίωση αν απαιτείθει.

    Παρε ενα μηχανακι αναλογο του διπλωματος σου και επένδυσε σε εξοπλισμό αναβατη. Αυτος σωζει την ζωη σου. Ενω αυτα που εχεις τωρα δεν επαρκουν για την προφυλαξη σου

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2021
    Μηνύματα
    8
    Προσπαθησα να αποφυγω τις απαντησεις τυπου μεντορα και να δωσουμε βαση στις μηχανες αλλα δεν.
    Εκτιμω παντως για τις συμβουλες ξερω οτι ειναι καλοπροαιρετες παντα αλλα εχουν αλλαξει τα πραγματα ξερουμε οτι το γκαζι σκοτωνει εχουμε χασει φιλους,δεν ειμαστε κανιβαλοι που θα τρεχουν σαν τρελοι με μερικα κυβικα παραπανω.
    Αν εχετε στο νου σας καποιες μηχανες 400κυβικα και κατω.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό για την περίπτωση σού είναι το χοντα cbf 250.
    Πολύ καλό μηχανάκι.
    Αξιόπιστο.
    Ηρεμο γκάζι.
    Οχι αρχαιολογία
    Και σε τιμή που είσαι μέσα.
    Δες αν σού αρέσει και τα ξαναλέμε
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #12
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από InHooD Προβολή μηνύματος
    Προσπαθησα να αποφυγω τις απαντησεις τυπου μεντορα και να δωσουμε βαση στις μηχανες αλλα δεν.
    Εκτιμω παντως για τις συμβουλες ξερω οτι ειναι καλοπροαιρετες παντα αλλα εχουν αλλαξει τα πραγματα ξερουμε οτι το γκαζι σκοτωνει εχουμε χασει φιλους,δεν ειμαστε κανιβαλοι που θα τρεχουν σαν τρελοι με μερικα κυβικα παραπανω.
    Αν εχετε στο νου σας καποιες μηχανες 400κυβικα και κατω.
    Κατάλαβε ότι δεν έχει νόημα να επικροτησουμε κάποιον που σε δημόσιο βήμα και μάλιστα σε φόρουμ για μηχανές, δηλώνει ανάλαφρα ότι Έλα μωρέ δεν έχω δίπλωμα αλλά γιολο.
    Εσύ μπορεί να νομίζεις ότι θέλεις για τον εαυτό σου και δικαίωμα σου είναι. Εμείς που δε σε ξέρουμε μένουμε στο λάθος που σκέφτεσαι να κάνεις.
    Επιλέγεις να δεις κήρυγμα και κούνημα δαχτύλου.
    23 λες είσαι ρε παίχτη. Κάνε ένα χρόνο υπομονή και βγάλε ανεξάρτητο.
    Το έχουν αλλάξει τα πράγματα που γράφεις, μάλλον δεν αντιλαμβάνεσαι πλήρως τι σημαίνει (νομικά).
    Κάνε τη χάρη στον εαυτό σου και κινήσου έξυπνα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    ....και να προσθέσω ότι το γκάζι είναι γλυκό και μέχρι τώρα δεν έχω δεί κανέναν που να μπορεί να αντιστέκεται. Εγώ στα 45 αποφεύγω να παίρνω το multi στο νησί γιατί πολλές φορές πιάνω τον εαυτό μου να περνάει τα όρια....το 640 που λες δεν είναι μηχανάκι βόλτας, καγκουριάς είναι
    Δες strada και το παλιό MT03, τα καλύπτει και το Α2....και σε 2-3 χρόνια ανεβαίνεις κατηγορία
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  14. #14
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από InHooD Προβολή μηνύματος
    Προσπαθησα να αποφυγω τις απαντησεις τυπου μεντορα και να δωσουμε βαση στις μηχανες αλλα δεν.
    Θα σε κουράσω για μία ακόμη φορά, αλλά θεωρώ σημαντικό να ρίξεις λίγο την αυτοπεποίθηση και τον εγωισμό σου και να καταλάβεις ότι τα γραφόμενά σου δείχνουν ότι δεν έχεις επαρκή ωριμότητα. Αυτή τη στιγμή χρειάζεσαι πρωτίστως μέντορα και δευτερευόντως μοτοσυκλέτα. Δεν είναι παράλογο για την ηλικία σου να σκέφτεσαι έτσι, αλλά ούτε και για τη δική μας να θέλουμε να στα κάνουμε τσουρέκια μπας και προλάβουμε το χειρότερο.

    Άρα, πρώτα αγοράζεις πλήρη προστατευτικό εξοπλισμό, κατόπιν μαζεύεις επιπλέον χρήματα και διαλέγεις μοτοσυκλέτα μέτριας ισχύος που να καλύπτει το δίπλωμά σου. Στα 500cc μπορείς να βρεις μοντέλα πολύ ενδιαφέροντα οδηγικά.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 21/07/2021 στις 10:58.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    714
    Εγώ θα προτείνω kawasaki . Για εντός διπλώματος ninja 250, για εκτός διπλώματος er 6n. A και κανά ΧΤ660 Χ του πούστη όσο και να κρατάνε τιμή με 2500 θα βρεις κάτι.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΤΡΟΠΟΣ ΑΓΟΡΑΣ ΜΗΧΑΝΗΣ !(especially 4 enduro fans!)
    από doctor x στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2008, 22:48
  2. ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ
    από iliaspap στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2008, 23:20
  3. Αγορα ΜηΧανησ
    από noble στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2004, 01:11
  4. Αγορα ΜηΧανησ
    από noble στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2004, 17:00
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2004, 19:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF