Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 47

Θέμα: Ο άνθρωπος που γύρισε από τη ζέστη

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	800px-Ο_άνθρωπος_που_γύρισε_από_τη_ζέστη.jpg 
Προβολές:	313 
Μέγεθος:	93,1 KB 
ID:	430078

    Ένα από τα "ελληνικά" που βλέπαμε κάποτε οικογενειακώς.
    Μια από τις πάμπολλες ταινίες του ελληνικού κινηματογράφου που μεγάλωσαν τη δική μου γενιά.

    Την πέτυχα ένα βράδυ την προηγούμενη εβδομάδα στην τηλεόραση και τη χαζέψαμε με την 8χρονη νεαρά.
    Και η αναζήτηση, η σκέψη & ο προβληματισμός είναι πώς στέκεται αυτή η ταινία στη σημερινή εποχή του #metoo και #blacklivesmatter;

    Έτσι χαλαρή κουβέντα να γίνεται, άμα θέτε.


  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Αλλά εποχές, άλλος τρόπος σκέψης, σήμερα απλά δεν θα έβγαινε καν....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    2 λεπτά να έβαζες στη μικρή να ακούσει αυτό, και θα κατέληγε το κοριτσάκι με λιγότερα μαλλιά και από τους 2 μας

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  4. #4
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Εντελώς άλλος τρόπος σκέψης, τότε, φαντάζομαι, ήταν οκ αυτή η αντίληψη. Ο άνθρωπος που γύρισε από την ζέστη είναι ταινία του 1972. Το 1973 είχαμε κι αυτή:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ton arapi k an ton pleneis 3.jpg 
Προβολές:	304 
Μέγεθος:	98,0 KB 
ID:	430079

    Από τότε έχουν περάσει σχεδόν 50 χρόνια..

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Λένε συχνά την φράση ''κλασσικός ελληνικός κινηματογράφος'' που υποννοεί ότι όλες οι παλιές ελληνικές ταινίες ήταν καλές.

    Ε δεν ήταν. Στην πραγματικότητα, είναι πιο λίγες οι ''καλές'' από τις ''κακές'', απλά η νοσταλγία θυμάται μόνο τις πρώτες, και βαφτίζει το θυμικό ότι όλες ήταν.

    Η συγκεκριμένη είναι λίγο μεταγενέστερη της ''καλής'' εποχής, είναι του 1972 (τι είχαμε τότε στην Ελλάδα σκεφτείτε). Η ιστορία της είναι για μικρά παιδιά, οι συμβάσεις της είναι έως και προσβλητικές, ο κεντρικός ήρωας είναι ένας κακός άνθρωπος που καταπιέζει την πρόοδο στα παιδιά του και αυτό παρουσιάζεται ως καλό, και βασίζεται ΜΟΝΟ στην παρουσία του Κωνσταντάρα να γεμίσει το έργο.

    Συγκρίνεται η ταινία αυτή, με το ''κατι κουρασμένα παληκάρια'' ας πούμε που πάλι έπαιζε ο Κωνσταντάρας; Καλογραμμένο, καλοπαιγμένο, πλούσια παραγωγή, πληθώρα καλών ηθοποιών.

    Πολλές ταινίες ακόμα και της δεκαετίας '60 που θεωρείται η ''χρυσή'' εποχή, είναι κακές ταινίες, με αφελή σενάρια, κακά νοήματα, ''θείτσικα'' δράματα, κακή παραγωγή, και για ένα ενήλικα θεατή, απλά δεν βλέπονται.

    Όλα αυτά, ασχέτως των metoo, woke κ.ο.κ., είναι ΚΑΚΗ ταινία, ΠΡΙΝ καν πιάσουμε να μελετάμε αυτά.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #6
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Χάρις στο πληθωρικό ταλέντο του Κωνσταντάρα καταφέρνει και σώζεται η συγκεκριμένη ταινία από το χάλι που ονομάζεται Κώστας Καραγιάννης.Ο συγκεκριμένος μαζί με κανά 2 άλλους βούλιαξαν τον Ελληνικό κινηματογράφο.

    Για μένα κορυφή είναι ο Σακελλάριος και κατόπιν Ντίνος Δημόπουλος,Γ Τζαβέλλας και ο Δαλιανίδης όσο ήταν ασπρόμαυρος.

  7. #7
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Λένε συχνά την φράση ''κλασσικός ελληνικός κινηματογράφος'' που υποννοεί ότι όλες οι παλιές ελληνικές ταινίες ήταν καλές.

    Ε δεν ήταν. Στην πραγματικότητα, είναι πιο λίγες οι ''καλές'' από τις ''κακές'', απλά η νοσταλγία θυμάται μόνο τις πρώτες, και βαφτίζει το θυμικό ότι όλες ήταν.

    Η συγκεκριμένη είναι λίγο μεταγενέστερη της ''καλής'' εποχής, είναι του 1972 (τι είχαμε τότε στην Ελλάδα σκεφτείτε). Η ιστορία της είναι για μικρά παιδιά, οι συμβάσεις της είναι έως και προσβλητικές, ο κεντρικός ήρωας είναι ένας κακός άνθρωπος που καταπιέζει την πρόοδο στα παιδιά του και αυτό παρουσιάζεται ως καλό, και βασίζεται ΜΟΝΟ στην παρουσία του Κωνσταντάρα να γεμίσει το έργο.

    Συγκρίνεται η ταινία αυτή, με το ''κατι κουρασμένα παληκάρια'' ας πούμε που πάλι έπαιζε ο Κωνσταντάρας; Καλογραμμένο, καλοπαιγμένο, πλούσια παραγωγή, πληθώρα καλών ηθοποιών.

    Πολλές ταινίες ακόμα και της δεκαετίας '60 που θεωρείται η ''χρυσή'' εποχή, είναι κακές ταινίες, με αφελή σενάρια, κακά νοήματα, ''θείτσικα'' δράματα, κακή παραγωγή, και για ένα ενήλικα θεατή, απλά δεν βλέπονται.

    Όλα αυτά, ασχέτως των metoo, woke κ.ο.κ., είναι ΚΑΚΗ ταινία, ΠΡΙΝ καν πιάσουμε να μελετάμε αυτά.
    Δε νομίζω ότι η έκφραση "κλασσικός" πάει να πει ντε και καλά καλός ή / και ποιοτικός

    Συμφωνώ πάντως ότι η συγκεκριμένη δεν συγκαταλέγεται στις "καλές" ταινίες, κατά τη γνώμη μου κορυφή ήταν οι ταινίες των 50s, κάλπικη λίρα, μια ζωή την έχουμε, βότσαλο στη λίμνη, θεία από Σικάγο, κλπ

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  8. #8
    Scooteroμέλος Το avatar του/της Dimos35
    Εγγραφή
    18/07/2007
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	800px-Ο_άνθρωπος_που_γύρισε_από_τη_ζέστη.jpg 
Προβολές:	313 
Μέγεθος:	93,1 KB 
ID:	430078

    Ένα από τα "ελληνικά" που βλέπαμε κάποτε οικογενειακώς.
    Μια από τις πάμπολλες ταινίες του ελληνικού κινηματογράφου που μεγάλωσαν τη δική μου γενιά.

    Την πέτυχα ένα βράδυ την προηγούμενη εβδομάδα στην τηλεόραση και τη χαζέψαμε με την 8χρονη νεαρά.
    Και η αναζήτηση, η σκέψη & ο προβληματισμός είναι πώς στέκεται αυτή η ταινία στη σημερινή εποχή του #metoo και #blacklivesmatter;

    Έτσι χαλαρή κουβέντα να γίνεται, άμα θέτε.

    Δεν στέκεται η συγκεκριμένη, σε άλλους ανθρώπους απευθυνόταν αυτή η ταινία, όπως γράφει κι Bowleno. Κάνε μια χάρη στην 8χρονη νεαρά και μην ξαναδείτε κάτι τέτοιο. Το ίδιο ισχύει και για το "αγάπη μου ουά ουά"
    Υπάρχουν αξιοπρεπέστατες ελληνικές κωμωδίες (κυρίως προγενέστερες της συγκεκριμένης) να δείτε και να ευχαριστηθείτε.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Άλλες εποχές , άλλα δεδομένα.

    Το συμπέρασμα είναι πως απο τη στιγμή που σήμερα έχουμε τη δυνατότητα να αναγνωρίζουμε τις λάθος αντιλήψεις του παρελθόντος, τότε πραγματικά έχουμε εξελιχθεί σαν κοινωνία σε αυτόν τον τόπο, όσο και αν δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε.

  10. #10
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Το δυστύχημα είναι, ότι τελικά δεν έχουμε εξελιχθεί σαν κοινωνία.
    Τα ίδια πρόσωπα "τρώμε" στην μούρη και τις ίδιες καταστάσεις ζούμε όπως και τότε.
    Το κομματοσκυλο ο Γκρουεζας, ο ψευτοθοδωρος το δεξί χέρι του υπουργού,η οικογένεια που προσπαθεί να βολεψει στο δημόσιο τον ακάματη γιό,το εύπορο αφεντικό που σκαρφίζεται διάφορες κομπίνες για να κονομησει και ο υπάλληλος της σφαλιαρας. Ο φασίστας και ο ψευτοαριστερος με δεξιές τσέπες και ο κατάλογος δεν έχει τελειωμό.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Το δυστύχημα είναι, ότι τελικά δεν έχουμε εξελιχθεί σαν κοινωνία.
    Τα ίδια πρόσωπα "τρώμε" στην μούρη και τις ίδιες καταστάσεις ζούμε όπως και τότε.
    Το κομματοσκυλο ο Γκρουεζας, ο ψευτοθοδωρος το δεξί χέρι του υπουργού,η οικογένεια που προσπαθεί να βολεψει στο δημόσιο τον ακάματη γιό,το εύπορο αφεντικό που σκαρφίζεται διάφορες κομπίνες για να κονομησει και ο υπάλληλος της σφαλιαρας. Ο φασίστας και ο ψευτοαριστερος με δεξιές τσέπες και ο κατάλογος δεν έχει τελειωμό.
    Κατάλαβα , από κοινωνικό θα γίνει πολιτικό και αυτό το θέμα...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Κατάλαβα , από κοινωνικό θα γίνει πολιτικό και αυτό το θέμα...
    Να παρακαλάς να μη γίνει θρησκευτικό
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #13
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Ολα γυρω αλλαζουνε κι ολα τα ιδια μενουν.Ουτως η αλλως η Ελληνικη κοινωνια ΔΕΝ παραγει πολιτισμο,ουτε εχει καμμια επιδραση στα ''γενικως παγκοσμια '' δρωμενα.Ειναι μια τριτοκοσμικη μικρη κοινωνια που το κυριο της στοιχειο ειναι ο ''ακρατος μιμητισμος '' και αυτος κακης ποιοτητος.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #14
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Κατάλαβα , από κοινωνικό θα γίνει πολιτικό και αυτό το θέμα...
    Οκ. Να θυμίσω τον επαναπατρισμό του μετανάστη με την αμαξαρα και το ύφος "τώρα που έχω λεφτά σας μαμω όλους";
    Τον γονιό που ψάχνει τον πλούσιο γαμπρό να σπρώξει το εμπόρευμα (κόρη);
    Μόνο εγώ τα ζω;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  15. #15
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Έχετε την εντύπωση πως όλα αυτά που γράφονται από πάνω αφορούν μόνο την Ελληνική κοινωνία?

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2009, 20:40
  2. προσωπικές μοτο-στιγμές απο τη χρονιά που έφυγε
    από road spirit στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2008, 15:23
  3. Τώρα και αεροπλάνο από τη Honda!
    από skor-billys στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2004, 19:29
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2003, 15:55
  5. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 15:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF