Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 39 από 39

Θέμα: Τώρα που κάνει ζέστη...

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    601
    Παντως εγω που κανω καθημερινα το Σαρωνιδα-κεντρο Αθηνας, και στα περι Κεντρου, ειμαι μονο με το κοντομανικο ( 100-120κμ ημερησίως)
    Οτι αλλο και αν δοκιμασα δεν μπορουσα. Νιωθω λιγο "γυμνος" και εκτεθειμενος αλλα δεν παλευεται αλλιως.
    Στο κεντρο ειδικα απο τις μηχανες και τις λαμαρινες των αυτοκινητων δεν παιζεται η κατασταση.
    σε ανοικτο δρομο ειμαι πιο οκ!
    Το θεμα ειναι να πινεις πολυ νερο.......

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  2. #32
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Απλά να θυμίσω ότι με τον ιδρώτα χάνονται και ηλεκτρολύτες πέρα από νερό. Το νερό δεν αρκεί από μόνο του για να τους αναπληρώσει. Οπότε πρέπει να τρώμε μπόλικα φρούτα. Σαν δεύτερη λύση, είναι τα ισοτονικά αναψυκτικά, αλλά όχι τόσο καλή όσο ο συνδυασμός φρούτων και νερού. Κατάποση πολύ νερού σκέτου, μπορεί να οδηγήσει σε υπονατριναιμία.

    Σε έντονες αθλητικές δραστηριότητες με ζέστη, έχει τύχει να φάω αλάτι με τη χούφτα για να γλιτώσω κράμπες. Αλάτι έχουν και τα πατατάκια για τους πιο junk foodάδες.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 04/08/2021 στις 11:54.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Απλά να θυμίσω ότι με τον ιδρώτα χάνονται και ηλεκτρολύτες πέρα από νερό. Το νερό δεν αρκεί από μόνο του για να τους αναπληρώσει. Οπότε πρέπει να τρώμε μπόλικα φρούτα. Σαν δεύτερη λύση, είναι τα ισοτονικά αναψυκτικά, αλλά όχι τόσο καλή όσο ο συνδυασμός φρούτων και νερού. Κατάποση πολύ νερού σκέτου, μπορεί να οδηγήσει σε υπονατριναιμία.

    Σε έντονες αθλητικές δραστηριότητες με ζέστη, έχει τύχει να φάω αλάτι με τη χούφτα για να γλιτώσω κράμπες. Αλάτι έχουν και τα πατατάκια για τους πιο junk foodάδες.
    Συμφωνώ απολυτα .εχω χτυπήσει 2 πιτογυρα για να αναπληρώσω το αλάτι

  4. #34
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ απολυτα .εχω χτυπήσει 2 πιτογυρα για να αναπληρώσω το αλάτι
    Επίσης το να τρως πιο λιτά, βοηθάει στην αντιμετώπιση της ζέστης. Φρούτα και νερό, σώζουν.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #35
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.591
    λιτά έφαγε, τι ψυχή έχουν 2 πιτόγυρα;
    Αμέσως να σπείρεις τον τρόμο
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος

    Έχω σοβαρή ένσταση.Αναφέρεται σε 40 βαθμούς και άνω.Πόσες ώρες τη μέρα έχει αυτή τη θερμοκρασία?3-4-5 στη χειρότερη?Και τις υπόλοιπες που έχει απλά ζέστη πως θα την παλέψει ο οδηγός χωρίς διάτρητο μπουφάν?

    Να πω την αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει το κόλπο να βρέξω μπλούζα εσωτερικά γιατί πολύ απλά το βλέπω παρανοϊκο να ξεκινήσω εξόρμηση το καλοκαίρι με την κορντούρα που φοράω και το χειμώνα!!Σίγουρα όμως είναι ενδιαφέρουσα πατέντα.

    Με διάτρητο πάντως δεν είχα ποτέ πρόβλημα αλλά σίγουρα χρειάζεται και ένας στοιχειώδης προγραμματισμός σε μια εκδρομή.Δηλαδή να ξεκινήσεις πολύ νωρίς και να κινηθείς όσο το δυνατόν πιο ''ψηλά'' τις δύσκολες ώρες.Στην Ασία που λέει αυτός εντάξει υπάρχει πρόβλημα μέχρι να φτάσεις στα Ιμαλάια
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #37
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Επί χρόνια κινούμαι σε αστικό ιστό και το καλοκαίρι. Με θερμοκρασίες 37°C-39°C το απόγευμα δεν είχα πρόβλημα με διάτρητα για διαδρομές των 40 λεπτών, με εξαίρεση τα φανάρια που μετρούσα τα δευτερόλεπτα με τις σταγόνες του ιδρώτα να στάζουν.

    Όμως οι 44°C είναι σε άλλο επίπεδο. Εκεί καίγεσαι και μάλιστα τόσο περισσότερο, όσο μεγαλύτερη είναι η ταχύτητά σου. Στα βουνά που κινείσαι εσύ, δε βιώνεις τέτοιες θερμοκρασίες. Μπορεί να βράζει κάτω ο κάμπος το μεσημέρι, ενώ πάνω στο βουνό να έχει 30°C. Ειδικά το βράδυ, σε μεγάλα υψόμετρα, θα χρειαστείς και αντιανεμική προστασία το κατακαλόκαιρο.

    Συμφωνώ πάντως ότι για την Ελλάδα τέτοιες θερμοκρασίες δεν είναι το σύνηθες. Μία έως τρεις εβδομάδες το χρόνο, το πολύ για 7 ώρες τη μέρα. Καλύτερα να αποφύγεις τέτοιες μέρες και ειδικά τέτοιες ώρες, όπως είπες. Να αναβάλεις εκδρομή ή να αλλάξεις το πρόγραμμα. Άλλωστε είναι θέμα ασφάλειας η αίσθηση άνεσης. Αν σκας, χάνεται η συγκέντρωση, γίνεσαι ανυπόμονος, πολύ πριν φθάσεις στο σημείο να αφυδατωθείς ή να ζαλιστείς.

    Αν όμως δεν μπορείς να το αποφύγεις, τότε καλό είναι να έχεις υπόψη τις συμβουλές του τύπου. Άλλο οι 37°C, άλλο οι 44°C. Χρειάζονται διαφορετική αντιμετώπιση.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Έχω σοβαρή ένσταση.Αναφέρεται σε 40 βαθμούς και άνω.Πόσες ώρες τη μέρα έχει αυτή τη θερμοκρασία?3-4-5 στη χειρότερη?Και τις υπόλοιπες που έχει απλά ζέστη πως θα την παλέψει ο οδηγός χωρίς διάτρητο μπουφάν?

    Να πω την αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει το κόλπο να βρέξω μπλούζα εσωτερικά γιατί πολύ απλά το βλέπω παρανοϊκο να ξεκινήσω εξόρμηση το καλοκαίρι με την κορντούρα που φοράω και το χειμώνα!!Σίγουρα όμως είναι ενδιαφέρουσα πατέντα.

    Με διάτρητο πάντως δεν είχα ποτέ πρόβλημα αλλά σίγουρα χρειάζεται και ένας στοιχειώδης προγραμματισμός σε μια εκδρομή.Δηλαδή να ξεκινήσεις πολύ νωρίς και να κινηθείς όσο το δυνατόν πιο ''ψηλά'' τις δύσκολες ώρες.Στην Ασία που λέει αυτός εντάξει υπάρχει πρόβλημα μέχρι να φτάσεις στα Ιμαλάια
    Γι' αυτό ακριβώς το έβαλα.
    Στις συνθήκες των προηγούμενων ημερών που (ακόμα) ήταν εκτός ορίων, απλά δεν κυκλοφορείς χωρίς λόγο.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Πάντως, προσωπικά αυτές τις ζέστες τις έβγαλα σχετικά άνετα. Δεν μπορώ να πω δηλαδή ότι ζορίστηκα σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο καλοκαίρι. Εννοείται ότι στα φανάρια θα ιδρώσω αλλά αυτό γίνεται πάντα.
    Νομίζω ότι ο λόγος είναι ότι καθιέρωσα και το buff λαιμού (αυτό του ΜΟΤΟ που έδωσε δώρο σε καναδυο τεύχη ) επιπλέον του κλασσικού μου πακέτου (μπουφάν ΔΙΑΤΡΗΤΟ,jet κράνος, γάντια, μακρύ παντελόνι, αθλητικά). Επίσης κατεβασμένη ζελατίνα πάντα.
    Έχω κινηθεί για αρκετά αστικά χλμ με 42-43 βαθμούς και άνω (αποκορύφωμα τα 48-49 των προηγούμενων ημερών) και η πλήρης κάλυψη του σώματος νομίζω ότι είναι απαραίτητη και έκανε την διαφορά.

    Φυσικά κινούμαι με βεσπάκι. Με μοτοσυκλέτα δεν παλεύεται....
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Τωρα που κανει ζεστη...
    από mars696 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2009, 01:46
  2. τώρα που φυτρώνει και στην άμμο τι να το κάνει;
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2007, 16:13
  3. ευτυχώς που δεν κάνει ζέστη
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2005, 11:11
  4. τωρα που φυγαν ολοι...
    από Μικρή Λουλού στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2004, 23:54
  5. Τώρα που ο Julius έβαλε τις φάτσες...
    από Wizard13 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 17:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF