Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Εύρεση γιατρού - αλλεργιολογος

  1. #1
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495

    Εύρεση γιατρού - αλλεργιολογος

    Λοιπόν παιδιά έχουμε άτομο 44 ετών όπου κάθε δεύτερο βράδυ την ώρα του ύπνου πετάει εξάνθηματα - καντιλες με έντονη φαγούρα. Ύστερα από 1 με 2 ώρες φεύγουν μόνα τους!

    Είμαι λοιπόν σε αναζήτηση γιατρού. Όποιος έχει εμπειρία από αλλεργιολογο όπου ξέρει ότι είναι καλός ας μου τον προτείνει.
    Ευχαριστώ.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  2. #2
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Μήπως υπάρχει θέμα με bed bugs, νομίζω στα ελληνικά κοριοί.
    Στην Αμερική ενας πολύ καλος μου φίλος είχε την ίδια συμπωματολογία και τελικά ήταν αυτός ο λόγος. Ταλαιποριώταν καιρό, άλλαζε απορυπαντικά, σαπούνια κλπ. Μάλλον τα είχε φέρει μαζί του μετά από διακοπές.

  3. #3
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Δυστυχώς όχι, θα ήταν το εύκολο. Την πιάνει όπου και να είναι! Έχει αλλάξει σαπούνια και τα λοιπά αλλά τίποτα.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.453
    Υπαρχει περιπτωση να ειναι ψυχολογικο;

  5. #5
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.180
    Παίδες μην ψάχνετε τα αίτια και μην δίνετε εξηγήσεις.Το λέει η ίδια η λέξη 'άλλο έργο', μπορεί να είναι 1002 λόγοι.Μόνο γιατρός.
    Με ταλαιπωρούσε ένα παρόμοιο σύμπτωμα 10 ολόκληρα χρόνια και τελικά αποδείχτηκε ότι προήρχετο από μία φλεγμονή του εντέρου.Την διόρθωσα και εξαφανίστηκε και η αλλεργία.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Δυο-τρεις γενικες αρχες.Το εξανθημα ειναι πυκνο (συρρεον);; η αραιο;; δλδ 5-10 στοιχεια; Μιλας για καντηλες.Εχουν μεσα υγρο;; . Ειναι διασπαρτο σε ολο το σωμα η προτιμαει περιοχες,π.χ προσωπο.Εχει το ατομο ιστορικο με αλλεργιες ακομα και τροφικες ;Αν ειναι γυναικα και την αφυπνιζει η φαγουρα πολυ πιθανα το αιτιο να εινα καλλυντικο (ντεμακιγιαζ) η καλλυντικα που περιεχουν ταλκιτη.Βεβαια η αιτιολογικη θεραπεια με ανευρεση του ειδικου αλλεργιογονου ειναι δουλεια αλλεργιολογου.Θα προτεινα να κανει μια απλη δοκιμη παιρνωντας ενα αντισταμινικο μιση ωρα προ του βραδυνου υπνου πx. ενα xozal (φαιρνει υπνηλια και λιγο βαρυ κεφαλι το πρωι).Εαν δεν παρατηρηθουν τα ιδια συμπτωματα αυτο σημαινει οτι προκειται για καποιο εξωτερικο αλλεργιογονο.Αυτο ειναι χρησιμο στο να προσπαθησει στην συνεχεια ,να εντοπισει το αιτιο αφαιρωντας οτι καινουργιο εχει προσθεσει στην καθημερινοτητα της τις τελευταιες ημερες.Κρεμες-αλοιφες-ακομη και κοσμηματα (αλεργια εξ επαφης).Αυτα ειναι τα απλα και προχειρα.Μετα παμε στα πιο συνθετα που ξεφευγει η κουβεντα
    κουκουρουκουκου

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2012
    Μηνύματα
    112
    Επίσης,
    εφόσον βρεθεί ο παράγοντας/ες που προκαλεί την αλλεργία,
    απ-ευαισθητοποίηση μπορεί να επιδιωχθεί με εναλλακτικές μεθόδους όπως ο βιοσυντονισμός.
    (προσωπική εμπειρία σε πολύ βαριάς μορφής αλλεργία στο αγελαδινό γάλα σε βρέφος).
    /// Β

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν παιδιά έχουμε άτομο 44 ετών όπου κάθε δεύτερο βράδυ την ώρα του ύπνου πετάει εξάνθηματα - καντιλες με έντονη φαγούρα. Ύστερα από 1 με 2 ώρες φεύγουν μόνα τους!

    Είμαι λοιπόν σε αναζήτηση γιατρού. Όποιος έχει εμπειρία από αλλεργιολογο όπου ξέρει ότι είναι καλός ας μου τον προτείνει.
    Ευχαριστώ.
    ακριβως τα ιδια με τον γιο μου πριν 2-3 χορνια.....σταματησαν για λιγο.....μετα παλι απο εναν χροο εμφανιστηκαν......
    καντιλες παντου, φαγουρα κτλ.....xozal και εφευγαν στο 10λεπτο......ιστορια που την πρωτη φορα ειδικα ξεκινησε και κρατησε 6 μηνες σχεδον....
    Ατελειωτες εξετασεις σε δρματολογους ( λεγαμε οτι προηλθε απο μολυνση της θαλασσας) μετα σε αλλεργιολογο, και τελικα καταληξαμε σε παιδορευματολογο.
    Παρα πολλες εξετασεις, φοβοι για αυτοανοσα κτλ.....
    τελικα εφυγε μονο του...παρολαυτα παλι φετος τον Σεπτεμβριο θα ξαναγινουν ολες οι εξετασεις...
    Θα σου γραψω αργοτερα σε μυνημα το ιστορικο, γιατι ειμαι προωτη μερα στην δουλεια και πηζω.....
    και η αλλεργιολογος παντως, και ο ρευματολογος, μας ειπαν για xozal (χαπακι) οποτε εχει εξαρση......
    εκτοτε εχει παντα μαζι του......

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Ο άνθρωπος ζήτησε να του συστήσουμε αλεργιολόγο και μέχρι στιγμής ο καθείς λέει τον δικό του πόνο, κλασικό μοτό.γρ
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ο άνθρωπος ζήτησε να του συστήσουμε αλεργιολόγο και μέχρι στιγμής ο καθείς λέει τον δικό του πόνο, κλασικό μοτό.γρ
    Εμεις πηγαμε τον μικρο στην :

    κ. Ελενη Ρουμπεδακη
    6942 493414
    210 8945095

    Αγγελου Μεταξα 21
    Γλυφαδα

    Παρολο που το θεμα τελικα δεν ηταν δικο της, οι συμβουλες της και γενικα το ενδιαφερον της και για μετα την επισκεψη μας στον παιδορευματολογο που μας συστησε η ιδια να παμε, ηταν πολυ σωστη και επαγγελματικη

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  11. #11
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Μπορώ να συστήσω Αλλεργιολόγο στο Κρατικό Νοσοκομείο Νίκαιας. Λέγεται Φαρμάκας Νικόλαος. Αν υπάρχει ενδιαφέρον πες μου να σου στείλω πμ με τα στοιχεία επικοινωνίας στο Νοσοκομείο.

  12. #12
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Παίδες γιατρός δεν είμαι και δεν μπορώ να περιγράψω σωστά το τι συμβαίνει, πιθανών κάποιες ορολογίες που χρησιμοποίησα να είναι τελείως λάθος.
    Ευχαριστώ για τα π. μ και για τα μνμ με προτεινομενους γιατρούς, θέλω να πιστεύω ότι ο καθένας θα έχει μια θετική εμπειρία από κάθε γιατρό και για αυτό τον προτείνει.
    Ξανά σας ευχαριστώ.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  13. #13
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    617
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Παίδες γιατρός δεν είμαι και δεν μπορώ να περιγράψω σωστά το τι συμβαίνει, πιθανών κάποιες ορολογίες που χρησιμοποίησα να είναι τελείως λάθος.
    Ευχαριστώ για τα π. μ και για τα μνμ με προτεινομενους γιατρούς, θέλω να πιστεύω ότι ο καθένας θα έχει μια θετική εμπειρία από κάθε γιατρό και για αυτό τον προτείνει.
    Ξανά σας ευχαριστώ.
    Λογικα όλοι τον δικό τους γιατρό προτείνουν.
    Έχεις ακούσει ποτέ νε λέει κανείς, εγώ πάω σε αυτον το γιατρό, αλλά είναι γτπ?

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Λογικα όλοι τον δικό τους γιατρό προτείνουν.
    Έχεις ακούσει ποτέ νε λέει κανείς, εγώ πάω σε αυτον το γιατρό, αλλά είναι γτπ?
    σιγουρα ετσι ειναι .....υποτιθεται οτι και ο αλλος το εχει ψαξει πρωτα...... εγω πχ εχω παει σε 4-5 ορθοπαιδικους.......οι 4 ηταν μ@λ@κες.....δεν θα στους προτεινω.......

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 102
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2007, 21:17
  2. Εύρεση
    από SF στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2005, 11:52
  3. Ευρεση Manual Cbr 600 F Μοντ.2000
    από ΣΤΑΥΡΟΣ στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2005, 12:19
  4. αναζητηση γιατρου!
    από wolfman13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2005, 23:42
  5. Προς NLS και εύρεση εργασίας
    από Zanzibar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 12:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF