Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Ζαντα για Yamaha T50 που δεν ταιριαζει !

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της Sid.Stavros
    Εγγραφή
    16/06/2019
    Μηνύματα
    26

    Ζαντα για Yamaha T50 που δεν ταιριαζει !

    Μια περιεργη ιστορια και θα ηθελα φιλτατοι την βοηθεια σας,ειχα αλλαξει πισω φρενα αρκετες φορες στο παπακι και τωρα τελευταια ειχε τερματισει η πεταλουδα δεν πηγαινε αλλο.Παω παιρνω γνησια υλικα τριβης (σιαγωνες) μπρος-πισω και τα παω στον μαστορα μου.Εκπληκτος μολις ανοιγει την πισω ροδα βλεπει τα υλικα τριβης αθικτα (!) και φαγωμενο μεσα το τοιχωμα του ταμπουρου αρα για καιρο φρεναρα λαθος.

    Μιλαμε για κανονικο κατεβασμα οχι λιγακι,κακην-κακως το ξανακλεινει και με στελνει σε βουλκανιζατερ που κανει και ακτινολογηση,λεω την ιστορια μου στον αλλον μαστορα και μου απαντα δεν συμφερει το κοστος ακτινολογησης συν το νεο ταμπουρο και καλυτερα ειναι να παρω μια ζαντα κομπλε με ρουλεμαν.Μαλιστα μου τονισε να το ψαξω καλα και να παρω επακριβως αυτην που ειναι για Τ50 γιατι καμια φορα λεει τα μαγαζια δινουν απο αλλο μοντελο κλπ.

    Παω σε μαγαζι αφου πρωτα ειχα τηλεφωνηθει,παιρνω ενα ζευγαρι ζαντες κομπλε και του τις παω,λυνει την πισω παει να βαλει την νεα αλλα ΔΕΝ ταιριαζει, η μαμισια εχει διαφορετικο αξονα σε σχεση με την καινουργια.Η απορια μου ηταν πως οποια εχω δει το ιντερνετ ειναι σαν αυτην που του εφερα,δυστυχως λεει δεν γινεται, μου βαζει πισω την παλια ροδα,γυριζω με τις ζαντες στο καταστημα,του εξηγω το προβλημα,λεει 1η φορα το ακουει εχει δωσει ποσες και ποσες και δεν γινεται τιποτα σημερα παρασκευη παμε απο δευτερα.

    Σας βαζω φωτο απο μερικες που βρηκα στην αναζητηση και 2 φωτο απο την μαμισια να δειτε πως ειναι ο αξονας της.Τελικα τι γινεται; πρεπει να φτιαχτει στον τορνο ανταπτορας; και εαν ηταν ετσι γιατι ολες του εμποριου δεν εχουν ή τα μαγαζια δεν δινουν; ειναι κατι αλλο;

    Ριξτε μια ματια και θα καταλαβετε,καθε βοηθεια δεκτη γιατι το παπακι εχει σχεδον ακινητοποιηθει και το χρειαζομαι.

    Φωτο απο το ιντερνετ για πισω ζαντα Τ50:

    https://drag-tech.gr/wp-content/uplo...AMAHA-T-50.jpg

    https://static3.car.gr/22161928_0_b.jpg


    και κοιταξτε την μαμισια που εχω εγω


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ζ1.jpg 
Προβολές:	184 
Μέγεθος:	57,5 KB 
ID:	430360


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ζ2.jpg 
Προβολές:	184 
Μέγεθος:	69,5 KB 
ID:	430361


    Σημειωση: ο βουλκανιζατερας δεν εχει συνεργασια με καποιον με ζαντες να πεις το αφηνω και θα βρει και το μαγαζι δεν εχει καποιον συνεργαζομενο βουλκανιζατερα αρα ειμαι στην μεση του πουθενα και χαμενος.

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Εγώ άξονα δεν βλέπω, βλέπω ρουλεμαν από όπου περνάει ο άξονας. οταν λες δεν ταιριάζει τι εννοείς ακριβώς; δεν χωράει να μπει ο άξονας στα ρουλεμάν; πλέει; δώσε σωστές λεπτομέρειες για να πάρεις και την ανάλογη βοήθεια......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Βάλε φωτό τις ζάντες από την ίδια μεριά μπας κ δούμε ποια είναι η διαφορά.

    Μην βάζεις την μία ζάντα από την μεριά του ταμπούρου, και την άλλη από την μεριά των σαιλεντ μπλοκ.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    Νέο μέλος Το avatar του/της Sid.Stavros
    Εγγραφή
    16/06/2019
    Μηνύματα
    26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εγώ άξονα δεν βλέπω, βλέπω ρουλεμαν από όπου περνάει ο άξονας. οταν λες δεν ταιριάζει τι εννοείς ακριβώς; δεν χωράει να μπει ο άξονας στα ρουλεμάν; πλέει; δώσε σωστές λεπτομέρειες για να πάρεις και την ανάλογη βοήθεια......
    Αν δεις στην κατω φωτο φαινεται η διαφορα (λειπουν τα 4 ελαστικα εσωτερικα στην νεα ζαντα) ο αξονας με τα ρουλεμαν ο μαμισιος ειναι προς τα εξω ενω της νεας οχι τοσο.
    Μπροστα μου ο μαστορας τοποθετησε την νεα και ειχε κενο,δεν εφαπτονταν καλα και μου λεει γυρνα την πισω δεν κανει.
    Εδω οπως τις εχει διπλα διπλα, αριστερα η μαμισια και δεξια η νεα, φαινεται η διαφορα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ζ3α.jpg 
Προβολές:	179 
Μέγεθος:	30,0 KB 
ID:	430362

    Οι λεπτομερειες που δινω ειναι μεσω φωτογραφιων και οτι μου ειπε ο τεχνικος ο οποιος αλλωστε δεν ειχε λογο να μην μου τις βαλει.

  5. #5
    Νέο μέλος Το avatar του/της Sid.Stavros
    Εγγραφή
    16/06/2019
    Μηνύματα
    26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Βάλε φωτό τις ζάντες από την ίδια μεριά μπας κ δούμε ποια είναι η διαφορά.

    Μην βάζεις την μία ζάντα από την μεριά του ταμπούρου, και την άλλη από την μεριά των σαιλεντ μπλοκ.
    Απο την ιδια πλευρα ειναι απλα νεα ζαντα της φωτογραφιας λειπουν τα 4 ελαστικα ενθετα.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Η μεριά στην νέα ζάντα είναι το τύμπανο του ταμπούρου. Αν ήταν η μεριά των σαιλεντ μπλοκ, θα είχε τα χυτά χωρίσματα που ακουμπάνε τα λάστιχα.

    Σίγουρα ξέρετε τι σας γίνεται; Άμα δεν ξεχωρίζετε που είναι το ταμπούρο και που η γραναζιερα με τα σαιλεντ μπλοκ, δεν βλέπω να βγάζετε άκρη
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    Νέο μέλος Το avatar του/της Sid.Stavros
    Εγγραφή
    16/06/2019
    Μηνύματα
    26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος

    Σίγουρα ξέρετε τι σας γίνεται; Άμα δεν ξεχωρίζετε που είναι το ταμπούρο και που η γραναζιερα με τα σαιλεντ μπλοκ, δεν βλέπω να βγάζετε άκρη
    Λες απο την αλλη πλευρα να ηταν και να μην το καταλαβε ο βουλκανιζατερας; (ως επι το πλειστον λαστιχα-ζαντες απο μηχανες φτιαχνει)
    Τσαμπα λες το λυσε-δεσε που εκανε; Εαν κανει τοσο βασικα λαθη απορω πως εχει μαγαζι τοσα χρονια.
    Το καταστημα με τις ζαντες παραδεχτηκε οτι ειπε ο τεχνιτης (του εδειξα και τις φωτο) και ειπε θα προσπαθησει να βρει απο αλλου να φερει ζαντες αρα εχουμε 2 (μαγαζι-τεχνιτης) ''που δεν τους ξερουν τι τους γινεται" κι εγω να κοιταζω (που δεν ειμαι τεχνιτης).

  8. #8
    Νέο μέλος Το avatar του/της Sid.Stavros
    Εγγραφή
    16/06/2019
    Μηνύματα
    26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Η μεριά στην νέα ζάντα είναι το τύμπανο του ταμπούρου. Αν ήταν η μεριά των σαιλεντ μπλοκ, θα είχε τα χυτά χωρίσματα που ακουμπάνε τα λάστιχα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ScreenShot_20210827225015.jpg 
Προβολές:	156 
Μέγεθος:	61,2 KB 
ID:	430365

    Για συγκρινε αυτην την πλευρα με την δικη μου,αμφοτερες ειναι που πανε στο διαφορικο.
    Κοιτα ομως πως εξεχει η φωλια η δικη μου σε σχεση με την αλλη.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων ScreenShot_20210827225015.jpg‎  

  9. #9
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sid.Stavros Προβολή μηνύματος
    Λες απο την αλλη πλευρα να ηταν και να μην το καταλαβε ο βουλκανιζατερας; (ως επι το πλειστον λαστιχα-ζαντες απο μηχανες φτιαχνει)
    Τσαμπα λες το λυσε-δεσε που εκανε; Εαν κανει τοσο βασικα λαθη απορω πως εχει μαγαζι τοσα χρονια.
    Το καταστημα με τις ζαντες παραδεχτηκε οτι ειπε ο τεχνιτης (του εδειξα και τις φωτο) και ειπε θα προσπαθησει να βρει απο αλλου να φερει ζαντες αρα εχουμε 2 (μαγαζι-τεχνιτης) ''που δεν τους ξερουν τι τους γινεται" κι εγω να κοιταζω (που δεν ειμαι τεχνιτης).
    ρε αδερφε, μην αρπαζεσαι, ΕΣΥ το εκανες το λαθος... ναι μπορει η ζαντα να μη ταιριαζει οντως (μου εχει τυχει και μενα αναλογη περιπτωση με φτηνιαρικη ζαντα για καζερ που μου εφερε πελατης για μονταρισμα), αλλα εσυ μας εδειξες τη παρακατω φωτο, και οταν σου ειπαν οτι η ζαντες ειναι αναποδα καθως η μια δειχνει τις φωλιες της γραναζιερας και η αλλη το ταμπουρο του φρενου, εσυ επεμενες οτι ειναι η ιδια μερια απλα στη καινουργια λειπουν τα σινεμπλοκ.. για κοιτα καλυτερα τη φωτο και ξαναδιαβασε τη συζητηση να δεις..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ζ2.jpg 
Προβολές:	151 
Μέγεθος:	69,5 KB 
ID:	430367

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sid.Stavros Προβολή μηνύματος
    Λες απο την αλλη πλευρα να ηταν και να μην το καταλαβε ο βουλκανιζατερας; (ως επι το πλειστον λαστιχα-ζαντες απο μηχανες φτιαχνει)
    Τσαμπα λες το λυσε-δεσε που εκανε; Εαν κανει τοσο βασικα λαθη απορω πως εχει μαγαζι τοσα χρονια.
    Το καταστημα με τις ζαντες παραδεχτηκε οτι ειπε ο τεχνιτης (του εδειξα και τις φωτο) και ειπε θα προσπαθησει να βρει απο αλλου να φερει ζαντες αρα εχουμε 2 (μαγαζι-τεχνιτης) ''που δεν τους ξερουν τι τους γινεται" κι εγω να κοιταζω (που δεν ειμαι τεχνιτης).
    Δεν ξέρω τι κάνεις ο ζαντάς, βλέπω όμως τι κάνεις εσύ. Βάζεις φωτό να συγκρίνουμε τις ζάντες, με την διαφορετική πλευρά. Στο λέμε, κι επιμένεις ότι είναι η ίδια πλευρά αλλά απουσιάζουν τα σάιλεντ μπλοκ. Ενώ ολοφάνερα είναι η μεριά του ταμπούρου. ΑΦΟΥ στα λέμε όλα αυτά, τελικά βάζεις την σωστή μεριά, αλλά και αυτή είναι ''ανφας'' οπότε δεν βλέπουμε αν εξέχει το ίδιο ο αποστάτης του ρουλεμάν.

    Για κάνε ένα αυτοέλεγχο στο αν δίνεις καλά τις πληροφορίες σου.


    Η ζάντα ίσως δεν κάνει, μπορεί να έπεσες σε περίπτωση διαφορετικού μοντέλου. Κι εγώ δεν ξέρω. Εναλλακτικά, μπορείς να κατασκευάσεις αποστάτες σε μηχανουργείο, δεν είναι τίποτα δύσκολο.


    Επίσης, η εικόνα της παλιάς ζάντας, δείχνει φαγωμένη κυκλικά, λες και η γραναζιέρα περιστρέφεται και έχει τορνάρει τα σαιλεντ μπλοκ και τα χωρίσματα στο μέταλο. Μήπως να το ψάξεις γιατί συμβαίνει αυτό; Μπας και έχουν σπάσει οι προεξοχές της γρανιαζιέρας και δεν ακουμπάνε όσο πρέπει στα λάστιχα;
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 28/08/2021 στις 09:37.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #11
    Νέο μέλος Το avatar του/της Sid.Stavros
    Εγγραφή
    16/06/2019
    Μηνύματα
    26
    Ναι φυσικα και συμφωνω πως στην φωτο μου ΔΕΝ ειναι απο την ιδια πλευρα αλλα ο αμστορας τις ξαπλωσε ετσι οχι εγω,φαινεται και το χερι του με το γαντι στην επομενη φωτο,σαν δειγμα σας εβαλα φωτο απο αλλες ζαντες του εμποριου οπου φαινεται καθαρα πως η ''φωλια" των ρουλεμαν δεν ειναι ιδια με την δικη μου.Ο μαστορας την ακουμπησε απαλα στο παπι και αμεσως μου λεει ''δεν κανει αυτη" και μετα μου ειπε πως οι ζαντες του Τ εχουν καποια ιδιαιτεροτητα.Δεν μπορει να ειναι τοσο χαζος να πηγε να την βαλει απο την λαθος πλευρα που μπαινει η κιθαρα.
    Σημερα το μαγαζι που τις αγορασα με πηρε τηλεφωνο και λεει δεν μπορει να μου βρει την ιδια (σαν αυτη την μαμισια που του εδειξα φωτογραφια)
    Η ζαντα ειναι η μαμισια,δεν εχει αλλαχτει απο τοτε που το πηρα και ηδη κυκλοφορω με αυτο 25 χρονια.Τα τελευταια υλικα τριβης βγηκαν σχεδον αθικτα,δεν ξερω τι πηγε στραβα στην τελευταια τοποθετηση τους αλλα ειχα φαγωθει το τοιχωμα μεσα κοντα στα 4 χιλιοστα.
    Πηγα σε αλλον μαστορα πιο εξειδικευμενο,εν πρωτοις μου λεει θα βγαλει την ζαντα και θα την παει ως δειγμα σε ειδικο καταστημα για να βρει την ιδια επειδη λεει τα Τ ειναι καπως ιδιαιτερα στο θεμα αυτο.Του ζητησα να μου αλλαξει και τα σινεμπλοκ τα οποια τοσα χρονια εχουν φαγωθει.
    Για αποστατη εγινε συζητηση στον πρωτο μαστορα αλλα δεν τον ειδα και πολυ ''ζεστο'' στο να αναλαβει την υποθεση,εχω μπλεξει φιλτατοι παρα πολυ !

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Πηγαινε τη δικια σου σε μηχανουργειο να της περασει χιτωνιο
    Εκανα αυτη τη δουλεια στο γερακα με 20 ευρω αν θυμαμαι καλα

  13. #13
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sid.Stavros Προβολή μηνύματος
    Η ζαντα ειναι η μαμισια,δεν εχει αλλαχτει απο τοτε που το πηρα και ηδη κυκλοφορω με αυτο 25 χρονια.Τα τελευταια υλικα τριβης βγηκαν σχεδον αθικτα,δεν ξερω τι πηγε στραβα στην τελευταια τοποθετηση τους αλλα ειχα φαγωθει το τοιχωμα μεσα κοντα στα 4 χιλιοστα.
    Το τοίχωμα πιθανότατα έχει φαγωθεί από παλιότερα φερμουίτ που το υλικό τριβής τους εφθάρη τόσο πολύ που φάνηκε το αλουμίνιο πίσω και με το φρενάρισμα έτριβε το τοίχωμα.Ίσως όταν άλλαξες τα τελευταία φερμουίτ να μην πρόσεξες τη φθορά μέσα.
    Παθών.
    Τελευταία τροποποίηση από karellen; 30/08/2021 στις 12:06.

  14. #14
    Νέο μέλος Το avatar του/της Sid.Stavros
    Εγγραφή
    16/06/2019
    Μηνύματα
    26
    Εδω πως φαινεται η πατουρα που εγινε απο την προηγουμενη τοποθετηση φρενων,εγω απλα βιδωνα την πεταλουδα καθε φορα που επεφτε το φρενο,εφτασα στο τερμα,ανοιχτηκε απο τον μαστορα και να τι ειδα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	τρ.jpg 
Προβολές:	92 
Μέγεθος:	47,3 KB 
ID:	430397


    Εδω το κουτι απο τις ζαντες,εκτος τον εργοστασιακο πινακα πολυ λιγο που βλεπετε απο πανω εγραφε με μαρκαδορο Τ-50, τις φορτωσα και της πηγα στον βουλκανιζατερα,δεν εχω αλλαξει ξανα ζαντα στο Τ50 αρα δεν ηξερα πως ειναι να του πω ''ανοιξε να τις ελεγξω". Τι αλλο μπορουσα να κανω εκεινη την ωρα;



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	τρ1.jpg 
Προβολές:	92 
Μέγεθος:	42,2 KB 
ID:	430398



    Δεν ηξερα φιλτατοι πως και οι ζαντες πανε ''με δειγμα".

  15. #15
    Νέο μέλος Το avatar του/της Sid.Stavros
    Εγγραφή
    16/06/2019
    Μηνύματα
    26
    Ξεκινησα για την μπροστινη ζαντα,πηρα την ακριβοτερη που ειχε το μαγαζι και την παω στον βουλκανιζατερα με την ευχη μεσα μου να ταιριαζει χωρις τα προηγουμενα παρατραγουδα. Βγαζει την παλια,μου δειχνει την σαμπρελα που ηταν σε ασχημη κατασταση,βαζει καινουργια,παει να φορεσει την μπροστινη ζαντα και τον βλεπω σταματαει ''κατι δεν παει καλα" μου λεει. Αμεσως μου κοπηκαν τα ποδια (οχι παλι λεω μεσα μου,ξανα μονταρισμα την παλια ξανα στον αλλον μαστορα να ψαξει αυτος να βρει με δειγμα ποια ταιριαζει κλπ) αλλα μετα μου λεει ''θα κανουμε μια μικρη πατεντα" οπως και εγινε με μια ροδελα για να εφαρμοζει σωστα αριστερα στον ατερμονα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Z2.jpg 
Προβολές:	50 
Μέγεθος:	46,2 KB 
ID:	430525

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Z1.jpg 
Προβολές:	50 
Μέγεθος:	55,7 KB 
ID:	430526

    Μπηκαν και νεα φρενα γνησια συν νεα ελατηρια και επι τη ευκαιρια και νεα ντιζα κοντερ. Οι ακτινες απο τις νεες ζαντες ειναι πιο χοντρες απο την εργοστασιακες. Επειδη η ενοτητα αυτη εμφανιζεται και στην Αναζητηση του google ελπιζω καποιος με Τ-50 να ωφεληθει και να ακολουθησει πλεον τα σωστα βηματα μιας και εκ παθηματος ειδα πως η πισω ζαντα δεν ειναι ''παρε-βαλε" οπως ολα τα αλλα εξαρτηματα που εχω αλλαξει στο παπακι μου.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2012, 15:47
  2. Για τον ελεύθερο χρόνο που ....δεν έχω
    από akisjg στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2012, 22:21
  3. Μπαλάντα για τους ποιητές που δεν οδηγούνε
    από cityfly στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2011, 20:50
  4. Μπαλάντα για τους ποιητές που δεν οδηγούνε
    από cityfly στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2009, 09:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF