Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Πρώτο μηχανάκι.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/11/2023
    Μηνύματα
    2

    Πρώτο μηχανάκι.

    Καλησπέρα στο φόρουμ, ξέρω ότι υπάρχουν ήδη πολύ που έχουν κάνει την ίδια ερώτηση αλλά δυστυχώς τα δεδομένα αλλάζουν συνεχώς στην αγορά οπότε ζητάω εκ τον προτέρων συγνώμη για το <<πριξημο>>. Λοιπόν είμαι 30 χρονών, και ζω Θεσσαλονίκη και δυστυχώς από τότε που άρχισε η ιστορία με τον fly over έχω αρχίσει να ζοριζομαι πολύ με την μετακίνηση.πλεον για να πάω από την δουλειά σπίτι κάνω 1.30 ώρα για απόσταση περίπου 15 χιλιομέτρων. Σκέφτομαι να αγοράσω λοιπόν το πρώτο μου μηχανάκι μέχρι 125cc. Αλλά δεν θέλω παπί-scouter, τα μηχανακια που έβαλα στο μάτι είναι το voge 125R , Daytona z2 abs 125, Honda cb125. Θέλω να πάρω καινούργιο και για την μηχανή σκέφτομαι να δώσω μέχρι 3500€. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο? Εάν ξέρετε για τα συγκεκριμένα αν είναι καλά, αξιοποίηστα.γενικα οποιαδήποτε συμβουλή θα είναι πολύ σημαντική. Σας ευχαριστώ πολύ και για τον χρόνο σας.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Στο "ζω Θεσσαλονίκη" , ένα δάκρυ κύλησε, κανείς/καμιά μόνος-η, κουράγιο, δύναμη κλπα


    Πήγαινε στη Λαγκαδά και πεστου με τρόπο ότι έρχεται Μαύρη Παρασκευή...

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...056-voge-300ac

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Φίλε μου καλώς ήρθες,
    Ως αρκετά καινούριος και εγώ, 1 χρόνου κάτοχος(όχι πια) 125 μηχανής και όχι πάπιας, μιας και το ανέφερες και εσύ, αν θες την ταπεινή μου γνώμη δες ίσως για κάτι προς αυτό που σου έστειλε ο φίλος από επάνω, δηλαδή και προς 250-350 κ.ε.κ.
    Το γνωρίζω οτι η επέκταση στα 125 κυβικά με δίπλωμα αυτοκινήτου είναι στην ουσία ένα παράβολο "δρόμος", όμως μακροπρόθεσμα για μια λίγο μεγαλύτερη απόσταση που μπορεί να θες να κάνεις, είτε για τη βόλτα σου, ή για οποιονδήποτε λόγο, και θα ζορίζεις ένα μικρό μοτέρ να πηγαίνει σε ταχύτητες αυτοκινητοδρόμου αλλά και ίσως είναι επικίνδυνο να μην έχεις το λίγο παραπάνω γκάζι που έχει ένα 300αράκι για να προσπεράσεις, όπως και τα φρένα του αντίστοιχα για όταν χρειαστεί.

    Επίσης σημαντικό, αν στην πορεία "κολλήσεις" το μικρόβιο και θες να πάρεις και μια λίγο μεγαλύτερη μοτο, σε περίπτωση που είσαι από επέκταση από Β' για τα 125, είναι λες και δεν έχεις δίπλωμα για μηχανάκι γιατί είναι κωδικός στην ουσία, οπότε πληρώνεις όλο το πακέτο από την αρχή.

    Όλα αυτά στο πλαίσιο οτι σε αυτά τα κυβικά το γκάζι δεν θα σε τρομάξει σε καμία περίπτωση αλλά και οτι και με ένα ποδήλατο αν δεν υπάρχει σεβασμός και επίγνωση εύκολα μπορείς να χτυπήσεις θανάσιμα.

    Συγγνώμη για το σεντόνι, απλώς επειδή είμαι απόλυτα βέβαιος οτι δεν θα άλλαζα μηχανάκι τόσο σύντομα αν είχα πάει σε κάτι λίγο μεγαλύτερο εξ αρχής, σκέφτηκα οτι κάποιος μπορεί να βοηθηθεί από τα δικά μου λάθη.

    Το καλό αν πας σε κούτα θα είναι οτι θα πάρεις κάποιο εξοπλισμό σχετικά αξιοπρεπή ως δώρο, οπότε θα γλιτώσεις κάποια χρήματα.
    Καλό είναι να φοράς τον εξοπλισμό σου και για "μέχρι το περίπτερο", στην αρχή θα βαριέσαι, μετά θα ξεχνάς οτι το κάνεις. Και όχι μόνο το κράνος, πίστεψέ με θα δεις πολλά.

    Οτι καλύτερο αδερφέ μου, καλούς δρόμους και πάντα όρθιος όταν ξεκινήσεις με το καλό.

  4. #4
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Από τη στιγμή που έχεις αρκετά χρήματα διαθέσιμα, θα πρότεινα να πάρεις δίπλωμα Α κατηγορίας και να αγοράσεις μοτοσυκλέτα 300 κυβικών. Μοτοσυκλέτα 125cc είναι η πιο εύκολη στην απόκτηση και μακράν η πιο οικονομική για καθημερινή χρήση, αλλά τα 300cc σου δίνουν ενεργητική ασφάλεια που δεν παρέχουν τα 125cc.

    125cc θα πρότεινα σε όποιον είτε αναζητά την απόλυτη οικονομία, είτε δεν μπορεί λόγω ηλικίας να βγάλει δίπλωμα μεγαλύτερης κατηγορίας, είτε κινείται αυστηρά εντός του αστικού ιστού σε μποτιλιαρισμένους δρόμους, οπότε έχει πλεονέκτημα.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 19/11/2023 στις 12:09.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/11/2023
    Μηνύματα
    2
    Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Δεν σκέφτομαι να πάω να βγάλω δίπλωμα να σου πω την αλήθεια γιατί θα φάω χρόνο και ταλαιπωρία. Αυτή τη στιγμή μένω σχετικά κοντά στο κέντρο και δυστυχώς το ζόρι είναι η μετακίνηση στην δουλειά και οι βόλτες στο κέντρο για οτιδήποτε άλλο παίρνω το αμάξι. Ο βασικός λόγος που θέλω μηχανή είναι αυτός. Τα γκάζια και οι "τρελές" έχουν φύγει πλέον ίσως και λόγο ηλικίας ίσως και λόγω δουλειάς ( μηχανικός αυτοκινήτων είμαι) και έχω δει άπειρα ευτράπελα από πιτσιρικάδες πελάτες. Οπότε στα αλήθεια δε νομίζω να αλλάξω γνωμη στα κοντά τουλάχιστον. Εάν όντως δω ότι δεν μου κάθεται καλά το 125 τότε θα το δώσω και ασχοληθώ τότε με κάτι μεγαλύτερο. Και προφανώς και δεν πας πουθενά με το μηχανάκι χωρίς να είσαι αρματωμένος

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    σωστα. τα 125 μοτοσυκλετάκια του σημερα ειναι χειροτερα και απο 125 σκουτερ. αν θες μοτο (που δεν χρειαζεσαι αυτη τη στιγμη) κοιτάς 250+

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #8
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    σωστα. τα 125 μοτοσυκλετάκια του σημερα ειναι χειροτερα και απο 125 σκουτερ. αν θες μοτο (που δεν χρειαζεσαι αυτη τη στιγμη) κοιτάς 250+
    Πάντως σε μποτιλιαρισμένο δρόμο, το πιο γρήγορο μηχανάκι είναι το παπί. Στενό, ελαφρύ, με τιμόνι που κόβει πολύ. Δεν πιάνεται μέσα στην κίνηση, όπου κινείσαι από 20 έως 50 km/h. [Πιο γρήγορο ακόμα είναι πατίνι του χιλιάρικου, αλλά αυτό κινείται παράνομα και δεν ασφαλίζεται για τέτοιες συνθήκες, ενώ η ενεργητική του ασφάλεια είναι χαμηλή.]
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Όταν λέω μικρόβιο Δεν εννοώ γκάζια και τρέλες αν αναφέρεσαι σε αυτό.
    Επίσης ίδια ηλικία έχουμε, μας λες και γέρους δηλαδή;;
    Πέρα από την πλάκα, εσύ αποφασίζεις όπως και να έχει, εδώ μέσα απλά ο καθ εις από μας μπορεί να μοιραστεί κάποια πράγματα μαζί σου που θα ήθελε να έχουν μοιραστεί άλλοι όταν ήταν στη θέση σου.
    Καλές αγορές!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/10/2012
    Μηνύματα
    72
    Αν μιλάμε για 3500 παίρνεις τα καλύτερα. Honda cb η yamaha mt. Ούτως ή άλλως όταν βαρεθείς και το πουλήσεις πόσα να χάσεις από αυτά;

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Πάντως σε μποτιλιαρισμένο δρόμο, το πιο γρήγορο μηχανάκι είναι το παπί. Στενό, ελαφρύ, με τιμόνι που κόβει πολύ. Δεν πιάνεται μέσα στην κίνηση, όπου κινείσαι από 20 έως 50 km/h. [Πιο γρήγορο ακόμα είναι πατίνι του χιλιάρικου, αλλά αυτό κινείται παράνομα και δεν ασφαλίζεται για τέτοιες συνθήκες, ενώ η ενεργητική του ασφάλεια είναι χαμηλή.]
    ναι αλλα εχει κακη ενεργητικη και παθητικη ασφάλεια. ενα σκουτερ καλυπτει ομορφα τα ποδαράκια σου. τεσπα αυτος θελει μηχανη και ψαχνει για 125 που 100% θα αλλαξει σε 1-2 χρονια.

  12. #12
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ναι αλλα εχει κακη ενεργητικη και παθητικη ασφάλεια. ενα σκουτερ καλυπτει ομορφα τα ποδαράκια σου. τεσπα αυτος θελει μηχανη και ψαχνει για 125 που 100% θα αλλαξει σε 1-2 χρονια.
    Συμφωνώ. Αλλά καταλαβαίνω ότι δεν θέλει προς το παρόν να αφιερώσει τον χρόνο που απαιτείται για την απόκτηση διπλώματος μεγαλύτερης κατηγορίας. Ίσως το ξανασκεφθεί αργότερα, όταν θα δει τον συμβιβασμό που έχει στο γκάζι μία μοτοσυκλέτα 125cc.


    Θα ήθελα να προσθέσω στις προτάσεις και τα ηλεκτρικά scooter. Μια χαρά είναι για 30 χιλιόμετρα τη μέρα εντός αστικού ιστού. Γνωστοί μου έχουν πάρει τα Segway E125s, σε τιμή 3000€ με την επιδότηση και δηλώνουν ευχαριστημένοι. Τελική ταχύτητα 45 km/h, πραγματική αυτονομία 80 km. Παίζει να είχα πάρει τέτοιο, αν δεν είχα ήδη μοτοσυκλέτα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900
    Τελευταία τροποποίηση από Xlitos; 19/11/2023 στις 15:02.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    XSR125 , αν μπορείς να ανέβεις λίγο παραπάνω.

Παρόμοια θέματα

  1. Shiver ή Bandit για πρώτο μηχανάκι;
    από CostaB στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 80
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2013, 14:54
  2. Πρώτο μηχανακι!! Χρειαζομαι βοηθεια
    από Tzatzac στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2012, 19:43
  3. Πρωτο μηχανακι
    από Aggelos93 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2009, 02:24
  4. Απορίες-προτάσεις για πρώτο μηχανάκι!!sos!!!!!
    από naf στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2009, 06:19
  5. Η Honda ετοιμάζει το πρώτο μηχανάκι με αερόσακο
    από idi στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 09:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF