Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Μακρύκαμπος(1.661m)-Νεμέρτσικα-Πωγωνίσκος 25-7-2021

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024

    Μακρύκαμπος(1.661m)-Νεμέρτσικα-Πωγωνίσκος 25-7-2021

    Ξανά στα πάτρια εδάφη.Σε ένα δυσπρόσιτο βουνό που αποτελεί φυσικό σύνορο μεταξύ Ελλάδας και Αλβανίας.Οι συνθήκες ήταν αρκετά δύσκολες λόγω καύσωνα όμως δεν με πτόησαν γιατί είμαι συνηθισμένος και πλέον έχω την εμπειρία να διαχειριστώ τις δυνάμεις μου και να ενυδατωθώ με τις ποσότητες που απαιτεί μια τέτοια εξόρμηση.


    Μια μικρή στάση κοντά στο Χάνι Τερόβου ανεβαίνοντας πάντα αξίζει



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	100 
Μέγεθος:	108,1 KB 
ID:	429898




    Απο εκεί με συνοπτικές διαδικασίες βρέθηκα στο Πωγώνι και συγκεκριμένα στη λίμνη της Ζαραβίνας που τη γνωρίζω καλά μιας και το χωριό της Γιαγιάς μου απέχει μόλις λίγα km.Απο εκεί ανέβηκα βόρεια στην Πωγωνιανή.Η διαδρομή είναι πολύ ωραία,στριφτερή και προς το τέλος δεσπόζει η Νεμέρτσικα.Ένα τεράστιο μακρόστενο βουνό που ξεκινάει σε ελληνικό έδαφος και εκτείνεται βαθειά μέσα στην Αλβανία.










    Αξίζει όμως να διαβάσετε λίγες πληροφορίες για αυτή τη λίμνη που είναι μέσα στις βαθύτερες της Ελλάδας.


    Η λίμνη Ζαραβίνας είναι φυσική λίμνη του νομού Ιωαννίνων στην επαρχία Πωγωνίου σε υψόμετρο 458m.Είναι μία από τις βαθύτερες λίμνες της Ελλάδας με μέγιστο βάθος τα 31,5 μ. ενώ η επιφάνειά της ανέρχεται σε 0,301 τ.χλμ Τα νερά της λίμνης είναι πεντακάθαρα με αρκετά καλή έως άριστη ποιότητα για άρδευση και ύδρευση κάτι που αποτυπώνεται και στον χρόνο ανανέωσης τους που υπολογίζεται το πολύ, σε 10,5 μήνες. Ενδεικτικά ο ρυθμός ανανέωσης των νερών της λίμνης Παμβώτιδας στα Ιωάννινα ανέρχεται σε 5 έτη ενώ της Τριχωνίδας στην Αιτωλοακαρνανία σε 7 έτη Στους γύρω λόφους ζούνε υγιείς πληθυσμοί από αρκούδες, λύκους και ζαρκάδια. Άλλα θηλαστικά είναι τα κουνάβια, οι νυφίτσες, τα αγριογούρουνα, οι αγριόγατες, οι ασβοί, οι αλεπούδες, οι δασομυωξοί και οι σκίουροι.

    Στη λίμνη Ζαραβίνα διαβιούν άνω των 11 ειδών ψαριών γλυκού νερού όπως τα Χέλια (Anguilla anguilla), η Πελοποννησιακή Μπριάνα (Barbus peloponnesius), ο Κυπρίνος (Cyprinus carpio), το Σκαρούνι (Luciobarbus albanicus), η Ιονική Πέστροφα (Salmo farioides), η Λιάρα (Telestes pleurobipunctatus) και το Γληνί (Tinca tinca). Επίσης, η περιοχή έχει την Καραβίδα του γλυκού νερού (Astacus fluviatilis) ενώ πιθανολογείται η παρουσία της ηπειρωτικής Τσίμας (Pelasgus epiroticus), ενός ψαριού που βρίσκεται στα όρια της εξαφάνισης. Τέλος συναντώνται και βίδρες (Lutra lutra), ένα σπάνιο υδρό­βιο θηλαστικό που απαιτεί πεντακάθαρα νερά και πλούσια παρόχθια βλάστηση.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Απο την Πωγωνιανή ξεκινά ένας χωματόδρομος που ανεβαίνει ψηλότερα στον Μακρύκαμπο.Σταμάτησα στην αρχή του για να σιγουρευτώ ότι όντως ήταν ο σωστός δρόμος.Τσέκαρα το κινητό για δευτερόλεπτα και μόλις σήκωσα το βλέμμα μου προς το δρόμο ένα τσοπανόσκυλο βρισκόταν μπροστά μου στα 20 μέτρα και με κοιτούσε ακίνητο.Η λογική έλεγε ότι με το που περάσω απο εκεί θα ορμήξει αμέσως,άλλωστε σκύλος που δε γαυγίζει σίγουρα δεν αστειεύεται.Ξανακοίταξα το κινητό για δευτερόλεπτα και μόλις κοίταξα μπροστά κάπου είχε κρυφτεί.Τελικά η λογική πάει περίπατο στα βουνά γιατί πέρασα ανενόχλητος και ούτε καν τον ξαναείδα.Λέτε να βλέπω τίποτα οράματα?


    Απολαύστε τη φανταστική χωμάτινη και ανέλπιστα βατή διαδρομή στον Μακρύκαμπο








    Εδώ στο τέλος του χωματόδρομου περίπου στα 1100m υψόμετρο.Υπάρχει πυκνό δάσος και ένα ρέμα προς τα δεξιά το οποίο λόγω βλάστησης είναι απροσπέλαστο.Έχω πολύ δρόμο μπροστά μου και φυσικά το πόση ώρα θα φάω ώσπου να βγω στα ''καραφλά'' κομμάτια είναι άγνωστο.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	96 
Μέγεθος:	99,1 KB 
ID:	429899



    Η κλίση απο την αρχή είναι αρκετή και μέσα στο δάσος υπάρχουν βράχοι που φράζουν την πορεία μου αναγκάζοντας με να βρίσκω συνεχώς περάσματα.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	96 
Μέγεθος:	107,1 KB 
ID:	429900




    Συναντάω κάποια στιγμή το ρέμα που σας είπα στην αρχή και περνάω απο τη δεξιά πλευρά ανεβαίνοντας.Είναι τόσο απότομο που χρειάστηκε σκαρφάλωμα με χέρια και πόδια.Σε ένα μικρό ξέφωτο βρίσκω την ευκαιρία να φωτογραφίσω προς τα πίσω



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	96 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	429901




    Η κλίση συνεχίζεται και αυτά τα χορτάρια είναι της ταλαιπωρίας.Με γεμίζουν αγκάθια που κολλάνε πάνω μου σα βδέλλες.Ακόμη και σήμερα δεν έχω καταφέρει να καθαρίσω τα παπούτσια τα οποία γέμισαν απο αυτά.Δεν έχω ξανασυναντήσει τέτοιο πράγμα ξανά.Όσο ζω μαθαίνω!



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5.jpg 
Προβολές:	98 
Μέγεθος:	105,4 KB 
ID:	429902



    Μετά απο ώρα βρίσκομαι σε υποαλπικά λιβάδια τα οποία αυτήν την εποχή έχουν ελαφρώς ερυθρό χρώμα.Αυτό διακρινόταν και απο την Πωγωνιανή.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6.jpg 
Προβολές:	97 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	429903




    Κοιτώντας προς τα κάτω.Διακρίνεται το ρέμα το οποίο φυσικά εξομαλύνεται ανεβαίνοντας.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7.jpg 
Προβολές:	97 
Μέγεθος:	102,4 KB 
ID:	429904




    Συνεχίζοντας στα λιβάδια!




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8.jpg 
Προβολές:	97 
Μέγεθος:	100,6 KB 
ID:	429905




    Κάποια στιγμή πετυχαίνω ένα κοπάδι απο συμπαθέστατα βοωειδή που με κοιτάνε με απορία...




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9.jpg 
Προβολές:	97 
Μέγεθος:	104,5 KB 
ID:	429906




    Όσο ανεβαίνω αποκαλύπτεται η συνέχεια της ανάβασης.Κάθε φορά νομίζεις οτι βλέπεις το ψηλότερο σημείο και μετά θα είναι όλα ευθεία όμως διαψεύδεσαι στην πράξη.Το μυαλό πάντα θέλει να σκέφεται ότι το δύσκολο τελειώνει σαν μηχανισμός άμυνας ένα πράγμα, για να παίρνεις κουράγιο.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10.jpg 
Προβολές:	98 
Μέγεθος:	104,2 KB 
ID:	429907
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    πλησιάζοντας στο τέλος της πλαγιας που είδατε στην προηγούμενη φωτό



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11.jpg 
Προβολές:	95 
Μέγεθος:	100,9 KB 
ID:	429908




    εδώ μόλις έχω φτάσει στη ράχη και βλέπω οτι η ανηφόρα συνεχίζει για πολύ ακόμα...



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12.jpg 
Προβολές:	95 
Μέγεθος:	100,1 KB 
ID:	429909





    Κάθε φορά βέβαια που κοιτάω τριγύρω η θέα με μαγεύει




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	13.jpg 
Προβολές:	96 
Μέγεθος:	101,7 KB 
ID:	429910




    Χαμηλά η Πωγωνιανή απο την οποία ξεκίνησα και στο βάθος ένα κομμάτι της Νεμέρτσικας




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	14.jpg 
Προβολές:	95 
Μέγεθος:	101,6 KB 
ID:	429911





    Κάπου κάπου πετυχαίνω και μερικά βράχια τα οποία σπάνε τη μονοτονία των λιβαδιών




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	15.jpg 
Προβολές:	95 
Μέγεθος:	103,2 KB 
ID:	429912




    Ανηφόρας συνέχεια τουλάχιστον σε ήπιο τεραίν πια




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	16.jpg 
Προβολές:	95 
Μέγεθος:	100,8 KB 
ID:	429913




    Τα Όρη Τσαμαντά απέναντι.Είχα ανέβει πέρισυ.Στις πλαγιές τους βρίσκεται το χωριό του Παππού μου,η Λίστα,





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	17.jpg 
Προβολές:	95 
Μέγεθος:	53,0 KB 
ID:	429914





    Φωτογραφία με τον ίδιο προσανατολισμό απο αρκετά ψηλότερα




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	18.jpg 
Προβολές:	96 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	429915
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Μετά απο ώρα διασταυρώνομαι με ένα μονοπάτι



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	19.jpg 
Προβολές:	94 
Μέγεθος:	93,6 KB 
ID:	429916




    Και ενώ το τοπίο δείχνει να γίνεται εντελώς καραφλό κάποια στιγμή πετυχαίνω μια συστάδα αρκετά μεγάλων δέντρων σε ένα πολύ μικρό οροπέδιο.Δεν έχω ιδέα τι δέντρα είναι αλλά δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20.jpg 
Προβολές:	94 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	429917




    Φτάνοντας στην τελική ευθεία διακρίνω διάφορα υψώματα όμως δε μπορώ να καταλάβω ποια απο αυτά είναι η κορυφή




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	21.jpg 
Προβολές:	94 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	429918




    Ανεβαίνω σε ένα που μου φάνηκε απο χαμηλά οτι είδα ένα τριγωνομετρικό κολωνάκι όμως έκανα λάθος και απλά έφτασα σε κολωνάκι που οριοθετεί τη συνοριογραμμή.Πίσω απο το κολωνάκι υπήρχαν απομεινάρια οχυρού πιθανότατα απο την εποχή του εμφυλίου.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	22.jpg 
Προβολές:	94 
Μέγεθος:	101,7 KB 
ID:	429919





    Μπροστά ένα βουνό στο Αλβανικό έδαφος




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	23.jpg 
Προβολές:	94 
Μέγεθος:	60,8 KB 
ID:	429920




    Δεξιά η ψηλότερη κορυφή στα οποία βρίσκονταν κάποια άλογα!!!Πίσω ξανά η Νεμέρτσικα η οποία προς τα αριστερά εκτείνεται βαθειά στο Αλβανικό έδαφος




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	24.jpg 
Προβολές:	93 
Μέγεθος:	65,2 KB 
ID:	429921




    Προφανώς προσέγγισα την ψηλότερη κορυφή.Πανέμορφα τα άλογα τα οποία φυσικά ενοχλήθηκαν με την παρουσία μου και απομακρύνθηκαν.Διακρίνονται και εδώ ερείπια απο οχυρά.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	25.jpg 
Προβολές:	93 
Μέγεθος:	83,8 KB 
ID:	429922




    Μόνο ενας μεγάλος κούκος υπάρχει εδώ και όχι κολωνάκι.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	26.jpg 
Προβολές:	95 
Μέγεθος:	102,7 KB 
ID:	429923




    Ορεινή έρημος




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	27.jpg 
Προβολές:	93 
Μέγεθος:	62,9 KB 
ID:	429924






    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Η κατάβαση ήταν εξίσου δύσκολη ειδικά όταν έφτασα στις υψηλές κλίσεις του ρέματος και με τη θερμοκρασία να έχει ανέβει ακόμα περισσότερο.Επόμενος στόχος μου ήταν να κάνω μια χωμάτινη διαδρομή στη Νεμέρτσικα που είχα τσεκάρει οτι ανέβαινε αρκετά ψηλά.Σύντομα έφτασα στο Κεφαλόβρυσο και ακολούθησα έναν δύσβατο χωματόδρομο-σπαστήρι ο οποίος τελικά με έβγαλε στα 1700m ύψος σε φανταστική τοποθεσία.Απολαύστε αυτήν την καταπληκτική διαδρομή










    Κάποια στιγμή πέτυχα και 2 βοσκούς που πέρασαν το μηχανάκι για εντούρο .Όχι ρε παιδιά τι εντούρο σιγά σιγά πάω τους λέω.Βέβαια οι άνθρωποι επειδή τον κάνουν συχνά τον κροκαλόδρομο,σου λέει για να ανέβηκε αυτός μέχρι εδώ χωμάτινο μηχανάκι έχει!Που να ήξεραν!



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Νεμερτσικα βοσκοί.jpg 
Προβολές:	94 
Μέγεθος:	103,6 KB 
ID:	429925




    Εκπληκτική διαδρομή.Χαμηλά συνεχίζει ένας δρόμος για τον Πωγωνίσκο που μάλλον έβγαινε πριν 40 χρόνια.Ο Azar41 τον δοκίμασε πριν 20 χρόνια ανάποδα και δεν έβγαινε ούτε τότε!Εγώ μόνο και μόνο απο τη δορυφορική εικόνα θεωρούσα απίθανο να υπάρχει δρόμος.Οι 2 βοσκοί με επιβεβαίωσαν.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Νεμερτσικα.jpg 
Προβολές:	91 
Μέγεθος:	76,0 KB 
ID:	429926




    Εδώ ο δρόμος τελειώνει και το τοπίο είναι μαγικό




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	28.jpg 
Προβολές:	93 
Μέγεθος:	102,7 KB 
ID:	429927




    Υπάρχει ένα παλιό κτίσμα.Δε μπόρεσα να καταλάβω τι πήγαν να φτιάξουν.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	29.jpg 
Προβολές:	94 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	429928




    Θέα...




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	30.jpg 
Προβολές:	93 
Μέγεθος:	91,3 KB 
ID:	429929
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Όταν ανέβαινα είδα δει μια διασταύρωση που έβγαινε στον οικισμό του Πωγωνίσκου απο πιο χαμηλά οπότε κατεβαίνοντας ακολούθησα αυτή τη διαδρομή η οποία με έβγαλε σε αυτο το εξωπραγματικό για Ελλάδα τοπίο.Το χειμώνα εύκολα θα το μπερδέψεις με κάποιο τοπίο στην Αυστρία.








    Μία εικόνα χίλιες λέξεις...



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	31.jpg 
Προβολές:	93 
Μέγεθος:	85,1 KB 
ID:	429930





    Ο οικισμός του Πωγωνίσκου.Πιθανότατα χωρίς ούτε έναν μόνιμο κάτοικο




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	32.jpg 
Προβολές:	93 
Μέγεθος:	101,3 KB 
ID:	429931
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Το παράξενο είναι οτι φτάνει άσφαλτος μέχρι εδώ και απο αυτήν συνέχισα μέχρι τον Μολυβδοσκέπαστο μέσα απο μια καταπληκτική διαδρομή κάτω απο αιχμηρά βράχια









    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Πωγωνίσκος-Μολυβδοσκέπαστος.jpg 
Προβολές:	94 
Μέγεθος:	101,2 KB 
ID:	429932





    Μολυβδοσκέπαστος,Έχω πάει στο μοναστήρι στο παρελθόν αλλά ποτέ δεν είχα έρθει στο χωριό




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	μολυβδοσκεπαστος.jpg 
Προβολές:	93 
Μέγεθος:	89,3 KB 
ID:	429934


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	33.jpg 
Προβολές:	92 
Μέγεθος:	79,1 KB 
ID:	429933
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Απο εκεί βγήκα στο Καλπάκι απο μια διαδρομή που δεν είχα ξανακάνει και την ευχαριστήθηκα δεόντως.













    Επιστροφή στην Αθήνα μετά απο μια κοπιάστική μέρα.Ο ύπνος τη νύχτα ήταν γλυκός και βαθύς και η επόμενη μέρα με βρήκε κινούμενο στους πηγμένους δρόμους και την αφόρητη ζέστη,παρολαυτά το μυαλό μου ταξίδευε ακόμα πάνω στον Μακρύκαμπο και τη Νεμέρτσικα.

    ''Τι εικόνες είδα πάλι?'' μονολογούσα,αδυνατώντας να βρω κοινά σημεία μεταξύ της τσιμεντούπολης και της υπαίθρου.Κοιτώντας τα τσιμέντα,ακούγοντας τους ενοχλητικούς θορύβους,βλέποντας τόσα οχήματα και ανθρώπους κυριολεκτικά ο ένας πάνω στον άλλον, δε μπορεί να μη σκεφτεί κανείς ότι έχουμε πάρει έναν λάθος δρόμο εδώ και χρόνια.

    Θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που γεύομαι έστω μια φορά τη βδομάδα όλους αυτούς τους ατόφιους προορισμούς.



    Πάντα όρθιοι!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    Σίγουρα έχουμε πάρει λάθος δρόμο φίλε μου αφού στο Πωγωνίσκο που είναι παράδεισος,δεν υπάρχει ψυχή!
    Καλά χιλιόμετρα,καλές αναβάσεις!

  10. #10
    Φοβερό και αυτό το εβδομαδιαίο επεισόδιο...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από azar41 Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα έχουμε πάρει λάθος δρόμο φίλε μου αφού στο Πωγωνίσκο που είναι παράδεισος,δεν υπάρχει ψυχή!
    Καλά χιλιόμετρα,καλές αναβάσεις!
    Υπάρχουν ψυχές δεν έχεις δίκιο.Εχει μερικές αγελάδες! Πράγματι όμως είναι να απορείς...

    Σε ευχαριστώ φίλε και εσύ καλά χιλιόμετρα να έχεις!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gaslion Προβολή μηνύματος
    Φοβερό και αυτό το εβδομαδιαίο επεισόδιο...

    Σήριαλ έχω γίνει!


    Να είσαι καλά φιλαράκι!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν ψυχές δεν έχεις δίκιο.Εχει μερικές αγελάδες! Πράγματι όμως είναι να απορείς...

    Σε ευχαριστώ φίλε και εσύ καλά χιλιόμετρα να έχεις!





    Σήριαλ έχω γίνει!


    Να είσαι καλά φιλαράκι!

    Μπράβο Βασίλη και πάλι?
    Έπρεπε να βγάλεις φώτο τα παπούτσια να τα δούμε....

    Τα δέντρα πού είδες σαν πουρνάρια μου μοιάζουν.

    Το κτισμα ίσως κάποτε βα χρησίμευε για στάνη ή για διαμονή κάποιου βοσκού!
    Και κάτι τελευταίο......


    Ρε θηρίο πως έχεις κάνει αυτό το κατόρθωμα και φεύγεις καθε Κυριακή και η γυναίκα δε σού βγάζει γκρίνια
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Μπράβο Βασίλη και πάλι?
    Έπρεπε να βγάλεις φώτο τα παπούτσια να τα δούμε....

    Τα δέντρα πού είδες σαν πουρνάρια μου μοιάζουν.

    Το κτισμα ίσως κάποτε βα χρησίμευε για στάνη ή για διαμονή κάποιου βοσκού!
    Και κάτι τελευταίο......


    Ρε θηρίο πως έχεις κάνει αυτό το κατόρθωμα και φεύγεις καθε Κυριακή και η γυναίκα δε σού βγάζει γκρίνια



    Να είσαι καλά φίλε!Το σκέφτηκα αλλά το ξέχασα.Μέχρι σήμερα έβγαζα αγκάθια.Τα είχα 2 μέρες στο νερό,μούλιασαν και πάλι βρεγμένα δε μπορούσα να τα βγάλω.Μέχρι και συρματόβουρτσα χοντρή έβαλα,κάτι ψιλοέκανε αλλά τα περισσότερα είχαν χωθεί μέσα στη φόδρα και αναγκαστικά τα έβγαζα με το χέρι.

    Τα πουρνάρια θάμνοι δεν είναι θεωρητικά?Αυτά σαν δέντρα είναι σε μέγεθος.Καλά άσχετος είμαι με αυτά μη νομίζεις.Κλασσικός άνθρωπος πόλης που κατά τύχη βρέθηκε στα βουνά!


    Η γυναίκα μου με γνώρισε κάνοντας αυτό το πράγμα και αυτά είχαν ξεκαθαριστεί εξ'αρχής χωρίς συζήτηση.'Οπως τη μάθεις είναι αλλά πρέπει να είσαι προετοιμασμένος και για το χειρότερο σενάριο.Για να κερδίσεις κάτι πρέπει πάνω απο όλα να είσαι προετοιμασμένος και να το χάσεις,λέει ένα σοφό ρητο.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Παρόμοια θέματα

  1. Μπάρμπας(1613m)-Ακρωτήριο Αράξου 25-4-2021
    από billy84 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2021, 17:26
  2. ekdromi 25/4 ston poro meta broxis - no1
    από monstermind στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2004, 16:19
  3. Η ημερομηνια της εκδρομης εκλεισε στις 25/4....
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2004, 12:34
  4. Θεσσαλονίκη 25-28 Μαρτίου
    από Wizard13 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2004, 00:06
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2004, 22:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF