Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Υπάρχει περίπτωση να λασκάρει το παξιμάδι του τροχού από μόνο του; Honda GLX 90

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2021
    Μηνύματα
    4

    Exclamation Υπάρχει περίπτωση να λασκάρει το παξιμάδι του τροχού από μόνο του; Honda GLX 90

    Καλησπέρα σε όλους τους αναγνώστες. Έχω ένα παπί στο οποίο έχουν λασκαριστεί 2 φορές τα παξιμάδια των τροχών. Μια φορά μπροστά και μία πίσω. Το πρώτο συμβάν συνέβη πριν ένα μήνα περίπου όπου βρηκα το παξιμάδι του μπροστά τροχού εντελώς λασκαρισμένο συο σημείο που μπορούσε να κουνηθεί με το χέρι. Τότε, το άφηνα μόνο του την νύχτα για αρκετές ώρες έξω μέχρι να το χρησιμοποιήσω ώστε να γυρίσω σπίτι. Να επισημάνω πως δεν ζω σε πόλη αλλά σε νησί στο οποιο ζουν σχεδόν 3000 κάτοικοι. Το επισημάνω ώστε να μην νομίζετε πως αφήνεται το μηχανάκι μόνο του νύχτες σε πόλη. Τέλος πάντων, μετά το πρώτο συμβάν, δεν ξανά κυκλοφόρησε το μηχανάκι νύχτα. Ο μάστορας δεν είχε εγκαταστήσει το κλιπακι που παίρνει κανονικά & το έκανε μετά το συμβάν. Η δεύτερη περίπτωση, ήταν σήμερα όπου το άφησα 1 ώρα όσο ήμουν στην παραλία. Μου λασκάρανε το παξιμάδι δίπλα στην εξάτμιση που έχει να κάνει με τον πίσω τροχό. Ρώτησα τον μάστορα και μου είπε πως σίγουρα έχει μπει χέρι και πως είναι αδύνατον να λασκαριστούν από μόνα τους τα παξιμάδια αυτά. Δεν έχω καμία συγκεκριμένη έχθρα με κάποιο πρόσωπο που θα ήθελε το κακό μου τόσο πολύ από όσο ξέρω δηλαδή. Θα ήθελα να λάβω γνώμες για το εάν είναι δυνατόν να έχουν λασκάρει τα παξιμάδια αυτά από μόνα τους ή εάν ο μάστορας έκανε κουτσουκέλα που δεν έβαλε τα κλιπάκια και προσπαθεί να καλυφθεί λέγοντας ότι μου το πειράξανε. Ευχαριστώ πολύ.

    Ορίστε οι φωτογραφίες από την κάθε μια περίπτωση για να καταλάβετε σε ποια παξιμάδια αναφέρομαι.
    https://i.imgur.com/FXGGsat_d.webp?m...idelity=medium
    https://i.imgur.com/MGXPTGb_d.webp?m...idelity=medium

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Στη πρώτη φωτό λείπει το δίχαλο ασφαλείας που μπαίνει μέσα στον άξονα και αποτρέπει το παξιμάδι να λασκάρει πράγμα σύνηθες στα παπιά με αυτή την ανάρτηση. Αν είσαι σίγουρος ότι δεν το είχε τοποθετήσει ο μάστορας μετά από εργασία του, φάουλ χοντρό δικό του. Να πάρεις μερικά να τα έχεις, 50 λεπτά τα 10 έχουν....
    Στην δεύτερη φωτό, είναι ο ρεγουλατόρος του τροχού, απουσιάζουν εντελώς τα παξιμάδια (πρέπει να είναι 2, το ένα κρατάει τον ρεγουλατόρο στο σωστό σημάδι και το δεύτερο κοντράρει πάνω στο πρώτο για να μην λασκάρει.
    Είναι περίεργο που λείπουν εντελώς και τα δύο! Ακόμα και να είχε μόνο ένα, να ξεβιδωθεί και να πέσει με τόσο μεγάλο μήκος που έχει, είναι σχετικά αδύνατον...
    Η κάποιος ξέχασε να τα βάλει στην θέση του μετά από εργασία (κάποιος άσχετος "λαστιχάς"; Γιατί κανονικά δεν χρειάζεται να βγαίνουν εντελώς αυτά τα παξιμάδια) η κάποιου του έλειπαν και βαριόταν να πάει να αγοράσει, είναι ευτελούς αξίας.
    Εκτός του μάστορα που λες, έχει κάνει κάποιος άλλος εργασία πάνω του; Βουλκανιζατέρ, π.χ. το τελευταίο διάστημα
    Τελευταία τροποποίηση από Bowleno; 13/08/2021 στις 06:50.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2021
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εκτός του μάστορα που λες, έχει κάνει κάποιος άλλος εργασία πάνω του; Βουλκανιζατέρ, π.χ. το τελευταίο διάστημα
    Κανένας. Έχω μόνιμο αυτόν τον μάστορα επειδή μου το έκανε ανακατασκευή. Από την ανακατασκευή(πριν 11 μήνες) δεν έχουν πειραχτεί ούτε τα λάστιχα ούτε οι ζάντες και ούτε τα φρένα για να ξεβιδωθεί οτιδήποτε σχετικό. Ο μάστορας αυτός είναι λίγο στον κόσμο του και ώρες ώρες κάνει κάτι περίεργα.. Το μηχανάκι στο δεύτερο συμβάν είχε αφεθεί μόνο του για 1 κυριολεκτικά ώρα την ημέρα κιόλας. Θα πρέπει η κάποιος που με μισεί να πέρασε τυχαία και να είχε ένα σωρό κλειδιά απάνω του ή να μου μπήκαν στο σπίτι όπου φυλάσσεται την νύχτα το μηχανάκι σε αυλή που είναι μαντρωμένη και έχει εξωτερική πόρτα.

    Βρήκα φωτογραφία πως ήταν πριν φύγει το παξιμάδι στον πίσω τροχό από μια τυχαία φωτογραφία που τραβήχτηκε πριν το συμβάν.
    https://i.imgur.com/LKEKNiu_d.webp?m...idelity=medium

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2021
    Μηνύματα
    4
    Φαίνεται πως δεν υπάρχουν 2 παξιμάδια αλλά 1 στο σημείο που ανέφερες πως πρέπει να υπάρχουν δυο. Η συγκεκριμένη φωτογραφία είναι από τις 16 Ιουνίου. Σχεδόν 2 μήνες πράγμα που δείχνει πως το είχε τοποθετήσει ο μάστορας.

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaioskar Προβολή μηνύματος
    Φαίνεται πως δεν υπάρχουν 2 παξιμάδια αλλά 1 στο σημείο που ανέφερες πως πρέπει να υπάρχουν δυο. Η συγκεκριμένη φωτογραφία είναι από τις 16 Ιουνίου. Σχεδόν 2 μήνες πράγμα που δείχνει πως το είχε τοποθετήσει ο μάστορας.
    Κακώς... Πρέπει να υπάρχουν 2, οι κραδασμοί στο σημείο λασκάρουν και ξεβιδώνουν την βίδα για πλάκα με αποτέλεσμα να μην κεντράρει σωστά ο τροχός και να έρχονται μετά πλείστα άλλα θέματα...
    Από πετσικάρισμα αλυσίδας μέχρι διάλυση ρουλεμάν τροχού....
    Βρες άλλον μάστορα να του ρίξει μια γενική ματιά διότι από ότι κατάλαβα εσύ μάλλον δεν το κατέχεις και πολύ το άθλημα
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2021
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Κακώς... Πρέπει να υπάρχουν 2, οι κραδασμοί στο σημείο λασκάρουν και ξεβιδώνουν την βίδα για πλάκα με αποτέλεσμα να μην κεντράρει σωστά ο τροχός και να έρχονται μετά πλείστα άλλα θέματα...
    Από πετσικάρισμα αλυσίδας μέχρι διάλυση ρουλεμάν τροχού....
    Βρες άλλον μάστορα να του ρίξει μια γενική ματιά διότι από ότι κατάλαβα εσύ μάλλον δεν το κατέχεις και πολύ το άθλημα
    Σχετικά με το πετσικάρισμα αλυσίδας, νομίζω πως συνέβη στο μηχανάκι. Χθες, μάλλον επειδή είχε στραβώσει ο τροχός υποθέτω, σπίνιαρε με την 1η σε μια ανηφόρα με αποτέλεσμα να ξαπλώσει το μηχανάκι κάτω. Αυτός είναι ο λόγος που σπινιαρε τόσο πολύ;

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Μπα όχι, άθλια άσφαλτος και λάστιχο μάλλον. Όταν πετσικάρει η αλυσίδα πηδάει δόντια και βγαίνει από τα γρανάζια
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Πάντως είναι πολλές οι βόλτες για να φύγει το παξιμάδι. Δεν λέω ότι δεν μπορεί να συμβεί αλλά τόσο πολύ είναι λίγο περίεργο. Bowleno πάντως κ εμένα από τη μάνα του ένα παξιμάδι είχε (το είχα πάρει καινούριο). Μετά πρόσθεσα εγώ για ασφάλεια ένα ακόμα.

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Πάντως είναι πολλές οι βόλτες για να φύγει το παξιμάδι. Δεν λέω ότι δεν μπορεί να συμβεί αλλά τόσο πολύ είναι λίγο περίεργο. Bowleno πάντως κ εμένα από τη μάνα του ένα παξιμάδι είχε (το είχα πάρει καινούριο). Μετά πρόσθεσα εγώ για ασφάλεια ένα ακόμα.
    Λογικά θα είχε (έχει) και ροδέλα ασφαλείας. Μόνο το παξιμάδι, δυσκολεύομαι να το χωνέψω....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Αυτό να πω την αλήθεια δεν το θυμάμαι. Έχουν περάσει κ καμία 10αρα χρόνια από τότε.

  11. #11
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Εκεί πίσω ρε παιδιά δεν μπαίνει και κόντρα παξιμάδι που λένε ;
    porca miseria.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Εκεί πίσω ρε παιδιά δεν μπαίνει και κόντρα παξιμάδι που λένε ;
    Όχι απαραίτητα.
    Η δουλειά του είναι να ρυθμίσεις την τάση στην αλυσίδα και να ευθυγραμμίσεις τη ρόδα.
    Μόλις σφίξεις τον άξονα τελείωσε η χρησιμότητα του.
    Το βγάζεις το χάνεις δεν παίζει ρόλο.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2016, 20:37
  2. Ανέκδοτο από μόνο του.....
    από Bowleno στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2016, 10:13
  3. πώς μπορώ να βρω το manual του monster 620 i.e. του 2003??
    από nimbus στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2005, 19:09
  4. Πως να κλείσουμε το πορτάκι του cd
    από sonic22 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2005, 01:48
  5. Nέο & Παλιό... υπάρχει περίπτωση να πάνε αντάμα....
    από code στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2005, 22:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF