Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 86

Θέμα: Moto στα 3000. Πάλιο μεγάλο ή καινούριο μικρό?

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    59

    Moto στα 3000. Πάλιο μεγάλο ή καινούριο μικρό?

    Πρίν λίγους μήνες πήρα ένα σκούτερ μετά από πολλά χρόνια απουσίας από το χώρο της μοτοσυκλέτας και μόλις το ανέβηκα και άρχησα να το κυκλοφορώ ξύπνισαν μέσα μου παλιές αγάπες...
    Έτσι αποφάσισα να το δώσω και να πάρω μια μοτό με ταβάνι τα 3000 ευρώ. Δεν σκοπεύω να πάω ταξίδια μόνο μέσα στην πόλη άντε και καμιά μεγάλη βόλτα στα 100χλμ πάνω κάτω.
    Ξεκίνησα με GS650 αλλά διάβασα για ακριβά ανταλακτικά προβλήματα με αντλίες και κόμπλερ και το άφησα. Είδα λίγο για Versys 650 αλλά με 3000 παίρνω μηχανάκι με 50000χλμ πάνω και το φοβάμαι. Θέλω να είναι και κάπως οικονομικό. ΔΕν θέλω να δώσω 3000 για την αγορά και άλλα τόσα για να το φτιάξω.
    Μετά βρήκα ένα Benelli TRK 251 μεταχειρισμένο σε αυτά τα χρήματα. Βέβαια και για αυτά ακούω για μικρά προβλήματα αλλά θα έχει εγγύηση και πιστεύω θα είναι κάτι βατό δεν θα τρέχω συνεργεία συνέχεια ούτε θα είναι τόσο κοστοβόρο.
    Έχει κάποιος το trk 251 που να το έχει κάνει καμιά 30000χλμ? Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.063
    Για τη χρήση που το θέλεις, κράτα το σκούτερ. Με ευγνωμονείς αργότερα.

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Για τη χρήση που το θέλεις, κράτα το σκούτερ. Με ευγνωμονείς αργότερα.
    Είπε αυτός που άλλαξε 10 μηχανάκια σε 2 χρόνια

    Συμφωνώ, κράτα το σκούτερ για τέτοια χρήση δεν χρειάζεσαι να μπεις σε έξοδα.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    714
    Παλιό , μεγάλο δικυλινδρο ή μονοκυλιδρο μέχρι 800 κ.ε.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Και βεστρομ μπορείς να βρεις σε αυτά τα λεφτά!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Για τη χρήση που το θέλεις, κράτα το σκούτερ. Με ευγνωμονείς αργότερα.
    Την δουλεια την κάνει μια χαρά αλλά λέω να πάρω κάτι να το κάνω και λίγο γούστο. Στην χειρότερη θα πάρω 300 κυβικά να είναι λίγο πιο μηχανούλα...

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Και βεστρομ μπορείς να βρεις σε αυτά τα λεφτά!
    Βρίσκεις αλλά σε τι κατάσταση και με πόσα χλμ. Δεν θέλω να το πάρω 3000 να ρίξω άλλα δύο και μετά να το πουλήσω 1500.
    Ειληκρινά μου κάνει εντύπωση με αυτά τα μηχανάκια που είναι 15 χρονών έχει τόσα πολλά να πουλιούνται και πάλι κρατάνε τιμή. Αν πουλιούντε τελικά γιατί κάποια που είχα παρκάρει παλιότερα είναι με τους μήνες εκεί.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Αφού κοιτάς και προς Κίνα μεριά, ρίξε μια ματιά και στο CF Moto ΝΚ250 στα 2990 με τριετή εγγύηση. Θα είναι σίγουρα πιο παιχνιδιάρικο απ το TRK που είναι αρκετά ογκώδες για τόσο μικρό μοτέρ.

    Σε ελαφρώς μτχ Ιάπωνα θα βρεις gsx250r , cbr300r και με λίγο υπομονή ίσως και κάνα Ζ300.

    Προσωπικά είμαι υπέρ της μικρής μηχανής. Λιγότερα έξοδα, μεγαλύτερη ευκολία στην πόλη και πιο καινούριο. Έχουν κι αυτά το χαβαλέ τους -εκτός κι αν περιμένεις μόνο τις ευθείες για να χαρείς "γρήγορη οδήγηση".

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Αφού κοιτάς και προς Κίνα μεριά, ρίξε μια ματιά και στο CF Moto ΝΚ250 στα 2990 με τριετή εγγύηση. Θα είναι σίγουρα πιο παιχνιδιάρικο απ το TRK που είναι αρκετά ογκώδες για τόσο μικρό μοτέρ.

    Σε ελαφρώς μτχ Ιάπωνα θα βρεις gsx250r , cbr300r και με λίγο υπομονή ίσως και κάνα Ζ300.

    Προσωπικά είμαι υπέρ της μικρής μηχανής. Λιγότερα έξοδα, μεγαλύτερη ευκολία στην πόλη και πιο καινούριο. Έχουν κι αυτά το χαβαλέ τους -εκτός κι αν περιμένεις μόνο τις ευθείες για να χαρείς "γρήγορη οδήγηση".
    Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Ξέχασα να πω ότι είμαι 46 χρονών οπότε αυτά μου φαίνονται λίγο πιο νεανικά... Μετά θα ήθελα και μια βαλιτσούλα να βάζω κανένα κράνος ή τα ψώνια μου όταν κάνω καμιά δουλειά με αυτήν. Συμφωνώ με την μικρή για οικονομία. Είδα και για στρώμα 250 αλλά δεν έχει πολλά και ένα που πουλιέται 3900 μεταχειρισμένο... Για μένα υπερβολικά λεφτά για 250 κυβικά. Το trk είναι κινέζικο αλλά με σαφώς Ιταλικές καταβολές αλλά δεν είναι και κινεζιά όπως αυτό που είδα και μου έβγαλε το Zontes...

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Τι εννοείς λέγοντας Ιταλικές καταβολές;

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Τι εννοείς λέγοντας Ιταλικές καταβολές;
    Πιστεύω ότι κάτι έχουν κρατήσει από ιταλικό σχεδιασμό και τεχνογνωσία της Ιταλικής Benelli.

  12. #12
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Το ειχε ενας συμφορουμητης απο καινούργιο και το πούλησε δε καταλαβα καλα τους λόγους

    Ομορφο πάντως ειναι το trk251, αν πας συνειδητοποιημένα προχωρα αφου κανεις καλο ελεγχο σε μηχανικό.
    Επισης μια ακομη επιλογη που τσεκαρα ειναι το voge 300ds δες το παρακάτω
    https://www.car.gr/314064035?utm_sou...ontent=aggelia

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Το ειχε ενας συμφορουμητης απο καινούργιο και το πούλησε δε καταλαβα καλα τους λόγους

    Ομορφο πάντως ειναι το trk251, αν πας συνειδητοποιημένα προχωρα αφου κανεις καλο ελεγχο σε μηχανικό.
    Επισης μια ακομη επιλογη που τσεκαρα ειναι το voge 300ds δες το παρακάτω
    https://www.car.gr/314064035?utm_sou...ontent=aggelia
    Γιατρέ μου σε ευχαριστώ πολύ καλή πρόταση κι αυτή. Κινέζος καθαρός βέβαια αλλά φαίνεται ποιοτικό από είδα και διάβασα. Αν το παλικάρι κάνει και μια καλή τιμή ναι γιατί όχι.
    Βέβαια σήμερα πέτυχα και έναν φίλο που έχει την BMW GS650 και μου είπε αν θέλω να την πάρω για όσο καιρό θέλω εφόσον θα λείπει στο εωτερικό. Λέω να την πάρω για έναν δυο μήνες θα με βοηθήσει καλύτερα και να δω τι θέλω.

  14. #14
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από a_christoforos Προβολή μηνύματος
    Την δουλεια την κάνει μια χαρά αλλά λέω να πάρω κάτι να το κάνω και λίγο γούστο. Στην χειρότερη θα πάρω 300 κυβικά να είναι λίγο πιο μηχανούλα...
    Με ένα βεστρόμ ή κάποιο άλλο μηχανάκι των 300 κιλών, δεν μπορώ να καταλάβω πώς θα κάνεις γούστο. Μπινελίκια θα ρίχνεις, θα πληρώνεις τα τριπλά, και όλα αυτά για να πηγαίνεις στη δουλειά σου και βόλτες των 100 χλμ. Δε θεωρώ ότι αξίζει. Και, πίστεψέ με, έχω αλλάξει πολλά μηχανάκια, για διάφορες χρήσεις.

    Αν θες γούστο για τέτοια χρήση, πάρε ένα motard ή οποιοδήποτε μικρό, ελαφρύ μηχανάκι (250-300cc). Από οτιδήποτε άλλο, καλύτερα να κρατήσεις το σκούτερ. My 2c.
    Life begins at 45°.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Με ένα βεστρόμ ή κάποιο άλλο μηχανάκι των 300 κιλών, δεν μπορώ να καταλάβω πώς θα κάνεις γούστο. Μπινελίκια θα ρίχνεις, θα πληρώνεις τα τριπλά, και όλα αυτά για να πηγαίνεις στη δουλειά σου και βόλτες των 100 χλμ. Δε θεωρώ ότι αξίζει. Και, πίστεψέ με, έχω αλλάξει πολλά μηχανάκια, για διάφορες χρήσεις.

    Αν θες γούστο για τέτοια χρήση, πάρε ένα motard ή οποιοδήποτε μικρό, ελαφρύ μηχανάκι (250-300cc). Από οτιδήποτε άλλο, καλύτερα να κρατήσεις το σκούτερ. My 2c.
    Ευχαριστώ πολύ. Είσαι η φωνή της λογικής... Όταν λέω γούστο δεν εννοώ τίποτα τρελό είμαι 46. Απλά μοτοσικλετάκι λίγο συμπλέκτη λίγο ο ήχος να ξεφύγω λίγο από την ραπτομηχανή...
    Ναι πιο πολύ κοιτάζω εκεί. Benelli trk 251, Voge 300, Suzuki strom 250 αν και ακριβό...

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Supersport στα €3000. Αξίζει ή κακή ιδέα;
    από ptc στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 173
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2016, 19:27
  2. Το παλιο η το καινουριο;;;
    από Africaptan στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2010, 22:36
  3. Μεγαλο πιστονι σε μικρο στροφαλο
    από powerman95 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2009, 14:15
  4. 3M & Valter Moto στα Χανιά???
    από AlexT.SS1000.R στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2007, 17:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF