Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: BMW 1200 GS

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382

    BMW 1200 GS

    Γειά σας παιδιά.Ενδιαφερομαι για αγορά bmw 1200 gs 2007..Υπαρχουν κάτοχοι του συγκεκριμένου μοντέλου να μου πούνε εντυπώσεις?Συμπεριφορα,αξιοπιστία,σέρβις κτλ..Η μοτο όπως έγραψα είναι του 07 με 90000 χιλ τριβαλιτσο κ εξατμιση στα 4900 ευρω.Αυτη την στιγμη έχω kawasaki z1000 2007.Εχω αλλάξει πολλές μοτο στην ζωή μου αλλα πρώτη φορά σκέφτομαι για bmw.
    Ευχαριστώ εκ των προτερων
    Τελευταία τροποποίηση από fatsas35; 31/08/2021 στις 18:35.

  2. #2
    Θα σου πρότεινα να αποφύγεις τα 2004-2007 1200GS ή 1200R λόγω του κακοσχεδιασμένου ΑBS που έχουν (όπως και τελευταία R1150GS ή R1150R με αυτό το σύστημα πέδησης). Είναι ηλεκτρικά υποβοηθούμενη μονάδα που χαλάει εύκολα/ξαφνικά και σε αφήνει ΧΩΡΙΣ φρένα. Ψάξε και διάβασε στο νετ για σερβόφρενα ABS, i-ABS, BMW Integral ABS και θα δεις. Εγώ μόνο τζάμπα θα το έπαιρνα ή αν είχαν ήδη γυρίσει σε συμβατικά φρένα χωρίς ABS μετά από βλάβη και ξήλωμα. Η εταιρία δεν αναγνωρίζει την αποτυχία, οπότε μην περιμένεις από εκεί βοηθεια.

    Γενικά τα πολλά χιλιόμετρα μην τα φοβάσαι σε BMW, οι ιδιοκτήτες τα φροντίζουν και συνήθως μαζεύονται από τα ταξίδια. Θα πρότεινα μοντέλο από 2008 και έπειτα (έχει μεταλλικά φιλέτα στο πλάι - μπροστά από το τεπόζιτο) με κανονικό ABS.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	26495_0_1_4_r 1200 gs_Image credits - BMW.jpg 
Προβολές:	370 
Μέγεθος:	83,3 KB 
ID:	430411

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Ακριβώς αυτά που είπε ο επάνω.
    Επίσης 4.900€ με τριβάλιτσο και εξάτμιση μου φαίνονται ύποπτα λίγα.Τα gs,όπως και τα Βστρομ, κρατάνε τιμή στα μεταχειρισμένα και αυτό μπορεί να μην είναι καν του 07 αλλά 04.
    Βάλε το λινκ πάντως να το δούμε και αν δύνασαι οικονομικά πήγαινε σε πιο σύγχρονο μοντέλο,από κανονικό 2007 και πάνω.

  4. #4
    Δεν πόναει!!! Το avatar του/της caesarsk
    Εγγραφή
    21/07/2005
    Μηνύματα
    1.181
    μπες στο realoem.com και βάλε τα 7 τελευταιά ψηφια του πλαισίου θα σου δείξει ακριβώς ετος/μηνα παραγωγη. Αν είναι μέχρι και τον 6ο του 2006 τότε έχει την μονάδα με την servo υποβοηθηση. Αν σου μείνει η μοναδα δεν μένεις χωρίς φρένα, μένεις από ABS αλλά καλό είναι να μην μπλέξεις. Γενικά οτι σου ειπε ο karellen απο πανω έχει δίκιο σχετικα με τις τιμες (αλλά πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις). Ολα αυτές τις απορίες θα τις λύσεις με μια επισκεψη για έλεγχο σε κάποιο εξουσιοδοτημένο/εδειδικευμένο συνεργείο
    Ο μοναδικός στην Ελλάδα που έχει κάνει backflip με ΒΜW R1200GS, με μάρτυρες.

    ΠΟΝΕΣΕ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΠΟΛΥ!!!!

    -ΘΩΜΑ ΕΙΣΑΙ ΣΠΙΤΙ;
    -Ο ΘΩΜΑΣ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ...ΕΜΕΙΣ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΟΥΣ Μ@Λ@ΚΕΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ταδε εφη trooper)


    Μανο...το τσιπουρο σε περιμενει ρε φιλε σπιτι μου...


    ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΓΑΠΗΣΑΝ. ΤΟΝ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!

  5. #5
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Μένεις και από φρένο Σοφ.
    Γίνεται τόσο κούτσουρο η μανετα σαν να πατάς φρενο σε σβηστό αμάξι.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Σας ευχαριστώ όλους παιδιά για τις απαντήσεις σας.Η τιμή είναι αυτή γτ βρίσκομαι Γερμανια.Μαλλον θα κάνω λιγο υπομονη να πουληθεί το Ζ και θα πάω σε μοντέλο 2010 κ πάνω.. Γενικα σαν μοτοσυκλετα τι λεει?Ροπη,ποιότητα κύλισης κτλ..Δεν έχω οδηγήσει ποτε με άξονα..

  7. #7
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Θα εντυπωσιαστείς.Είναι σχεδόν άριστο στο κομμάτι του ταξιδιού. Το μηχανάκι είναι τραίνο , έχει φρενάρες, υποδειγματική θέση αναβάτη/συνεπιβάτη για την κατηγορία , άριστη ανεμοκάλυψη και για τους δύο ( με την ζελατίνα του adv ) , πρακτικότατο σύστημα βαλιτσών αφού στην κλειστή θέση δεν προεξέχουν της μηχανής, δεν βγάζει ιδιαίτερη ζέστη, έχει ροπάκλα από χαμηλά , δεν αλλάζει συμπεριφορά στο ελάχιστο είτε είσαι μόνος είτε φορτωμένος μέχρι τα μπούνια , έχει όλες τις ηλεκτρονικές ανέσεις αν τις θες και επίσης καλά οργανωμένο δίκτυο αντιπροσώπων.
    Τελευταία τροποποίηση από karellen; 02/09/2021 στις 19:16.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fatsas35 Προβολή μηνύματος
    Γειά σας παιδιά.Ενδιαφερομαι για αγορά bmw 1200 gs 2007..Υπαρχουν κάτοχοι του συγκεκριμένου μοντέλου να μου πούνε εντυπώσεις?Συμπεριφορα,αξιοπιστία,σέρβις κτλ..Η μοτο όπως έγραψα είναι του 07 με 90000 χιλ τριβαλιτσο κ εξατμιση στα 4900 ευρω.Αυτη την στιγμη έχω kawasaki z1000 2007.Εχω αλλάξει πολλές μοτο στην ζωή μου αλλα πρώτη φορά σκέφτομαι για bmw.
    Ευχαριστώ εκ των προτερων
    Αν σε ενδιαφέρει ο πατέρας ενός συναδέλφου και πολύ καλος μου φίλος που ειναι περιπου 70 ετών έχει ένα του 06 νομίζω και το δίνει διότι έχει να το καβαλήσει περίπου μια πενταετία. Χλμ έχει περίπου 20,000 αλλά δεν μπορώ να γνωρίζω τι θα χρειαστεί να αλλαχτεί μετά από τόσα χρόνια ακινησίας διότι είμαι άσχετος από bmw. Εξωτερικά που το είδα είναι άριστο και δεν εχει καθόλου σκουριά πουθενά

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Ειναι στη γερμανια ο ανθρωπος αλλα ισως ενδιαφερει καποιον αλλον. Ισως και μενα αν και νομιζω δεν εχω λεφτα για gs....
    Αν εχει τουλαχιστον τιμη στο μυαλο του πες μας.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Ειναι στη γερμανια ο ανθρωπος αλλα ισως ενδιαφερει καποιον αλλον. Ισως και μενα αν και νομιζω δεν εχω λεφτα για gs....
    Αν εχει τουλαχιστον τιμη στο μυαλο του πες μας.
    Τώρα το είδα ότι είναι Γερμανία
    Εκτιμώ ότι με ένα ποσό γύρω στις 5000 το δίνει

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Αν θελει να το δωσει ανεβασε το εδω στις αγγελιες πριν παει στο καρ. Μπορει καποιος να ενδιαφέρεται. Ακουγετε καλη τιμη γιατι υποθετω εχει λιγα χλμ.

  12. #12
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Τόσο πωλούνται και οφείλεται στο ότι αγοράστηκαν πολλά, είμαστε τυχεροί όσοι μας αρέσουν.
    Αντίστοιχα οι προηγούμενες γενιές ήταν 2000ε πάνω.

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Αν θελει να το δωσει ανεβασε το εδω στις αγγελιες πριν παει στο καρ. Μπορει καποιος να ενδιαφέρεται. Ακουγετε καλη τιμη γιατι υποθετω εχει λιγα χλμ.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-75a64873331df391aa9ae187115eafa0-V.jpg 
Προβολές:	119 
Μέγεθος:	111,0 KB 
ID:	430521

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nomand Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-75a64873331df391aa9ae187115eafa0-V.jpg 
Προβολές:	119 
Μέγεθος:	111,0 KB 
ID:	430521
    Απλα θα πρέπει να παει κάποιος που ξέρει από το συγκεκριμένο μοντελο με τον φίλο μου διότι έχει να δουλεψει 5 χρόνια η μηχανη. Στη Νέα Σμύρνη είναι

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF