Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: sidecar (καλαθι)

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της spiros1973
    Εγγραφή
    24/08/2019
    Μηνύματα
    111

    sidecar (καλαθι)

    για σας ξερει κανενας τι παιζει με τα sidecars ? δηλαδι αν πρεπει να αγωρασεις μηχανη με καλαθι η αν μπορεις να βαλεις στην δικη σου ? διαδηκασιες νομιμοποιησης ,κτεο ,κτλπ . και μηλαω βεβαια για vespa και οχι αλλη μηχανη μου αρεσει πολυ αυτο το προτζεκτ
    Υ.Γ και βεβαια αν μπορει να κατασκευαστει απο μενα
    Τελευταία τροποποίηση από spiros1973; 22/08/2021 στις 09:46.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Δική σου κατασκευή να πάρει έγκριση τύπου το κόβω κομματάκι δύσκολο...

    Με ένα γρήγορο Google search, βρήκα αυτό.
    https://euromotors.gr/?page_id=323&v=2a4b9e2e4254

    Γιατί δε μιλάς μαζί τους να σε κατατοπίσουν;

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της spiros1973
    Εγγραφή
    24/08/2019
    Μηνύματα
    111
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Δική σου κατασκευή να πάρει έγκριση τύπου το κόβω κομματάκι δύσκολο...

    Με ένα γρήγορο Google search, βρήκα αυτό.
    https://euromotors.gr/?page_id=323&v=2a4b9e2e4254

    Γιατί δε μιλάς μαζί τους να σε κατατοπίσουν;

    η απαντηση τους


    (Για να δηλώσετε το καλάθι στην άδεια δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή τρόπος στο ΥΜΕ. Αν το βάλετε χωρίς να το δηλώσετε θα πρέπει σίγουρα να το βγάζετε για να περάσετε ΚΤΕΟ. Γενικά είναι μπερδεμένο γιατί ούτε απαγορεύεται ούτε επιτρέπεται.... Οσοι το βάζουν κυκλοφορούν έτσι
    (Αν πάντως δηλωθεί μετά δεν μπορεί να βγαίνει
    Ο ΚΟΚ δεν αναφέρει ανάλογο πρόστιμο για την περίπτωση προσάρτησης σάιντκαρ. Αντίθετα προβλέπει με ακρίβεια τον εξοπλισμό ασφαλείας του σαιντκαρ προεραιτικό και υποχρεωτικό [πχ φώτα]. Γενικά σε περίπτωση ελέγχου δεν μπορούμε να πούμε τι θα συμβεί. 25 χρόνια που ασχολούμαστε με το θέμα δεν έχουμε λάβει γνώση τέτοιου γεγονότος, ότι δηλαδή κάποιος είχε πρόβλημα με την Τροχαία. Συγνώμη αλλά αυτά είναι όσα γνωρίζουμε, δεν μπορούμε να πούμε κάτι παραπάνω με την ένοια ότι δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι για το συγκεκριμένο θέμα.)



    μου απαντισαν αμεσος μεσο μεσεντζερ

  4. #4
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Αν ισχύει το παραπάνω, τίθεται σοβαρό ζήτημα με την αδυναμία πλήρους ασφάλισης του οχήματος.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της spiros1973
    Εγγραφή
    24/08/2019
    Μηνύματα
    111
    Ελλαδισταν . Βαν δεν μπορείς να το κάνεις καμπερ πρέπει να το έχεις επαγγελματικό και να το κάνεις στην Ζούλα.αυτοκινουμενο πληρονεις τα τελοι κυκλοφοριας οπός στα ιχ και την ασφάλεια το ίδιο ...sidecar οπός νάνε ...... Ελλαδισταν τι να πω

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spiros1973 Προβολή μηνύματος
    Ελλαδισταν . Βαν δεν μπορείς να το κάνεις καμπερ πρέπει να το έχεις επαγγελματικό και να το κάνεις στην Ζούλα.αυτοκινουμενο πληρονεις τα τελοι κυκλοφοριας οπός στα ιχ και την ασφάλεια το ίδιο ...sidecar οπός νάνε ...... Ελλαδισταν τι να πω
    Ελλαδιστάν θα ήταν στην περίπτωση που θα μπορούσα να κάνω ένα κάμπερ μόνος μου.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της spiros1973
    Εγγραφή
    24/08/2019
    Μηνύματα
    111
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Ελλαδιστάν θα ήταν στην περίπτωση που θα μπορούσα να κάνω ένα κάμπερ μόνος μου.
    δηλαδη η αμερικη η ολανδια η σουηδια και για πιο σηντομα ολες η χορες της ευρωπης ειναι ενδηναμη (σταν ) ? γιατι δεν γνωριζω αλλη χωρα που να απαγορευετε οπος εδω να παρειες ενα βαν για καμπερ και να το φτιαξεις εχοντας τα στανταρ της χωρας αυτης να περασεις το εκι κτεο και καταχοροντας το σαν καμπερ η να μπορεις να το αγωρασεις ετημο χορης να το πληρονεις καθε χρονο ενα ματι ..γιαυτο και ερχοντε τοσα χρονια για διακοπες με αυτα αλλα δεν ειναι αυτες οι χορες το θεμα μου αλλα ετουτη εδω .......

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spiros1973 Προβολή μηνύματος
    δηλαδη η αμερικη η ολανδια η σουηδια και για πιο σηντομα ολες η χορες της ευρωπης ειναι ενδηναμη (σταν ) ? γιατι δεν γνωριζω αλλη χωρα που να απαγορευετε οπος εδω να παρειες ενα βαν για καμπερ και να το φτιαξεις εχοντας τα στανταρ της χωρας αυτης να περασεις το εκι κτεο και καταχοροντας το σαν καμπερ η να μπορεις να το αγωρασεις ετημο χορης να το πληρονεις καθε χρονο ενα ματι ..γιαυτο και ερχοντε τοσα χρονια για διακοπες με αυτα αλλα δεν ειναι αυτες οι χορες το θεμα μου αλλα ετουτη εδω .......
    Η Αμερική δεν ξέρω λεπτομέρειες αλλά κατά τη γνώμη μου είναι επικίνδυνοι οι τύποι.
    Στην Ευρωπαϊκή ένωση όλοι είναι το ίδιο απλά υπάρχουν πολλοί μικροί ειδικευμένοι κατασκευαστές που
    φτιάχνουν διάφορα και πας με το βανάκι σου το φορτηγάκι σου ή τη νταλίκα σου και σου φτιάχνουν ότι θέλεις κανονικά και με άδειες και εγκρίσεις τύπου και όλα.
    Η Ελλάδα είναι μικρή αγορά και κανένας δεν ασχολείται με καλάθια και με αυτοκινούμενα.
    Αλλά μη φανταστείς ότι στην Ευρώπη θα αγοράσω ένα καλάθι και θα το κοτσάρω στο μηχανάκι και είμαι οκ...

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Η Αμερική δεν ξέρω λεπτομέρειες αλλά κατά τη γνώμη μου είναι επικίνδυνοι οι τύποι.
    Στην Ευρωπαϊκή ένωση όλοι είναι το ίδιο απλά υπάρχουν πολλοί μικροί ειδικευμένοι κατασκευαστές που
    φτιάχνουν διάφορα και πας με το βανάκι σου το φορτηγάκι σου ή τη νταλίκα σου και σου φτιάχνουν ότι θέλεις κανονικά και με άδειες και εγκρίσεις τύπου και όλα.
    Η Ελλάδα είναι μικρή αγορά και κανένας δεν ασχολείται με καλάθια και με αυτοκινούμενα.
    Αλλά μη φανταστείς ότι στην Ευρώπη θα αγοράσω ένα καλάθι και θα το κοτσάρω στο μηχανάκι και είμαι οκ...
    Βασικά δεν είναι μικρή, ανύπαρκτη αγορά είναι στην ουσία. Στα 10 εκ. Κάτοικους είναι ζήτημα να υπάρχουν 5-10 νοματαίοι που ψάχνουν τέτοια.
    Και σίγουρα εντός Ε.Ε. δεν μπορείς να κάνεις ότι γουστάρεις.... Αλίμονο αν πήγαινε ο καθείς και έκοβε έραβε όπως γουστάρει το όχημα του....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Νομίζω (ψιλοσίγουρος είμαι βασικά, αλλά θα πω νομίζω) ότι βάσει Ευρωπαϊκής νομοθεσίας, αν ένα όχημα / αξεσουάρ / μετατροπή πάρει έγκριση τύπου σε κράτος μέλος της Ε.Ε. αυτή ισχύει αυτομάτως σε όλα τα κράτη μέλη.

    Εγώ π.χ. που έβαλα μαρσπιέ εγκεκριμένα στη Γερμανία για το μηχανάκι μου δεν μπορεί να μου πει κάποιος στο ελληνικό Κ.Τ.Ε.Ο. τίποτα.
    Προφανώς και ένα side car είναι πιο περίπλοκο σε σχέση με τα μαρσπιέ αλλά το concept είναι λίγο πολύ το ίδιο.

    Η Πολωνία είναι κράτος μέλος της Ε.Ε.
    Τα Πολωνικά πλευρικά κάνιστρα (κατά Κ.Ο.Κ.) που εμπορεύεται η Euromotors έχουν έγκριση τύπου κι αν ναι, για ποια οχήματα και υπό ποιες προϋποθέσεις;

    Εγώ θα περίμενα από τον πωλητή εδώ να μπορούσε να απαντήσει τέτοια ερωτήματα...

  11. #11
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spiros1973 Προβολή μηνύματος
    δηλαδη η αμερικη η ολανδια η σουηδια και για πιο σηντομα ολες η χορες της ευρωπης ειναι ενδηναμη (σταν ) ? γιατι δεν γνωριζω αλλη χωρα που να απαγορευετε οπος εδω να παρειες ενα βαν για καμπερ και να το φτιαξεις εχοντας τα στανταρ της χωρας αυτης να περασεις το εκι κτεο και καταχοροντας το σαν καμπερ η να μπορεις να το αγωρασεις ετημο χορης να το πληρονεις καθε χρονο ενα ματι ..γιαυτο και ερχοντε τοσα χρονια για διακοπες με αυτα αλλα δεν ειναι αυτες οι χορες το θεμα μου αλλα ετουτη εδω .......
    Η Ολλανδία, η Σουηδία και η Αμερική δεν έχουν ΚΤΕΟ που περνάς τον χάρο με πεσκέσι θυμαρίσιο μέλι, ή πενηνταρικάκι ανάμεσα στην άδεια κυκλοφορίας... αυτή είναι η ειδοποιός διαφορά.

Παρόμοια θέματα

  1. Florian Camathias (Sidecar Champion)
    από sapila racing στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2007, 14:19
  2. Μια ερώτηση σχετικά με παπί και καλάθι
    από Infini στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2006, 19:10
  3. Busa Sidecar!!!!
    από GTZ750 στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2005, 01:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF