Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: ktm duke 200 διαρροη βενζινης απο το ντεποζιτο

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/08/2011
    Μηνύματα
    12

    ktm duke 200 διαρροη βενζινης απο το ντεποζιτο

    Καλησπερα παιδες. εχω ενα θεμα με το μηχανακι τις τελευταιες μερες. Χανει καυσιμο (λιγο) απο το συγκεκριμενο σημειο ( αναμεσα στο πλαστικο και στις χρυσες υποδοχες των βιδων).

    Πηγα σε ενα μαστορα και μου προτεινε εποξικη κολλα. Εγω προτεινα να βαλουμε τη κολλα (μπολικη) και στα 3 σημεια σκεπαζοντας τις βιδες που πιανουν τη βαση του ecu και στη συνεχεια με διπλης οψης ταινια να πιασω τη βαση του ecu στο ντεποζιτο με πλατή / μπολικο σκρατς ( σαν αυτο που εχουν κατι μαγιο) πανω κατω μιας και ουτε βαρη ειναι το ecu αλλα ουτε πιεσεις δεχεται αφου καθετε πανω στο ντεποζιτο.
    καινουριο ντεποζιτο εχει 400 ευρο και δε παιζει...
    θα κανει δουλεια η κολλα η να δοκιμασω τη τυχη μου με κολλητηρι / θερμοπιστολο και να λιωσω πλαστικο πανω στα 3 σημεια. και ποια η γνωμη σας για τη ταινια με το σκρατς?
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων ntepozito.jpg‎  

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Έχουν σπείρωμα μέσα οι τρύπες; Αν ήταν έτσι από το εργοστάσιο πάει να πει ότι υπάρχει τρόπος να μην τρέχει με τις βίδες και την ecu κανονικά, ίσως με κάποια locklite η άλλη κόλλα,φλαντοκολλα που σφραγίζει και έχεις και τις βίδες, η εποξικη περιμετρικά, αν ξεκολισουν αυτά που θες να βάλεις η ecu θα κοπανιεται πάνω κάτω από κραδασμούς και λακούβες και ισως καταστραφεί,. Αν την τυλίξεις με κάποιο μαλακό υλικό, πάλι μπορεί να κρατάει υγρασία η να ζεσταίνεται

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/08/2011
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Έχουν σπείρωμα μέσα οι τρύπες; Αν ήταν έτσι από το εργοστάσιο πάει να πει ότι υπάρχει τρόπος να μην τρέχει με τις βίδες και την ecu κανονικά, ίσως με κάποια locklite η άλλη κόλλα,φλαντοκολλα που σφραγίζει και έχεις και τις βίδες, η εποξικη περιμετρικά, αν ξεκολισουν αυτά που θες να βάλεις η ecu θα κοπανιεται πάνω κάτω από κραδασμούς και λακούβες και ισως καταστραφεί,. Αν την τυλίξεις με κάποιο μαλακό υλικό, πάλι μπορεί να κρατάει υγρασία η να ζεσταίνεται
    εχουν σπειρωμα ναι. σκέφτηκα να καλυφθει γυρο απο το χρυσο αλλα και μεσα για να γινει ενα σωμα. Φοβαμαι το οτι επειδη ειναι διαφορετικα υλικα ( πλαστικο και μεταλλο) δε θα πιασει καλα γιαυτο και ειπα να το κλεισω μια και καλη. Σχετικα με το ecu φανταζομαι οτι δε θα κουνιεται.. το πολυ πολυ αν δω και εχω τετοιο θεμα κολλαω με λιγη κολλα (για να μπορω να τη ξεκολλησω αν εχω παλι θεμματα.) και τη βαση πανω στο ντεποζιτο και τελος. Πιστευεις οτι η εποξικη θα πιασει τα κενα που θελω? προς το παρον το γεμιζω στο 70% και δε χανει καθολου. Επισης εχω βαλει μια τσιμουχα μεγαλη κατω απο τη βιδα και τη βαση και απο το σφιξιμο και γεματο παλι δε χανει... αλλα δεν ειναι λυση αυτο.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Χωρίς να γνωρίζω αν κάνει για το συγκεκριμένο θέμα, οι υδραυλικοί χρησιμοποιούν υγρό τεφλόν για να σφραγίσουν σπειρώματα. Βέβαια νερό στεγανοποιουν. Αν κάνει κ για βενζίνη τότε έγινες. Κ θα μπορείς να ξεβιδωσεις αν χρειαστεί ποτέ και τις βίδες.
    Για τη φλατζοκολα που αναφέρθηκε σε επαφή με βενζίνη χαλάει(τουλάχιστον όσες έχω πάρει εγώ το αναφέρουν ρητά στις οδηγίες).

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Χωρίς να γνωρίζω αν κάνει για το συγκεκριμένο θέμα, οι υδραυλικοί χρησιμοποιούν υγρό τεφλόν για να σφραγίσουν σπειρώματα. Βέβαια νερό στεγανοποιουν. Αν κάνει κ για βενζίνη τότε έγινες. Κ θα μπορείς να ξεβιδωσεις αν χρειαστεί ποτέ και τις βίδες.
    Για τη φλατζοκολα που αναφέρθηκε σε επαφή με βενζίνη χαλάει(τουλάχιστον όσες έχω πάρει εγώ το αναφέρουν ρητά στις οδηγίες).
    Υπάρχουν φλαντζοκολλες με αντοχή σε λάδι και βενζίνη, συγκεκριμένα με αντοχή σε βενζίνη μπαίνουν σε ενωσεις Κάρτερ δίχρονων μοτέρ,(που η βενζίνη περνάει μέσα από το Κάρτερ)το κατά πόσο μπορούν να σφραγίσουν το ντεπόζιτο είναι άλλο θεμα

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν φλαντζοκολλες με αντοχή σε λάδι και βενζίνη, συγκεκριμένα με αντοχή σε βενζίνη μπαίνουν σε ενωσεις Κάρτερ δίχρονων μοτέρ,(που η βενζίνη περνάει μέσα από το Κάρτερ)το κατά πόσο μπορούν να σφραγίσουν το ντεπόζιτο είναι άλλο θεμα
    Οκ. Δεν χρειάστηκα ποτέ ειδική φλατζόκολλα. Απλά το αναφέρουν όλες όσες έχω αγοράσει γι αυτό το είπα.
    Good to know πάντως. Ίσως να κάνει και καλύτερη δουλειά από το υγρό τεφλον.
    Πάτα το 0

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Υπάρχουν και εποξικές με αντοχή σε βενζίνη.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Εγώ πολύ φοβάμαι ότι για να δακρύζει από εκεί, το πρόβλημα είναι πίσω από τα "χρυσά".

    Αν καταλαβαίνω σωστά από την εικόνα, είναι απλά threaded inserts που πιάνουν μέσα σε ήδη υπάρχουσες "φωλιές" του πλαστικού τεπόζιτου.
    Κατά κανόνα τοποθετούνται με υπέρηχους που τα ζεσταίνουν και λιώνουν ελάχιστα το πλαστικό για να μπουν και να δώσουν θηλυκό σπείρωμα σε πλαστικά.
    Τα έχω χρησιμοποιήσει σε αρκετά 3D printed projects.

    Κόλλες εξωτερικά από αυτές τις "φωλιές" είναι πιθανό να ξαναδακρύσουν.

    Μήπως θα ήταν καλύτερο να βγουν τα inserts, να κολληθεί ότι έχει ανοίξει πίσω από αυτές και να ξαναμπούν προσεκτικά;

    Όλα αυτά με κάθε επιφύλαξη...

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/08/2011
    Μηνύματα
    12
    Τελικα ειπα να δοκιμασω κατι πιο χαλαρο για αρχη και αν δε κανω δουλεια να παω σε πιο δυναμικη λυση. Βαλαμε μεσα στα κενα και γυρο γυρο μια φλατζοκολλα-σιλικονη ( για τζακια με αντοχη στη βενζινη) , απο πανω φλατζοχαρτο και μετα την βαση με μετριο σφιξιμο. αυριο θα το γεμισω στο 90% ( δε το ξαναγεμιζω full) και θα εχω το νου μου για αρκετο καιρο. Αν δε κανω δουλεια σκεφτηκα να λιωσω με το κολλητηρι δεματικα (εχω την εντυπωση οαπο οσο εψαξα οτι ειναι το ιδιο υλικο με το ντεποζιτο.. αν γνωριζει καποιος να δωσει τα φωτα του) και να γεμισω τα κενα μιξαροντας το υλικο με το πλαστικο του ντεποζιτου.. αλλιως σε καποιον που ειδικευεται με το αντικειμενο και αναλογα το κοστος..
    Λετε να λιωσει αυτη η σιλικονη και να δακρυζει μεσα στο ντεποζιτο και να χαλασω καμια αντλια????

    McGyver σιγουρα δακρυζει απο εκει.. ετσι οπως τα λες νομιζω και εγω οτι ειναι.. αλλα για να κανει καποιος αυτη τη δουλεια πρεπει να ειναι πολυ μαστορι φανταζομαι.. και ισως να δινει και μια μικρη εγγυηση
    Ναι υπαρχουν πολλα υλικα στην αγορα.. Αλλα φοβηθηκα να βαλω κατι σαν εποξικη που αν χρειαστει να βγαλω δεν νομιζω να ειναι πολυ ευκολο.Σιγουρα ειναι ακομα μια λυση που σκεφτομαι. Απλα δοκιμασα κατι πιο lightγια αρχη
    Παντως καποια φαση πριν 8 χρονια περιπου μου ειχε σταξει super glue (1 ευρο) στη πορτα του αυτοκινητου ( στο πλαστικο). Ειχα δομιμασει τα παντα για να την βγαλω και το παλευα και για μερες (οποτε το θυμομουν) και δε καταλαβαινε τιποτα.. Ισως και αυτο να δοκιμασω καποια στιγμη.. λιγες σταγονες στα κενα.

  10. #10
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Στα πόσα χιλιόμετρα εμφάνισε το πρόβλημα;

    Κάποιοι αναφέρουν το πρόβλημα σαν γνωστό:
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    ...
    Καποια στιγμή όμως βρήκα duke200 stock 3490 κούτα. 26 άλογα στρόφαλο 120 κιλά. Λεω ψευτομοτάρ είναι, μ΄ενα λαστιχάκι corsaMT60 θα στεκεται και ωραία στο χώμα,δεν ήθελα να βάλω δόσεις και έτσι το πήρα. Διάβαζα στα forum για Kαθε Τρίτη Μάστορα, διάβαζα για τρύπια ρεζερβουάρ, κολημένα μοτερ, προβληματική τρομπα νερού που ανακατευει τα λαδια με τα νερα, λεω δε μαμιέται wannabe μάστορας είμαι, θα το φτιάχνω.

    Τελικά το μηχανάκι αποδείχθηκε πάρα πολύ καλό, τα μοτερ κολάγανε γιατι οι μαστορες δεν ξεραν για εξαέρωση του παραφλού, η αντλία ήτανε οκ, το μηχανάκι δεν έχει χάσει σταγόνα λάδι, ούτε παραφλού στα 4000 χλμ που το χω. Ευλαβικό στρώσιμο, πρώτο service 200 ευρω (είπαμε KTM), για να μην χασω την διετή εγγύσηση. Ήθελε μόνο παχύτερο σιμάκι στο καπελώτο γιατι ήταν οριακά μικρό το διάκενο σε μια απο τις 4 βαλβίδες.
    ...
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/08/2011
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Στα πόσα χιλιόμετρα εμφάνισε το πρόβλημα;

    Κάποιοι αναφέρουν το πρόβλημα σαν γνωστό:
    Απο το 2016 που το αγορασα εχω κανει 17000 km . αρα στα 5 χρονια. Ναι σαν προβλημα το εχω συναντησει αρκετα στο ιντερνετ. παιζουν και πολλα βιντεο στο youtube.

Παρόμοια θέματα

  1. Kawasaki ER6-F Ήχος από το ντεπόζιτο
    από matsoulareos στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2020, 14:22
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2014, 10:59
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2014, 23:24
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2007, 17:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF