Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 86

Θέμα: Moto στα 3000. Πάλιο μεγάλο ή καινούριο μικρό?

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Κι εγώ θα κρατούσα το σκούτερ ή θα πήγαινα σαν πρώτη επιλογή στο Voge και δεύτερη το Benelli από αυτά που λες. Το benelli είναι λίγο πιο μικρό σε διαστάσεις από το voge αν το δεις από κοντά και πιο αδύναμο (σε ίππους). Vstrom 250 κατά καιρούς υπήρχαν αγγελίες κοντά στα 3600-3700 αλλά από τη στιγμή που δεν εναρμοστηκε με το euro 5 και άρα δεν βγαίνει καινούριο, πήραν και τα μεταχειρισμένα την ανιούσα. Περισυ το καλοκαίρι είχε παίξει και το gsx 250r στα 2800€ τελική τιμή καινούριο, έφυγαν όλα μέσα σε ένα 20ημερο, ήταν φοβερή τιμή, αλλά για μένα καλύτερα θα σε βολεψει είτε το σκούτερ είτε ένα μικρό on off

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παντως μιας και βλεπω πως το strom το εχεις στις επιλογες σου και απλα σε χαλαει η τιμη... να ξερεις πως το gsx250r ειναι βασικα η ιδια μηχανη. Το μονο που αλλαζει ειναι πλαστικα, σελα, τιμονι. Εδω το δικο μου με μπαγκαζιερα και εδω του Χρηστου (doctoras) με σχαρα και τιμονι. Πρακτικα/λειτουργικα η ιδια ακριβως μηχανη με το v-strom. Και υπαρχει στο μπατζετ σου.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    714
    Κανά Pegaso Strada από μεγάλα, κανά Sym Wolf 250 από μικρά;;
    Κάτι τέτοιο;; https://www.car.gr/classifieds/bikes...wasaki-kle-500

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    959
    Μόνο εγώ θεωρώ λάθος το να έχει κάποιος ένα σκούτερ και μια μικρή μοτο;
    Μετά από λίγους μήνες, θα οδηγεί μόνο το ένα από τα 2 και το άλλο θα περισσεύει...

    Μιας και όπως λες, οι βόλτες που σκοπεύεις να κάνεις θα είναι μέχρι 100χλμ και κυρίως η χρήση θα είναι στη πόλη, η άποψη μου είναι η ίδια με του μπλιτζ.
    Δεν χρειάζεσαι μοτοσυκλετα, χρειάζεσαι σκουτερ, που το έχεις...

    Αν θες να πάρεις κάτι άλλο, πουλά το σκούτερ, γιατί ότι και να πάρεις, με το σκούτερ θα πηγαίνεις παντού στο τέλος...

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    714
    Αφού θα το δώσει το σκούτερ και με τα λεφτά του θα αγοράσει μηχανη, έτσι κατάλαβα τουλάχιστον.

  6. #21
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Aμα το σκουτερ ειναι 300cc γλεντας πολυ κοσμο και μπορεις να κανεις και λιγα γουστα σε στροφουλες..προφανως δεν ειναι μοτοσυκλετα αλλα...οπως ειπε και ο πλιτς για τη χρηση σου σκουτερ και παλι σκουτερ
    Throttle that mysterious friend of ours

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    962
    καταλαβαίνω 2 πράγματα :

    - θες οπωσδήποτε μηχανή να είναι
    - μάλλον θες οπωσδήποτε στυλ on-off , super motard

    η λογική λέει οτι θες κάτι σχετικά ελαφρύ και όχι απαραίτητα πολλά κυβικά , αφού θα είσαι μέσα στην πόλη

    Οπότε, θα κοιτούσα κάτι μεταξύ
    BMW F650 GS , BMW 650 X Moto , Yamaha MT-03 , Kawasaki Versys 650 , KTM Duke 390, με τρελό outsider κάτι σε στυλ Kawasaki ER6N

    Ει δυνατόν , με ABS

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από man25 Προβολή μηνύματος
    Κι εγώ θα κρατούσα το σκούτερ ή θα πήγαινα σαν πρώτη επιλογή στο Voge και δεύτερη το Benelli από αυτά που λες. Το benelli είναι λίγο πιο μικρό σε διαστάσεις από το voge αν το δεις από κοντά και πιο αδύναμο (σε ίππους). Vstrom 250 κατά καιρούς υπήρχαν αγγελίες κοντά στα 3600-3700 αλλά από τη στιγμή που δεν εναρμοστηκε με το euro 5 και άρα δεν βγαίνει καινούριο, πήραν και τα μεταχειρισμένα την ανιούσα. Περισυ το καλοκαίρι είχε παίξει και το gsx 250r στα 2800€ τελική τιμή καινούριο, έφυγαν όλα μέσα σε ένα 20ημερο, ήταν φοβερή τιμή, αλλά για μένα καλύτερα θα σε βολεψει είτε το σκούτερ είτε ένα μικρό on off
    Και εγώ όσο βλέπω το Voge είναι πιο καλή περίπτωση. Είναι τι θα βρω όμως σε μεταχειρισμένο γιατί ο Voge καινούριο ξεφεύγει και επίσης επειδή είμαι επιρεπείς στο να πουλάω στο καινούριο θα χάσω πολλά μετά. Το GsxR πολύ ωραίο αλλά θέλει να ανεβαίνει και η γυναίκα μου και μόλις το δει... Ή στην καλύτερη...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Παντως μιας και βλεπω πως το strom το εχεις στις επιλογες σου και απλα σε χαλαει η τιμη... να ξερεις πως το gsx250r ειναι βασικα η ιδια μηχανη. Το μονο που αλλαζει ειναι πλαστικα, σελα, τιμονι. Εδω το δικο μου με μπαγκαζιερα και εδω του Χρηστου (doctoras) με σχαρα και τιμονι. Πρακτικα/λειτουργικα η ιδια ακριβως μηχανη με το v-strom. Και υπαρχει στο μπατζετ σου.
    Ρε φίλε τι όμορφα που τα κάνατε και οι δύο Συγχαρητήρια! Είμαι για on-off στάνταρ όμως...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Κανά Pegaso Strada από μεγάλα, κανά Sym Wolf 250 από μικρά;;
    Κάτι τέτοιο;; https://www.car.gr/classifieds/bikes...wasaki-kle-500
    Ναι και ο Pegasos είναι μια επιλογή τον έχει και ένα παλικάρι εδώ Θεσσαλονίκη για πούλημα θα πάω να τον δω...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Μόνο εγώ θεωρώ λάθος το να έχει κάποιος ένα σκούτερ και μια μικρή μοτο;
    Μετά από λίγους μήνες, θα οδηγεί μόνο το ένα από τα 2 και το άλλο θα περισσεύει...

    Μιας και όπως λες, οι βόλτες που σκοπεύεις να κάνεις θα είναι μέχρι 100χλμ και κυρίως η χρήση θα είναι στη πόλη, η άποψη μου είναι η ίδια με του μπλιτζ.
    Δεν χρειάζεσαι μοτοσυκλετα, χρειάζεσαι σκουτερ, που το έχεις...

    Αν θες να πάρεις κάτι άλλο, πουλά το σκούτερ, γιατί ότι και να πάρεις, με το σκούτερ θα πηγαίνεις παντού στο τέλος...
    Το σκούτερ το πήρα γιατί φοβόμουν αυτό που λες αλλά νομίζω ότι δεν ισχύει στην περίπτωση μου γιατί δεν κάνω delivery ούτε πάω στην δουλειά μου κάθε μέρα με το μηχανάκι. Το παίρνω και πάω παραλία για περπάτημα με την γυναίκα μου βόλτα στην αγορά για ψώνια καμιά φορά και πιστεύω δεν θα με κουράσει... Θα το μάθω σύντομα καθώς θα πάρω το BMW Gs 650 για δυο μήνες και τότε θα βγάλω ασφαλές συμπέρασμα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Αφού θα το δώσει το σκούτερ και με τα λεφτά του θα αγοράσει μηχανη, έτσι κατάλαβα τουλάχιστον.
    Σωστός έτσι ακριβώς θα κάνω το σκούτερ θα φύγει σύντομα πιστεύω έχει κίνηση.

    Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους πολύ. Πραγματικά με βοηθήσατε πολύ!

  9. #24
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    +660 για πήγασο στράντα. Έδωσα τον δικό μου με πολύ πόνο, πρόσφατα...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Kawasaki klx 250..Ομορφο,ελαφρύ,παιχνιδιαρικο εντουρακι .Βαζεις κ ένα top case κ πας παντου

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fatsas35 Προβολή μηνύματος
    Kawasaki klx 250..Ομορφο,ελαφρύ,παιχνιδιαρικο εντουρακι .Βαζεις κ ένα top case κ πας παντου
    Παντου εννοεις μέχρι 30χλμ ανοιχτο δρομο? Γιατι ας εθνικη ειναι πονος τα 250 μονοκυλινδρα.

  12. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2019
    Μηνύματα
    70
    Αν βγεις στον εθνική με 250cc θα πάθεις κατάθλιψη

  13. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fatsas35 Προβολή μηνύματος
    Kawasaki klx 250..Ομορφο,ελαφρύ,παιχνιδιαρικο εντουρακι .Βαζεις κ ένα top case κ πας παντου
    Είχα το 650 πριν περίπου 20 χρόνια! Είχα κάνει βόλτα και το 250 τότε. Προτειμώ on-off και κάτι πιο χαμηλό για την πόλη αλλά και πιο βολικό για την γυναίκα μου.

  14. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    +660 για πήγασο στράντα. Έδωσα τον δικό μου με πολύ πόνο, πρόσφατα...
    Πήρα τηλέφωνο θα το δω το εργαλείο. Έχει περίπου 40.000 χλμ τι λές έχει ψωμί ακόμη; Το δικό σου πόσα είχε πάνω?

    Σήμερα πήρα το BMW GS650 ενός φίλου έχει πάνω 110.000 χλμ. Ήθελα να δω αν θα με κουράσει στην πόλη. Οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι οι εξής. Άλλο να οδηγείς μηχανή και άλλο κουβά. Ναι τα σκούτερ είναι βολικά δεν λέω αλλά καμιά σχέση με την σταθερότητα την ασφάλεια και την αίσθηση της μηχανής. Η συγκεκριμένη είναι πολύ ευέλικτη και λόγο της χαμηλής σέλας δεν είχα κανένα πρόβλημα. Επίσης το βάρος κάτι παραπάνω αλλά κανένα πρόβλημα. Έχει πίσω βαλιτσάκι οπότε εντάξει και το θέμα χώρος. Στα μείον το σκληρό κιβώτιο έτσι μου φάνηκε ίσως και θέλει να το συνηθίσω λίγο. Κάτι άλλο που με προβλημάτισε είναι ότι μου έκαιγε τα πόδια τόσο τα δικά μου όσο και της γυναίκας μου. Η προστασία από τον αέρα πολύ μέτρια. Πρόσφατα που έκανα βόλτα το trk 502 είχε πολύ καλύτερη. Θα το κρατήσω για λίγο καιρό ακόμη και θα επιστρέψω με εντυπώσεις.

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Παντου εννοεις μέχρι 30χλμ ανοιχτο δρομο? Γιατι ας εθνικη ειναι πονος τα 250 μονοκυλινδρα.
    Παντού εννοώντας χώμα,πολη κ μικρα ταξίδια.Απο ότι έγραψε ο φίλος δεν ψάχνει ταξιδιάρα μοτο.Βεβαια μια μεγαλύτερη θα ήταν πιο ανετη

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Supersport στα €3000. Αξίζει ή κακή ιδέα;
    από ptc στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 173
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2016, 19:27
  2. Το παλιο η το καινουριο;;;
    από Africaptan στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2010, 22:36
  3. Μεγαλο πιστονι σε μικρο στροφαλο
    από powerman95 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2009, 14:15
  4. 3M & Valter Moto στα Χανιά???
    από AlexT.SS1000.R στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2007, 17:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF