Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 62

Θέμα: Βλέποντας τη παλιά μηχανή σου να πουλιέται με παραποιημένα στοιχεία ..

  1. #46
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Και Ελληνική Νομοθεσία υπάρχει, υπαναχώρηση λόγω έλειψης συνομολογημένης ιδιότητας του κινητού ή λόγω πραγματικού/νομικού ελαττώματος.
    Δικαίωμα παραγραφής 2 έτη από την αγοραπωλησία χωρίς να χρειαστεί να υπάρχει δόλος από μεριάς του πωλητή . (να αποδείξεις απάτη) .


    Κατσε γιατι αυτο ειναι ωραιο...
    Αν καταλαβα καλα, λες οτι αν πχ παρω μια μηχανη απο εμπορα που κΣερω οτι τα χιλιομετρα ειναι πειραγμενα, μετα απο 1μιση χρονο του τη παω πισω και απαιτω επιστροφη τα χρημματα μου?

    Μου αρεσει
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΟΚΤΑΝΙΟ Προβολή μηνύματος
    Παιζει σε μηχανη 20-30-40 χρονων να ιππαρχει πληρες service book?
    Φυσικά όχι γιατί δεν υπάρχει περίπτωση μοτοσυκλέτα να κάνει σέρβις σε συνεργεία στην Ελλάδα και να αντέξει πάνω από 10 χρόνια.

  3. #48
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Γιατί όχι,η δικιά μου είναι 25+,όπως το βλέπω θα φτάσει και τα 30 με το καλό.
    Γράφω όλες τις εργασίες που γίνονται στο συνεργείο (φλάτζες,ρουλεμάν κάθε είδους,γρανάζια κτλ,επισκευές,βαλβίδες κτλ)
    εκτός από τις απλές αλλαγής λαδιού
    when life gets complicated... i ride.

  4. #49
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Πόσο δίκιο έχεις ρε φίλε. Μέχρι το ‘15-16 που είχα τη συγκεκριμένη στη Σκωτία είχα (και το έχω ακόμα) τέλειο ιστορικό. Αφού την έφερα και την εκτελώνισα στο Ελλαδιστάν σέρβις και επισκευές στα μικρά συνεργεία στο νησί με μηδέν βούλες και μετρητά (εδώ φταίω κι εγώ που δεν επέμεινα, γνωστοί σου λέει). Και ΚΤΕΟ πάντα εύκολο. Την αγαπούσα τη ρουφιάνα τη Μπέμπα αλλά τελικά βαρέθηκα να κατεβαίνω διακοπές για δυο εβδομάδες και να περνάω ώρες γυάλισμα, συντήρηση και κράξιμο από γυναίκα και παιδιά που την έβγαζα στο γκαράζ αντί για τη θάλασσα και κατέληξα να την αντικαταστήσω με ένα NC750. Την αγοράζω για τον πατέρα μου μου είπε ο μάστορας, το έχαψα και σκέφτηκα θα τη προσέξει. Κούνια που με κούναγε …
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    768
    Το σημαντικό αν πουλάς όχημα (σαν ιδιώτης) είναι να καταλάβεις όσο πιο γρήγορα γίνεται αν ο ενδιαφερόμενος αγοραστής είναι βλάκας ή/και άσχετος.Αν καλύπτει έστω ένα από τα δύο κριτήρια τη κανείς με μικρά πηδηματακια .

  6. #51
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΟΚΤΑΝΙΟ Προβολή μηνύματος
    Κατσε γιατι αυτο ειναι ωραιο...
    Αν καταλαβα καλα, λες οτι αν πχ παρω μια μηχανη απο εμπορα που κΣερω οτι τα χιλιομετρα ειναι πειραγμενα, μετα απο 1μιση χρονο του τη παω πισω και απαιτω επιστροφη τα χρημματα μου?

    Μου αρεσει
    Αν το ξέρεις και μπορεί να αποδειχθεί ότι το γνώριζες δεν μπορείς. Π.χ. ο φίλος παραπάνω που ήταν κάποτε δική του η μηχανή.
    Το να το γυρίσεις πίσω προαπαιτεί να είναι στην ίδια κατάσταση ενώ τα χλμ που θα κάνεις μείωνουν την αξία του αντικειμένου και βάση του άρθρου για αδικαιολογήτο πλουτισμό οφείλει ανάλογη αποζημίωση. Επομένως δεν μπορείς να το ασκήσεις ως δικαίωμα καταχρηστικά.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  7. #52
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Το σημαντικό αν πουλάς όχημα (σαν ιδιώτης) είναι να καταλάβεις όσο πιο γρήγορα γίνεται αν ο ενδιαφερόμενος αγοραστής είναι βλάκας ή/και άσχετος.Αν καλύπτει έστω ένα από τα δύο κριτήρια τη κανείς με μικρά πηδηματακια .
    To σημαντικό είναι να σου δώσει ο ενδιαφερόμενος τα λεφτά που ζητάς, και εσύ σαν πωλητής να δαπανήσεις όσο το δυνατόν λιγότερο χρόνο

    Τώρα αν είναι ο αγοραστής βλάκας, άσχετος, βάζελος, πρώην συνδικαλιστής επί ΠΑΣΟΚ κ.ο.κ., ποσώς σε ενδιαφέρει

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    768
    Η εμπειρία μου σαν πωλητής ιδιώτης λέει ότι οπότε έμπλεξα με βλάκες/άσχετους έχασα το χρόνο μου.
    Οι επαγγελματίες πωλητές σίγουρα έχουν άλλα κριτήρια που δε τα γνωρίζω.

  9. #54
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Αν το ξέρεις και μπορεί να αποδειχθεί ότι το γνώριζες δεν μπορείς. Π.χ. ο φίλος παραπάνω που ήταν κάποτε δική του η μηχανή.
    Το να το γυρίσεις πίσω προαπαιτεί να είναι στην ίδια κατάσταση ενώ τα χλμ που θα κάνεις μείωνουν την αξία του αντικειμένου και βάση του άρθρου για αδικαιολογήτο πλουτισμό οφείλει ανάλογη αποζημίωση. Επομένως δεν μπορείς να το ασκήσεις ως δικαίωμα καταχρηστικά.
    Όμως δε θα έπρεπε να συνυπολογιστεί πως τα χρήματα που έδωσες για μια μοτοσυκλέτα με "χ" χιλιόμετρα δεν αντιστοιχούν σε αυτή τη τιμή και άρα το να επιστραφούν τα χρήματα είναι μια τίμια και δίκαιη προσέγγιση; Αν είχε 150.000 χλμ και όχι 70.000 με τα οποία (π.χ.) παρουσιάστηκε θα είχε και άλλη τιμή (προφανώς χαμηλότερη), άρα πως θα αξιώσει μείωση της αξίας του αντικειμένου όταν εξ΄ αρχής πωλήθηκε με εξαπάτηση. Ειδάλλως δε θα είχε κανέναν λόγο να την επιστρέψει, αλλά έδωσε τόσα χρήματα για μια μοτοσυκλέτα με 70.000 χλμ και όχι με 150.000 χλμ.
    Φαντάζομαι όμως πως σε μια δικαστική εμπλοκή θα έχει μεγάλη σημασία πόσο ισχυρά στοιχεία έχεις στη διάθεση σου.

  10. #55
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Όμως δε θα έπρεπε να συνυπολογιστεί πως τα χρήματα που έδωσες για μια μοτοσυκλέτα με "χ" χιλιόμετρα δεν αντιστοιχούν σε αυτή τη τιμή και άρα το να επιστραφούν τα χρήματα είναι μια τίμια και δίκαιη προσέγγιση; Αν είχε 150.000 χλμ και όχι 70.000 με τα οποία (π.χ.) παρουσιάστηκε θα είχε και άλλη τιμή (προφανώς χαμηλότερη), άρα πως θα αξιώσει μείωση της αξίας του αντικειμένου όταν εξ΄ αρχής πωλήθηκε με εξαπάτηση. Ειδάλλως δε θα είχε κανέναν λόγο να την επιστρέψει, αλλά έδωσε τόσα χρήματα για μια μοτοσυκλέτα με 70.000 χλμ και όχι με 150.000 χλμ.
    Φαντάζομαι όμως πως σε μια δικαστική εμπλοκή θα έχει μεγάλη σημασία πόσο ισχυρά στοιχεία έχεις στη διάθεση σου.
    Δεν μιλάς για το ίδιο θέμα που αναφέρω εγώ όταν υπάρχει εξαπάτηση.
    Στην απάτη πας για αδικοπραξία.
    Στην υπαναχώρηση πας για να αναστρέψεις την πώληση.
    Εγώ μιλάω για την περίπτωση που δεν θες να μπεις στην διαδικασία να αποδείξεις σε δικαστήριο ότι ο άλλος με δόλο σε εξαπάτησε και θες να πάρεις απλά τα χρήματα σου πίσω λόγω πραγματικού ελαττώματος του αντικειμένου της αγοραπωλησίας.
    Η περίπτωση του συντάκτη δεν ενσωματώνεται στην περίπτωση που ανέφερα παραπάνω. Εκεί μιλάμε για καθαρή απάτη.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    768
    Δηλαδή ρε παιδιά αν πω στον αγοραστή ότι το μηχανάκι μου εχει 100000 αντί 50000χλμ που έχει πραγματικά μπορεί να μου το γυρίσει πίσω;;

  12. #57
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή ρε παιδιά αν πω στον αγοραστή ότι το μηχανάκι μου εχει 100000 αντί 50000χλμ που έχει πραγματικά μπορεί να μου το γυρίσει πίσω;;
    Φυσικά και θα πρέπει να σου δώσει και κάποια χρήματα γιατί αποδέχθηκε οικειοθελώς την εξαπάτηση σου.

  13. #58
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Φυσικά και θα πρέπει να σου δώσει και κάποια χρήματα γιατί αποδέχθηκε οικειοθελώς την εξαπάτηση σου.
    Οχι δεν γίνεται να αποδεχθείς οικειοθελώς την εξαπατήση.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Φυσικά και θα πρέπει να σου δώσει και κάποια χρήματα γιατί αποδέχθηκε οικειοθελώς την εξαπάτηση σου.
    Νομιζω οτι ο Στεφανος αστειευεται.. (η εγω ειμαι κουρασμενος σημερα)...
    Quod me nutrit... me destruit.....

  15. #60
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Νομιζω οτι ο Στεφανος αστειευεται.. (η εγω ειμαι κουρασμενος σημερα)...
    Εμ φυσικά αστειεύομαι, με αυτά που διαβάζω τι να κάμω ο έρμος...

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πόσο δεμένος είσαι/νοιωθεις με τη μηχανή σου?
    από renos.xart στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 175
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2017, 21:40
  2. Δείξε μου τη μηχανη σου να σου πω ποιος είσαι...
    από Dirty_Gas στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2006, 17:13
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2006, 09:35
  4. Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2005, 19:07
  5. Ελάτε να φτιάξουμε τη τέλεια μηχανή...
    από Dirty_Gas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2004, 13:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF