Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 49

Θέμα: Γνώμη για πρωτη μηχανή

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Ζηταει ταξιδια που δε γινονται με 125
    Αν ηθελε μονο αστικη χρηση βεβαιως αξιζει
    Έλα ρε συ. Δε περίμενα να το ακούσω αυτό απο σένα....
    Σε θεωρώ κομάντο
    καθε μερα ...νεα μερα.

  2. #17
    Ποια γυναίκα;

  3. #18
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Εγω λεω για την περιπτωση σου χωρις να θελω να σε αποτρέψω απο τα ταξιδακια που θελεις να κανεις και καλως πρεπει να δοκιμάσεις, οχι ομως με μοτο αλλα με ενα σκουτερ 200-250 που θα εχει το απαιτούμενο ογκο για το ταξιδι, μαθαινεις ολα τα βασικα με αυτο το δικυκλο και μετα απο δυο χρονια κανεις το επερωτημα αν θελεις κατι αλλο
    Σου εφτιαξα ενα φιλτρο με σκουτερ απο το '12 και μετα 200-250cc εως 1500ευρω

    Αναζήτησα στο Car.gr και το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον : https://www.car.gr/classifieds/bikes...tent=anazitisi

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2021
    Μηνύματα
    11
    καλησπέρα σ' όλους,

    είμαι νέο μέλος στο site και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το παραπάνω θέμα.
    Σκέφτομαι να πάω σε σχολή για δίπλωμα μηχανής (χαμηλών κυβικών) για να μπορώ να μετακινούμε μέσα στη πόλη. Επειδή δεν έχω καμία προηγούμενη οδηγική εμπειρία, αξίζει να σχοληθώ και να κάνω μαθήματα?
    Έχω δίπλωμα αυτοκινήτου, αλλά ένα μικρό μηχανάκι είναι πιο οικονομικό για μένα.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KonstantinaF Προβολή μηνύματος
    καλησπέρα σ' όλους,

    είμαι νέο μέλος στο site και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το παραπάνω θέμα.
    Σκέφτομαι να πάω σε σχολή για δίπλωμα μηχανής (χαμηλών κυβικών) για να μπορώ να μετακινούμε μέσα στη πόλη. Επειδή δεν έχω καμία προηγούμενη οδηγική εμπειρία, αξίζει να σχοληθώ και να κάνω μαθήματα?
    Έχω δίπλωμα αυτοκινήτου, αλλά ένα μικρό μηχανάκι είναι πιο οικονομικό για μένα.
    Welcome!
    Αν θέλεις δίτροχο μέχρι 125cc, μπορείς μόνο με 5 πρακτικά μαθήματα να το αποκτήσεις, αρκεί να είσαι τουλάχιστον 27 ετών και να διαθέτεις το δίπλωμα αυτοκινήτου πάνω από 6 χρόνια.
    Δες εδώ .
    Εννοείται βέβαια πως αν δεν έχεις ξανακαβαλήσει, επιβάλλεται να επιδιώξεις από μόνος σου να κάνεις κάποια μαθήματα για να εξοικειωθείς.
    Αν θέλεις μεγαλύτερη μοτοσυκλέτα, μπορείς να ξεκινήσεις μαθήματα για το Α2 δίπλωμα ή και το απεριόριστο.
    Εντός αστικού περιβάλλοντος πάντως ένα scooter ή ένα μοτοσυκλετάκι 125cc θα μπορούσε άνετα και οικονομικά να σε εξυπηρετήσει...για αρχή τουλάχιστον.
    Στον όποιο προϋπολογισμό σου, να προσθέσεις και τα έξοδα για ένα αξιοπρεπές κράνος, για μπουφάν και γάντια

  6. #21
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Στον όποιο προϋπολογισμό σου, να προσθέσεις και τα έξοδα για ένα αξιοπρεπές κράνος, για μπουφάν και γάντια
    Αυτο το πραγμα που τις μποτες τις εχετε χεσμενες, με ξεπερναει ρε αρχαιοπρεπεις σανδαλοφοροι..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2021
    Μηνύματα
    11
    καλησπέρα,

    το δίπλωμα αυτοκινήτου το έχω απο το 2018 .
    ευχαριστώ για την απάντηση!

    για scooter (βολικό για γυναίκες) ενδιαφέρομαι περισσότερο. Τα μαθήματα μιας σχολής οδηγών είναι αρκετά για να μάθει κάποιος, αν χρειαστούν και επιπλέον τα κανονίζεις με το δάσκαλο, λογικά, ε? Γιατί δεν εχω μηχανάκι για να δοκιμάσω ή κάποιον που να έχει!

    Επίσης, το κόστος των μαθημάτων πόσο είναι (ενδεικτικά)?

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KonstantinaF Προβολή μηνύματος
    καλησπέρα,

    το δίπλωμα αυτοκινήτου το έχω απο το 2018 .
    ευχαριστώ για την απάντηση!

    για scooter (βολικό για γυναίκες) ενδιαφέρομαι περισσότερο. Τα μαθήματα μιας σχολής οδηγών είναι αρκετά για να μάθει κάποιος, αν χρειαστούν και επιπλέον τα κανονίζεις με το δάσκαλο, λογικά, ε? Γιατί δεν εχω μηχανάκι για να δοκιμάσω ή κάποιον που να έχει!
    Υπάρχουν και μοτοσυκλετακια (με συμπλέκτη) χαμηλά και ευκολα. Κατα την γνώμη μου ειναι ασφαλέστερα των σκουτερ. Κοιτα τα μικρα ΖΧ-250, GSXR-250, CBR-250

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2021
    Μηνύματα
    11
    https://www.plaisio.gr/smart-tech-ga...7&qIx=products

    Αυτό είναι μια καλή επιλογή?

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.257
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KonstantinaF Προβολή μηνύματος
    https://www.plaisio.gr/smart-tech-ga...7&qIx=products

    Αυτό είναι μια καλή επιλογή?
    Οχι,να δώσεις 3 χιλιάρικα για αυτό εδώ το πράγμα?
    Καλύτερα ποδηλατάκι η ηλεκτρικο πατινι

  11. #26
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KonstantinaF Προβολή μηνύματος
    https://www.plaisio.gr/smart-tech-ga...7&qIx=products

    Αυτό είναι μια καλή επιλογή?
    δωσε ηλικια ,εμπειρια,υψος σου και βαρος σου ,για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε καλυτερα για το ειδος ,μοτο που μπορεις να οδηγησεις.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2021
    Μηνύματα
    11
    Δεν ψάχνω να αγοράσω τώρα. Ρωτάω γενικά αν αξίζει να ασχοληθώ και να παρακολουθήσω μαθήματα για scooter!
    Εμπειρία δεν έχω.

    Τα υπόλοιπα στοιχεία σε τι χρειάζονται?

    Παραθέτω το προηγούμενο μήνυμα με το οποίο ξεκίνησε η συζήτηση:
    "καλησπέρα σ' όλους,

    είμαι νέο μέλος στο site και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το παραπάνω θέμα.
    Σκέφτομαι να πάω σε σχολή για δίπλωμα μηχανής (χαμηλών κυβικών) για να μπορώ να μετακινούμε μέσα στη πόλη. Επειδή δεν έχω καμία προηγούμενη οδηγική εμπειρία, αξίζει να σχοληθώ και να κάνω μαθήματα?
    Έχω δίπλωμα αυτοκινήτου από το 2018 , αλλά ένα μικρό μηχανάκι είναι πιο οικονομικό για μένα."

  13. #28
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KonstantinaF Προβολή μηνύματος
    Δεν ψάχνω να αγοράσω τώρα. Ρωτάω γενικά αν αξίζει να ασχοληθώ και να παρακολουθήσω μαθήματα για scooter!
    Εμπειρία δεν έχω.

    Τα υπόλοιπα στοιχεία σε τι χρειάζονται?

    Παραθέτω το προηγούμενο μήνυμα με το οποίο ξεκίνησε η συζήτηση:
    "καλησπέρα σ' όλους,

    είμαι νέο μέλος στο site και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το παραπάνω θέμα.
    Σκέφτομαι να πάω σε σχολή για δίπλωμα μηχανής (χαμηλών κυβικών) για να μπορώ να μετακινούμε μέσα στη πόλη. Επειδή δεν έχω καμία προηγούμενη οδηγική εμπειρία, αξίζει να σχοληθώ και να κάνω μαθήματα?
    Έχω δίπλωμα αυτοκινήτου από το 2018 , αλλά ένα μικρό μηχανάκι είναι πιο οικονομικό για μένα."
    Δεν σου κανω φακελλο,απλως αλλη μηχανη θα συστησω αν εισαι 40 ετων και 50 κιλα και 1,55 υψος και αλλη αν εισαι 1,70 65 κιλα 20 ετων.Δυστυχως δεν κανουν ολα για ολους.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #29
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Κοπελια, με τα νεα δεδομένα αν εισαι πανω απο 28 και 7 χρονια κατοχος διπλώματος αυτοκινήτου μπορεις να οδηγήσεις ως 125cc μηχανη ή σκουτερ ή παπι.
    Καλα ειναι να σκεφτείς τι θα ηθελες να αγοράσεις και κατοπιν σωστα σκέφτεσαι να απευθυνθείς σε μια σχολη οδηγων να κανεις καμια 10ρια μαθηματα να μαθεις την πρωτη συμπεριφορα οδήγησης βαση κοκ και διαφορετικά τιπ που έχουν τα δυο οχηματα(αυτοκίνητο vs δίκυκλα).

    Τα ηλεκτρικά δίκυκλα ειναι μια ταση που υπάρχει αλλα πρεπει να λύσεις το προβλημα φόρτισης γιατι δεν υπάρχει υποδομή σε βενζινάδικα. Οπως και στο σπιτι αν εισαι σε μονοκατοικία να μπορεις να βαλεις το δίκυκλο μεσα για φόρτιση(5ωρες).

    Αν δεν εχεις κατι απο τα παραπανω θα πας σε συμβατικό μηχανακι με κινητήρα με βενζίνη.
    Ενδεικτικά οικονομικες λυσεις ειναι οι παρακατω.
    https://www.piaggio.com/gr_EL/models...125-4s3v-2020/

    https://sym.gr/model/symphony-sr-125i-abs/

    https://kymco.gr/product/like-ii-125i-cbs/

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2021
    Μηνύματα
    11
    ok!

    Αλλά δεν ψάχνω για τώρα!
    32 ετών, μέτριο ανάστημα και φυσιολογικό βάρος!!
    Η οδήγηση μηχανής είναι περίπου σαν το ποδήλατο, ας πούμε?

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. R6 για πρωτη μηχανή;
    από madsk1llzz στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 113
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2008, 01:44
  2. βοήθεια για πρώτη μηχανή
    από mpompas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2008, 13:47
  3. transalp για πρώτη μηχανή??
    από trumpet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2007, 22:41
  4. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF