Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 71

Θέμα: Γνωμες για νεα μηχανη.

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Στις πρώτες βόλτες αποκλείεται να σε ενοχλεί...για ευνόητους λόγους
    Σε βάθος χρόνου και αν αναλογιστείς ότι με τα ίδια περίπου χρήματα θα μπορούσες να έχεις αγοράσει π.χ. ένα s 1000 xr ή ένα 1290 adv, ναι μπορεί να το σκεφτείς αυτό για τον αέρα!

    Αλλά δύσκολα θα σε βοηθήσει κάποιος εξ αποστάσεως σχετικά με αυτό το θέμα... είναι απαραίτητο να οδηγήσεις κάποιο μοντέλο διότι το δικό μου "δεν αντέχεται" ως προς την ανεμοκάλυψη, μπορεί για εσένα να είναι παιχνιδάκι!

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2008
    Μηνύματα
    62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Στις πρώτες βόλτες αποκλείεται να σε ενοχλεί...για ευνόητους λόγους
    Σε βάθος χρόνου και αν αναλογιστείς ότι με τα ίδια περίπου χρήματα θα μπορούσες να έχεις αγοράσει π.χ. ένα s 1000 xr ή ένα 1290 adv, ναι μπορεί να το σκεφτείς αυτό για τον αέρα!

    Αλλά δύσκολα θα σε βοηθήσει κάποιος εξ αποστάσεως σχετικά με αυτό το θέμα... είναι απαραίτητο να οδηγήσεις κάποιο μοντέλο διότι το δικό μου "δεν αντέχεται" ως προς την ανεμοκάλυψη, μπορεί για εσένα να είναι παιχνιδάκι!
    Κοιταξε τωρα το σκεπτικο μου.
    Παω βλεπω το S1000R και το XR διπλα διπλα. Το γυμνο ειναι ερως το ντυμενο ειναι αγαπη.
    Το ιδιο ακριβως μου βγαινει με το Streetfighter και το Μultistrada.
    Σιγουρα βεβαια ενα test ride θα μου λυσει αρκετες αποριες.

  3. #18
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zpaf Προβολή μηνύματος
    Οντως φιλε μου μεγαλη ανεμελια αλλα δεν ξερω σε τι επιπεδο εχουν φτασει σημερα τα ευρωπαικα και αν πρεπει να τα κοιταμε με μισο ματι.
    προσεχε,ρωτα,μαθε, γιατι ο διαβολος φιλουσε υπεροχα
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2008
    Μηνύματα
    62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    προσεχε,ρωτα,μαθε, γιατι ο διαβολος φιλουσε υπεροχα
    Σου μαζευω ολους τους διαβολους θελοντας να μου πεις σε ποιον θα χαριζες τα φιλια σου κατα προτεραιοτητα.

    APRILIA TUONO V4
    BMW S1000R
    DUCATI STREETFIGHTER V4
    KTM SUPER DUKE 1290 R
    MV AGUSTA BRUTALE 800 RR

    για να σε δω ...

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zpaf Προβολή μηνύματος
    Κοιταξε τωρα το σκεπτικο μου.
    Παω βλεπω το S1000R και το XR διπλα διπλα. Το γυμνο ειναι ερως το ντυμενο ειναι αγαπη.
    Το ιδιο ακριβως μου βγαινει με το Streetfighter και το Μultistrada.
    Σιγουρα βεβαια ενα test ride θα μου λυσει αρκετες αποριες.
    Συμπάσχω μαζί σου όπως και πολλοί άλλοι αναβάτες...οι μοτοσυκλέτες είναι ξελογιάστρες και μας αρέσουν, η καθεμία για διαφορετικούς λόγους!
    Αν πάντως παίζει ρόλο και η μεταπώληση στην επιλογή σου, θα πρότεινα να δεις με πιο ζεστό μάτι την εμπορική κατηγορία των on/off. Θεωρητικά είναι πιο εύκολο να πουλήσεις για παράδειγμα ένα GS συγκριτικά με ένα S1000R.

  6. #21
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zpaf Προβολή μηνύματος
    Οντως φιλε μου μεγαλη ανεμελια αλλα δεν ξερω σε τι επιπεδο εχουν φτασει σημερα τα ευρωπαικα και αν πρεπει να τα κοιταμε με μισο ματι.



    Οντως αλλα τρια μηχανακια που ειναι στην κατηγορια του γυμνου.
    Αυτη η Ducati Streetfighter ειναι πραγματικα πανεμορφη με τοσο τεχνολογια πανω της αλλα και στησιμο που πραγματικα σκεφτομαι αν μετα απο μια βολτα μαζι της θα μου μεινει ο ενοχλητικος αερας ενος γυμνου ή ολα τα υπολοιπα.
    Δεν σε χτυπάει ο αέρας σε αυτό, σε καλύπτει ο κινητήρας

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Αφού δεν έχεις οδηγήσει ποτέ γυμνό, νομίζω πως ένα πολιτισμικό σοκ θα το φας όταν βγεις Εθνική για να πας Επίδαυρο ή Ρώσο. Βέβαια, μετά στο στροφιλίκι θα σε αποζημιώσει και μένει να φανεί στο σύνολο τι εντυπώσεις θα σου αφήσει...

    Για μένα, χτύπα ένα ψηλό στρητ (S1000XR, MULTI1260) και θα είσαι αρχηγός σε όλα αλλά αυτή είναι η δική μου οπτική. Εσύ όμως, απ' ότι φαίνεται, γουστάρεις γυμνό. Γνώμη μου λοιπόν, ΜΗΝ πάρεις καινούργιο. Βρες στο car ένα μτχ SD1290 ή V4 ή S1000R με τα μισά λεφτά, πειραματίσου με ζελατίνες κτλ να δεις αν σου κάνει η κατηγορία
    Αν ναι, μπράβο και μπορείς πλέον να σκέφτεσαι το επόμενο σου μηχανάκι. Αν όχι, το πουλάς και παίρνεις κάτι άλλο.

    ΚΑΝΕ ΟΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΤΕΣΤ ΡΑΙΝΤ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ
    (στο 20λεπτο δεν πρόκειται να δεις πολλά πράγματα αλλά μια πρώτη αίσθηση θα την πάρεις)

    Φωτο για δόλωμα
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 225865151_10159807654776654_770647012810204900_n.jpg‎  
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2008
    Μηνύματα
    62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Συμπάσχω μαζί σου όπως και πολλοί άλλοι αναβάτες...οι μοτοσυκλέτες είναι ξελογιάστρες και μας αρέσουν, η καθεμία για διαφορετικούς λόγους!
    Αν πάντως παίζει ρόλο και η μεταπώληση στην επιλογή σου, θα πρότεινα να δεις με πιο ζεστό μάτι την εμπορική κατηγορία των on/off. Θεωρητικά είναι πιο εύκολο να πουλήσεις για παράδειγμα ένα GS συγκριτικά με ένα S1000R.
    Τα ιδια λογια μου ειπε και ενας πωλητης στην BMW πριν λιγες μερες βαζοντας σαν 1η επιλογη το GS 2η το S1000XR και τελευταιο το S1000R.
    Απλα σκεφτομαι υπαρχει εκει εξω ανθρωπος που θα παρει GS για να παει να στριψει ; οκ all around μηχανακι αλλα ....
    Εχω δει βεβαια φιλο στον μπραλο με GS να μας γλενταει αλλα τον θεωρω περιπτωση.

  9. #24
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zpaf Προβολή μηνύματος
    Τα ιδια λογια μου ειπε και ενας πωλητης στην BMW πριν λιγες μερες βαζοντας σαν 1η επιλογη το GS 2η το S1000XR και τελευταιο το S1000R.
    Απλα σκεφτομαι υπαρχει εκει εξω ανθρωπος που θα παρει GS για να παει να στριψει ; οκ all around μηχανακι αλλα ....
    Εχω δει βεβαια φιλο στον μπραλο με GS να μας γλενταει αλλα τον θεωρω περιπτωση.
    Τα gs στρίβουν μια χαρά,θα εκπλαγείς άμα το δοκιμάσεις σε τέτοιο δρόμο.

  10. #25
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Είσαι έμπειρος και ξέρεις τι θέλεις.

    Πάρε αυτό που σου αρέσει

  11. #26
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zpaf Προβολή μηνύματος
    Σου μαζευω ολους τους διαβολους θελοντας να μου πεις σε ποιον θα χαριζες τα φιλια σου κατα προτεραιοτητα.

    APRILIA TUONO V4
    BMW S1000R
    DUCATI STREETFIGHTER V4
    KTM SUPER DUKE 1290 R
    MV AGUSTA BRUTALE 800 RR

    για να σε δω ...
    αν και δεν μ αρεσουν τα ss λογω σωματοτυπου, θα φιλαγα το Απριλια.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zpaf Προβολή μηνύματος
    Τα ιδια λογια μου ειπε και ενας πωλητης στην BMW πριν λιγες μερες βαζοντας σαν 1η επιλογη το GS 2η το S1000XR και τελευταιο το S1000R.
    Απλα σκεφτομαι υπαρχει εκει εξω ανθρωπος που θα παρει GS για να παει να στριψει ; οκ all around μηχανακι αλλα ....
    Εχω δει βεβαια φιλο στον μπραλο με GS να μας γλενταει αλλα τον θεωρω περιπτωση.
    Πολλές μοτοσυκλέτες που δε μας γεμίζουν το μάτι μπορούν να κάνουν παπάδες στα κατάλληλα χέρια, γνωστό αυτό!
    Ναι, για τη χρήση που προορίζεται ίσως το GS να μην είναι η ''ορθή'' επιλογή αλλά στα 55 σου και με τόσο γενναιόδωρο budget, νομίζω πως το πιο σωστό είναι να πάρεις αυτήν που θα ερωτευτείς και θα στενοχωριέσαι κάθε φορά που θα την παρκάρεις! Εννοείται ότι θα μπει στην εξίσωση και η λογική(μεταπώληση, κατηγορία, αξιοπιστία) αλλά προτείνω να αφήσεις την καρδιά να έχει τον τελευταίο λόγο, αρκεί να έχεις πρώτα καβαλήσει κάποιες!

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2008
    Μηνύματα
    62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Για μένα, χτύπα ένα ψηλό στρητ (S1000XR, MULTI1260) και θα είσαι αρχηγός σε όλα αλλά αυτή είναι η δική μου οπτική. Εσύ όμως, απ' ότι φαίνεται, γουστάρεις γυμνό. Γνώμη μου λοιπόν, ΜΗΝ πάρεις καινούργιο. Βρες στο car ένα μτχ SD1290 ή V4 ή S1000R με τα μισά λεφτά, πειραματίσου με ζελατίνες κτλ να δεις αν σου κάνει η κατηγορία
    Αν ναι, μπράβο και μπορείς πλέον να σκέφτεσαι το επόμενο σου μηχανάκι. Αν όχι, το πουλάς και παίρνεις κάτι άλλο.
    Λογικη σκεψη αλλα φοβαμαι μη παντρευτω κανενα ζημιαρικο και εγκλωβιστω.
    Δεν ειμαι και του παρε δωσε με ιδιωτες.
    Ολες μου τις μηχανες της αφηνα στην εκθεση και με καποια διαφορα επαιρνα την καινουργια.
    Απο την μεχρι τωρα συζητηση σκεφτομαι οτι με το γυμνο εινα καθαρα θεμα εθνικης και ποσο θα αντεξεις μεχρι να μπεις σε ενα επαρχιακο δρομο για να ευχαριστηθεις το στρηψιμο.
    Το ποσο 'ξυλο' θα φαω προτου φτασω στον μπραλο ή στην επιδαυρο ή στον Ρωσσο διαφερει απο γυμνο σε γυμνο ή πανω κατω ειναι τα ιδια ;

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zpaf Προβολή μηνύματος
    Λογικη σκεψη αλλα φοβαμαι μη παντρευτω κανενα ζημιαρικο και εγκλωβιστω.
    Δεν ειμαι και του παρε δωσε με ιδιωτες.
    Ολες μου τις μηχανες της αφηνα στην εκθεση και με καποια διαφορα επαιρνα την καινουργια.
    Απο την μεχρι τωρα συζητηση σκεφτομαι οτι με το γυμνο εινα καθαρα θεμα εθνικης και ποσο θα αντεξεις μεχρι να μπεις σε ενα επαρχιακο δρομο για να ευχαριστηθεις το στρηψιμο.
    Το ποσο 'ξυλο' θα φαω προτου φτασω στον μπραλο ή στην επιδαυρο ή στον Ρωσσο διαφερει απο γυμνο σε γυμνο ή πανω κατω ειναι τα ιδια ;
    Σαφώς και διαφέρει.
    Στο Tuono αν παρατηρήσεις υπάρχει μασκάκι με ζελατίνα. Μπορεί να αντικατασταθεί και με ψηλότερη. Το S1000R είναι πιο σπαρτιάτικο μπροστά αν και προσωπικά με μια ζελατίνα (ermax νομίζω), ήταν κάπως υποφερτό. Δες φωτό.
    Ομοίως σπαρτιάτικο είναι και το SD αλλά έχει πάρει το μάτι μου κιτ ζελατίνας που μάλλον θα κάνει δουλειά.

    Πάντως, στα μηχανάκια που σε ενδιαφέρουν, υπάρχουν πολλά μτχ στο car με λίγα έως ελάχιστα χλμ. Μιλάμε για ακριβά naked 3-5 χρόνων, συνηθώς το κοινό τους είναι άνθρωποι που γνωρίζουν τι έχουν αγοράσει και το συντηρούν ανάλογα. Εξάλλου ένας έλεγχος σε εξουσιοδοτημένο και το ιστορικό συντήρησης δείχνουν πολλά για την μοτοσυκλέτα αλλά και τον ιδιοκτήτη
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 2.jpg‎  
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  15. #30
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zpaf Προβολή μηνύματος
    Λογικη σκεψη αλλα φοβαμαι μη παντρευτω κανενα ζημιαρικο και εγκλωβιστω.
    Δεν ειμαι και του παρε δωσε με ιδιωτες.
    Ολες μου τις μηχανες της αφηνα στην εκθεση και με καποια διαφορα επαιρνα την καινουργια.
    Απο την μεχρι τωρα συζητηση σκεφτομαι οτι με το γυμνο εινα καθαρα θεμα εθνικης και ποσο θα αντεξεις μεχρι να μπεις σε ενα επαρχιακο δρομο για να ευχαριστηθεις το στρηψιμο.
    Το ποσο 'ξυλο' θα φαω προτου φτασω στον μπραλο ή στην επιδαυρο ή στον Ρωσσο διαφερει απο γυμνο σε γυμνο ή πανω κατω ειναι τα ιδια ;
    λιγο πολυ τα ιδια.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνωμες για νεα μηχανη
    από Johan87 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2018, 11:41
  2. Γνωμη για νεα μηχανη 125 (οχι παπι).
    από SteveuS στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2014, 13:07
  3. Σκέψεις για νέα μηχανή
    από koumatrix στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2010, 04:38
  4. Γνωμες για φωτογραφικη μηχανη
    από foler στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 01/01/2010, 16:45
  5. Ψαχνω για νέα μηχανή...
    από giannisbreva750 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2007, 17:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF