Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 49

Θέμα: Γνώμη για πρωτη μηχανή

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2021
    Μηνύματα
    1

    Γνώμη για πρωτη μηχανή

    Καλησπέρα σε όλους όλους, θα ήθελα όποιος καλός γνώστης των μηχανων να με βοηθήσει στο να βρω μια. Η εμπειρία μου ειναι σχεδόν μηδαμινή καθώς ειμαι κάτοχος διπλώματος αμαξιού τα τελευταία 6 χρόνια και έχω οδηγήσει ελάχιστες φορές μηχανάκι φίλων.
    Ηλικία 24,θα βγάλω το δίπλωμα τον Σεπτέμβριο η Οκτώβριο. Το πρόβλημα μου είναι πως το ανάστημά μου δεν ξεπερνάει το 155. Οι μέρες είναι λίγο δύσκολες και δυστυχώς χρήματα δεν έχω πολλά να επενδύσω σε κάτι το οποίο μπορεί να μην θέλω με την πάροδο του χρόνου. Ψάχνω κάτι αρκετά οικονομικό για να κάνω αποστάσεις 3-4 ωρών (Αθήνα- Μεσολόγγι). Δεν ψάχνω σκούτερ, μηχανάκι, παπάκι. Το budget μου είναι πολύ χαμηλό. Θα εκτιμήσω κάθε απάντηση και θα την λάβω υπόψη μου καθώς δεν έχω την παραμικρή ιδέα για το αντικείμενο. Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Καλώς ήρθες στο φόρουμ φίλε!
    Γράψε μας το ποσόν που μπορείς να διαθέσεις για μοτοσυκλετα και επίσης να εχεις υπ όψη σου ότι θα χρειαστείς και επιπλέον χρήματα για κράνος-μπουφάν-γαντια.
    Πάντως χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω αλλά με μηδενική εμπειρία σε μοτό θα χρειαστεί να αφιερώσεις αρκετό χρονικό διάστημα σε βόλτες, κίνηση στην πόλη κλπ. προτού αποφασίσεις 4ωρο ταξίδι στην εθνική.

  3. #3
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Γεια σου φίλε,
    είναι πολύ γενικά όσα αναφέρεις, δεν μπορεί να στηριχθεί κανείς για να σου προτείνει. Ανέφερε μπάτζετ τουλάχιστον.

    Χωρίς την παραμικρή ιδέα όπως λες, πως μπορείς να φαντάζεσαι τι θέλεις ή όχι στην πάροδο του χρόνου; και ποιος είναι ο χρόνος δηλαδή που εσύ
    αντιλαμβάνεσαι;

    Είναι πολλά και εσύ δείχνεις να μην γνωρίζεις ακόμα και το τι σημαίνει 3-4 ώρες διαδρομή..

    Είναι καλύτερα να ασχοληθείς με γενικές "ερωτήσεις" στο google, να δεις ποιες μοτοσυκλέτες σου αρέσουν και μπορείς να αγοράσεις
    και μετά να δούμε πως μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις.

    Σε περίπτωση που βλέπεις την αγορά μοτοσυκλέτας σαν μια λύση ανάγκης για να καλύψεις ανάγκες μετακίνησης που σου παρουσιάστηκαν
    για εμένα το βλέπεις λίγο βιαστικά.
    Χρειάζεται να σου αρέσει γενικά, έχει κόπωση, διαμορφώνει πολλές εκφάνσεις της καθημερινότητας μας κ.λπ.

  4. #4
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Καλώς ήρθες στο forum!

    Κάνε τα μαθήματα οδήγησης, πάρε το δίπλωμα και κατόπιν θα έχεις καλύτερη άποψη με το τι σου αρέσει ή τι χρειάζεσαι. Επόμενο βήμα είναι η αγορά προστατευτικού εξοπλισμού.

    Για κάτι αξιόπιστο που θα κάνει ταξίδια των 400 χιλιομέτρων, υπολόγισε τουλάχιστον 4.000€, μαζί με τα μαθήματα οδήγησης, το δίπλωμα, τον προστατευτικό εξοπλισμό και την αγορά της μοτοσυκλέτας.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 01/08/2021 στις 14:18.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #5
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    καλως μας ηρθες..
    μεχρι να ανακοινωσεις μπατζετ, δε μπορουμε να σου προτεινουμε κατι...
    εχε ομως υπ'οψιν σου, οτι σε οτι αφορα το κοστος χρησης, οτιδηποτε πανω απο 300 κυβικα,
    ΔΕΝ σου εξασφαλιζει και τοσο οικονομικη μετακινηση σε αναλογια με ενα μικρο αυτοκινητο..
    ειδικα οταν λογο χαμηλου μπατζετ, μιλαμε για μηχανακια 10ετιας+..

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    αμαξι με αεριο

  7. #7
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Γυναικα + μηδαμινη εμπειρια+155 cm = μηχανακι για αρχη μεχρι 125cc (και να φτανεις και με τα δυο ποδια κατω με ολο το πελμα )και μετα απο καιρο ανεβαινεις σιγα σιγα.
    Aν θες επεξηγησεις Αλεξία ρωτα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Μία άσχετη παρεμβολή. Υπάρχει και η λύση του ενοικιαζόμενου, πχ. https://www.car.gr/classifieds/bikes...asi?fromfeed=1

    όπου μπορούν να αντληθούν πολλά και χρήσιμα συμπεράσματα, χωρίς να χάνονται χρήματα σε αβέβαιες επιλογές, έως ότου καταλήξεις κάπου.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    αθηνα μεσολλογι δεν ειναι 400 χλμ αλλα 230 σε πολυ καλο κλειστο αυτοκινητοδρομο ταχειας κυκλοφοριας
    τετοιου ειδους ταξιδια με μηχανες πολυ χαμηλου μπατζετ ειναι απο κουραστικα κι ανασφαλη εως ανεφικτα
    στα χρηματα που θα κανει μια σοβαρη μοτο προτιμησε ενα καλο μικρο μεταχειρισμενο αυτοκινητο το οποιο στην πραξη δεν θα καιει και παραπανω βενζινη απο τη μηχανη

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    αθηνα μεσολλογι δεν ειναι 400 χλμ αλλα 230 σε πολυ καλο κλειστο αυτοκινητοδρομο ταχειας κυκλοφοριας
    τετοιου ειδους ταξιδια με μηχανες πολυ χαμηλου μπατζετ ειναι απο κουραστικα κι ανασφαλη εως ανεφικτα
    στα χρηματα που θα κανει μια σοβαρη μοτο προτιμησε ενα καλο μικρο μεταχειρισμενο αυτοκινητο το οποιο στην πραξη δεν θα καιει και παραπανω βενζινη απο τη μηχανη
    Ρε φίλε γιατί αυτοκίνητο?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    γιατι....
    -δηλωνει πληρη απειρια ως αναβατης (δεν βαζω το φυλο και τη σωματικη διαπλαση μεσα)
    -διαθετει ανεπαρκες μπατζετ για σωστη μοτο
    -η χρηση που θελει να κανει καλυπτεται καλυτερα απο μικρο αυτοκινητο παρα απο μικρη μηχανη

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    γιατι....
    -δηλωνει πληρη απειρια ως αναβατης (δεν βαζω το φυλο και τη σωματικη διαπλαση μεσα)
    -διαθετει ανεπαρκες μπατζετ για σωστη μοτο
    -η χρηση που θελει να κανει καλυπτεται καλυτερα απο μικρο αυτοκινητο παρα απο μικρη μηχανη
    Δηλαδή αν χτυπήσει ενα σιμπιεφ η γιουμπιαρ η σιμπιαρ 125 στο 1000αρικο δεν αξιζει να ρισκάρει και να μπει στο κοσμο των 2 τροχών?

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...&sort=pra&sp=0
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Ζηταει ταξιδια που δε γινονται με 125
    Αν ηθελε μονο αστικη χρηση βεβαιως αξιζει

  14. #14
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Ολα τα ταξιδια γινονται με ολα.
    Πριν 30-50 χρονια ταξιδευαμε με 50αρια
    Το θεμα ειναι αν εμεις αντεχουμε οχι το μηχανακι.
    Επισης τα επι μερους χαρακτηριστικα του αιτουντος την αποψη μας ,μας οδηγουν σε συγκεκριμμενες λυσεις (κατα την γνωμη μας)
    Απο κει και περα μπορει να παρει η κοπελλα οτι γουσταρει,με τις αναλογες συνεπειες.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #15
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Για μένα ούτε το ύψος μην κοιτάς και προφανώς ούτε το φύλο ίσα ίσα οι γυναίκες ανατομικά είναι πιο άνετες πάνω στην σέλα γιατί δεν έχουν να βολέψουν τα μεζέα τους και σε ταξίδι αυτό είναι πρόβλημα για εμάς .

    Αλλά έχε τον νου σου σε 3 πράγματα.
    1ον ) έχεις ταξιδέψει για ώρες με μηχανή ? Μπορεί να μην σου αρέσει.
    2ον) Μηχανή για τόσα χλμ κοιτάς πάνω από 300-500 κυβικά για να μην σου σπάσει τα νεύρα.
    3ον) Φαιρινγκ .
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. R6 για πρωτη μηχανή;
    από madsk1llzz στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 113
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2008, 02:44
  2. βοήθεια για πρώτη μηχανή
    από mpompas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2008, 14:47
  3. transalp για πρώτη μηχανή??
    από trumpet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2007, 23:41
  4. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 23:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF