Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 30

Θέμα: Φλάμπουρο(1914m)-Δρακόλιμνες του Λάκκου 8-8-2021

  1. #16
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Ωριαος οπως παντα ο Βασιλης.
    Α ρε πατριδα...αντε να μπουμε σε αδεια να ανεβουμε στη δροΣΑ!!!
    Ride(s) the wind of change...

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Γαματες εικόνες. Απιθανα μέρη. Απο τα καλητερα σου!

    Εξήγησε μου αν θές πως γίνεται μέσα στο δάσος να ορθώνεται ενα νεκρό δέντρο?Γιατί συμβαίνει αυτό?Δε το έχω ξαναδεί!!!

    Σε ευχαριστώ φίλε!


    Για τα νεκρά δέντρα δεν έχω ιδέα πως καταφέρνουν και στέκονται για χρόνια μετά το θάνατο τους. Πιθανολογώ πως οφείλεται στις ισχυρές ρίζες τους! Σε κάθε περίπτωση είναι εντυπωσιακό!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #18
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    655
    Εξαιρετικός όπως πάντα!

    Είσαι Εξερευνητής από τους λίγους, και Μηχανόβιος επίσης από τους λίγους.

    Να είσαι καλά να μας ταξιδεύεις σε κορυφές (που δεν θα τις φτάσουμε -μάλλον- ποτέ)!


  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ φίλε!


    Για τα νεκρά δέντρα δεν έχω ιδέα πως καταφέρνουν και στέκονται για χρόνια μετά το θάνατο τους. Πιθανολογώ πως οφείλεται στις ισχυρές ρίζες τους! Σε κάθε περίπτωση είναι εντυπωσιακό!
    Μου κάνει εντύπωση ότι τα διπλανά δέντρα είναι ακομα ζωντανά και στο ίδιο ύψος και στην ίδια ηλικία πως πεθαίνουν διάσπαρτα μέσα στο ίδιο δάσος. Γιατί να συμβαίνει αυτό το φαινόμενο?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #20
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Γαματες εικόνες. Απιθανα μέρη. Απο τα καλητερα σου!

    Εξήγησε μου αν θές πως γίνεται μέσα στο δάσος να ορθώνεται ενα νεκρό δέντρο?Γιατί συμβαίνει αυτό?Δε το έχω ξαναδεί!!!
    και τα δεντρα αρρωσταινουν και πεθαινουν,και στην αρχη πεθαινουν ορθια.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #21
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    ωραίος bill!! φαντάζομαι δεν είναι η πρώτη φορα που μπαινεις, αλλά αχαρτογράφητο μονοπατι είναι τουλάχιστο scary το πέρασμα του ειδικά όταν ταξιδέυεις ολομοναχος και οχι με enduro
    τα τοπία μαγευτικά!
    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    και τα δεντρα αρρωσταινουν και πεθαινουν,και στην αρχη πεθαινουν ορθια.
    Παράξενο φαινόμενο!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Viking Προβολή μηνύματος
    Εξαιρετικός όπως πάντα!

    Είσαι Εξερευνητής από τους λίγους, και Μηχανόβιος επίσης από τους λίγους.

    Να είσαι καλά να μας ταξιδεύεις σε κορυφές (που δεν θα τις φτάσουμε -μάλλον- ποτέ)!


    Σε ευχαριστώ φίλε να είσαι καλά! Έχω δίψα η αλήθεια είναι!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Μου κάνει εντύπωση ότι τα διπλανά δέντρα είναι ακομα ζωντανά και στο ίδιο ύψος και στην ίδια ηλικία πως πεθαίνουν διάσπαρτα μέσα στο ίδιο δάσος. Γιατί να συμβαίνει αυτό το φαινόμενο?
    Όπως είπε ο παναβουρ προφανώς αρρωσταινουν και πεθαίνουν δίπλα σε υγιή. Είναι συνδυασμός περίεργος!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    ωραίος bill!! φαντάζομαι δεν είναι η πρώτη φορα που μπαινεις, αλλά αχαρτογράφητο μονοπατι είναι τουλάχιστο scary το πέρασμα του ειδικά όταν ταξιδέυεις ολομοναχος και οχι με enduro
    τα τοπία μαγευτικά!
    Πλέον τα πιο χαμηλά βουνα που ανεβαίνω σχεδον όλα είναι αχαρτογραφητα λόγω μη επισκεψιμοτητας. Στην αρχή είναι σίγουρα τρομακτικό αλλά πλέον έχω συνηθίσει. Βασικά τα νιώθω ως πρόκληση! Να είσαι καλά!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #24
    make love not work Το avatar του/της L.omerta
    Εγγραφή
    18/04/2005
    Μηνύματα
    135
    Τα νεκρά αυτά δέντρα είναι χτυπημένα από κεραυνούς. Το φαινόμενο είναι ακόμα πιο έντονο στο αυγό πχ που είναι και πιο ξερό προς την κορυφή.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από L.omerta Προβολή μηνύματος
    Τα νεκρά αυτά δέντρα είναι χτυπημένα από κεραυνούς. Το φαινόμενο είναι ακόμα πιο έντονο στο αυγό πχ που είναι και πιο ξερό προς την κορυφή.

    Όντως στη βαλια Καλντα είναι συχνό το φαινόμενο. Έχω πετύχει πολλά χτυπημένα αλλά δεν ειχαν καεί ολοσχερώς πάρα μόνο στο πάνω μέρος τους. Δεν είμαι σίγουρος δηλαδή για το αν ένας κεραυνός αρκεί για να τα σκοτώσει (για τα μεγάλα λέω). Επίσης τα συγκεκριμένα νεκρά δεν έχουν πουθενά μαυρίλα - καρβουνιλα όπως συνηθίζεται στα χτυπημένα από κεραυνό. Μπορεί όμως να έχει περάσει καιρός και να έχει φύγει από τον ήλιο, τις βροχές κλπ. Η αλήθεια είναι ότι έχω πολλές απορίες στα βουνα που μόνο κάποιος γεωλόγος/γεωπόνος με εμπειρία θα μπορούσε να μου λύσει.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  11. #26
    Αρχαιολογικό μέλος Το avatar του/της tomy
    Εγγραφή
    27/04/2006
    Μηνύματα
    162
    Bill είσαι ένας από τους κύριους λόγους που ο αδερφός μου στα 40 αποφάσισε να γίνει «μηχανόβιος». Μόνο και μόνο για να βιώσει την μοναδική σχέση αναβάτη και μηχανής, στις απομονωμένες βουνοκορφές. Σε ευχαριστούμε για τις όμορφες εικόνες και την έμπνευση, συνέχισε να μας ταξιδεύεις..

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tomy Προβολή μηνύματος
    Bill είσαι ένας από τους κύριους λόγους που ο αδερφός μου στα 40 αποφάσισε να γίνει «μηχανόβιος». Μόνο και μόνο για να βιώσει την μοναδική σχέση αναβάτη και μηχανής, στις απομονωμένες βουνοκορφές. Σε ευχαριστούμε για τις όμορφες εικόνες και την έμπνευση, συνέχισε να μας ταξιδεύεις..

    Κάτι τέτοια ποστ μου δίνουν ακόμη περισσότερη δύναμη να συνεχίσω!

    Πάντα όρθιοι να είστε και με την παραμικρή ευκαιρία να γευεστε τις ατελείωτες ομορφιές που μπορεί να προσφέρει η ορεινή, και όχι μόνο, πατρίδα μας!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  13. #28
    make love not work Το avatar του/της L.omerta
    Εγγραφή
    18/04/2005
    Μηνύματα
    135
    Επίσης φίλε Billy ανεβήκαμε προχτές στην κορυφή του αυγού. Περιττό να πω ότι τα πόδια μου τρέμουν ακόμα όταν κατεβαίνω σκάλες. Μου φαίνεται ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ αυτό που κάνεις αυθημερόν. Πολλές φορές και με 2 κορυφές. Μακάρι να συνεχίσεις έτσι για πολλά χρόνια ακόμα!! Οι περιγραφές σου ήταν ο κύριος λόγος για να πείσω την παρέα μου να ανέβουμε.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από L.omerta Προβολή μηνύματος
    Επίσης φίλε Billy ανεβήκαμε προχτές στην κορυφή του αυγού. Περιττό να πω ότι τα πόδια μου τρέμουν ακόμα όταν κατεβαίνω σκάλες. Μου φαίνεται ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ αυτό που κάνεις αυθημερόν. Πολλές φορές και με 2 κορυφές. Μακάρι να συνεχίσεις έτσι για πολλά χρόνια ακόμα!! Οι περιγραφές σου ήταν ο κύριος λόγος για να πείσω την παρέα μου να ανέβουμε.

    Έτσι ήμουν και εγώ οταν πρωτοξεκινησα να ανεβαίνω. Σιγά σιγά συνήθισε το σώμα μου και όσο το κάνω κάθε Κυριακή κρατιέμαι σε φόρμα. Φυσικά το 70% είναι εγκεφαλική υπόθεση.Μαθαινεις να αντέχεις τις κακουχίες του βουνού.

    Σε ευχαριστώ που με διαβάζεις και χαίρομαι που υπήρξα ένα από τα κίνητρα για να ανεβείτε στο βουνό!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #30
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Έτσι ήμουν και εγώ οταν πρωτοξεκινησα να ανεβαίνω. Σιγά σιγά συνήθισε το σώμα μου και όσο το κάνω κάθε Κυριακή κρατιέμαι σε φόρμα. Φυσικά το 70% είναι εγκεφαλική υπόθεση.Μαθαινεις να αντέχεις τις κακουχίες του βουνού.

    Σε ευχαριστώ που με διαβάζεις και χαίρομαι που υπήρξα ένα από τα κίνητρα για να ανεβείτε στο βουνό!
    ΑΥΤΟ προσπαθω να πεισω το ταλαιπωρο κορμι μου,οταν χαλαει το ασανσερ της πολυκατοικιας και πρεπει να ανεβω με τα ψωνια φορτωμενος ως τον 4ο αλλα δεν καταλαβαινει τιποτα,παναθεμα το.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Στον φάρο του Καβομαλιά, 9-1-2021.
    από gior-gos στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2021, 21:35
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 16:16
  3. Προέλευση του... fuck!
    από KAS77 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 17:46
  4. Δημοσιογραφοι του κωλου!!!
    από AFTER στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2003, 08:31
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 11:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF