Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Βενζινοκίνητη αντλία υδάτων

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2020
    Μηνύματα
    105

    Βενζινοκίνητη αντλία υδάτων

    Επειδή όπως λέει κι η παροιμία "...πριν πεινάσουν, μαγειρεύουν", θέλω να προετοιμαστώ για τις βροχές του χειμώνα και να αγοράσω μια αντλία βενζινοκίνητη για τα νερά που μπορεί να πλημμυρίσουν το υπόγειο. Θέλω βενζινοκίνητη ώστε ακόμα και σε περίπτωση διακοπής ρεύματος να δουλέψει.
    Στο σκρουτζ βρήκα αλλά δεν ξέρω να επιλέξω.
    Γενικά αυτό που θέλω είναι: α. να καλύπτει μια έκταση περίπου 70 τετραγωνικών, β. να δουλεύει αδιάκοπα αν χρειαστεί, γ. να μην είναι βαριά, δ. θα είναι για περιστασιακή χρήση αλλά να είναι ετοιμοπόλεμη.
    Δεν θα ήθελα να ξοδέψω παραπάνω από 150 ευρώ.
    Αν έχει κάποιος πείρα από αυτά και ξέρει, θα ήθελα να προτείνει κάτι.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Η βενζινοκινητη προϋποθέτει να βρισκεσαι εκει και να τη βαλεις μπρος.

    Τι υπογειο ειναι;
    Εχει ραμπα οπου κατεβαινει οχημα;
    Εχει φρεατια ομβριων;
    Το μοιραζεσαι ή ειναι δικος σου χωρος;
    Με ποιο τροπο μπορει να μπει νερο και να πλυμμηρισει;
    pew pew pew pew pew pew !!!

  3. #3
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Εχει η BMW μια καλή!
    Ισως ειναι too much αλλά μιλαμε για εργαλείο.
    Οκ πλακα κανω αλλα υπαρχει οντως.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Rosenbauer_bmw_firepump-L.jpg‎  
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2020
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Η βενζινοκινητη προϋποθέτει να βρισκεσαι εκει και να τη βαλεις μπρος.

    Τι υπογειο ειναι;
    Εχει ραμπα οπου κατεβαινει οχημα;
    Εχει φρεατια ομβριων;
    Το μοιραζεσαι ή ειναι δικος σου χωρος;
    Με ποιο τροπο μπορει να μπει νερο και να πλυμμηρισει;
    Είναι υπόγειο με ράμπα που κατεβαίνει όχημα. Έχει φρεάτιο ομβρίων με μια ηλεκτρική αντλία που πετάει τα νερά έξω. Ο χώρος είναι δικός μου. Ο φόβος μου είναι σε περίπτωση νεροποντής και με κομμένο ρεύμα μη τυχόν γεμίσει το φρεάτιο και πλημμυρίσει κατόπιν το υπόγειο. Για εκείνη τη στιγμή θέλω να έχω μια αντλία βενζίνης ώστε να βάλω απο τη μία λάστιχο στο φρεάτιο και από την άλλη να τα πετάει έξω σε απόσταση 5-6 μέτρων στο δρόμο αφού μεσολαβεί και η ράμπα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    η ηλεκτρικη αντλια γραφει επανω παροχη μανομετρικο και υψος αναροφησης
    με βαση αυτα αναζητησε μια αντιστοιχη βενζινοκινητη

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    Έχουν εδ'ω στη φάμπρικα κάτι. Τις έχουν βάλει οι μηχανικοί που έφτιαξαν και τη πυρασφάλεια
    Δεν ξέρω μάρκα αλλά αυτούς πρέπει να ρωτήσεις

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Γραφω για αλλη μια φορα: Η βενζινοκινητη προυποθετει πως θα εισαι εκει, για να την εκκινησεις να τραβηξει τα νερα, επομενως, η ζημια εγινε και πλυμμηρισες.
    Τι και αν πλυμμηρισες λιγο η πολυ, η ζημια εγινε. Σκοπος ειναι να μην λιμνασει νερο, αφου ειναι ημιυπογειο ή υπογειο και η υγρασια θα τα γαμησει ολα.


    Το φρεατιο ειναι για λιμναζοντα νερα ή εχει αποχετευση και η αντλια βρισκεται εκει μεσα εφεδρικα σε περιπτωση που δεν τα προλαβει η απορροη;
    Η ραμπα που κατεβαινει, εχει σχαρα και αποχετευση;
    Γινεται να μεγαλωσει το καναλι (σκαψιμο - τσιμεντωμα) και να μπει αγωγος μεγαλυτερος για την αποχετευση;


    Προσωπικα, θεωρω λαθος την προσεγγιση σου γι'αυτο και οι ερωτησεις.
    Στη θεση σου θα κοιταζα να βελτιωσω την αποχετευση, παρα να ψαχνομαι για αντλιες, δεν δινεις και πολλες πληροφοριες ομως!

    Μην το παρεις στραβα, αλλα και εγω ημιυπογειο γκαραζ εχω το οποιο με ενδιαφερει να μην πλημμυρισει σε ισχυρη νεροποντη.
    Δε θα φτασει ψηλα το νερο αλλα μονο η υγρασια θα μου κανει ζημια σε οτι εχω εκει μεσα!
    Το Α & Ω ειναι η αποχετευση, αλλαχτηκε το καναλι, το φρεατιο καθαριζεται τακτικα και ειναι 99,9% σιγουρο πως δεν "φουσκωνει" απο υπερχειλιση.

    Ξεκινα απ'εξω και δες πως μπορεις να απαλλαγεις απο το πολυ νερο.
    Λουκια που στελνουν το νερο σε εσενα, βγαλτα εκτος ή στειλε το νερο στην αποχετευση.
    Νερο που μπορει να ερθει απο το δρομο, κοψτου τη διαδρομη με ενα τσιμεντενιο πεζουλι.
    Νερο κλπ βρωμιες που μπορουν να μπουν απο τη γκαραζοπορτα, σταματησετα εξω και μετα δρομολογησετα ελεγχομενα εκει που πρεπει.


    Η αντλιες επιφανειας, εαν δεν "γεμισεις" αρχικα μηκος του σωληνα ωστε να δημιουργηθει υποπιεση δεν ξεκινουν την αντληση!
    Οι βυθιζομενες, ειναι μονο ηλεκτρικες.
    Εαν η υπαρχουσα ως προς τα specs σε καλυπτει και θεωρεις οτι ενα UPS μπορει να αντεξει για "Χ" χρονο ο οποιος ειναι σημαντικος για να σε ξελασπωσει, τοτε βαλε ενα UPS.

    Για βενζινοκινητη, ριξε μια ματια εδω:
    https://kounelis.com.gr/antlies-genn...sc&order=price

    https://www.skroutz.gr/c/2920/antlie...&order_dir=asc
    pew pew pew pew pew pew !!!

  8. #8
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Πράγματι, ο καθαρισμός των φρεατίων είναι πολύ σημαντικός.

    Πάντως, σε γερή νεροποντή, κατεβαινουν πολλά σκουπίδια και φύλλα με το ρέμα που σχηματίζεται στο δρόμο και φράζουν γρήγορα τα φρεάτια.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 01/08/2021 στις 08:12.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #9
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191
    Μην τρελλενεστε,ο άνθρωπος μπορεί κάλλιστα να έχει το νου του και με την παραμικρή νεροποντη να ειναι stand by να βάλει την αντλία εμπρός.

    Τα δικά μου πράγματα στο υπόγειο τα έχω επάνω σε διπλές παλέτες (30 πόντους πάνω από το πάτωμα) και μια αντλια έτοιμη με 1,5 ίντσα λαστιχο.

    Εδιτ. Υπάρχουν και αντλίες με λαστιχενια φτερωτή, αντί για
    μπρούτζινη, που ρουφάει αμέσως δίχως να χρειάζεται να την 'γεμισεις' για να αντλήσει. Μόνο που δεν κανει να δουλεύει στο κενο γιατί το λάστιχο θα ανάψει.

  10. #10
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Να προσθεσουμε οτι η βενζινοκινητη αντλια θελει συχνο ελενχο και να την βαζεις μπροστα ανα τακτα διαστηματα γιατι οταν την χρειαστεις δεν θα παρει....
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2020
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Γραφω για αλλη μια φορα: Η βενζινοκινητη προυποθετει πως θα εισαι εκει, για να την εκκινησεις να τραβηξει τα νερα, επομενως, η ζημια εγινε και πλυμμηρισες.
    Τι και αν πλυμμηρισες λιγο η πολυ, η ζημια εγινε. Σκοπος ειναι να μην λιμνασει νερο, αφου ειναι ημιυπογειο ή υπογειο και η υγρασια θα τα γαμησει ολα.


    Το φρεατιο ειναι για λιμναζοντα νερα ή εχει αποχετευση και η αντλια βρισκεται εκει μεσα εφεδρικα σε περιπτωση που δεν τα προλαβει η απορροη;
    Η ραμπα που κατεβαινει, εχει σχαρα και αποχετευση;
    Γινεται να μεγαλωσει το καναλι (σκαψιμο - τσιμεντωμα) και να μπει αγωγος μεγαλυτερος για την αποχετευση;


    Προσωπικα, θεωρω λαθος την προσεγγιση σου γι'αυτο και οι ερωτησεις.
    Στη θεση σου θα κοιταζα να βελτιωσω την αποχετευση, παρα να ψαχνομαι για αντλιες, δεν δινεις και πολλες πληροφοριες ομως!

    Μην το παρεις στραβα, αλλα και εγω ημιυπογειο γκαραζ εχω το οποιο με ενδιαφερει να μην πλημμυρισει σε ισχυρη νεροποντη.
    Δε θα φτασει ψηλα το νερο αλλα μονο η υγρασια θα μου κανει ζημια σε οτι εχω εκει μεσα!
    Το Α & Ω ειναι η αποχετευση, αλλαχτηκε το καναλι, το φρεατιο καθαριζεται τακτικα και ειναι 99,9% σιγουρο πως δεν "φουσκωνει" απο υπερχειλιση.

    Ξεκινα απ'εξω και δες πως μπορεις να απαλλαγεις απο το πολυ νερο.
    Λουκια που στελνουν το νερο σε εσενα, βγαλτα εκτος ή στειλε το νερο στην αποχετευση.
    Νερο που μπορει να ερθει απο το δρομο, κοψτου τη διαδρομη με ενα τσιμεντενιο πεζουλι.
    Νερο κλπ βρωμιες που μπορουν να μπουν απο τη γκαραζοπορτα, σταματησετα εξω και μετα δρομολογησετα ελεγχομενα εκει που πρεπει.


    Η αντλιες επιφανειας, εαν δεν "γεμισεις" αρχικα μηκος του σωληνα ωστε να δημιουργηθει υποπιεση δεν ξεκινουν την αντληση!
    Οι βυθιζομενες, ειναι μονο ηλεκτρικες.
    Εαν η υπαρχουσα ως προς τα specs σε καλυπτει και θεωρεις οτι ενα UPS μπορει να αντεξει για "Χ" χρονο ο οποιος ειναι σημαντικος για να σε ξελασπωσει, τοτε βαλε ενα UPS.

    Για βενζινοκινητη, ριξε μια ματια εδω:
    https://kounelis.com.gr/antlies-genn...sc&order=price

    https://www.skroutz.gr/c/2920/antlie...&order_dir=asc
    Ευχαριστώ φίλε Pew για τις πληροφορίες.
    Καταρχάς, όπως λέει ο karellen θα είμαι stand by για να βάλω την αντλία μπρος. Το φρεάτιο είναι για τα λιμνάζοντα νερά που έρχονται από τη ράμπα και ναι υπάρχει σχάρα η οποία μεσολαβεί μεταξύ της ράμπας και του υπογείου. Τα νερά πέφτουν σε ένα φρεάτιο περίπου, αν θυμάμαι καλά, δύο κυβικών.
    Όσον αφορά την αποχέτευση που αναφέρεις, δεν καταλαβαίνω, τί εννοείς να βελτιώσω την αποχέτευση, να συνδέσω το φρεάτιο με την αποχέτευση και τα όμβρια να πηγαίνουν εκεί; Επειδή κατά τα άλλα είναι μια χαρά λειτουργική.
    Σε γενικές γραμμές και γω θεωρώ πως είμαι έτοιμος να αντιμετωπίσω μια νεροποντή, ό,τι έχω είναι πάνω σε παλέτες ή σε αποθηκευτικούς χώρους με 10-15 πόντους ποδαράκια. Οπωσδήποτε μέχρι το τέλος του μήνα θα έχω πάρει την αντλία.

  12. #12
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Και γιατι δεν αγοραζεις καλύτερα μία γεννήτρια ρεύματος;;;;
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afasias Προβολή μηνύματος
    Όσον αφορά την αποχέτευση που αναφέρεις, δεν καταλαβαίνω, τί εννοείς να βελτιώσω την αποχέτευση, να συνδέσω το φρεάτιο με την αποχέτευση και τα όμβρια να πηγαίνουν εκεί; Επειδή κατά τα άλλα είναι μια χαρά λειτουργική.
    Σε γενικές γραμμές και γω θεωρώ πως είμαι έτοιμος να αντιμετωπίσω μια νεροποντή, ό,τι έχω είναι πάνω σε παλέτες ή σε αποθηκευτικούς χώρους με 10-15 πόντους ποδαράκια. Οπωσδήποτε μέχρι το τέλος του μήνα θα έχω πάρει την αντλία.
    Το φρεατιο στο οποιο αναφερεσαι, δεν καταλαβα αν ειναι συνδεδεμενο με την αποχετευση ή λειτουργει απλα σαν buffer απ'οπου τραβαει το νερο η αντλια και το διωχνει εξω.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Θα πρότεινα τετράχρονη κλώνο honda κατά προτίμηση με keihin καρμπιρατέρ.
    Τα δίχρονα έχουν καρμπιρατέρ με διάφραγματα που αν κάθονται βγάζουν προβλήματα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2020
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Το φρεατιο στο οποιο αναφερεσαι, δεν καταλαβα αν ειναι συνδεδεμενο με την αποχετευση ή λειτουργει απλα σαν buffer απ'οπου τραβαει το νερο η αντλια και το διωχνει εξω.
    Το δεύτερο, το πρώτο είναι παράνομο.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αντλία καυσίμου modification
    από Palios-neos στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2005, 06:17
  2. αντλια βενζινης ν2
    από africanos31 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 20:37
  3. Αντλια βενζινης-compressor
    από psyhakias στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2005, 01:16
  4. Αντλια βενζινης καθε 20000 χλμ!!!
    από africanos31 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2005, 19:52
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 08:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF