Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Αγορά 2ης μηχανής :)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2020
    Μηνύματα
    7

    Αγορά 2ης μηχανής :)

    Καλησπέρα,

    σε συνέχεια του παρακάτω post: https://www.moto.gr/forums/showthrea...70#post3052770
    θα χρειαστώ και πάλι τη βοήθεια σας

    Εδώ και 1 χρόνο έχω μία Transalp 2001 με την οποία πρακτικά έχω κουτσομάθει να οδηγώ

    δεν ξέρω αν οφείλεται σε έλλειψη δικής μου εμπειρίας αλλά την θεωρώ αρκετά μεγάλη και δύσκολη στην οδήγηση μηχανή. Ειδικά με 2 άτομα θεωρώ πως κάνω body building κάθε φορά που θέλω να στρίψω.

    έχω αρχίσει και σκέφτομαι την αντικατάσταση της και θα χρειαστώ τη βοήθεια σας.

    Αρχικά το budget θα είναι έως 4.000 περίπου (σε εξαιρετική περίπτωση μπορεί να ανέβω λίγο αν χρειαστεί). Αποκλείω εντελώς παπάκια / σκουτεράκια κτλ ενώ θα ήθελα να έχει την αξιοπιστία της transalp

    Κάποιες μηχανές που έχω δει και μου αρέσουν είναι οι vstorm, tdm και κάποιες bmw (δεν έχω ιδέα από μοντέλο )

    σας ευχαριστώ προκαταβολικά

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    V strom και tdm είναι πιο δύσκολο να τα κουμαντάρεις..Το transalp είναι παπί μπροστά τους..Εγώ θα έλεγα δώσε λίγο χρόνο ακόμα να της πάρεις τον αέρα..Το transalp είναι από τα πιο φιλικά μηχανάκια που έχω οδηγήσει..

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.285
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzifman Προβολή μηνύματος
    Ειδικά με 2 άτομα θεωρώ πως κάνω body building κάθε φορά που θέλω να στρίψω.
    Δωσ' της και άλλο χρόνο που λέει κ ο αποπάνου, μάλλον σφίγγεσαι πολύ. Θέλει αεράτα να μπαίνεις στις στενές στροφές, ανοιχτά, χαλαρά, με κλίση.

    Το ίδιο και στις διηθήσεις και παντού, πάρ'το χαλαρά. Το μηχανάκι σε βοηθά από μόνο του, το τιμόνι έχει καλό κόψιμο και είναι ψηλά τοποθετημένο.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #4
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzifman Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,

    σε συνέχεια του παρακάτω post: https://www.moto.gr/forums/showthrea...70#post3052770
    θα χρειαστώ και πάλι τη βοήθεια σας

    Εδώ και 1 χρόνο έχω μία Transalp 2001 με την οποία πρακτικά έχω κουτσομάθει να οδηγώ

    δεν ξέρω αν οφείλεται σε έλλειψη δικής μου εμπειρίας αλλά την θεωρώ αρκετά μεγάλη και δύσκολη στην οδήγηση μηχανή. Ειδικά με 2 άτομα θεωρώ πως κάνω body building κάθε φορά που θέλω να στρίψω.

    έχω αρχίσει και σκέφτομαι την αντικατάσταση της και θα χρειαστώ τη βοήθεια σας.

    Αρχικά το budget θα είναι έως 4.000 περίπου (σε εξαιρετική περίπτωση μπορεί να ανέβω λίγο αν χρειαστεί). Αποκλείω εντελώς παπάκια / σκουτεράκια κτλ ενώ θα ήθελα να έχει την αξιοπιστία της transalp

    Κάποιες μηχανές που έχω δει και μου αρέσουν είναι οι vstorm, tdm και κάποιες bmw (δεν έχω ιδέα από μοντέλο )

    σας ευχαριστώ προκαταβολικά
    ή απλά πάρε την 700. Σαφώς ανώτερη σε όλα από τα προηγούμενα μοντέλα, πιο Street προσανατολισμός με Abs με ψεκασμό , λιγότερο ογκώδες και πιο οικονομικό στην κατανάλωση. Στο Budget σου και παρακάτω θα βρεις εύκολα.
    V-storm είναι πολύ πιο δύσκολο μηχανάκι από το Transalp
    where was Gondor when the Westfold fell?

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2020
    Μηνύματα
    7
    Σας ευχαριστώ και τους 2 αν και με απογοητέψατε λίγο (αν είναι έτσι το εύκολο δεν θέλω να φανταστώ πώς θα είναι το δύσκολο )
    δεν έχω προβλημα στις στροφές κατά την οδήγηση. Το πρόβλημα μου είναι πχ σε ένα stop που θα πρέπει να σταματήσω εντελώς και μετά να στρίψω. Εκεί μου φαίνεται βουνό.....

  6. #6
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    ή απλά πάρε την 700. Σαφώς ανώτερη σε όλα από τα προηγούμενα μοντέλα, πιο Street προσανατολισμός με Abs με ψεκασμό , λιγότερο ογκώδες και πιο οικονομικό στην κατανάλωση. Στο Budget σου και παρακάτω θα βρεις εύκολα.
    V-storm είναι πολύ πιο δύσκολο μηχανάκι από το Transalp
    Όλα αυτά από εμένα που το πρώτο που έπιασα ήταν το 650 του πατέρα μου και η πρώτη που αγόρασα ήταν η 700. Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	133583123_304827954289598_2161069283470262361_n.jpg 
Προβολές:	184 
Μέγεθος:	105,5 KB 
ID:	429756
    where was Gondor when the Westfold fell?

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.004
    ποσα κιλα εισαι;

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2020
    Μηνύματα
    7
    Για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω (μάλλον το στρογγυλό φανάρι φταίει, η 700 δεν μου αρέσει καθόλου)

    1,87 περίπου 100

  9. #9
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzifman Προβολή μηνύματος
    Για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω (μάλλον το στρογγυλό φανάρι φταίει, η 700 δεν μου αρέσει καθόλου)

    1,87 περίπου 100
    Τα στρογγυλά δεν θα τα πιάνεις στο στόμα σου. ΤΑ ΣΤΡΟΓΓΥΛΑ.
    Αστειεύομαι γούστα είναι αυτά , εγώ φαντάσου την πήρα γιατί λατρεύω τα στρογγυλοφάναρα!
    where was Gondor when the Westfold fell?

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.285
    Εμένα το στρογγυλό είναι που μου αρέσει!

    Κάτι σε NC700X (του '12 πχ) ;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    936
    Κάνε ενα σχολείο ασφαλούς οδήγησης,μετά θα το δένεις κόμπο το τρανσαλπάκι!

  12. #12
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.708
    Mην ειναι ξεφουσκωτα τα λαστιχα??

    Δυσκολο να μην μπορεις να κουμανταρεις το TA.
    Ειναι ματζοβολο κ ευκολο στον χειρισμο.
    Κατι λαθος κανεις λογικα.
    Ride(s) the wind of change...

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.004
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzifman Προβολή μηνύματος
    Για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω (μάλλον το στρογγυλό φανάρι φταίει, η 700 δεν μου αρέσει καθόλου)

    1,87 περίπου 100
    πλάκα μας κάνεις? εγω εχω το strom που ειναι πιο ογκώδες και ειμαι 1,74 68 κιλά. κάτι άλλο συμβαινει. μήπως εισαι ποδηλάτης? αν κανεις ποδήλατο οι μοτοσυκλέτες σου φαίνονται πολύ βαριές αλλα ειναι μονο στο μυαλο.

  14. #14
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.095
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    ή απλά πάρε την 700. Σαφώς ανώτερη σε όλα από τα προηγούμενα μοντέλα...
    Νόμιζα ότι το ΤΑ700 είναι το μοναδικό μηχανάκι στην ιστορία της μοτοσικλέτας που είναι χειρότερο από τον προκάτοχό του. Που έτσι κι αλλιώς δεν έθετε πολύ ψηλά τον πήχη.

    On topic, το ΤΑ650 είναι από τα πιο ευκολοδήγητα μηχανάκια σίγουρα, ακόμα και σχολές οδηγών έχουν τέτοια, αλλά δεν παύει να είναι ένα βαρύ και αργό μηχανάκι.
    Life begins at 45°.

  15. #15
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Νόμιζα ότι το ΤΑ700 είναι το μοναδικό μηχανάκι στην ιστορία της μοτοσικλέτας που είναι χειρότερο από τον προκάτοχό του. Που έτσι κι αλλιώς δεν έθετε πολύ ψηλά τον πήχη.

    On topic, το ΤΑ650 είναι από τα πιο ευκολοδήγητα μηχανάκια σίγουρα, ακόμα και σχολές οδηγών έχουν τέτοια, αλλά δεν παύει να είναι ένα βαρύ και αργό μηχανάκι.
    Δεν είναι χειρότερο απλά δεν είναι στην ίδια κατεύθυνση με τον προκάτοχο του για αυτό και πολλοί ξίνισαν με το συγκεκριμένο.
    Το TA 700 θα μπορούσε να είναι το NC 750 του 2008 και λιγότερο το Transalp 3ης γενιάς .
    Περιφερειακά είναι σαφώς καλύτερο .
    where was Gondor when the Westfold fell?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57
  2. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 08:19
  3. Αγορα καινουριας μηχανης
    από Kawa-Z στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2006, 00:41
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF