Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Δείκτης βενζίνης cb600f hornet pc41

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    452

    Δείκτης βενζίνης cb600f hornet pc41

    Καλησπέρα συντροχοι.

    Λοιπόν, έχω την εξής απορία.

    Λειτουργεί σωστά ο δείκτης στάθμης βενζίνης στο cb?

    Γιατί γνωρίζω ότι έχει 17 λίτρα ρεζερβουάρ + 2 λίτρα ρεζέρβα, δλδ σύνολο 19lt.

    Έκανα 240χλμ, και ο δείκτης έδειχνε μια παύλα η οποία αναβόσβηνε. Δλδ ήμουν για βενζίνη άμεσα. Πήγα, λοιπόν, στο βενζινάδικο και πήρε 12,5lt.

    Πως γίνεται αυτό; Δλδ στο λαμπάκι, έχει ακόμα σχεδόν 7lt;

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    ολοι οι δεικτες στα περισσοτερα μηχανακια ειναι ανακριβεις,γεμισε τη τιγκα μεχρι πανω , μηδενισε χιλιομετρητη και μετρα στο ξαναγεμισμα μεχρι πανω ,για να παρεις μια ιδεα τι δειχνει.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    το είχα για αρκετά χρόνια, πάντα έκανα γέμισμα από όταν ξεκίναγε να αναβοσβήνει

    επειδή έχω online εφαρμογή που τα γράφω, κοίταξα από περιέργεια τη μέγιστη ποσότητα που είχα βάλει ήταν σχεδόν 18 λίτρα (2 φορές, σε σύνολο σχεδόν 300 ανεφοδιασμών)

    Τις περισσότερες φόρες έβαζα 13-14 λίτρα, περίπου στο ίδιο σημέιο που περιέγραψες

    240 χλμ πάντως με 12,5 λίτρα μου έβγαζε μόνο σε κάτι πολύ πολύ χαλαρές βόλτες, με την καμία μέσα στην πόλη ή σε βόλτα με σβέλτο ρυθμό

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    το είχα για αρκετά χρόνια, πάντα έκανα γέμισμα από όταν ξεκίναγε να αναβοσβήνει

    επειδή έχω online εφαρμογή που τα γράφω, κοίταξα από περιέργεια τη μέγιστη ποσότητα που είχα βάλει ήταν σχεδόν 18 λίτρα (2 φορές, σε σύνολο σχεδόν 300 ανεφοδιασμών)

    Τις περισσότερες φόρες έβαζα 13-14 λίτρα, περίπου στο ίδιο σημέιο που περιέγραψες

    240 χλμ πάντως με 12,5 λίτρα μου έβγαζε μόνο σε κάτι πολύ πολύ χαλαρές βόλτες, με την καμία μέσα στην πόλη ή σε βόλτα με σβέλτο ρυθμό
    240 μου έβγαλε με κίνηση σχεδόν αποκλειστικά εθνική οδό με ταχύτητες 130-140 χλμ/ώρα

  5. #5
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    240 μου έβγαλε με κίνηση σχεδόν αποκλειστικά εθνική οδό με ταχύτητες 130-140 χλμ/ώρα
    Με τέτοιες ταχύτητες το μηχανάκι ήταν εύκολα στα 6lt/100km (άρα κοντά 15 lt κατανάλωση), άρα μήπως δεν γέμισε εντελώς ;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    452
    Εντελώς γέμισε (τώρα εντάξει μπορεί να έπαιρνε και μισό λίτρο παραπάνω, γιατί την είχα στο σταντ όποτε το καύσιμο μετακινούταν όλο προς τ αριστερά όποτε για να μην ξεχειλίσει δεν αφήνω να πει τέρμα πάνω)

    Ακριβώς πως μετράς τη μέση κατανάλωση και ξέρεις ότι με 130-140 έχει 6lt/100km?

    Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία 40 km τα έκανα με 100-120 km/h για να μου φτάσει μέχρι να πάω σε συγκεκριμένο βενζινάδικο που εμπιστεύομαι

  7. #7
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Εντελώς γέμισε (τώρα εντάξει μπορεί να έπαιρνε και μισό λίτρο παραπάνω, γιατί την είχα στο σταντ όποτε το καύσιμο μετακινούταν όλο προς τ αριστερά όποτε για να μην ξεχειλίσει δεν αφήνω να πει τέρμα πάνω)

    Ακριβώς πως μετράς τη μέση κατανάλωση και ξέρεις ότι με 130-140 έχει 6lt/100km?

    Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία 40 km τα έκανα με 100-120 km/h για να μου φτάσει μέχρι να πάω σε συγκεκριμένο βενζινάδικο που εμπιστεύομαι
    Mε τη μηχανή στο πλαϊνό αποκλείεται να έπαιρνε μόνο μισό λίτρο παραπάνω

    Την κατανάλωση την μετράω πάντα σε όλα μου τα οχήματα, αφού 9/10 (στα μηχανάκια 99/100) γεμίζω, οπότε γράφω χλμ και λίτρα

    Σε εθνική με 130-140 ποτέ δε μου είχε κάψει κάτω από 6/100, για αυτό στο λέω

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.026
    Δε ξέρω αν έχεις παρατηρήσει ότι ενώ το έχεις στο σταντ και το βάζεις μπροστά, θέλει λίγο χρόνο για να πάρει τα πάνω του, αλλιώς δείχνει άδειο.
    Επίσης, έχει μιά διαφορά 1-2 λίτρα αν το έχεις στο σταντ ή όχι όταν γεμίζεις.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    452
    Ναι το πρώτο το έχω παρατηρήσει. Για το δεύτερο, η αλήθεια όπως είπα και παραπάνω είναι ότι πίστευα ότι η διαφορά είναι αμελητέα. Θεωρούσα ότι το πολύ να γεμίζει μισό λίτρο λιγότερο.

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα συντροχοι.

    Λοιπόν, έχω την εξής απορία.

    Λειτουργεί σωστά ο δείκτης στάθμης βενζίνης στο cb?

    Γιατί γνωρίζω ότι έχει 17 λίτρα ρεζερβουάρ + 2 λίτρα ρεζέρβα, δλδ σύνολο 19lt.

    Έκανα 240χλμ, και ο δείκτης έδειχνε μια παύλα η οποία αναβόσβηνε. Δλδ ήμουν για βενζίνη άμεσα. Πήγα, λοιπόν, στο βενζινάδικο και πήρε 12,5lt.

    Πως γίνεται αυτό; Δλδ στο λαμπάκι, έχει ακόμα σχεδόν 7lt;
    μαι χαρα ειναι το μηχανακι. Και το δικο μου ετσι ειναι οπως ολα αλοστε.

Παρόμοια θέματα

  1. Δείκτης βενζίνης σε CBF-600S;
    από possidi στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2006, 20:34
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2006, 21:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF