Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 43

Θέμα: Θα το κρατήσεις;

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Μόλις λύσουν το πρόβλημα της αυτονομίας, της φόρτισης των μπαταριών, της ανακύκλωσης των μπαταριών, της εξόρυξης όλων των μεταλλευμάτων που απαιτούνται για την κατασκευή των μπαταριών και τις τεράστιες οικολογικές επιπτώσεις αυτών των διαδικασιών, όταν βρεθεί και ένας τρόπος παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας με ήπιο οικολογικό αποτύπωμα, (γιατί η "καθαρή Αθήνα" και η "μολυσμένη Πτολειμαϊδα", προφανώς δεν είναι λύση) το συζητάμε ξανά.

    Κατά τα άλλα υπολογίζω να έρχεται ταυτόχρονα με την αυτόνομη οδήγηση.(Θα πληρώνεις εσύ το όχημα θα το οδηγεί ο "κομπιούτορας").

    Εκτός και αν τους προλάβει ο Μαρκ με το metaverse και γίνουν όλα virtual.

    Από την άλλη προσωπικά αντιλαμβάνομαι την κίνηση με μοτοσυκλέτα σαν σύνθετη πολυ-αισθητική εμπειρία.
    Αν μου αφαιρέσεις τον ήχο, την μυρωδιά (του δίχρονου, μη σου πω και του τετράχρονου) λείπει ένα μεγάλο κομμάτι από την πίτα.

    Αυτό το σκατένιο "μπζζζζζζζζ" δεν παλεύεται με τίποτα και όσο ο νεοσσός ονειρεύεται ηλεκτρικό εγώ λοξοκοιτάω για κάνα πολιτικό δίχρονο.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.004
    εξαρτάται απο το πόσο θα κοστιζει μια ηελκτρικη μηχανη, ποσο θα κάνει η βενζινη, ποσα τέλη θα βάλουν σε οχηματα με βενζινη και πολλα άλλα. ίσως δεις αγγελίες panigale 2028 μοντέλο ίδια τιμή με lambo 2010 γιατι η βενζινη θα κάνει 15ε/λιτρο και τα τέλη οσο ενα μικρο διαμέρισμα στο χαλανδρι.

    Οι μοτοσυκλέτες μεγάλου κυβισμου έχουν ακομα μελλον. οι τιμές των zero σήμερα ειναι στα επίπεδα σπορ σενταν 2λιτρου. σε 10 χρόνια αντε να κοστιζουν οσο μια hayabusa του κουτιου.

  3. #18
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    195
    Προσωπικά θεωρώ ότι η παύση παραγωγής των κινητήρων εσωτερικής καύσης θα αργήσει αρκετά περισσότερο, ό,τι και να ψηφίζει η ΕΕ. Οι περισσότερες αυτοκινητοβιομηχανίες έχουν ρίξει πολύ χρήμα και χρόνο στην εξέλιξη αυτών των κινητήρων για να τους εγκαταλείψουν τόσο εύκολα. Επιπλέον, ακόμα δεν έχουν λυθεί σημαντικά προβλήματα των ηλεκτρικών όπως ανέφερε ο SeniorCanardo. Ακόμα και ηλεκτρικά αυτοκίνητα με 500 χλμ αυτονομία στις τυποποιημένες μετρήσεις δεν σου φτάνουν για μια μεγαλύτερη διαδρομή, όπως για παράδειγμα Αθήνα-Θεσσαλονίκη, διότι η κατανάλωση θα είναι μεγαλύτερη όταν ταξιδεύεις σταθερά με ταχύτητα 120-130 χλμ/ώρα. Θα πρέπει να σταματήσεις κάπου για φόρτιση, όμως θα πρέπει να υπάρχουν διαθέσιμοι φορτιστές που θα εξασφαλίσουν ταχεία φόρτιση, αλλιώς θα καθυστερήσεις σημαντικά μέχρι να φορτίσει σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο για τη συνέχιση του ταξιδιού. Επιπλέον, μου φαίνεται ότι απλά μετατίθεται το πρόβλημα με την παραγωγή αποκλειστικά ηλεκτρικών οχημάτων, δηλαδή θα καίμε ορυκτά καύσιμα για να φορτίζουμε τις μπαταρίες μας; Πώς ελαττώνονται με αυτόν τον τρόπο οι εκπομπές ρύπων; Εκτός αν γίνει κάποια επανάσταση στην παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας και αποσυνδεθεί σε μεγάλο βαθμό από τη συμβατική μέθοδο καύσης ορυκτών καυσίμων.

    Γενικά πολλά λέγονται-γράφονται, έχω διαβάσει διάφορα ότι ψάχνονται για κινητήρες υδρογόνου. Νομίζω ότι όσο υπάρχει απόθεμα ορυκτών καυσίμων, απλά θα συνεχίζουν να χρησιμοποιούνται οι κινητήρες εσωτερικής καύσης, με όλο και πιο αυστηρά πρότυπα εκπομπών ρύπων. Υποθέτω ότι ο χρόνος θα δείξει.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Όταν βρεθεί εναλλακτικό καύσιμο για τα αεροπλάνα, τότε να ανησυχείς. Μέχρι τότε θα έχεις τζίνα να κάνεις όσες βόλτες θες.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2012
    Μηνύματα
    112
    Η ανθρώπινη τεχνολογία δεν έχει φτάσει ακόμα στο σημείο να μπορεί να απεξαρτηθεί από τα ορυκτά καύσιμα (ειδικά για τα αεροσκάφη όπως προαναφέρθηκε).
    Σταδιακά το Φυσικό Αέριο θα αντικαταστήσει το πετρέλαιο νομοτελειακά στις περισσότερες χρήσεις, όμως αυτό συνεπάγεται "Χιούστον γουί χαβ α σιτσουάτιον",
    καθόσον μαζί με την αντικατάσταση του πετρελαίου θα αντικατασταθεί και το δολάριο ως παγκόσμιο αποθεματικό...
    Όσον αφορά τα δίτροχα,
    οι αγγλάρες που πρωτοεισηγήθηκαν τα μέτρα για αντικατάσατση των ΜΕΚ εξαίρεσαν τα δίτροχα από τις σχετικές προβλέψεις,
    βέβαια στας Βρυξέλλας η μπούρδα θριαμβεύει, οπότε "κρατάτε μικρό καλάθι".
    /// Β

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Εντωμεταξύ ενα μεγαλο μερος του φορουμ (κι εγω μεσα) τοτε κοντα θα ειναι να παραδωσει το διπλωμα λογω γηρατος οπότε πεη blue... ..
    Σιγά πως κανείς έτσι. Στην Ελλάδα ζουμαστε!!!!Δε τρέχει και τίποτα...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #22
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.435
    και τι να το κάνω ρε μάστορα;να το σπάσω με βαριά ;
    porca miseria.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω πότε ακριβώς, αλλά φαντάζομαι πριν το 2040.
    Αν έλεγες '60 να το συζητήσουμε, αλλά ποιο 40 ρε συ; Σε 19 χρόνια δεν θα'χει πεθάνει ακόμα το xt μου του '97, θα πείσεις εσύ ανθρώπους που μόχθησαν να πάρουν ένα toyota με 15κ το 2032 να το θεωρήσουν ασύμφορο το 2040; Χλωμό για μένα, ακόμα κι αν κάνει άλματα η ηλεκτροκίνηση, και πάλι οι λεφτάδες θα τα παίρνουν, η μεσαία τάξη ακόμα στα μεταχειρισμένα θα στρέφεται. Προσωπικά δεν με νοιάζει. Σίγουρα θα στενοχωρηθώ αν κάνουμε τόση μεγάλη μετάβαση εκατοντάδες εκατομμύρια άνθρωποι και τα κόστη παραμείνουν παρόμοια, ειδικά στην ΕΕ με τους τόσους φόρους. Θα μου λείψουν λίγο οι ταχύτητες και το πρα πρα, αλλά θα το ξεπεράσω. Το σίγουρο για μένα είναι πως ηλεκτροκίνηση θα αρχίσει να γίνεται mainstream 1) όταν ασχοληθεί η Honda μαζί της σοβαρά 2) όταν σταματήσουν να βγάζουν πανάκριβα ready to race ή ready to hoon μηχανήματα και βγάλουν κάτι το καθημερινό, όπως αυτό που κάνει η Surron εδώ και λίγα χρόνια, αυτό είναι το κοντινό μας μέλλον θεωρώ.

  9. #24
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Αν μου αφαιρέσεις τον ήχο, την μυρωδιά (του δίχρονου, μη σου πω και του τετράχρονου) λείπει ένα μεγάλο κομμάτι από την πίτα.
    https://www.youtube.com/watch?v=-vR8PQXlJ1k


  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Τα ίδια και τα ίδια. Λογοτεχνίες τύπου η βενζίνη είναι για τους άντρες και τα ηλεκτρικά είναι για τους φλούφληδες.

    ΜΠΟΥΡΔΕΣ.

    Όταν θα βγαίνεις από την στροφή, και συμπλέκτης-ταχύτητες δεν θα υπάρχουν να σε ενοχλούν-απασχολούν, και στο άνοιγμα του γκαζιού, το μοτέρ θα δίνει ΠΑΝΤΑ τέρμα, ούτε να το έχεις στην καλή περιοχή, ούτε να έβηξε, να φταρνίστηκε, να έκλασε, τότε θα ξεχάσουν τους βενζινοκινητήρες ακόμα και οι πιο φανατικοί υποστηρικτές τους.

    Η πλάκα θα είναι, να κατεβαίνεις από ηλεκτροκίνητο, και να ανεβαίνεις σε βενζινοκίνητο και συνηθισμένος πια από την απόδοση του ηλεκτρικου, να σου φαίνεται προβληματικό και χαλασμένο από απόδοση το βενζινοκίνητο, όπως ακριβώς σου φαίνεται όταν από σύχρονο μοτό με τέλεια λειτουργία πας να οδηγήσεις κανά δεινόσαυρο των '80s που δεν δούλευαν σχεδόν ποτέ σωστά, και απορείς, πως τα πηγαίναν αυτά.

    Νυχτα θα αλλάξουν όλοι αυτά που λέγανε.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458
    Πόσο χρονών είσαι;

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Η καυλα μιας μεκ που παιρνει μπροστα δεν αντικαθισταται

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Η μαγεία της ατμομηχανής δεν θα ξεπεραστεί ποτέ.

    Σαν το άλογο να το νοιώθεις να αε καταλαβαίνει δεν έχει.

    Με δυνατά πόδια, πας παντού και άσε να λένε.

    Σαν το ρεύμα της θάλασσας να σε πηγαίνει από αποικία σε αποικία (αμοιβάδων) η δύναμη της φύσης πάνω από όλα.

    κ.ο.κ.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #29
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Η καυλα μιας μεκ που παιρνει μπροστα δεν αντικαθισταται
    τα ιδια λεγαν πριν απ τις Μ.Ε.Κ και οι σιδηροδρομικοι με τις ατμομηχανες.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #30
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Θα καταλάβετε ότι εχει έρθει η ώρα που θα καταργηθεί η βενζινοκινηση,
    όταν αρχίσει η ελληνική κυβέρνηση να δίνει κίνητρα αγοράς αυτοκινήτων με μ.ε.κ.

    Παραδοσιακά, ότι ξεφορτωνουν οι ανεπτυγμένες, καταλήγει στις χώρες του τρίτου κόσμου.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σιγά που δεν θα τό'κανα κι αυτό !
    από makis206 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 259
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2006, 09:51
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2006, 20:17
  3. Θα το πάρω, μια 2η 3η 4η....γνώμη
    από J.R στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2006, 13:55
  4. Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2006, 10:51
  5. Θα το βρουν το γηπεδο η οχι
    από kalgeorge στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2004, 13:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF