Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 71

Θέμα: Γνωμες για νεα μηχανη.

  1. #31
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Απορώ που κανείς δεν ανέφερε το όνομα Tracer 900GT τόση ώρα..
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  2. #32
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Αφού είχες μπουσα και θες γυμνό,δες και την επιλογή του bking.
    Μπορεί να μην είναι τόσο σύγχρονο όσο τα καινούργια μηχανάκια (traction control κλπ συστήματα), αλλά έχει αρκουδογκαζο και ροπακλα .
    Και μην βιαστεί κάποιος να μου πει πώς δεν στρίβει....
    Υπάρχουν κάποια προσιτά μηχανάκια στο car και κάνεις την πλάκα σου οικονομικά.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  3. #33
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Ωραίοι προβληματισμοί!

    Αναμένουμε με αγωνία την απόφασή σου και τη μετέπειτα αξιολόγηση.

    Λες ότι φεύγεις από τη Hayabusa, διότι θέλεις κάτι πιο όρθιο, αλλά στα 130 km/h με τα γυμνά θα σκύβεις περισσότερο για κοντράρεις τον άνεμο.

    Τα γυμνά τα ευχαριστιέσαι μακροπρόθεσμα μόνο σε επαρχιακό δρόμο και με διψήφια νούμερα στο κοντέρ.

    Η δική μου ψήφος πάει στο S1000XR και στο Multistrada.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    οδηγα πρωτα ενα γυμνο. εγω που δεν ειχα ποτε, κάθε φορα που ανεβαινω θέλω να κατεβω οσο πιο γρηγορα γινεται. τα γουσταρω πολύ να τα βλεπω και παντα ηθελα ενα αλλα δεν την παλευω μια να τα οδηγαω. δεν προσφέρουν τιποτα σε σχεση με τα ss εκτός απο άνεση στην πόλη. στην πολή δεν οδηγαω μεγαλα κυβικα οπότε τα θεωρω άχρηστα.

  5. #35
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Με την τεχνολογία και το αρκουδογκαζο που διαθέτουν πλέον τα mega on-off δεν θα κοίταγα για γυμνό.. Κ εγώ σαν πρώην κάτοχος γυμνού θα σου πω ότι θα σε ενοχλήσει ο αέρας..

  6. #36
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Πολλοί αναφέρετε για το θέμα του αέρα στα γυμνά και κάποιοι λέτε πως πάνω κάτω ίδια -δυσκολη- ιστορία είναι σε όλα τα γυμνά.
    Νομίζω η σωστότερη συμβουλή είναι να δοκιμάσεις.
    Ενδεικτικά να σου πω,πως με το ταπεινό μου Ζ750 ο αέρας αρχίζει να με ενοχλεί λίγο μετά τα 160-170, αρχίζει να γίνεται ξύλο πιο πανω από εκεί.
    Έχοντας οδηγήσει τον κανίβαλο της κτμ που σε ενδιαφέρει, θα σου πω πως ο σχεδιασμός της θέσης του οδηγού είναι τέτοιος που στις ίδιες ταχύτητες δεν ένιωθα αέρα να με ενοχλεί!
    Από τη στιγμή που λες ότι οι μεγάλες εκδρομές τελείωσαν, κινήσου με γνώμονα το σου κάνει περισσότερο κλικ. Αφού σε παίρνει οικονομικά,τότε κρίμα να βάζεις επιπλέον σκοτουρες στην επιλογή σου.
    Εγωας πουμε θα πήγαινα για το Brutalle dragster.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Αν θες άνεση, φαιρινγκ.

    Αν θες επαφή με τη φυση και τα στοιχεία της, γυμνό.

    Simple as that.

  8. #38
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Αν θες άνεση, φαιρινγκ.

    Αν θες επαφή με τη φυση και τα στοιχεία της, γυμνό.

    Simple as that.
    Σωστά. Το ζήτημα όμως είναι πόση ώρα θα εκτίθεται στα στοιχεία της φύσης και πόσο συχνά.

    Να φας άνεμο και κρύο για μισή ώρα, μια φορά την εβδομάδα, μπορεί να έχει πλάκα. Αν όμως κάθε Κυριακή, μέχρι να φτάσεις στον στριφτερό προορισμό, κάνεις 300 χιλιόμετρα (πήγαινε-έλα) σε αυτοκινητόδρομο, τότε το γυμνό θα σε κουράσει. Όπως σωστά ειπώθηκε, όχι τον πρώτο καιρό, που θα έχεις τον ενθουσιασμό. Μετά όμως θα σκέφτεσαι και την απόσταση και τον καιρό, κάτι που δεν σκεφτόσουν με τη Hayabusa, αφού σε προφύλασσε πολύ καλά.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #39
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2008
    Μηνύματα
    62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Σωστά. Το ζήτημα όμως είναι πόση ώρα θα εκτίθεται στα στοιχεία της φύσης και πόσο συχνά.

    Να φας άνεμο και κρύο για μισή ώρα, μια φορά την εβδομάδα, μπορεί να έχει πλάκα. Αν όμως κάθε Κυριακή, μέχρι να φτάσεις στον στριφτερό προορισμό, κάνεις 300 χιλιόμετρα (πήγαινε-έλα) σε αυτοκινητόδρομο, τότε το γυμνό θα σε κουράσει. Όπως σωστά ειπώθηκε, όχι τον πρώτο καιρό, που θα έχεις τον ενθουσιασμό. Μετά όμως θα σκέφτεσαι και την απόσταση και τον καιρό, κάτι που δεν σκεφτόσουν με τη Hayabusa, αφού σε προφύλασσε πολύ καλά.
    Πολλές φορές στα ταξίδια μου στην Ευρώπη ήμουν κουρασμένος επειδή πέρναγα κάποια πάσο.
    50 με 100 χλμ σε ss διαδρομες δεν ηταν και οτι καλυτερο για μενα και τον καναπε μου εεε συγνωμη την hayabusa μου.
    Τώρα αν πάω σε γυμνό μάλλον θα πρέπει να χαζεύω με λίγα ή να παλεύω με πολλά στην εθνική μέχρι να μπω σε κάποιον επαρχιακό δρόμο για να δω χαρά.
    Είναι αλήθεια ότι τα μεγάλα onoff σήμερα έχουν τέτοιο στήσιμο με αρκετά άλογα που τα κάνουν όλα.
    Δύσκολη η απόφαση.

  10. #40
    Super Duke GT
    MM#93

  11. #41
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Καβάλαγε γυμνασμένα άλογα, δεν ξέρω πως θα του φανεί ο ταύρος του ροντέο..

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.236
    Have you considered buying KLE 500?
    κλεμμενο αλλα τα σπάει

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zpaf Προβολή μηνύματος
    Καλημερα σε ολους και ολες.
    Μετα απο κανα 10αρια χρονια με hayabusa ειπα να παω σε κατι ορθιο.
    Ξεκινησα λοιπον να πηγαινω βολτες στις αντιπροσωπειες και σταματησα στα παρακατω μηχανακια.

    APRILIA TUONO V4
    BMW S1000R
    BMW R 1250 GS
    DUCATI MULTISTRADA V4
    KTM SUPER DUKE 1290 R
    MV AGUSTA BRUTALE 800 RR
    SUZUKI GSXS 1000
    YAMAXA MT 10 SP

    Το πρωτο μεγαλο διλημμα ειναι η κατηγορια δηλαδη γυμνο ή οχι ;
    Μετα ειναι η σκεψη που θα εμπιστευτεις περιπου 20.000 ευρω ; Ιαπωνια vs Ευρωπη αλλα και μεσα στην Ευρωπη Γερμανια vs Ιταλια vs Αυστρια.
    Τα μεγαλα ταξιδια στην Ευρωπη εχουν πλεον σταματησει οποτε στα 55 μου χρονια ψαχνω κατι για κοντινες αποστασεις γυρω απο την Αθηνα.
    Το BMW R 1250 GS και το DUCATI MULTISTRADA V4 μου τα προτειναν ως πιο συνετες επιλογες που αν χρειαστει να τα πουλησω αργοτερα θα φυγουν πιο γρηγορα σε σχεση με τα υπολοιπα.

    Πιο ειναι λοιπον εκεινο το μηχανακι που θα μου δωσει την μεγαλυτερη ευχαριστηση σε μια γρηγορη-στριφτερη μονοημερη διαδρομη-εκδρομη χωρις να ειμαι στα συνεργεια καθε λιγο και λιγακι ;

    Ευχαριστω εκ των προτερων.


    Είναι δεδομένο οτι τα μηχανάκια που αναφέρεις θα σε ευχαριστήσουν περισσότερο στο επαρχιακό οδικό δίκτυο.Σίγουρα τα γυμνά θα κουράσουν στην εθνική όμως είναι ανάλογα το πόσο μακριά θα πας.Δηλαδή για καταδρομικές κοντινές όπως αναφέρεις μια χαρά θα είσαι.

    Στη θέση σου θα έμενα στη Suzuki πάντως και θα χτύπαγα το GSXS ίσως και το F για να έχω και ανεμοκάλυψη.Μοτεράκι Κ5 ραφιναρισμένο με φανταστική ροπή στα χαμηλομεσαία.Σπορ μοτοσυκλέτα με όρια πολύ παραπάνω των δρόμων μας.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  14. #44
    Εγω απορω πως απο μπουσα ,θες να πας σε γυμνο .
    Πολυ ξυλο μετα τα 170 σε σημειο να θες να σταματησεις και απο τη φασαρια ....και ολα αυτα με κρανος των 500+
    Ή φαιρινγκατο με ζελατινακι οπως ειπαν παραπανω ή τα μεγαλα ον οφ που εχουν του κοσμου τα καλα .
    Αν απο την αλλη δεν θα βγαινεις εθνικη , παρτο να σου φυγει η καψα.
    Ομορφα τα γυμνα αλλα δεν ειναι χριστικα .
    Δεν ειμαστε 30 πλεον

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Είναι δεδομένο οτι τα μηχανάκια που αναφέρεις θα σε ευχαριστήσουν περισσότερο στο επαρχιακό οδικό δίκτυο.Σίγουρα τα γυμνά θα κουράσουν στην εθνική όμως είναι ανάλογα το πόσο μακριά θα πας.Δηλαδή για καταδρομικές κοντινές όπως αναφέρεις μια χαρά θα είσαι.

    Στη θέση σου θα έμενα στη Suzuki πάντως και θα χτύπαγα το GSXS ίσως και το F για να έχω και ανεμοκάλυψη.Μοτεράκι Κ5 ραφιναρισμένο με φανταστική ροπή στα χαμηλομεσαία.Σπορ μοτοσυκλέτα με όρια πολύ παραπάνω των δρόμων μας.
    είδα ένα χθες, απο κοντά είναι πολύ πιο ωραίο με φανταστικό ήχο

    προφανώς όχι επίπεδα V4 αλλά και πάλι , πολύ ενδιαφέρον

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνωμες για νεα μηχανη
    από Johan87 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2018, 12:41
  2. Γνωμη για νεα μηχανη 125 (οχι παπι).
    από SteveuS στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2014, 14:07
  3. Σκέψεις για νέα μηχανή
    από koumatrix στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2010, 05:38
  4. Γνωμες για φωτογραφικη μηχανη
    από foler στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 01/01/2010, 17:45
  5. Ψαχνω για νέα μηχανή...
    από giannisbreva750 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2007, 18:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF