Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Εξάτμιση

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2021
    Μηνύματα
    9

    Εξάτμιση

    Έχω ένα benelli 302bn του 19 αξίζει να αλλάξω την μανισια του εξάτμιση και να βάλω ακραποβιτς;; Θα έχω κάποια αλλαγή; Και πια θα είναι αυτή

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της jimpap
    Εγγραφή
    19/08/2012
    Μηνύματα
    68
    Θα έχεις πιο βαρύ ήχο και πιο ελαφριά τσέπη.

    Αυξηση στην ιπποδύναμη θα έχεις λογικά αλλά μην φανταστείς τρελά πράγματα, 1-2 άλογα υποθέτω. Αν ξέρει καποιος περισσότερα ας πει!

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2021
    Μηνύματα
    9
    Διάβασα ότι μαζί με την εξάτμιση που θα βάλω πρέπει να γίνουν και οι ανάλογες ρυθμίσεις στον εγκέφαλο νομίζω κάπου δεν θυμάμαι και αν βάλω μια εξάτμιση ότι νάνε χωρίς να συμβουλευτώ έναν ειδικό αντί να έχω αυτά που είπες μπορεί να χάσω επιδόσεις και να προκαλέσω βλάβη στον κινητήρα

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Tι θες να πετύχεις με την αλλαγή;
    Αν ψάχνεις ήχο θα το πετύχεις, αν ψάχνεις για επιδόσεις θα δεις μικρή αλλαγή στις ψηλές στροφές.

    Θέλει όμως προσοχή γιατί ανοίγοντας περισσότερο την έξοδο των καυσαερίων επιτρέπεις στο μοτέρ
    να έχει περισσότερη ορμή στην εισαγωγή του μίγματος.

    Αν είναι (που μάλλον είναι) πολύ "οικονομικά" ρυθμισμένο, θα έχεις την ίδια ποσότητα καυσίμου με περισσότερο
    αέρα που σημαίνει ~1/3 περισσότερη θερμοκρασία στο θάλαμο καύσης και στην κεφαλή.
    Λαμβάνοντας υπόψιν ότι έχεις υψηλή συμπίεση ήδη, αποκτάς μεγάλο ρίσκο να γίνει ζημιά στην κεφαλή, τα πιστόνια, τα κύλινδρα και μπιέλες - στρόφαλο.

    Γι' αυτό θα χρειαστεί να το συζητήσεις με τον μηχανικό. ΌΧΙ την γνώμη του, τις χαρτογραφήσεις των κυλίνδρων και το τι μπορεί να γίνει
    για να αυξήσεις την ποσότητα καυσίμου σε όλο το φάσμα στροφών.

    Τυπικά χρειάζεσαι αλλαγή στις χαρτογραφήσεις που κοστίζει κοντά στα 400ε. Αν σου πει ο μηχανικός, μπορεί και φίλτρο αέρα.

    Πρόσεξε αν το έχεις συνηθίσει και το "στύβεις", την ρύθμιση των βαλβίδων.
    Πραγματικό, επι πληρωμή έλεγχο στα μισά από όσα δίνει το εργοστάσιο και ρύθμιση αν βρεθούν εκτός (~180ε)
    Ρύθμιση ΜΗΔΕΝ (0) λίγο πριν το όριο του εργοστασίου αν πάνε καλά τα πράγματα, όπως και αν τις βλέπει ο μηχανικός.

    Κουβέντες του στυλ: "είναι μέσα στα περιθώρια λειτουργίας", είναι άχρηστες και επικίνδυνες σε αυτά τα μοτέρ.
    Η απάντηση σε αυτές είναι: "θα μου πληρώσεις μοτερ αν καρφώσει;"

    Αισθητικά σε ένα Benelli θα απέφευγα τις acrapovic, υπάρχουν πολλές εταιρείες να διαλέξεις που ταιριάζουν
    περισσότερο και δεν είναι τόσο δημοφιλείς στους απαίδευτους που κλέβουν.

    Πρόσεχε επίσης τα υγρά του ψυγείου, ποτέ νερό και το παραφλού το ακριβό. Όχι το φθηνό με το απιονισμένο νερό μέσα.
    Νομίζω κατεβαίνει η στάθμη του δοχείου πλήρωσης εύκολα. Έλεγχε το συχνά και συμπλήρωνε.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2021
    Μηνύματα
    9
    Ξέρω ότι όσον αναφορά την επίδοση δεν θα έχω και πολύ οπότε πιο πολύ εμφάνιση και ήχο αλλά από ότι κατάλαβα από τα λεγόμενα σου είναι ταλαιπωρία μεγάλη και υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να χαλάσω το μοτέρ. Όχι το μηχανάκι δεν το τερματίζω 120-130 το πολυ

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2021
    Μηνύματα
    9
    Έχεις να μου προτείνεις κάτι; Είμαι πη ασχετος από μηχανές και μαθαίνω ότι μπορώ σιγά σιγα

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Ρώτησε σε κατάστημα που ειδικεύεται σε εξατμίσεις μοτοσυκλετών.
    Θα σε καθοδηγήσουν σωστά για το αν μπορείς και πως. Θα έχεις "ρυθμίσει" το σύνολο
    σωστά αν γίνεται, έτσι ώστε να έχεις καλό ήχο χωρίς να κουράζει και χωρίς να επιβαρύνει το σύστημα.

    Μου φαίνεται δύσκολο να μην χρειάζεται ρυθμίσεις γιατί φορά μεγάλα σώματα ψεκασμού
    για τα κυβικά του, δεν είμαι μηχανικός όμως.

    Αν θες πες ποια περιοχή σε βολεύει να σου προτείνουν κάποιον καλό στην δουλειά του εκεί κοντά.

    Διάβασε στο owners manual τις ρουτίνες συντήρησης της
    και φρόντισε να είναι ενημερωμένο το βιβλίο service.
    Βλέπω ότι δίνουν λογικό χρόνο ελέγχου βαλβίδων, δεν βλέπω λόγο να πληρώσεις για έλεγχο ενδιάμεσα αν δεν το πιέζεις απότομα.
    Θα έκανα μια φορά και αν τις βρίσκαμε σωστές δεν θα ήμουν πολύ πιεστικός τις επόμενες.

    Υπάρχουν βιβλία "μοτοσυκλέτα για αρχάριους" που θα τα έχεις και σαν αναφορά αργότερα, αξίζουν.
    Για εμένα κάνε το πρώτο στάδιο ασφαλούς οδήγησης μοτό σε μια απο τις σχολές που υπάρχουν.

    Θα πάρεις σωστές βάσεις και θα ξέρεις πως να συμπεριφερθείς με ασφάλεια.

  8. #8
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Έτσι που το πας κ μπούρι να βάλεις δεν παθαίνει τπτ.
    Αν έχεις λεφτά για να χαλάσεις δωστα.
    Εγώ θα το άφηνα όπως ειναι...
    Ride(s) the wind of change...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Tι θες να πετύχεις με την αλλαγή;
    Αν ψάχνεις ήχο θα το πετύχεις, αν ψάχνεις για επιδόσεις θα δεις μικρή αλλαγή στις ψηλές στροφές.

    Θέλει όμως προσοχή γιατί ανοίγοντας περισσότερο την έξοδο των καυσαερίων επιτρέπεις στο μοτέρ
    να έχει περισσότερη ορμή στην εισαγωγή του μίγματος.

    Αν είναι (που μάλλον είναι) πολύ "οικονομικά" ρυθμισμένο, θα έχεις την ίδια ποσότητα καυσίμου με περισσότερο
    αέρα που σημαίνει ~1/3 περισσότερη θερμοκρασία στο θάλαμο καύσης και στην κεφαλή.
    Λαμβάνοντας υπόψιν ότι έχεις υψηλή συμπίεση ήδη, αποκτάς μεγάλο ρίσκο να γίνει ζημιά στην κεφαλή, τα πιστόνια, τα κύλινδρα και μπιέλες - στρόφαλο.


    Γι' αυτό θα χρειαστεί να το συζητήσεις με τον μηχανικό. ΌΧΙ την γνώμη του, τις χαρτογραφήσεις των κυλίνδρων και το τι μπορεί να γίνει
    για να αυξήσεις την ποσότητα καυσίμου σε όλο το φάσμα στροφών.

    Τυπικά χρειάζεσαι αλλαγή στις χαρτογραφήσεις που κοστίζει κοντά στα 400ε. Αν σου πει ο μηχανικός, μπορεί και φίλτρο αέρα.

    Πρόσεξε αν το έχεις συνηθίσει και το "στύβεις", την ρύθμιση των βαλβίδων.
    Πραγματικό, επι πληρωμή έλεγχο στα μισά από όσα δίνει το εργοστάσιο και ρύθμιση αν βρεθούν εκτός (~180ε)
    Ρύθμιση ΜΗΔΕΝ (0) λίγο πριν το όριο του εργοστασίου αν πάνε καλά τα πράγματα, όπως και αν τις βλέπει ο μηχανικός.

    Κουβέντες του στυλ: "είναι μέσα στα περιθώρια λειτουργίας", είναι άχρηστες και επικίνδυνες σε αυτά τα μοτέρ.
    Η απάντηση σε αυτές είναι: "θα μου πληρώσεις μοτερ αν καρφώσει;"


    Αισθητικά σε ένα Benelli θα απέφευγα τις acrapovic, υπάρχουν πολλές εταιρείες να διαλέξεις που ταιριάζουν
    περισσότερο και δεν είναι τόσο δημοφιλείς στους απαίδευτους που κλέβουν.

    Πρόσεχε επίσης τα υγρά του ψυγείου, ποτέ νερό και το παραφλού το ακριβό. Όχι το φθηνό με το απιονισμένο νερό μέσα.
    Νομίζω κατεβαίνει η στάθμη του δοχείου πλήρωσης εύκολα. Έλεγχε το συχνά και συμπλήρωνε.
    Ρε συ doctor john ξέρεις κτ συγκεκριμένο για το μηχανάκι του παιδιού? (το μοντέλο εννοώ)
    Γτ ένα μηχανάκι του 19 κατά πάσα πιθανότητα έχει o-sensor. Αυτό σημαίνει πως δεν υπάρχει καμία περίπτωση ατροφίας σε βενζίνη. Οπότε ναι θα είναι μέσα στα περιθώρια λειτουργίας.
    Για την χαρτογράφηση θα συμφωνήσω αν θέλει να πετύχει επιδώσεις (που σημαίνει και γρανάζομα και φίλτρο αερος). Αλλά όχι ότι θα καταστραφεί το μηχανάκι με μια εξάτμιση.
    Με μια αλλαγή εξάτμισης θα πετύχει ένα ακουστικό και αισθητικό αποτέλεσμα και μια αίσθηση ότι το μηχανάκι πάει λιιιιγο καλύτερα.
    Πάτα το 0

  10. #10
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Σημειώνεις πράγματα που ισχύουν και πρέπει να τα γνωρίζει και δεν σημειώνεις την προτροπή:
    Γι' αυτό θα χρειαστεί να το συζητήσεις με τον μηχανικό. ΌΧΙ την γνώμη του, τις χαρτογραφήσεις των κυλίνδρων και το τι μπορεί να γίνει
    για να αυξήσεις την ποσότητα καυσίμου σε όλο το φάσμα στροφών.

    Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου αλλά δεν χρειάζεται.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Όχι κανένας εκνευρισμός. Απλά δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο χρειάζεται οπωσδήποτε πρόγραμμα και χάρτη.
    Εκτός αν δεν καταλαβαίνω κτ δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος για να πειράζει ο εγκέφαλος για να βάλεις την εξάτμιση. Δεν πρόκειται να κερδίσεις τπτ αλλά δεν θα χαλάσεις το μηχανάκι.

  12. #12
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Πως δεν το καταλαβαίνεις; εφόσον αντιλαμβάνεσαι την χρήση του ο-sensor καταλαβαίνεις πως είναι πιθανό να χρειάζεται καύσιμα.

    Δεν χρειάζεται οπωσδήποτε πρόγραμμα, αν υπάρχει τρόπος να έχει τα καύσιμα που χρειάζεται, το ξέρει ο μηχανικός.
    Αν ο τρόπος είναι εντολή και κάποια άλλη ρουτίνα την ακυρώνει για λόγους ρύπων θα πρέπει να ακυρωθεί τουλάχιστον η ρουτίνα με κάποιο τρόπο.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Τώρα κάπως ερχόμαστε σε συμφωνία. Η δουλειά του o-sensor είναι απλή. Μετράει μείγμα καυσαερίων και φτιάχνει την αναλογία καυσίμου μείγματος (αέρας-βενζίνη στην περίπτωσή μας). Θεωρητικά δεν έχεις θέμα με τους ρύπους διότι τα καυσαέρια δείχνουν κατά πόσο η καύση ήταν ατελής (πάντα η καύση είναι ατελής αλλιώς δεν θα είχαμε καυσαέρια).
    Τώρα αν με το euro 5 έχουν βάλει κάποια δικλείδα και κάποιο άλλο συστηματάκι που δείχνει όχι μόνο κατά πόσο είναι τα καυσαέρια οκ, αλλά και την ποσότητα καυσαερίων που παράγει η μηχανή σε ορισμένη μονάδα χρόνου τότε ναι πιθανότατα θα έχει πρόβλημα αλλά όχι στον κινητήρα αλλά στον εγκέφαλο που θα πετάει error.
    Πάτα το 0

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.804
    Βγάζει η akrapovic εξάτμιση για benelli?

Παρόμοια θέματα

  1. εξάτμιση σε CB super four
    από ruyjin στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2004, 16:01
  2. Πωλειται Εξατμιση Akrapovic
    από DUKASII στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2004, 10:35
  3. εξατμιση για KTM LC4 SM
    από dez στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2004, 11:10
  4. εξάτμιση για cb 400 super four
    από ruyjin στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2004, 13:55
  5. Εξατμιση Σε Τdr 80
    από NERGAL στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2004, 10:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF