Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 40

Θέμα: YAMAHA XTZ660 TENERE 1995

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2021
    Μηνύματα
    21

    YAMAHA XTZ660 TENERE 1995

    Καλημέρα παιδια! Θα ήθελα να ρωτήσω γνώμες για το Yamaha Xtz Tenere 660 μοντέλο 1994-95 (με τα δυο στρογγυλα φαναρια). Θέλω να μου πείτε αν έχετε εμπειρία με την συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα, τα αρνητικά και τα θετικά της. Με ενδιαφέρει χρήση για ταξιδάκια κυρίως εντος αλλα και λίγο εκτός δρόμου.Την μοτοσυκλέτα την έχω βρει σε απίστευτα καλή τιμη απο γνωστό και σκέφτομαι να την αγοράσω.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    583
    Γενικά δεν έχουν θέματα. Αν είναι σε καλή κατάσταση και δεν θέλει τα κλασσικά μαζέματα μιάς μηχανής 25 -30 χρόνων. Ελαστικά , αλυσιδογράναζα, δισκόπλακες τακάκια , σέρβις σε αναρτήσεις. Θα μείνεις σε χαμηλά κόστολόγια.
    Να ακούσεις πώς παίρνει μπροστά γιατί όπως και τα xt έχουν ευαισθησία στο κόμπλερ μίζας που το γνήσιο ανταλλακτικό είναι ακριβό και τα κινέζικα δεν αξίζουν.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  3. #3
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_pitsakis Προβολή μηνύματος
    Την μοτοσυκλέτα την έχω βρει σε απίστευτα καλή τιμη απο γνωστό και σκέφτομαι να την αγοράσω.
    Αυτό που περιγράφεις δεν υφίσταται σε μεταχειρισμένο όχημα οποιαδήποτε κατηγορίας

    Οι παράγοντες για να αξιολογηθεί το: «τι λεφτά δίνω, τι παίρνω» παρά πολλοί.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    768
    Το είχε γνωστός ,μετά τις 80χιλιαδες χιλιόμετρα καταναλώνει απλά λάδι και συμπληρώνεις.
    Απαράδεκτο πίσω φρένο σε συνθήκες δικαβαλου και αποσκευών.
    Αν το μηχανάκι δεν είχε μείνει με στάσιμα τα νερά για πολλά χρόνια,το χτυπάς με κλειστά μάτια.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2021
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Αυτό που περιγράφεις δεν υφίσταται σε μεταχειρισμένο όχημα οποιαδήποτε κατηγορίας

    Οι παράγοντες για να αξιολογηθεί το: «τι λεφτά δίνω, τι παίρνω» παρά πολλοί.
    Την μηχανή την δίνει γνωστός μου σε τιμή 40-50% κάτω απο αυτην που παίζει στο car στα ίδια χιλιόμετα (40.000) μόνο και μόνο επειδή με ξέρει χρόνια και έχει αλλες 2 μοτοσυκλέτες στο γκαράζ οπότε είναι όντως απίστευτη τιμή. Το μηχανάκι έχει ελεγχθεί απο μηχανικό κοντινό πρόσωπο και είναι άψογο.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2021
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Το είχε γνωστός ,μετά τις 80χιλιαδες χιλιόμετρα καταναλώνει απλά λάδι και συμπληρώνεις.
    Απαράδεκτο πίσω φρένο σε συνθήκες δικαβαλου και αποσκευών.
    Αν το μηχανάκι δεν είχε μείνει με στάσιμα τα νερά για πολλά χρόνια,το χτυπάς με κλειστά μάτια.
    Αυτό το άκουσα και σε αλλη περίπτωση και με προβληματίζει.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2021
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Το είχε γνωστός ,μετά τις 80χιλιαδες χιλιόμετρα καταναλώνει απλά λάδι και συμπληρώνεις.
    Απαράδεκτο πίσω φρένο σε συνθήκες δικαβαλου και αποσκευών.
    Αν το μηχανάκι δεν είχε μείνει με στάσιμα τα νερά για πολλά χρόνια,το χτυπάς με κλειστά μάτια.
    Απο οδηγικής άποψης τι άλλα θετικά και αρνητικά γνωρίζεις; Έχω ακούσει πολλά παράπονα για την έλλειψη 6ης κτλπ

  8. #8
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Eντάξει ρε παιδιά μονοκύλινδρο είναι, δεν είναι απαραίτητο να καις λάδια. Αλλάζει πολύ εύκολα ελατήρια.

    Φίλε αν είχε έκτη θα ζητούσαν και έβδομη. Δεν είναι πρόβλημα της μοτό..

  9. #9
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.453
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_pitsakis Προβολή μηνύματος
    Απο οδηγικής άποψης τι άλλα θετικά και αρνητικά γνωρίζεις; Έχω ακούσει πολλά παράπονα για την έλλειψη 6ης κτλπ
    Όλα τα μεγάλα Ιαπωνικά (και όχι μόνο) μονοκύλινδρα εκείνης της εποχής είχαν 5αρι κιβώτιο ταχυτήτων.Η αρκετά μεγάλη ροπή τους σου επιτρέπει να 'παίξεις' με γρανάζια ώστε να το φέρεις στα μέτρα των αναγκών σου.Αν και 99% θα σε καλύψει το στοκ γραναζωμα.
    Το παλιό 660 είναι πολύ καλό μηχανάκι ,αν όντως είναι σε πολύ καλή κατάσταση (στα λίγα λεφτά που ζητάει) πάρτο και δεν θα το μετανιώσεις.
    RIDE MORE TALK LESS

  10. #10
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_pitsakis Προβολή μηνύματος
    Την μηχανή την δίνει γνωστός μου σε τιμή 40-50% κάτω απο αυτην που παίζει στο car στα ίδια χιλιόμετα (40.000) μόνο και μόνο επειδή με ξέρει χρόνια και έχει αλλες 2 μοτοσυκλέτες στο γκαράζ οπότε είναι όντως απίστευτη τιμή. Το μηχανάκι έχει ελεγχθεί απο μηχανικό κοντινό πρόσωπο και είναι άψογο.
    Έχεις κάποιο στοιχείο περισσότερο εκτός από την ένδειξη των κοντέρ των διανύθεντων χιλιομέτρων του μηχανακιού που σε ενδιαφέρει αλλά και των αντίστοιχων μηχανακιών της αγοράς;
    Είναι κάποιο μεταχειρισμένο ίδιο με αλλο; ακόμη και αν γράφουν πάνω κάτω τα ίδια χλμ;

    Ποιες σταθερές ορίζουν ένα μεταχειρισμένο μοντέλο ότι είναι ίδιο η ίδιας κατηγορίας, η μπατζετ με ενα αλλο;

    Να βαλω κι αλλά ερωτήματα;

    Μεταχειρισμένα αγοράζουν αναβάτες που έχουν εμπειρία με σχετικό ρίσκο, οι άπειροι παίζουν ρωσική ρουλέτα

    Δε σε αποτρέπω σου βάζω ερωτήματα να σκεφτείς το εγχείρημα σου έτσι όπως μας το έφερες εδώ

    Και καλή τύχη

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2021
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Έχεις κάποιο στοιχείο περισσότερο εκτός από την ένδειξη των κοντέρ των διανύθεντων χιλιομέτρων του μηχανακιού που σε ενδιαφέρει αλλά και των αντίστοιχων μηχανακιών της αγοράς;
    Είναι κάποιο μεταχειρισμένο ίδιο με αλλο; ακόμη και αν γράφουν πάνω κάτω τα ίδια χλμ;

    Ποιες σταθερές ορίζουν ένα μεταχειρισμένο μοντέλο ότι είναι ίδιο η ίδιας κατηγορίας, η μπατζετ με ενα αλλο;

    Να βαλω κι αλλά ερωτήματα;

    Μεταχειρισμένα αγοράζουν αναβάτες που έχουν εμπειρία με σχετικό ρίσκο, οι άπειροι παίζουν ρωσική ρουλέτα

    Δε σε αποτρέπω σου βάζω ερωτήματα να σκεφτείς το εγχείρημα σου έτσι όπως μας το έφερες εδώ

    Και καλή τύχη
    Τη μηχανή μου την δίνει γνωστό άτομο με όλα τα απαραίτητα αποδεικτικά, ΚΤΕΟ και υπερπλήρες βιβλιαράκι σέρβις στην yamaha απο συγγενικό μου πρόσωπο ως μάστορα. Το μηχανάκι μου το δίνει 1100€ που σημαίνει οτι και 1 χιλιαρικο να θέλει σε επισκευές αξίζει. Δεν υπάρχει κάτι να σκεφτώ στο θέμα χρημάτων έτσι κιαλλιώς δεν έχω ανάγκη για κάτι οικονομικό απλά το ανέφερα ως ένα καλό μπόνους. Το θρεντ έγινε για να ακούσω απόψεις για την οδηγική συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Η μηχανή θα συμπεριφέρεται στο δρόμο σαν μια μηχανή 30 ετών, οι αναρτήσεις του θα ειναι σε μέτρια προς κακή κατάσταση θα έχει σχετικά υψηλή κατανάλωση αν το κυνηγάς και σίγουρα θα ήταν καλό να κάνεις και ένα καλό έλεγχο στη τροφοδοσία του.
    Εάν έχεις εμπειρία σε παλαιότερες μηχανές και γνωρίζεις τα κουσούρια τους τότε με το καλό να την πάρεις και να την ευχαριστηθείς
    Για το 750 το tenerre πάντως που είχα οδηγήσει για αρκετό διάστημα μπορώ να σου πω πως ήταν πολύ άνετη μηχανή για ανοιχτούς δρόμους και πατημένο χωματόδρομο

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Την έχεις οδηγήσει; Σου άρεσε;

    Αν ναι τότε παρτην.

  14. #14
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_pitsakis Προβολή μηνύματος
    Τη μηχανή μου την δίνει γνωστό άτομο με όλα τα απαραίτητα αποδεικτικά, ΚΤΕΟ και υπερπλήρες βιβλιαράκι σέρβις στην yamaha απο συγγενικό μου πρόσωπο ως μάστορα. Το μηχανάκι μου το δίνει 1100€ που σημαίνει οτι και 1 χιλιαρικο να θέλει σε επισκευές αξίζει. Δεν υπάρχει κάτι να σκεφτώ στο θέμα χρημάτων έτσι κιαλλιώς δεν έχω ανάγκη για κάτι οικονομικό απλά το ανέφερα ως ένα καλό μπόνους. Το θρεντ έγινε για να ακούσω απόψεις για την οδηγική συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας.
    Μπορεί το μηχανάκι να είναι τρελή ευκαιρία και ο ιδιοκτήτης αγιος άνθρωπος…μπορεί ομως και να μην είναι έτσι

    Μια τελευταία προσπάθεια τροφης για σκέψη πριν βγάλεις αυτά τα συμπεράσματα που είπες.

    Από το 1995 έως σήμερα γνωρίζεις εμπεριστατωμένα πόσους κατόχους πέρασε; Ποσά χλμ πραγματικά έκαναν; Και εάν στο πέρας των χρόνων δε πέρασε ως μηχανή ανταλλαγής από έμπορες μεταχειρισμένων μοτοσικλετών;

    Αν όχι ότι σου είπαν ως δεδομένο, πάει να ισχύει αν δεν υπάρχει απόδειξη.
    Αν το μηχανάκι είναι πρώτο χέρι (και μπορει εύκολα να ιχνηλατηθει) έχεις κάνει το καλύτερο ντιλ, είναι όμως ετσι;

    Γιατί βιβλιαράκι σέρβις φτιάχνεται με σφραγίδες στο πόδι εύκολα στην αγορά

    Τέλος, απο το 1995 ως το 2012 ειναι 17 χρόνια, από 2012 ξεκινησε η καταγραφή των χλμ στα ΚΤΕΟ, 17 χρόνια πριν ότι δήλωναν ήταν.

    Για μένα θα αγοράσεις ένα μηχανάκι που θεωρείς βάση εμφάνισης προσεγμένο, χώρις να γνωρίζεις πολλά πολλά από το εσωτερικό του περιβάλλον
    Και εφόσον πας συνειδητά σε μια τέτοια επιλογή αναλαμβάνεις τα ρίσκα αν σου βγει καλό η μάπα
    Τα τις οδήγησης επικεντρώσου στο αν φτάνεις άνετα κάτω γιατί τα τενερε ήταν πάντα ψηλουτσικα και παρά τις μαλακες εποχής αναρτήσεις δύσκολα μανουβράρεται αν είσαι στις μύτες

    Ένα καλό τενερε είναι μια χαρά για όλες τις χρήσεις πόλη-ταξίδι-εκτός δρόμου

  15. #15
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    καβάλησέ την κάνε δρόμο μαζί της κι όχι ένα τετράγωνο, πήγαινέ την και σε ένα συνεργείο να την δουν και αν σου αρέσει πάρε την. Σε κάθε περίπτωση θα έχεις ένα Ιαπωνικό μηχανάκι 30 χρόνων και ως τέτοιο πρέπει να το αντιμετωπίσεις. Λάδια ξύδια φίλτρα αλυσογράναζα, μπουζάκια κι ένα γενικό σέρβις (πιθανά και σέρβις στις αναρτήσεις του)θα πρέπει να υπολογιστούν σαν κόστος μαζί με το κόστος αγοράς. Αν η τιμή είναι συμφέρουσα, πάλι το χτυπάς.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha XTZ tenere 660... Άραγε.. -->
    από Antwnis στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2010, 06:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF