Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Honda C50 12V - Υπάρχουν γνήσια ανταλλακτικά;

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της A-nik-i
    Εγγραφή
    22/03/2014
    Μηνύματα
    28

    Honda C50 12V - Υπάρχουν γνήσια ανταλλακτικά;

    Βρίσκεται σε νησί ένα Honda C50, μοντέλο του '82. Χρησιμοποιείται καλοκαιρινούς μήνες για πέρα-δώθε σε καμιά κοντινή παραλία. Σε ένα βαθμό έχει κανιβαλιστεί από μάστορες και από αδιαφορία. Ρωτώντας ένα τοπικό μάστορα για την εξάτμιση που έχει τρυπήσει (στην αρχή του λαιμού) μου είπε πως δεν υπάρχει γνήσια εξάτμιση, μπορεί να φέρει είτε "ιμιτασιόν" που σκουριάζουν και ψωριάζουν σε ένα χρόνο (κατ'αυτόν) είτε aftermarket (sebring και ιστορίες), ανοξείδωτες.

    Με προβλημάτισε λοιπόν αυτό. Εδώ και κάποια χρόνια όλο λέω να το φέρω με μεταφορική στην Αθήνα, να το αφήσω σε κάποιον άνθρωπο για να γίνει μια σωστή και συνολική δουλειά. Αλλά θέλω όσο το δυνατό το μηχανάκι να κρατηθεί στη γνήσια/αυθεντική μορφή του, με ποιοτικά πράγματα. Είναι αυτό εφικτό ή είναι πλέον αδύνατο να βρεις ανταλλακτικά;

    Ευχαριστώ

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Ότι βρίσκεις, βρίσκεις αλλά οι τιμές είναι στον Θεό....
    Ρίξε μια ματιά στις ανακατασκευές, έχει ένα δύο πρόσφατα παπιά κάνε εκεί τις ερωτήσεις σου, θα σε κατατοπισουν...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Υπάρχουν (σχεδόν) τα πάντα. Κάποιες φορές, συγκεκριμένα ανταλλακτικά είναι σε έλλειψη αλλά αν κάνεις υπομονή μετά εμφανίζονται (εγώ πχ στο cmsnl τα βάζω wish list).

    Τι ταβάνι έχεις κατά νου; Γιατί πάτος δεν υπάρχει.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #4
    Νέο μέλος Το avatar του/της A-nik-i
    Εγγραφή
    22/03/2014
    Μηνύματα
    28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν (σχεδόν) τα πάντα. Κάποιες φορές, συγκεκριμένα ανταλλακτικά είναι σε έλλειψη αλλά αν κάνεις υπομονή μετά εμφανίζονται (εγώ πχ στο cmsnl τα βάζω wish list).

    Τι ταβάνι έχεις κατά νου; Γιατί πάτος δεν υπάρχει.
    Ξέρω 'γω, είμαι αρχάριος στο σπορ δεν μπορώ να πω οτι έχω πιαστεί ποτέ με το θέμα. Δεν ξέρω καν τί πρέπει να υπολογίζω, ρωτώντας θα το πάω και σιγά σιγά όσο με παίρνει η τσέπη μου (διότι χρόνος να γίνει αυτό το πράγμα, υπάρχει). Δεν είμαι πως είμαι και κολλημένος με το γνήσιο από άποψη αυθεντικότητας, αλλά περισσότερο από άποψη ποιότητας. Αν υπάρχουν ποιοτικά aftermarket ανταλλακτικά που όμως δεν αλλάζουν την εικόνα, τη λειτουργικότητα και την ποιότητα του συνόλου, εννοείται πως θα τα προτιμήσω (αν συμφέρουν οικονομικά)

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Βάλε μας μια φωτογραφία να δούμε και την κατάστασή του.

    Το μηχανάκι αρχικά πρέπει να πλυθεί και λυθεί όλο.

    Εκεί θα φανούν τα όποια προβλήματα έχει από φανοποιεία.

    Μετά πάμε στο μοτεράκι και στα ηλεκτρικά. Θα πρέπει να ανοιχτεί και να δεις την κατάστασή του και το τι θα χρειαστεί.

    Τέλος θα ασχοληθείς με τα περιφερειακά (αμορτισέρ, φώτα, ζάντες, σέλες, κλπ).

    Αν έχεις όρεξη, διάβασε μια από τις πληρέστερες ανακατασκευές για να πάρεις ιδέες. Χρησιμοποιήθηκαν και γνήσια και aftermarket ανταλλακτικά.

    Κατά τις εργασίες και πριν, θα χρειαστεί να γίνει μια λίστα και να ξεκινήσουν οι παραγγελίες. Προσωπικά χρησιμοποιώ και εγχώριους αλλά και τους Ολλανδούς
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #6
    Νέο μέλος Το avatar του/της A-nik-i
    Εγγραφή
    22/03/2014
    Μηνύματα
    28
    Καλή ιδέα οι φωτογραφίες, νομίζω οι παρακάτω είναι αρκετά ενδεικτικές https://imgur.com/a/xJOkvQC (τις έβαλα σε ένα imgur γιατί εδώ λίγο δυσκολεύτηκα να τις ανεβάσω). Όπως θα δεις έχει και λίγο στραβό τιμόνι μεταξύ άλλων.

    Για την προτεραιότητα των εργασιών, εγώ μπορώ να πω οτι έχω κάνει μια διαφορετική κατάταξη, αλλά θα μου πεις αν λυθεί το μηχανάκι εννοείται τα κάνεις όλα.
    Θεωρώ δηλαδή το σημαντικότερο πρόβλημά του αυτή τη στιγμή είναι γύρω από στραβές ζάντες, άξονες, αναρτήσεις ανύπαρκτες, φρένα υποθετικά και αυτό το στραβό που εντοπίζω στο τιμόνι (που μακάρι να είναι μόνο αυτό κι όχι στραβό μηχανάκι γενικά - έχει πέσει κάποια φορά σίγουρα σε μένα, ίσως και περισσότερες παλαιότερα).
    - Μετά τα θέμα απόδοσης/αξιοπιστίας του κινητήρα και του κιβωτίου
    - Έπειτα τα λειτουργικά (σωστή λειτουργία φώτων, τα μαρσπιε που είναι στραβά όλα, τα σταντ επίσης)
    - Και τέεελος τα θέματα εμφάνισης που έχει το μηχανάκι.

    Αλλά ναι, προσφανώς από τη στιγμή που λύνεται στα...."εξ ων συνετέθη", τα κάνεις όλα μαζί.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Δυστυχώς δεν μπορώ να δω τη φωτογραφία.

    Το μηχανάκι αν το πας σε μάστορα (πρέπει να είναι σωστός) θα τα δει όλα αυτά και θα σου πει τι χρειάζεται. Κάποια μπορείς να τα κάνεις και μόνος σου.

    Αμορτισέρ μπορείς να βάλεις ποιοτικά aftermarket όπως και πολλά άλλα. Πήγαινέ το σε ένα συνεργείο να σου κάνουν μια αποτίμηση. Μπορείς να το μαζεύεις και σιγά-σιγά.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  8. #8
    Νέο μέλος Το avatar του/της A-nik-i
    Εγγραφή
    22/03/2014
    Μηνύματα
    28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς δεν μπορώ να δω τη φωτογραφία.

    Το μηχανάκι αν το πας σε μάστορα (πρέπει να είναι σωστός) θα τα δει όλα αυτά και θα σου πει τι χρειάζεται. Κάποια μπορείς να τα κάνεις και μόνος σου.

    Αμορτισέρ μπορείς να βάλεις ποιοτικά aftermarket όπως και πολλά άλλα. Πήγαινέ το σε ένα συνεργείο να σου κάνουν μια αποτίμηση. Μπορείς να το μαζεύεις και σιγά-σιγά.
    Χμμμμ γιατί άραγε, από 2 browsers που δοκίμασα ανοίγει κανονικά το link. Βέβαια ίσως είσαι απο κινητό κι εκεί να είναι διαφορετικά.

    "Δυστυχώς" (ή και ευτυχώς, καθότι άπειρος) θα πρέπει να πάω σε μάστορα. Όρεξη έχω με αυτά και γενικά μ αρέσει να καταπιάνομαι με κατσαβίδια και ιστορίες αλλά δυστυχώς εδώ που μένω δεν έχω κάποιο χώρο για να κάνω ένα τέτοιο πράγμα μόνος μου. Έχω σταμπάρει έναν στο Περιστέρι που ασχολείται με τέτοια πράγματα, τον είχα εντοπίσει βλέποντας βιντεάκια στο YouTube. Θα περάσω να κάνω καμιά κουβέντα πώς και τί. Μπορώ να σου πω ποιός είναι αν θες, ή και να μου πεις κι εσύ καμιά πρόταση αν έχεις εικόνα

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Μάλλον μου το κόβει εμένα.

    Από Περιστέρι δεν έχω άποψη, μπορώ να σου προτείνω εκεί που πάω εγώ εδώ και δεκαετίες, αλλά είναι μακριά μάλλον (Χαλάνδρι).

    Αν έχεις κάποιον γνωστό σου με δικό του μηχανάκι μπορεί να σου προτείνει και εκείνος.

    Το βασικό στον μάστορα είναι να μη πουλάει φούμαρα και να κάνει ακριβώς ό,τι χρειάζεται στο μηχανάκι και φυσικά να ξέρει να κάνει σωστή διάγνωση σε προβλήματα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  10. #10
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από A-nik-i Προβολή μηνύματος
    Χμμμμ γιατί άραγε, από 2 browsers που δοκίμασα ανοίγει κανονικά το link. Βέβαια ίσως είσαι απο κινητό κι εκεί να είναι διαφορετικά.
    Τις φωτογραφίες σου μπορείς κάλλιστα να τις ανεβάσεις απ' ευθείας από το κινητό σου ή το pc χωρίς ενδιάμεσο server (imgur) αρκεί να είναι μικρότερες από 1 ΜΒ σε μέγεθος.

    @Panos76
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bXm4WY8.jpg 
Προβολές:	210 
Μέγεθος:	95,6 KB 
ID:	429859

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cQuu5iq.jpg 
Προβολές:	208 
Μέγεθος:	93,0 KB 
ID:	429860

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	D3d9pFC.jpg 
Προβολές:	209 
Μέγεθος:	92,2 KB 
ID:	429861
    Τελευταία τροποποίηση από karellen; 27/07/2021 στις 12:33.

  11. #11
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.129
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HFM2eci.jpg 
Προβολές:	205 
Μέγεθος:	92,4 KB 
ID:	429862

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	jRNUmF0.jpg 
Προβολές:	205 
Μέγεθος:	84,0 KB 
ID:	429863

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	yTl5tbg.jpg 
Προβολές:	206 
Μέγεθος:	77,2 KB 
ID:	429864

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hZeQrWc.jpg 
Προβολές:	202 
Μέγεθος:	87,3 KB 
ID:	429865

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Ωωω 1000 ευχαριστώ!

    Εντάξει, κουκλί είναι και στο αγαπημένο μου χρώμα. Είναι και 72άρι!

    Οπτικά, οι διαρροές και οι σκουριές δεν δείχνουν τραγικές για νησί και τα χρόνια που κουβαλάει. Αν αποφασίσεις να μπεις βαθιά βέβαια ίσως βρεις πολύ πράμα από σκουριές, κυρίως στο εσωτερικό του πίσω φτερού.

    Εγώ θα το έφτιαχνα πάντως σε βάθος χρόνου.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  13. #13
    Νέο μέλος Το avatar του/της A-nik-i
    Εγγραφή
    22/03/2014
    Μηνύματα
    28
    Ευχαριστούμε @karellen!

    @Panos76 Ναι δεν είναι σε κατάσταση "Παναγία, Χριστέ και Άγιοι Απόστολοι", μια χαρά λειτουργικό είναι και κάνει τη δουλειά που το θέλουμε τους καλοκαιρινούς μήνες και το χειμώνα μένει σε κλειστό εσωτερικό χώρο. Αλλά ναι, ΚΑΠΟΤΕ πρέπει να μαζευτεί γιατί είναι ένα κομμάτι μοτοσυκλετιστικής ιστορίας και αυτό, δεν πάει η καρδιά μου να γίνει απλά παλιοσίδερα. Θα σε στεναχωρήσω βέβαια διότι σε περίπτωση βαψίματος θα γίνει γαλάζιο μάλλον (το PB52 aquarius blue αν έχω καταλάβει σωστά από μια έρευνα που έκανα

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Θα σου πω και εγώ την γνώμη μου γιατί είμαι στο μέσο "αναζωογόνησης" παρόμοιου παπακίου.
    (15+ χρόνια σε ακινησία).

    Διευκρίνηση το θέλω για κυκλοφορία κανονική και όχι για σαλόνι ή κυριακάτικη βόλτα.

    Αυτό που έκανα σε πρώτη φάση ήταν να δω αν δουλεύει και αν έχει κάποιο χοντρό μηχανικό πρόβλημα.
    Καθάρισμα καρμπ, λάδια, μπουζί, γρασαρίσματα, φρέσκια βενζίνη και τσουφ.
    Σύντομη βόλτα για να διαπιστώσω αν έχουμε τίποτα περίεργα.

    Το μοτέρ μοιάζει ότι θα ήθελε ένα φρεσκάρισμα, όχι κάτι άμεσο όμως.

    Οπότε αφού εξασφαλίστηκε ότι έχουμε μοτέρ, ξεκίνησα με εξωτερικά συμμαζέματα, τριψίματα, βαψίματα, αντικατάσταση φθαρμένων, κλπ.
    Ακόμα και εδώ τα ιεράρχησα κάπως.
    Για παράδειγμα οι ζάντες δεν είναι τέλειες σε εμφάνιση, αλλά μπορούν να περιμένουν, βάψιμο ή αντικατάσταση κλπ.
    Ανταλλακτικά κατά προτίμηση αυθεντικά όταν βρίσκονται διαθέσιμα σε λογικές τιμές, διαφορετικά ιμιτασιόν μέχρι να βρεθεί μανίσιος αντικαταστάτης .

    Δεν τρώω κανένα άγχος να γίνει όλο μαζί, θα είναι budget build* και ταυτόχρονα work in progress.
    *καλά λέμε τώρα, στο τέλος θα φανεί, γιατί ήδη αρχίσαμε τις "άπλες".

    Επίσης είναι μια καλή ευκαιρία αν γουστάρεις τη "μουτζούρα" να κάνεις μια εισαγωγή σε κάτι σχετικά απλό σαν αυτό.
    Θα μάθεις, θα το χαρείς και θα το αγαπήσεις περισσότερο.

  15. #15
    Εγω παλι βλεπω ενα ολοκληρωμενο παπακι
    Αρα ανακατασκευη κανεις στο μοτερ, πιστονι ,κυλινδρος , τσιμουχακια ,φλατζες.
    Ενα εξωτερικο, τριψιμο , βαψιμο .
    Αλλαζεις ενα μπροστα φτερο, ζαντες που δεν ειναι αναγκη να ειναι honda , μια εξατμηση , αμορτισες και ετοιμος.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda C50 12V
    από mikrwnis στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 249
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2017, 09:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF