Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 44

Θέμα: Πρώτη μου αγορά μηχανής, απορίες(για xtx η xtr)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2021
    Μηνύματα
    16

    Πρώτη μου αγορά μηχανής, απορίες(για xtx η xtr)

    Καλησπέρα φίλοι, ψάχνω φώτιση για αγορά μηχανής.
    Θέλω να παρω μηχανή και σκέφτομαι για τα xt.

    Εχω οδηγήσει πολλές φορές μηχανές κ μεγάλου κυβισμού από φιλαράκια παρόλα αυτα δεν είχα ποτέ.

    Θα ήθελα να με διαφωτίσετε με μερικές απορίες που έχω.

    Ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων για την έλλειψη γνώσεων στο κομμάτι των μηχανών. (Είμαι λίγο άσχετος ναι)



    Λοιπόν ξεκινώ με το ότι σκέφτομαι να παρω μια xt για χρήση μέσα στην πόλη κυρίως και επαρχιακούς δρόμους (καθώς μενω Κρήτη και μόνο τέτοιους έχουμε). Επίσης θέλω σίγουρα να βγαινω και εθνική κάθε εβδομάδα (αλλά μιλάμε για μια απόσταση 50-70χλμ συνολικά).

    ΕΡΩΤΗΣΗ: βλέπω ότι τα xtx με τα xtr έχουν κάποια διαφορά στην τιμή τους με το r να το βρίσκω γενικά πιο χαμηλά από το x. Από διαφορές στην εμφάνιση περα απο τις ζάντες λάστιχα δεν βλέπω. Οπότε Μπορώ να παρω μια xtr και να το κανω super motard με άλλες ζάντες; και αν ναι ποιο είναι το κοστολόγιο περίπου. Τι επιπτώσεις θα έχει αν έχει ;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και παλι συγγνώμη για την ασχετοσύνη μου.

  2. #2
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    αρχικά έχεις δίπλωμα?
    δεν είμαι σίγουρος αν εισαι νομιμος με Α2

    οι διάφορες είναι περισσότερες απο αυτές που εντόπισες, γεωμετρικά, στις αναρτήσεις και στα φρένα. Κοινώς το r δεν θα γίνει ποτέ όπως το x, όπως και το αντίθετο
    Ενώ αν πας και βάλεις 17" μπροστινό αντί του 21" το κοντέρ σου θα δείχνει 20-30km/h παραπάνω απο την πραγματική ταχύτητα

    η διαφορά στο r είναι γιατί το προτιμάνε λιγότεροι κάγκουρες οπότε αυτή η χαμηλότερη ζήτηση αντικατοπτρίζει την διαφορά τιμής. Εξοπλιστικά τα 2 μοντέλα δεν έχουν καμία διαφορά
    you rise you fall you're down then you rise again

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Κακώς ήρθες.
    Πάρε κατευθείαν το ΧΤΧ η μετατροπή που λες πάει πολύ ακριβότερα.... Το χτχ είναι ότι πρέπει για το νησί. Λέγοντας Εθνική εννοείς τον βοακ σωστά; Ο Θεός να τον κάνει Εθνική οδό.... Πολύ προσοχή εκεί τίποτα άλλο
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2021
    Μηνύματα
    16
    Εχω το α2 σωστά αλλά τι να κάνω που την θέλω πολυ κ δεν θέλω να κατέβω κυβικά.
    Είδα ότι έχουν και αυτές τις διαφορές ναι.. Αλλά εγώ μιλάω από διαφορές εμφανισιακά. Οποτε ακόμη και αν βαλω 17αρα μπροστά δεν γίνεται κάποια ρυθμιση ώστε να αντισταθμισω το θέμα με το κοντέρ; (το οποίο είναι σημαντικό θεματάκι το οποίο δεν είχα υπόψιν) .ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2021
    Μηνύματα
    16
    Ναι αυτόν τον περίφημο ΒΟΑΚ εννοώ

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2021
    Μηνύματα
    16
    Μήπως ξέρεις πόσο κοστίζει μια τέτοια μετατροπή; πληροφοριακά ρωτάω

  7. #7
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JohnF Προβολή μηνύματος
    Μήπως ξέρεις πόσο κοστίζει μια τέτοια μετατροπή; πληροφοριακά ρωτάω
    Όσο κοστίζει μία ζάντα 17άρα + τους αποστάτες για τη δαγκάνα γιατί ο δίσκος του Χ είναι μεγαλύτερος.
    Μιλάμε για οπτική μετατροπή γιατί αν καταλήξουμε σε ουσιαστική θέλεις κι άλλα πολλά.

  8. #8
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JohnF Προβολή μηνύματος
    Μήπως ξέρεις πόσο κοστίζει μια τέτοια μετατροπή; πληροφοριακά ρωτάω
    3 επιλογες

    Α)Βρισκεις μεταχειρισμένα σετ ετοιμα ενδεικτικα 500-800ευρω
    Β)μετατρέπεις τα δικα σου κεντρα με στεφανια ακτινες αφτεραδικες σε ειδικό καταστημα μετατροπων ενδεικτικά 900ευρω(μαζι με καινουργια λαστιχα
    Γ)τα αγορασεις ολα ως ανταλλακτικα κοστος 3000

    Δυσκολο το εγχείρημα εχει κιαλλα να γραψω οπως αυτπ που περιγράφει ο karellen δεν νονιζω να τα κατανοήσεις ειναι για αρκετα προχωρημένους που εσυ εισαι αρχάριος

    Πηγαίνεις απλα για το μοταρντ η το ονοφ μοντελο και δεν ασχολείσαι. Θελει μακροχρόνιο διαβασμα και ενασχόληση για να αποκτήσεις βασικες γνωσεις καποιον εύκολων μετατροπων

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2021
    Μηνύματα
    16
    Οκ καταλαβαίνω τείνω προς το xtx με αυτά εν τέλη.. Αφου μιλάμε για σχεδόν ενα χιλιάρικο μετατροπή . Μιας που σε βρήκα doctora έχεις άποψη περι αντίστοιχα KTM ή και το KTM 950 supermoto. Όσον αφορά την αξιοπιστία τους, κόστος συντήρησης συγκριτικά με το xtx και αν βγάζουν τόσα προβληματα όσο λένε ;

  10. #10
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Καμια σύγκριση μεταξυ xtx και 950super moto το δευτερο ειναι μηχανή λίτρου αλλο επίπεδο.
    Πολλοι πίνουν νερο για το RC8 μοτερ ομως δε παυει να ειναι ενα πουσαρισμενο μοτερ με πολλες δυνατότητες αλλα και προσεχτική συντήρηση.
    Ειναι μεταξωτό βρακί, οπως λεει το ρητό πρεπει να εχεις μεταξωτό ποπο
    Για καλο rc8 θελεις τουλαχιστο 5000
    Για καλο xtx θελεις τουλαχιστο 3500
    Για καλο xtr θελεις τουλάχιστο 3000

    Αν βρικες xtx στα 2000-2500 ειναι απο το κατω ραφι με οτι και αν συμαινει οσο αναφορα το ρισκο αγορας ενος μεταχειρισμένου.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παρε το xtr γιατι ειναι καλύτερο απλα. Νομιζω ομως δηλωνει περισσοτερα αλογα, σε καλύπτει?
    Το xtx νγηκε για να καλυψει την μοδα των μοταρντ, ουτε μοταρντ ειναι ουτε καλυτερα παει απο το r με εξαιρεση τον βοακ πουη διαφορα ειναι και παλι πολυ μικρη. Βαλε λαστιχα χωρις τακουνι με μεγαλες αυλακιες και εισαι αρχοντας. Το x εχει πιο ακριβα λαστιχα και δεν προσφερει τιποτα παραπανω απλα κανει ωραιες σουζες.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    αρχικά έχεις δίπλωμα?
    δεν είμαι σίγουρος αν εισαι νομιμος με Α2

    οι διάφορες είναι περισσότερες απο αυτές που εντόπισες, γεωμετρικά, στις αναρτήσεις και στα φρένα. Κοινώς το r δεν θα γίνει ποτέ όπως το x, όπως και το αντίθετο
    Ενώ αν πας και βάλεις 17" μπροστινό αντί του 21" το κοντέρ σου θα δείχνει 20-30km/h παραπάνω απο την πραγματική ταχύτητα

    η διαφορά στο r είναι γιατί το προτιμάνε λιγότεροι κάγκουρες οπότε αυτή η χαμηλότερη ζήτηση αντικατοπτρίζει την διαφορά τιμής. Εξοπλιστικά τα 2 μοντέλα δεν έχουν καμία διαφορά
    ειμαι 99% βεβαιος οτι ο σενσορας ειναι στο γραναζι μπροστα. θα χαλασει λογο του πισω οπως θα χαλασει και αν αλλαξεις γραναζωμα αλλα σιγα το θεμα.
    Τελευταία τροποποίηση από basilis_k6; 22/08/2021 στις 16:37.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2021
    Μηνύματα
    16
    Το θέμα μου δεν είναι τα λάστιχα τόσο όσο το μέγεθος της ζάντας.. Γτ Νταξει κακά τα ψέματα όταν θέλεις μια μηχανή μαζί με την αξιοπιστία θέλεις και να την ερωτεύεσαι όταν την βλέπεις.. Ε με το 21αρι εγώ προσωπικά δεν μπορώ, το 17 με έχει μαγέψει. Εξου και η απορία μου για την μετατροπή.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2021
    Μηνύματα
    16
    Καταλαβαίνω.. Ευχαριστώ πολυ και παλι .. Νομίζω ότι όλα με τείνουν προς το xtx. Τώρα όσον αφορά την αγορά και το πως πρεπει να ψάχνω, ποια ειναι τα σος πράγματα που πρεπει να κοιτάω πτιν την πάρω; περα απο χιλιόμετρα και γενική κατάσταση; ποια ειναι απαγορευτικά που χρήζουν μια αγγελία no go.? (Εννοείται βέβαια ότι για την αγορά θα πάω με κάποιον καλό γνωστη στο κομμάτι αυτό) αλλά μιλάω για πριν από αυτό το κομμάτι. Τι βασικές ερωτήσεις πρεπει να κάνω στον πωλητή; και τι απαντήσεις θέλω να πάρω πισω;...
    Συγγνώμη για τις τόσες πολλες ερωτήσεις αλλά όντας άσχετος έχω τις επιφυλάξεις μου και τους φόβους μου για την αγορά.. Γτ θέλω να πάρω κάτι που να το έχω πολυ καιρό

  14. #14
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    όσο γνωστη και να βρείς, πρωτίστως χρειάζεται μπάτζετ, αν τα οικονομικά σου είναι πενιχρά και αναγκαστικά οδηγηθείς σε αγορά απο "κάτω ράφι" (όπως σου έγραψα τα κόστη παραπάνω)αναλαμβάνεις και το ρίσκο.
    Και σε ενδεχόμενη επισκευή μοτερ τα ανταλλακτικά που μπορεί να απαιτηθούν σε μια μοτοσυκλέτα 650cc απέχουν δραματικά πολύ απο αντίστοιχη επισκευή σε παπί σκουτερ

    όλα ξεκινάνε απο το μπατζετ
    you rise you fall you're down then you rise again

  15. #15
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Ρίξε μια ματιά και σε αυτά αν θέλεις,είναι το στυλ που σου αρέσει νομίζω https://www.car.gr/used-bikes/honda....odel=1596&pg=1
    Καρμπυρατερ και αερόψυκτο βέβαια αλλά Χόνδα και καλές τιμές.
    porca miseria.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά μηχανής αποκλειστικά για ταξίδια και βόλτες
    από filiatrinos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2018, 20:49
  2. Αποριες για αγορα καινουργιας μηχανης....
    από Commando* στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2013, 16:15
  3. ερωτησεις για αγορα μηχανης
    από Stain στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2009, 07:42
  4. Τη γνώμη σας για αγορά μηχανής
    από ManosMoto στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2008, 22:06
  5. Χαρτιά για αγορά μηχανής
    από cartman στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2008, 12:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF