Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 86

Θέμα: Moto στα 3000. Πάλιο μεγάλο ή καινούριο μικρό?

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από a_christoforos Προβολή μηνύματος
    Είχα το 650 πριν περίπου 20 χρόνια! Είχα κάνει βόλτα και το 250 τότε. Προτειμώ on-off και κάτι πιο χαμηλό για την πόλη αλλά και πιο βολικό για την γυναίκα μου.
    Είχα κ εγώ το 650 το r..Το μανιβελατο. Έρωτας.. Κοιτα κ freewind 650,transalp 650 κ vstrom 650

  2. #32
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fatsas35 Προβολή μηνύματος
    Είχα κ εγώ το 650 το r..Το μανιβελατο. Έρωτας.. Κοιτα κ freewind 650,transalp 650 κ vstrom 650
    Εκτός από το freewind τα άλλα είναι πολύ μεγάλα για πόλη. Μεγάλος όγκος χωρίς λόγο. Αλλά και το freewind από 20 χρονών και πάνω βρίσκεις... Πολύ παλιό...

  3. #33
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    59
    Παίδες έχω δώσει το μηχανάκι που είχα και είμαι σε φάση να πάρω την μοτό... Είμαι ανάμεσα σε 3 μηχανάκια. α) TRK 251 μοντ 19 6500χλμ στα 2700 β) Voge ds 300 μοντ 21 στα 1800χλμ 3400€ γ) Versys 650 μοντ 07 24000χλμ στα 3000€

    Μεταπωλητικά κολλήματα έχουν όλα. Τα δύο μικρά λόγο μάρκας το άλλο λόγο παλαιότητας και έλλειψης abs. Εσείς με βάση την τιμή τους από πιο λέτε ότι θα χάσω περισσότερα. Πιθανόν σε δύο χρόνια θα το δώσω ότι και να πάρω.

    Κόστος συντήρησης. Το 650 έχει μεγάλη διαφορά με τα άλλα δύο μικρότερα? Στο καύσιμο για παράδειγμα βλέπω ότι παίζει γύρο στο μισό λίτρο. Δηλαδή τίποτα το σπουδαίο.

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    γρεβενα με θεσ/νικη αποσταση ειναι περιπου 160-170 χλμ οποτε ειναι σχετικα κοντα να πας να το ελεγξεις και να το παρεις...,
    για μενα, πολυ καλο μοτο μοντελο 2016 με abs με λιγα χλμ με 39 αλογα https://www.car.gr/classifieds/bikes...kawasaki-z-300
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 08/09/2021 στις 21:28.

  5. #35
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από a_christoforos Προβολή μηνύματος
    Παίδες έχω δώσει το μηχανάκι που είχα και είμαι σε φάση να πάρω την μοτό... Είμαι ανάμεσα σε 3 μηχανάκια. α) TRK 251 μοντ 19 6500χλμ στα 2700 β) Voge ds 300 μοντ 21 στα 1800χλμ 3400€ γ) Versys 650 μοντ 07 24000χλμ στα 3000€

    Μεταπωλητικά κολλήματα έχουν όλα. Τα δύο μικρά λόγο μάρκας το άλλο λόγο παλαιότητας και έλλειψης abs. Εσείς με βάση την τιμή τους από πιο λέτε ότι θα χάσω περισσότερα. Πιθανόν σε δύο χρόνια θα το δώσω ότι και να πάρω.

    Κόστος συντήρησης. Το 650 έχει μεγάλη διαφορά με τα άλλα δύο μικρότερα? Στο καύσιμο για παράδειγμα βλέπω ότι παίζει γύρο στο μισό λίτρο. Δηλαδή τίποτα το σπουδαίο.
    Εγω δεν ειμαι υπέρ των μεταχειρισμένων, αλλα τα πρωτα δυο (voge, benelli) ειναι καινούργια. Το μεγάλο προφανως ειναι πιο ολοκληρωμένη μηχανη αλλα ειναι a) παλιο, b) 24K χλμ, c) δεν εχει abs και d) δεν εχει εγγυηση

    Απο ότι φαίνεται η κατηγορία των 250-300 ον -οφφ παει παρα πολυ καλα στην Ελλάδα. Στο πρώτο εξάμηνο του 21 οι πωλήσεις της voge 300ds ηταν ασύγκρητα περισσότερες σε σχέση με την benelli 251 . Για να ειμαι δικαιος, το αντιστροφο συμβαίνει με τα 500αρια ον οφφ των δυο εταιριών. Η benelli ειναι το best seller.

    Επισης κατα τη γνωμη μου το voge ειναι πιο ομορφο. Τουλαχιστον σε ότι αφορα τις λεπτομέρειες απο κοντά όλοι λενε τα καλυτερα. Αλλα τελος παντων αυτο ειναι υποκειμενικο.

    Τέλος σχετικα με τη συγκριση των δυο, το voge ειναι πρακτικά του κουτιου. Παρόλα αυτα η voge δίνει 2 χρόνια εγγυηση, ενω η benelli (αν θυμαμαι καλα) 4 χρόνια. Άρα πρακτικά εχουν 2χρόνια εγγυηση και τα δυο. Αν ΔΕΝ ισχύει αυτο για τα 4 χρόνια της benelli (και είναι μονο 2 - αρα πρακτικά χωρις εγγύηση) στη θέση σου θα σταματαγα να διαβάζω και θα πηγαινα με κλειστα ματια στο voge.

    Τελος καποια πραγματα μόνο για το voge


    Tο ειδα απο κοντά και διαβασα αρκετά. Η κατανάλωση ειναι ΠΑΡΑ πολυ μικρή. Απο κατόχους έχω διαβάσει από 1,6-2,6. Ακομα διαβασα και εναν δικάβαλο φορτωμένο με 3,7.

    Από προβήματα έχει βγάλει μόνο ένα και εχει σχέση με ενα αισθητήρα. Χρειαζόταν αναβάθμηση λογισμικου και πρεπει να εγινε ανάκληση. Αφου το παίρνεις μεταχειρισμένο εχει διορθωθει.

    Φαινομαι σαν biased προς την voge 300ds. Εν μέρει αληθεύει γιατι είχα και εγω ακριβώς αυτο το διλημμα που έχεις και εσύ, το εψαξα πολυ, και ημουν στο παρα λιγο να το αγοράσω.

    Καλη τύχη.

  6. #36
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    γρεβενα με θεσ/νικη αποσταση ειναι περιπου 160-170 χλμ οποτε ειναι σχετικα κοντα να πας να το ελεγξεις και να το παρεις...,
    για μενα, πολυ καλο μοτο μοντελο 2016 με abs με λιγα χλμ με 39 αλογα https://www.car.gr/classifieds/bikes...kawasaki-z-300
    Ευχαριστώ δεν με ενδιαφέρει αυτή η κατηγορία τόσο. Πιο πολύ on - off.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Εγω δεν ειμαι υπέρ των μεταχειρισμένων, αλλα τα πρωτα δυο (voge, benelli) ειναι καινούργια. Το μεγάλο προφανως ειναι πιο ολοκληρωμένη μηχανη αλλα ειναι a) παλιο, b) 24K χλμ, c) δεν εχει abs και d) δεν εχει εγγυηση

    Απο ότι φαίνεται η κατηγορία των 250-300 ον -οφφ παει παρα πολυ καλα στην Ελλάδα. Στο πρώτο εξάμηνο του 21 οι πωλήσεις της voge 300ds ηταν ασύγκρητα περισσότερες σε σχέση με την benelli 251 . Για να ειμαι δικαιος, το αντιστροφο συμβαίνει με τα 500αρια ον οφφ των δυο εταιριών. Η benelli ειναι το best seller.

    Επισης κατα τη γνωμη μου το voge ειναι πιο ομορφο. Τουλαχιστον σε ότι αφορα τις λεπτομέρειες απο κοντά όλοι λενε τα καλυτερα. Αλλα τελος παντων αυτο ειναι υποκειμενικο.

    Τέλος σχετικα με τη συγκριση των δυο, το voge ειναι πρακτικά του κουτιου. Παρόλα αυτα η voge δίνει 2 χρόνια εγγυηση, ενω η benelli (αν θυμαμαι καλα) 4 χρόνια. Άρα πρακτικά εχουν 2χρόνια εγγυηση και τα δυο. Αν ΔΕΝ ισχύει αυτο για τα 4 χρόνια της benelli (και είναι μονο 2 - αρα πρακτικά χωρις εγγύηση) στη θέση σου θα σταματαγα να διαβάζω και θα πηγαινα με κλειστα ματια στο voge.

    Τελος καποια πραγματα μόνο για το voge


    Tο ειδα απο κοντά και διαβασα αρκετά. Η κατανάλωση ειναι ΠΑΡΑ πολυ μικρή. Απο κατόχους έχω διαβάσει από 1,6-2,6. Ακομα διαβασα και εναν δικάβαλο φορτωμένο με 3,7.

    Από προβήματα έχει βγάλει μόνο ένα και εχει σχέση με ενα αισθητήρα. Χρειαζόταν αναβάθμηση λογισμικου και πρεπει να εγινε ανάκληση. Αφου το παίρνεις μεταχειρισμένο εχει διορθωθει.

    Φαινομαι σαν biased προς την voge 300ds. Εν μέρει αληθεύει γιατι είχα και εγω ακριβώς αυτο το διλημμα που έχεις και εσύ, το εψαξα πολυ, και ημουν στο παρα λιγο να το αγοράσω.

    Καλη τύχη.
    Ευχαριστώ πολύ για το τόσο εμπεριστατωμένο ποστ. Μια ερώτηση μόνο. Γιατί δεν το πήρες τελικά?

    Προσωπικά έχω μια φοβία μήπως γίνει κάτι με αντιπροσωπία εδώ και το παντρευτώ και γενικά μεταπώληση... Κατα τα άλλα μου αρέσει κι εμένα το μηχανάκι πήγα το είδα έχει 30 ίππους μου φτάνουν και μου περισσεύουν και ναι και εγώ έχω διαβάσει ότι καίει λίγο.

  7. #37
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από a_christoforos Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ δεν με ενδιαφέρει αυτή η κατηγορία τόσο. Πιο πολύ on - off.



    Ευχαριστώ πολύ για το τόσο εμπεριστατωμένο ποστ. Μια ερώτηση μόνο. Γιατί δεν το πήρες τελικά?

    Προσωπικά έχω μια φοβία μήπως γίνει κάτι με αντιπροσωπία εδώ και το παντρευτώ και γενικά μεταπώληση... Κατα τα άλλα μου αρέσει κι εμένα το μηχανάκι πήγα το είδα έχει 30 ίππους μου φτάνουν και μου περισσεύουν και ναι και εγώ έχω διαβάσει ότι καίει λίγο.
    Καλημέρα φίλε μου. Τις εντστάσεις σου τις ειχα και εγω. Ειναι καινουρια μαρκα. Το παραμύθι της μεταπώλησης είναι μεγάλη συζήτηση. Πηγα να πουλήσω smart. Μου λεγαν δεν θα φυγει. Το εβαλα 200 πιο κατω απο την τιμη που πασχίζουν να τα δωσουν. Στο τηλέφωνο εκοβα και ενα κατοστάρικο και τελικα το έδωσα σε 24 ώρες. Στην σωστη τιμή όλα φευγουν.

    Ακόμα με τις τιμες των μεταχειρισμένων στο θεο, δεν βλέπω κανενα λογο να μην αγοράσω το κινέζικο. Και επιτέλους αυτο το ανέκδοτο με το "κινεζικο" πρεπει καποτε να σταματισει. Πριν μια δεκαετια λεγαμε για τα κινητα. Περιμενε μια δεκαετια. Οι ανθρωποι φτιάχνουν ότι θελουν.

    Τελικα παρήγγειλα το 500ds acc. Το περιμενω μεσα στο μηνα

  8. #38
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από a_christoforos Προβολή μηνύματος
    Παίδες έχω δώσει το μηχανάκι που είχα και είμαι σε φάση να πάρω την μοτό... Είμαι ανάμεσα σε 3 μηχανάκια. α) TRK 251 μοντ 19 6500χλμ στα 2700 β) Voge ds 300 μοντ 21 στα 1800χλμ 3400€ γ) Versys 650 μοντ 07 24000χλμ στα 3000€

    Μεταπωλητικά κολλήματα έχουν όλα. Τα δύο μικρά λόγο μάρκας το άλλο λόγο παλαιότητας και έλλειψης abs. Εσείς με βάση την τιμή τους από πιο λέτε ότι θα χάσω περισσότερα. Πιθανόν σε δύο χρόνια θα το δώσω ότι και να πάρω.

    Κόστος συντήρησης. Το 650 έχει μεγάλη διαφορά με τα άλλα δύο μικρότερα? Στο καύσιμο για παράδειγμα βλέπω ότι παίζει γύρο στο μισό λίτρο. Δηλαδή τίποτα το σπουδαίο.
    Για μένα το Versys του 07 δεν είναι και τόσο καλή επιλογή, από την μικρή μου εμπειρία, καθώς πριν έναν χρόνο έψαχνα για μεσαίο On/Off από τα 10 Versys τα 9 είχαν την κλασική βλάβη με τον εγκέφαλο και το Abs στο πίσω φρένο.
    Επίσης στα Versys παίζει καθοριστικό ρόλο η συντήρηση που έχει γίνει γιατί βγάζανε κάποια προβλήματα στο μοτερ , υπάρχει ανάλογο Thread εδώ αν θες να το δεις.
    Σε ότι αφορά τα Benelli το βασικό θέμα και μιλάω για το 500ρι είναι μεγάλος όγκος και 47 άλογα.
    Αυτά από εμένα.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος


    Τελικα παρήγγειλα το 500ds acc. Το περιμενω μεσα στο μηνα
    καλημέρα φίλε.

    Αν έχεις την ευγενή καλοσύνη, όταν με το καλό παραλάβεις τη μοτοσυκλέτα σου ενημέρωνε μας κατα καιρούς για την συμπεριφορά της στο δρόμο και την εν γένει εικόνα της κατασκευής μετα απο καποια χρήση. Είναι πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση και στοχεύει ξεκάθαρα τον ανταγωνισμό που ειναι το cb500 των χονταίων. Απο περιφερειακά, εξοπλισμό και οψη το πατάει κατω κατα την ταπεινή μου αποψη. Μην ξεχναμε οτι η Loncin δουλεύει χρόνια ως συνεργάτης της BMW και συναρμολογεί εξολοκλήρου τα μοτερ αρκετών μοντέλων με υψηλή δημοφιλία παγκοσμίως.
    Αν αποδειχθεί αξιόπιστο μηχανικά, εχει αντοχή η ποιότητα στα πλαστικά του και ειναι καλή η υποστήριξη στο δικτυο διανομής του τοτε θα πλασαριστεί πολυ δυνατά στις προτιμήσεις νεων αγοραστών μιας και η τιμη του είναι ομολογουμένως δελεαστική.

    *Συγγνώμη για το οφ τοπικ*

    στον φιλο που ανοιξε το θεμα θα προτεινα να μεινει μακρια απο το βερσίς.

    Ειναι αρκετα παλιο μοντελο και επειδη ενδιαφερεται απ οτι λεει για συντομη μεταπωληση, θα τον ταλαιπωρησει αρκετα η ηλικία του και η απουσία abs + τα προβληματα που αναφέρθηκαν.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Τα περισσότερα στη μεταπώληση θα τα χάσεις απ το Voge -μιας κι αυτό ρωτάς- ,το οποίο ωστόσο νομίζω είναι συνολικά η πιο συμφέρουσα αγορά. Το versys θα πουλιέται όσο το πάρεις και σήμερα, αλλά στο ενδιάμεσο θα σου έχει στοιχίσει αρκετά παραπάνω (όλα τα έξοδα ανεβαίνουν με τα μεγαλύτερα κυβικά).

    Στο θέμα μεταπώληση συμφωνώ με τον dr. Όλα φεύγουν στη σωστή τιμή. Απλά θα ξέρεις ότι έχεις κινέζικο και θα τιμολογήσεις αντίστοιχα και αργά ή γρήγορα θα φύγει.

    Το versys θα έχει ανεβασμένα έξοδα γενικά και η διαφορά κατανάλωσης δε θα είναι μόνο μισό λίτρο. Άσε που έχεις και σεβαστές πιθανότητες να σου βγάλει καμία χοντρή ζημιά όσο θα το έχεις (λόγω παλαιότητας).

    Από μένα voge.

  11. #41
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    59
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις μάλλον θα πάω σε πιο μικρό και πιο καινούριο και το abs ναι το θέλω πολύ είναι πραγματική ασφάλεια. Εντάξει xiaomi έχω θα βάλω και έναν κινέζο ακόμη στο κεφάλι. Για να το αποφύγω πρέπει να πάω σε gsx250R ή σε 300z που τα βρίσκω σε καλή τιμή αλλά δεν έχουν καθόλου προστασία από αέρα και το βαλιτσάκι για να βάζω κανένα κράνος δεν ξέρω καν αν μπαίνει αλλά και αν μπει μου φαίνεται πολύ κουλό το μηχανάκι μετά.

    Κάτι τελευταίο για το Beneli trk 251 αν ξέρει κάποιος αυτό που λένε ότι δεν βρίσκεις εύκολα την νεκρά είναι κάτι που το συνηθίζεις εύκολα ή θα μου βγάζει την ψυχή σε κάθε φανάρι που θα σταματάω?

  12. #42
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από a_christoforos Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις μάλλον θα πάω σε πιο μικρό και πιο καινούριο και το abs ναι το θέλω πολύ είναι πραγματική ασφάλεια. Εντάξει xiaomi έχω θα βάλω και έναν κινέζο ακόμη στο κεφάλι. Για να το αποφύγω πρέπει να πάω σε gsx250R ή σε 300z που τα βρίσκω σε καλή τιμή αλλά δεν έχουν καθόλου προστασία από αέρα και το βαλιτσάκι για να βάζω κανένα κράνος δεν ξέρω καν αν μπαίνει αλλά και αν μπει μου φαίνεται πολύ κουλό το μηχανάκι μετά.

    Κάτι τελευταίο για το Beneli trk 251 αν ξέρει κάποιος αυτό που λένε ότι δεν βρίσκεις εύκολα την νεκρά είναι κάτι που το συνηθίζεις εύκολα ή θα μου βγάζει την ψυχή σε κάθε φανάρι που θα σταματάω?
    Αν ψάξεις στο Facebook θα δεις ότι υπάρχει οργανωμένος σύλλογος Benelli Ελλάδος . Αν κατέληξες σε Benelli νομίζω θα τραβήξεις περισσότερες πληροφορίες από τους Ιδιοκτήτες!
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  13. #43
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Αν ψάξεις στο Facebook θα δεις ότι υπάρχει οργανωμένος σύλλογος Benelli Ελλάδος . Αν κατέληξες σε Benelli νομίζω θα τραβήξεις περισσότερες πληροφορίες από τους Ιδιοκτήτες!
    Μπήκα αλλά δεν βλέπω τρόπο να επικοινωνήσω με χρήστες. Το fb δεν το δουλεύω και ίσως κάτι δεν κάνω καλά.

  14. #44
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    O corpse έχει δίκιο για το fb. Αν δεν ξερεις πως δουλεύει ζητά απο ένα φίλο σου να σε βοηθήσει. Και εγώ πολλά από αυτά που σου έγραψα τα πήρα από το αντίστοιχο γκρουπακι της voge.

    Το θέμα του συμπλέκτη δεν νομίζω ότι πρέπει να το έχεις σαν παράγοντα επιλογής.

  15. #45
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Μόλις μου πέταξε αυτό.

    https://2wo.gr/test/7164-test-voge-300-ds-e5-2021

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Supersport στα €3000. Αξίζει ή κακή ιδέα;
    από ptc στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 173
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2016, 19:27
  2. Το παλιο η το καινουριο;;;
    από Africaptan στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2010, 22:36
  3. Μεγαλο πιστονι σε μικρο στροφαλο
    από powerman95 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2009, 14:15
  4. 3M & Valter Moto στα Χανιά???
    από AlexT.SS1000.R στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2007, 17:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF