Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Σπαζοκεφαλια για ηλεκτρολόγους.

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    677

    Σπαζοκεφαλια για ηλεκτρολόγους.

    Καλησπέρα και καλή βραδια. Στο παπι μου αυτό το αρχαίο θέλω να τραβήξω μια γραμμή ρευμα μέχρι μπροστά απο την μπαταρία με ενα ρελεδακι να οπλίζει μόλις ανοίγω τον κεντρικό διακόπτη. Θέλω με το ρευμα που θα τραβήξω να βαλω μια λαμπα led στο μπροστινό φανάρι καθώς και μια παροχή ρεύματος usb αυτές τις ωραίες που έχουν και βολτομετρο πάνω. Η λάμπα που θα μπει θα είναι γύρω στα 25w και η θύρα usb θα τραβάει και αυτή λογικά το κατι τις ανάλογα με το τι θα συνδέσεις. Για τον χειμωνα πχ έχω κάτι ωραίες χειρολαβές θερμενομενες που μπαίνουν με σκρατς πάνω απ τις κανονικές. Ο προβληματισμος μου πάνω σε αυτό το θεμα γενικά είναι τι διατομής καλώδιο πρέπει να βάλω για αυτά τα φορτια ρεύματος καθώς και τι ασφάλεια; Μια 10Α είναι υπερβολή;

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.180
    Αθροίζεις τα watts των καταναλώσεων που θα τοποθετήσεις (λάμπα 25 + θερμαινόμενα 50 ) και διαιρείς το άθροισμα δια του 12(volt). Το πηλίκο δηλώνει τα απαιτούμενα Αμπέρ,στην περίπτωσή σου είναι 6 κάτι.Σου αρκεί επομένως καλώδιο 1,5 mm² δεδομένου ότι 'σηκώνει' μέχρι 13 αμπέρ.Και η 10άρα ασφάλεια είναι οκ,δεν θυμάμαι αν υπάρχει κάτι μεταξύ 5 και 10Α,πχ 7,5Α .

    ΥΓ μια και μιλάμε για παπί είσαι σίγουρος ότι η γεννήτριά του επαρκεί για ΟΛΕΣ τις καταναλώσεις,φώτα-φλας-κόρνα-χούφτες? Γιατί μαζεύονται πολλά.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    677
    Τα χερούλια είναι αυτά https://m.aliexpress.com/item/1005002024875522.html?spm=a2g0n.productlist.0.0.20016898kii3vT&browser_id=4df79764d8674e9ca17aefb4af 36d934&aff_trace_key=&aff_platform=msite&m_page_id=17b940e8e7f192538d401360aaf4e540888a921881&gclid= &_imgsrc_=ae01.alicdn.com%2Fkf%2FH8222e3edeabb41379cfe423145c29732c.jpg_640x640Q90.jpg_.webp Σύμφωνα με τον κατασκευαστή τους καταναλώνουν μόλις 7.5w (λογικά το καθένα). Όλα μαζί σε μόνιμη βάση δεν νομίζω πως θα δουλέψουν ποτέ για να έχω πρόβλημα με την φόρτιση της μπαταρίας. Το πολύ πολύ να αλλάξω όλες τις ψείρες στο κοντέρ με led να πέσει και από εκεί η κατανάλωση.

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    7,5 Watts λενε, αλλα ποιος τους πιστευει..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.180
    Έλα μου ντε.
    Κάποια που κοιτούσα στο motoraid είχαν κυμαινόμενη ισχύ από 25-50 Watts.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    677
    Καλα ολα μαζί δύσκολα θα ανάψουν. Στο κάτω κατω υπάρχει και η μανιβέλα. Όπου μπορώ θα ρίξω κατανάλωση απο λαμπακια κλπ

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Σύμφωνα με τον κατασκευαστή τους καταναλώνουν μόλις 7.5w (λογικά το καθένα).

    Την στιγμή που τροφοδοτούνται από usb στα 5V όντως κάπου στα 7,5watt θα είναι η μέγιστη κατανάλωση (και των 2 μαζί ...) απλά γιατί τόσο επιτρέπει το πρωτόκολλο της διασύνδεσης.
    Το θέμα είναι ότι με τόση λίγη ισχύ αμφιβάλλω αν θα κάνουν σοβαρή δουλειά...
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 31/08/2021 στις 09:12.

  8. #8
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Το θέμα είναι ότι με τόση λίγη ισχύ αμφιβάλλω αν θα κάνουν σοβαρή δουλειά...
    ΔΕΝ θα κανουν..
    (για να μη σε τρωει η αμφιβολια..)

    Βαριεμαι να κανω μετατροπες σε θερμικη ενεργεια, σταθερες Boltzman και θερμιδομετρίες ..
    Οποιος δεν βαριεται και τις κανει, θα διαπιστωσει οτι τα 7,5W σε μια ωρα αποδιδουν 255 BTU ή 64kCal..
    (δεν φτανουν να ζεστανουν τπτ, ακομη και στην ΙΔΑΝΙΚΗ περίπτωση της απολυτης θερμικης μονωσης τιμονιου και γκριπ..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    677
    Δεν ξέρω ρε παιδιά εγώ τα είχα δει σε αυτό το βίντεο και τα παρήγγειλα. Τα πλήρωσα και κάτω απο 10€ οπότε λέω τι εχω να χάσω. Το θέμα είναι ότι τα εχω 4-5 χρόνια, άλλαξα 4-5 μηχανές και δεν αξιώθηκα να βαλω σε καμία τους παροχή ρεύματος έστω για να φορτίζω το κινητό. Νομίζω στο παπι που το χρησιμοποιώ καθημερινά είναι ιδανική περίπτωση να βαλω παροχή ρεύματος και αν είναι να δοκιμασω και αυτά με τα πρώτα κρύα.

  10. #10
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    ΔΕΝ θα κανουν..
    (για να μη σε τρωει η αμφιβολια..)

    Βαριεμαι να κανω μετατροπες σε θερμικη ενεργεια, σταθερες Boltzman και θερμιδομετρίες ..
    Οποιος δεν βαριεται και τις κανει, θα διαπιστωσει οτι τα 7,5W σε μια ωρα αποδιδουν 255 BTU ή 64kCal..
    (δεν φτανουν να ζεστανουν τπτ, ακομη και στην ΙΔΑΝΙΚΗ περίπτωση της απολυτης θερμικης μονωσης τιμονιου και γκριπ..)
    Mήπως υπάρχει εύκολος τρόπος να μετρήσουμε την κατανάλωση; θα ήταν χρήσιμο εργαλείο

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Mήπως υπάρχει εύκολος τρόπος να μετρήσουμε την κατανάλωση; θα ήταν χρήσιμο εργαλείο
    Τι ακριβως εννοεις Δοκτωρ..??

    Βαλε σε σειρα ενα Αμπερομετρο και δες τι δειχνει..
    (αν δεν εχεις, ή ειχες και το εχεις καψει οπως τα 9 στα 10 που τασ χειριζονται "μερακληδες", μετρα την πτωση τασης σε μια αντισταση 1Ω σε σειρα με το φορτιο)

    Τα συγκεκριμενα, δεν πρεπει να τραβανε πανω απο 600mA, κατα τας γραφας..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Μια μέθοδο όπως αυτή που περιέγραψες εννοούσα, ευχαριστώ!
    (δεν έχω κάψει το πενηντάχρονο πολύμετρο ακόμα, θα είναι καλή κατασκευή αλλά και εγώ ρωτάω συχνά)

Παρόμοια θέματα

  1. Για ηλεκτρολογους....fail
    από thagro στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2010, 04:23
  2. Για ηλεκτρολογους....fail
    από thagro στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2010, 18:11
  3. για ηλεκτρολογους μονο...
    από p@nos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2009, 18:37
  4. Για πάμε να γελάσουμε λίγο.....!
    από bikersonly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 15:50
  5. Για Τον Σπυρο (duke IΙ)
    από XTMPAM στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2003, 09:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF