Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 64

Θέμα: Δικαστήριο για δίπλωμα

  1. #16
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Eν τω μεταξύ δεν έχει καν γίνει το δικαστήριο...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  2. #17
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Εγώ θα κυνηγούσα δικαστικά και τον τροχονόμο.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Ποσο μου ειχαν λειψει τετοια θρεντακια δεν λεγεται..

    Δεν μου λες κουμπαρακι..

    Στην επαρχια εγιναν αυτα ? Εννοω εθνικη οδο που περιπου?

    Θα στην χαρισουν κατα 99.9% στο δικαστηριο οποτε μην σκας. Τα λεφτα δεν θα τα παρεις πισω, αλλα δεν γαμεις τσαμπα σου πηγε ετσι και αλλιως.
    Με την ασφαλιστικη σε περιπτωση ατυχηματος χωρις διπλωμα η φαση θα ειναι "καλη σου τυχη". Ασε τι εχεις στο χερι απο ασφαλεια..

    Εχω μια απορια ομως ρε συ.. Οκ μεσα στην πολη εσυ και ολοι οσοι δεν το βαζουν, δεν φορας το κρανος για να βλεπουν οι υπολοιποι ποιος εισαι και τι σπουδαιο πραγμα κανεις οδηγωντας μηχανη.. Στην εθνικη γιατι να μην το βαλεις ? Ηρεμα ρωταω...
    Quod me nutrit... me destruit.....

  4. #19
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος

    Εχω μια απορια ομως ρε συ.. Οκ μεσα στην πολη εσυ και ολοι οσοι δεν το βαζουν, δεν φορας το κρανος για να βλεπουν οι υπολοιποι ποιος εισαι και τι σπουδαιο πραγμα κανεις οδηγωντας μηχανη.. Στην εθνικη γιατι να μην το βαλεις ? Ηρεμα ρωταω...
    άμα πηγαίνεις στο δίπλα χωριό για ποτάρα, πως θα σκάσεις με το κράνος ρε πατρίδα, άσε που θα κολλήσει όλος ο ζελές μέσα

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  5. #20
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Utopia21 Προβολή μηνύματος
    Χαίρετε!

    Τις προάλλες με σταμάτησαν χωρίς κράνος και δίπλωμα στην εθνική, μου έκοψαν κλήση 100€, αφαίρεση άδειας κυκλοφορίας για 60 μέρες, μου είπαν θα οριστεί δικάσιμος και με άφησαν να φύγω. Το δίπλωμα δεν είχα καταφέρει να το βγάλω λόγω των μέτρων κατά του COVID (τα οποία κρίνω ηλίθια καθώς πώς στον διάολο διασπείρω τον COVID όταν εξετάζομαι μόνος πάνω σε δίκυκλο?).

    Έβγαλα δίπλωμα σε λιγότερο από δυο βδομάδες από τότε που κόπηκε η κλήση, πράγμα που, από άποψη οδικής ασφάλειας, την καθιστά εντελώς άσκοπη (δε νομίζω ότι αμφισβητεί κανείς πως τη στιγμή που έβγαλα δίπλωμα ήμουν το ίδιο επικίνδυνος με τη στιγμή που βεβαιώθηκε η παράβαση). Η κλήση (καλώς ή κακώς δεν ξέρω) πληρώθηκε από τον father χωρίς καν να με ρωτήσει.

    Η ερώτησή μου είναι τι γίνεται στο δικαστήριο; Ο mr Μπάτσος μου είπε ότι δείχνω το δίπλωμα και αθωώνομαι. Αν ισχύει αυτό, δε θα έπρεπε να δικαιούμαι και επιστροφή του ποσού της κλήσης; Από πού κι ως πού να είμαι αθώος και να οφείλω να πληρώσω κλήση;
    Λοιπόν, να τα πάρουμε ένα ένα.
    1) Το διοικητικό πρόστιμο αφορά διοικητική παράβαση ήτοι δεν είχες το δίπλωμα για την μηχανή που οδηγούσες την στιγμή που έγινε ο έλεγχος.
    2) Το ποινικό κομμάτι αφορά την παράβαση ότι οδηγούσες χωρίς δίπλωμα. Σαν διαδικασία με το διοικητικό πρόστιμο είναι παράλληλη μεν αλλά εντελώς ξεχωριστή δε.
    3) Το δικαστήριο πιθανότατα να σε αθωώσει γιατί έβγαλες το δίπλωμα μετά την παράβαση που διέπραξες και με αυτόν τον τρόπο έδειξες έμπρακτη μεταμέλεια . Προσοχή ΔΕΝ είναι σε καμία των περιπτώσεων υποχρεωμένο να σε αθωώσει. Επιείκεια δείχνει.
    4) Ασφάλεια χωρίς δίπλωμα δεν υφίσταται , δεν σε καλύπτει , καλύπτει την ζημιά του άλλου και μετά τα ζητάει από σένα.

    Τέλος μια συμβουλή , αν πας με το υφάκι που ήρθες εδώ να ζητήσεις τα ρέστα για την τρελή χαζομάρα που έκανες και την απίστευτη ανευθυνότητα σου, στο δικαστήριο πάω σοβαρό στοίχημα ότι δεν θα αθωωθείς.
    Τα 100 ευρώ θα είναι αστεία για τα έξοδα σου στο εφετείο μετά.
    Φιλικά ένας δικηγόρος.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  6. #21
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα κυνηγούσα δικαστικά και τον τροχονόμο.

    Κλαιω...


    Φιλαρακι μην μασας. Πηγαινε δικαστηριο ριξτους ενα ξεχεσμα ανεπαναληπτο κ ζητα χρηματα για ψυχικη οδυνη.
    Ποια 100 ευρω μιλας τωρα...παρτους τα χοντρα με αυτα που σου κανανε.
    Εχεις ολα τα δικια με το μερος σου...
    Ride(s) the wind of change...

  7. #22
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος

    Κλαιω...


    Φιλαρακι μην μασας. Πηγαινε δικαστηριο ριξτους ενα ξεχεσμα ανεπαναληπτο κ ζητα χρηματα για ψυχικη οδυνη.
    Ποια 100 ευρω μιλας τωρα...παρτους τα χοντρα με αυτα που σου κανανε.
    Εχεις ολα τα δικια με το μερος σου...
    Ηθική βλάβη,
    Ψυχική οδύνη είναι όταν έχει πεθάνει κάποιος και ζητούν αποζημίωση οι οικείοι του.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    άμα πηγαίνεις στο δίπλα χωριό για ποτάρα, πως θα σκάσεις με το κράνος ρε πατρίδα, άσε που θα κολλήσει όλος ο ζελές μέσα
    Αυτά που έχω δει Αθήνα , δεν τα έχω δει σε καμία επαρχία...

  9. #24
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Ηθική βλάβη,
    Ψυχική οδύνη είναι όταν έχει πεθάνει κάποιος και ζητούν αποζημίωση οι οικείοι του.
    Λεπτομερειες...εχει σοβαροτερα προβληματα.
    Το θεμα ειναι να τους τα παρει.
    Ride(s) the wind of change...

  10. #25
    Φιλε αν τρολαρεις σκασιλα μου. Αν αυτα τα γραφεις σοβαρα κατι σου διαφευγει, κοιτα να διαβασεις προσεκτικα αυτα που σου εχουν γραψει και να καταλαβεις πως ειναι ο κοσμος.
    Σου απαντηθηκε αυτο που ρωτησες αλλα εχουμε και μια υποχρεωση στην κοινωνια να σου λεμε και τα υπολοιπα. Δεν κανουμε μετρο χωρις κρανος και χαρτια, ποτε.

    Επισης δεν ειναι δουλεια μας να κρινουμε τα μετρα για τον ιο. Μιλαμε για κατι θανατηφορο, αεροβιο που μεταλλασσεται γρηγορα και μπορει να μας σκοτωσει ολους πανω στη Γη χωρις να ιδρωσει καν.
    Τελευταία τροποποίηση από Shinji Ikari; 03/09/2021 στις 12:42.
    When you're feeling low and woozy
    Slap a fresh clip in your Uzi

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Utopia21 Προβολή μηνύματος
    Αποφάσισα να πάρω το ρίσκο γιατί θεώρησα ότι είμαι αρκετά προσεκτικός ώστε να μην τύχει κάτι στο οποίο να φταίω εγώ.
    Αυτο δεν υπαρχει, δεν υπηρξε και δεν θα υπαρξει ποτε.
    When you're feeling low and woozy
    Slap a fresh clip in your Uzi

  12. #27
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Κάνε τη χάρη σε όλους όσους μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν, όταν γίνει το δικαστήριο και αθωωθείς να κάνεις ένσταση και να ζητήσεις επιστροφή του προστίμου ως αχρεωστήτως καταβληθέν.










  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2020
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinji Ikari Προβολή μηνύματος
    Επισης δεν ειναι δουλεια μας να κρινουμε τα μετρα για τον ιο. Μιλαμε για κατι θανατηφορο, αεροβιο που μεταλλασσεται γρηγορα και μπορει να μας σκοτωσει ολους πανω στη Γη χωρις να ιδρωσει καν.
    Δεν αμφισβητώ το πόσο θανατηφόρος είναι ο ιός (FYI είμαι πλήρως εμβολιασμενος από τον Ιούλιο, παρότι είμαι 19). Όταν όμως οι εκκλησίες στις οποίες μεταλαβαίνουν όλες οι ευπαθείς ομάδες από το ίδιο κουτάλι είναι ανοιχτές κι εγώ δεν μπορώ να δώσω για δίπλωμα μόνος μου πάνω στο δίκυκλο, θεωρώ ότι έχω δικαίωμα να ασκώ κριτική πάνω στα μέτρα.

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2020
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Ποσο μου ειχαν λειψει τετοια θρεντακια δεν λεγεται..

    Δεν μου λες κουμπαρακι..

    Στην επαρχια εγιναν αυτα ? Εννοω εθνικη οδο που περιπου?

    Θα στην χαρισουν κατα 99.9% στο δικαστηριο οποτε μην σκας. Τα λεφτα δεν θα τα παρεις πισω, αλλα δεν γαμεις τσαμπα σου πηγε ετσι και αλλιως.
    Με την ασφαλιστικη σε περιπτωση ατυχηματος χωρις διπλωμα η φαση θα ειναι "καλη σου τυχη". Ασε τι εχεις στο χερι απο ασφαλεια..

    Εχω μια απορια ομως ρε συ.. Οκ μεσα στην πολη εσυ και ολοι οσοι δεν το βαζουν, δεν φορας το κρανος για να βλεπουν οι υπολοιποι ποιος εισαι και τι σπουδαιο πραγμα κανεις οδηγωντας μηχανη.. Στην εθνικη γιατι να μην το βαλεις ? Ηρεμα ρωταω...
    Εθνική 5 χλμ έξω από σχετικά μεγάλη επαρχιακή πόλη.

    Γιατί δεν ταίριαζε στην κοπέλα που είχα πίσω σε μέγεθος και, πέραν του ότι θεώρησα εγωιστικό να το έχω εγώ και να μην το έχει ο πίσω, μου είπε ότι θα προτιμούσε να μην το βάλω γιατί λέει την ενοχλεί.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Α είσαι και gentleman...

    Στην woke-feminazi-womanempowered εποχή ζούμε, μέχρι και ο 007 γίνεται γυναίκα στην τελευταία ταινία, κόψε τις ιπποσύνες τώρα που εισαι μικρός, θα σε φάνε λάχανο.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2008, 00:56
  2. test ηλεκτρονικου τυπου για δίπλωμα
    από wild_cat/anima στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2006, 11:25
  3. Αποριες για διπλωμα
    από babishondakias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 01:45
  4. Δίνω για δίπλωμα...
    από milaber στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 111
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2005, 23:49
  5. Αύριο δίνω για δίπλωμα ρεεε!
    από milaber στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 02:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF