Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 80

Θέμα: BMW r 1100 gs

  1. #61
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Πάντως για κάποιον άλλο και όχι για τον παπασούζα, GS 1100 με 1600 ευρώ είναι πολύ καλή τιμή.

    Αν ελεγχθεί και δεν πατινάρει οπότε να αποκλειστεί το ενδεχόμενο αλλαγής σετ δίσκου, τότε όλα τα άλλα φτιάχνονται προσιτά (και όχι σε επίσημα εξουσιοδοτημένα συνεργεία). Ο άξονας επισκευάζεται άσε που δεν είναι σίγουρο πως θα έχει ζημιά.

    Είναι μια μοτοσικλέτα που μπορεί να ζήσει για πάντα με την ανάλογη φροντίδα και μπορεί να κάνει από χώμα ως ταξίδι παντού. Με τέτοια τιμή αξίζει να ασχοληθεί κάποιος σοβαρά.

    Στα μεταχειρισμένα έχει πολλά ανταλλακτικά με νορμάλ τιμές.

    (Το r 1150 GS το είχα πάρει 3500 το 2015, οπότε εδώ μιλάμε σχεδόν για τα μισά λεφτά.)
    Είναι ακριβώς όπως τα λες, πολύ μοτοσικλέτα για τα χρήματα της, από μια εποχή που στην BMW, κοίταζαν την ουσία.

  2. #62
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bmwr1100gs Προβολή μηνύματος
    Είναι ακριβώς όπως τα λες, πολύ μοτοσικλέτα για τα χρήματα της, από μια εποχή που στην BMW, κοίταζαν την ουσία.
    Όνομα νήματος: "BMW r 1100 gs"
    Όνομα χρήστη: "bmwr1100gs"

    Ψιλοαναμενόμενο να γράψεις θετικά σχόλια.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #63
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Όνομα νήματος: "BMW r 1100 gs"
    Όνομα χρήστη: "bmwr1100gs"

    Ψιλοαναμενόμενο να γράψεις θετικά σχόλια.
    Δεν το έχω πλέον, αλλά αντικειμενικά έχει εξοπλισμό, το 1994, που τα υπόλοιπα της κατηγορίας απέκτησαν το 2004!

    Η οδηγική συμπεριφορά, είναι υποκειμενικό, αλλά για τα δικά μου δεδομένα, είναι κορυφαία.

    Κάποιος που κοιτάει την ουσία δεν πρέπει να το παραβλέψει, όσο παλιό και να είναι.

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bmwr1100gs Προβολή μηνύματος
    Είναι ακριβώς όπως τα λες, πολύ μοτοσικλέτα για τα χρήματα της, από μια εποχή που στην BMW, κοίταζαν την ουσία.
    Κάποια στιγμή....
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    οταν οι γερμανοι προσπαθουν να ξεπερασουν την εποχη τους την πληρωνει ο κατοχος και μαλιστα πανακριβα
    γενικοτερα σε τοσο παλια μηχανακια ανεξαρτητως μαρκας θα πρεπει να ειναι ετοιμος να διαθεσεις αλλα τοσα αν θες να εχεις σωστο μηχανακι
    κι αυτο στην περιπτωση που ελεχθει και δεν βρεθει καποια βαρια βλαβη σε κινητηρα η σκελετο
    σε καθε περιπτωση ξεκινας με ενα μεγαλο σερβις και πιθανοτατα λαστιχα και φρενα

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    οταν οι γερμανοι προσπαθουν να ξεπερασουν την εποχη τους την πληρωνει ο κατοχος και μαλιστα πανακριβα
    γενικοτερα σε τοσο παλια μηχανακια ανεξαρτητως μαρκας θα πρεπει να ειναι ετοιμος να διαθεσεις αλλα τοσα αν θες να εχεις σωστο μηχανακι
    κι αυτο στην περιπτωση που ελεχθει και δεν βρεθει καποια βαρια βλαβη σε κινητηρα η σκελετο
    σε καθε περιπτωση ξεκινας με ενα μεγαλο σερβις και πιθανοτατα λαστιχα και φρενα
    Εχω καταλήξει. Απλά κουβέντα να γίνεται.

    Εχω παρατηρήσει 2 είδη. Αυτούς που μισούν τις μπεμβε και τους άλλους.
    Οι Γερμανοί στα αυτοκίνητα θεωρούνται κορυφή. Ασφαλεια αξιόπιστα είναι τα βασικότερα στοιχεία.
    Τα μοτο τους γιατί να διαφέρουν?
    Αυτοί πρώτοι παντρεψαν την ακτινα με το ασαμπρελο.
    Λενε οτι αν βάλεις ενα γεματο ποτήρι νερό στο μποχερ πανω και πεζεις ξερογκαζιες δε θα χυθεί σταγόνα. Ελάχιστοι κραδασμοι.
    Μποχερ σε συνδυασμό με διαφορικό και αναρτήσεις μπρος πίσω και την κεντρική μπροστα κάνουν το μηχανάκι τραίνο. Αν οχι αυτό τοτε ποιο για να γυρίσεις ξεκούραστα τον κόσμο ?


    Το παλιό μηχανάκι δε μου λεει κάτι.
    Έχει ξαναυπωθει...Οταν παίρνεις ενα πολυδουλεμενο μηχανάκι έχει τα ρίσκα του αλλά πρέπει να υπολογίσεις και ότι τις ζημιές που είναι να σου βγάλει στα 100.000χλμ π.χ. της εχει βγάλει και έχει φτιαχτεί και κάνει αλα τόσα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #67
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Αν οχι αυτό τοτε ποιο για να γυρίσεις ξεκούραστα τον κόσμο ?
    Πώς αλλάζει ο άνθρωπος...; Από εκεί που έκανες άλματα με το τενερέ και πετούσες τα δίχρονα στο γκρεμό, άλλαξες τροπάριο και θέλεις να γυρίσεις ξεκούραστα τον κόσμο; Σε επόμενο ποστ αναμένουμε ερωτήσεις για αναπαυτική πολυθρόνα για τις κρύες μέρες του χειμώνα.

    Πάντως για αξιοπιστία σε αμάξια, έχουν αλλάξει οι εποχές. Δεν κοιτάς γερμανικό, αλλά πρώτα κορεάτικο και κατόπιν ιαπωνικό.


    Θεωρώ ότι πρέπει να περιμένεις λίγο καιρό ακόμα, να μαζέψεις περισσότερα χρήματα και να πάρεις κάτι καλύτερο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #68
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Το παλιό μηχανάκι δε μου λεει κάτι.
    Έχει ξαναυπωθει...Οταν παίρνεις ενα πολυδουλεμενο μηχανάκι έχει τα ρίσκα του αλλά πρέπει να υπολογίσεις και ότι τις ζημιές που είναι να σου βγάλει στα 100.000χλμ π.χ. της εχει βγάλει και έχει φτιαχτεί και κάνει αλα τόσα.
    συμφωνώ με την εκτίμηση σου
    επιπροσθέτως οι βαυαροί κατασκευάζουν και εξελίσσουν τον boxer πάνω απο 80χρόνια, θεωρητικά αυτό το μοτερ πρέπει να είναι αξιόπιστο
    πρακτικά χωρίς πλήρη ενημερωμένο ιστορικό μηχανήματος είναι ρίσκο που μπορείς να το παρεις γνωρίζοντας οτι μπορεί να σου ράψει μερικά ευρωπαικά κοστουμάκια
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #69
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παιδιά ένας κινητήρας που τον δουλεύουμε με νίτρο για εκατοντάδες χιλιάδες χλμ, που τον έχουν στην δασοπυρόσβεση για αντλία
    που τον φοράνε μικρά αεροπλάνα κ.λπ. δεν έχει προβλήματα.

    Στο GS τα προβλήματα είναι σε σκληρά πλαστικά, αν σου κάτσει στο abs, αν αδειάζει τελείως το τεπόζιτο στην τρόμπα,
    αν είσαι παιχνιδιάρης η κόντρα του άξονα, τα σωληνάκια φρένων αν δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ.
    Έχει μια ρουτίνα συντήρησης που καλό είναι να την ακολουθείς για να μην βγάζει.
    Και να μην την ακολουθείς δεν θα σε αφήσει στο δρόμο, θα ενημερώσει και θα φτάσεις εκεί που πας.

    Μου έκανε πολύ θόρυβο η τρόμπα, άλλαξε την πολικότητα ο μηχανικός, καθάρισε.
    Δεν μου συγχρόνιζε το abs αν δεν ήταν καλή η μπαταρία, είχα πάντα abs όταν χρειάστηκα.

    Για εμένα οι αναρτήσεις είναι ακριβό ανταλλακτικό, τις άλλαξα κάποια στιγμή και είδα άλλη τόση μοτοσυκλέτα απο
    αυτή που ήξερα.

    Δεν το προτείνω πλέον στον Παπαζούζα πρωτίστως γιατί νομίζω πως του αρέσει το 950 της KTM περισσότερο
    και γιατί μου έχει δώσει την εντύπωση ότι δεν έχει κλειστό γκαράζ γι' αυτήν.

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    πετούσες τα δίχρονα στο γκρεμό
    Με εκπλησεις!!!Κατι θυμάσαι αλλά το χάνεις στα σημεία Ντιαρ 350 ηταν.Αν ήταν δίχρονο θα είχα γλυτώσει εκείνη την περιπέτεια!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #71
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Με εκπλησεις!!!Κατι θυμάσαι αλλά το χάνεις στα σημεία Ντιαρ 350 ηταν.Αν ήταν δίχρονο θα είχα γλυτώσει εκείνη την περιπέτεια!
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post3093548
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #73
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    συμφωνώ με την εκτίμηση σου
    επιπροσθέτως οι βαυαροί κατασκευάζουν και εξελίσσουν τον boxer πάνω απο 80χρόνια, θεωρητικά αυτό το μοτερ πρέπει να είναι αξιόπιστο
    πρακτικά χωρίς πλήρη ενημερωμένο ιστορικό μηχανήματος είναι ρίσκο που μπορείς να το παρεις γνωρίζοντας οτι μπορεί να σου ράψει μερικά ευρωπαικά κοστουμάκια
    Τα οποία κοστουμάκια συνήθως προκύπτουν Armani Milano ....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Εγώ έχω να πώ ότι όσο περνάνε τα χρόνια τόσο θα δυσκολευτείς να βρείς καλό 990
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  15. #75
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από contes di Zante Προβολή μηνύματος
    Εγώ έχω να πώ ότι όσο περνάνε τα χρόνια τόσο θα δυσκολευτείς να βρείς καλό 990
    Αυτό φανταζομαι ισχύει για όλα τα μηχανάκια
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. bmw r 1100 gs
    από GATHAN στο forum BMW
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2006, 10:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF