Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 64

Θέμα: Δικαστήριο για δίπλωμα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2020
    Μηνύματα
    21

    Δικαστήριο για δίπλωμα

    Χαίρετε!

    Τις προάλλες με σταμάτησαν χωρίς κράνος και δίπλωμα στην εθνική, μου έκοψαν κλήση 100€, αφαίρεση άδειας κυκλοφορίας για 60 μέρες, μου είπαν θα οριστεί δικάσιμος και με άφησαν να φύγω. Το δίπλωμα δεν είχα καταφέρει να το βγάλω λόγω των μέτρων κατά του COVID (τα οποία κρίνω ηλίθια καθώς πώς στον διάολο διασπείρω τον COVID όταν εξετάζομαι μόνος πάνω σε δίκυκλο?).

    Έβγαλα δίπλωμα σε λιγότερο από δυο βδομάδες από τότε που κόπηκε η κλήση, πράγμα που, από άποψη οδικής ασφάλειας, την καθιστά εντελώς άσκοπη (δε νομίζω ότι αμφισβητεί κανείς πως τη στιγμή που έβγαλα δίπλωμα ήμουν το ίδιο επικίνδυνος με τη στιγμή που βεβαιώθηκε η παράβαση). Η κλήση (καλώς ή κακώς δεν ξέρω) πληρώθηκε από τον father χωρίς καν να με ρωτήσει.

    Η ερώτησή μου είναι τι γίνεται στο δικαστήριο; Ο mr Μπάτσος μου είπε ότι δείχνω το δίπλωμα και αθωώνομαι. Αν ισχύει αυτό, δε θα έπρεπε να δικαιούμαι και επιστροφή του ποσού της κλήσης; Από πού κι ως πού να είμαι αθώος και να οφείλω να πληρώσω κλήση;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Utopia21 Προβολή μηνύματος
    Χαίρετε!

    Τις προάλλες με σταμάτησαν χωρίς κράνος και δίπλωμα στην εθνική, μου έκοψαν κλήση 100€, αφαίρεση άδειας κυκλοφορίας για 60 μέρες, μου είπαν θα οριστεί δικάσιμος και με άφησαν να φύγω. Το δίπλωμα δεν είχα καταφέρει να το βγάλω λόγω των μέτρων κατά του COVID (τα οποία κρίνω ηλίθια καθώς πώς στον διάολο διασπείρω τον COVID όταν εξετάζομαι μόνος πάνω σε δίκυκλο?).

    Έβγαλα δίπλωμα σε λιγότερο από δυο βδομάδες από τότε που κόπηκε η κλήση, πράγμα που, από άποψη οδικής ασφάλειας, την καθιστά εντελώς άσκοπη (δε νομίζω ότι αμφισβητεί κανείς πως τη στιγμή που έβγαλα δίπλωμα ήμουν το ίδιο επικίνδυνος με τη στιγμή που βεβαιώθηκε η παράβαση). Η κλήση (καλώς ή κακώς δεν ξέρω) πληρώθηκε από τον father χωρίς καν να με ρωτήσει.

    Η ερώτησή μου είναι τι γίνεται στο δικαστήριο; Ο mr Μπάτσος μου είπε ότι δείχνω το δίπλωμα και αθωώνομαι. Αν ισχύει αυτό, δε θα έπρεπε να δικαιούμαι και επιστροφή του ποσού της κλήσης; Από πού κι ως πού να είμαι αθώος και να οφείλω να πληρώσω κλήση;
    Αφού δεν πήγαν μέσα και το φαδερ μη ζητάς και τα ρέστα!
    Έχεις ιδέα τι θα ξεκινούσες σε περίπτωση ατυχήματος χωρίς δίπλωμα και ασφάλεια?Δεν έχεις ιδέα!!!!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2020
    Μηνύματα
    21
    Ποιος είπε ότι δεν έχω ασφάλεια; Κανεις την ίδια υπόθεση με αυτόν που με σταμάτησε που, όταν του είπα ότι ΟΚ δεν εχω δίπλωμα αλλά έχω όλα τα υπόλοιπα μου πετάει ένα «ασφάλεια δεν έχεις» ενώ του είχα δείξει τον φάκελο που ήταν μέσα η ασφάλεια τον οποίο δεν έκανε τον κόπο να τον ανοίξει. Μόλις του έδειξα την ασφάλεια μου κάνει ένα αδιάφορο «Α εντάξει» λες και το ότι είναι ασφαλισμένο δεν είναι από μόνο του σημαντικό.

    Όλα υπήρχαν εκτός από το δίπλωμα.

    Όσον αφορά το ατύχημα γνωρίζω τι συμβαίνει εάν συμβεί ατύχημα και φταις. Αποφάσισα να πάρω το ρίσκο γιατί θεώρησα ότι είμαι αρκετά προσεκτικός ώστε να μην τύχει κάτι στο οποίο να φταίω εγώ. Ξέρω ότι, εάν φταίει ο άλλος, αποζημιώνεσαι κανονικά διότι η υπαιτιότητα ειναι άσχετη με το αν έχεις δίπλωμα (πχ πάει ο άλλος και περνάει με κόκκινο και με κοπανάει, όπως πήγε να μου συμβεί μια φορά, οπότε η ασφαλιστική του θα πρέπει να με αποζημιώσει).

    Εν πάσι περιπτώσει, δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε υποθετικά σενάρια, μιας και η πραγματικότητα είναι αυτή που είναι. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί να μην επιστρέφονται τα χρήματα σε περίπτωση αθώωσης. Όπως το σκέφτομαι αθώος=νόμιμος, τουλάχιστον κατά το δικαστήριο.
    Τελευταία τροποποίηση από Utopia21; 03/09/2021 στις 03:40.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Από την στιγμή που δεν έχεις δίπλωμα δεν έχεις και ασφάλεια.Απλα τα πράγματα ως εδώ.Κ ποιος σου είπε ότι ο άλλος που θα σε χτυπήσει στο φανάρι που περιμένεις ότι έχει δίπλωμα κ ασφάλεια κ δεν είναι κανένας ανεύθυνος σαν εσένα?(τότε ξέρεις τι παίρνεις)Ενώ σε περίπτωση που είσαι νόμιμος θα δικαιωθείς με κάποιο τρόπο κ ας είναι παράνομος ο άλλος,οι περισσότερες ασφαλείες σε καλύπτουν από ατύχημα με ανασφαλιστο,κ έχουν κ νομική προστασία, εννοείται βέβαια να έχεις δίπλωμα για να σε καλύψει η ασφάλεια σου.
    Το πρόστιμο ήταν για το δίπλωμα? Δηλαδή έχει κ πρόστιμο κ δικαστήριο το δίπλωμα?

  5. #5
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Γιατί ΑΝ αθωωθείς θα σε αθωώσουν χαριστικά.
    porca miseria.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Μικρέ... Οταν γινει η δικασιμος απλα δεν δίνεται συνέχεια.
    Ως έχει θα αποφασίσει το δικαστήριο.

    Ας ειναι η τελευταία χαζομάρα που θα κανεις ως νεος οδηγος με δίπλωμα.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    195
    Θα έπρεπε να φοράς κράνος ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ για τη δική σου ασφάλεια αλλά και δευτερευόντως για να ελαττώσεις την πιθανότητα να σου κάνουν έλεγχο και να έχεις μπλεξίματα λόγω των παρατυπιών σου, ειδικά από τη στιγμή που δεν έχεις δίπλωμα.

    Όσον αφορά την επιστροφή των χρημάτων, πρέπει να κάνεις πλάκα: Αυτή η ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ που δέχεσαι πρόστιμο χωρίς να έχεις περάσει τις εξετάσεις για το δίπλωμα οδήγησης και αθωώνεσαι παρουσιάζοντας έγγραφο με ημερημονία επιτυχίας στις εξετάσεις μεταγενέστερη της παράβασης μόνο στο Ελλάντα πρέπει να γίνεται και προφανώς ΧΑΡΙΣΤΙΚΑ όπως είπε ο katsar. Δεν ενδιαφέρει κανέναν τι είναι λογικό και τι όχι για εσένα, πρέπει να υπάρχουν κανόνες και νόμοι, ειδάλλως θα ζούσαμε σε ζούγκλα. Για κάποιον άλλον μπορεί να είσαι περισσότερο επικίνδυνος μετά την απόκτηση του διπλώματος οδήγησης γιατί (για αυτόν) πλέον είσαι νόμιμος και κάνεις περισσότερες μαλακίες από πριν. Από τη στιγμή που πιάστηκες να παρανομείς και τη γλιτώνεις φθηνά, κάτσε στα αυγά σου και μην είσαι άπληστος. Μετά αναρωτιόμαστε γιατί δεν αλλάζει νοοτροπία ο ελληνάρας.
    Τελευταία τροποποίηση από aris19; 03/09/2021 στις 11:25.

  8. #8
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Utopia21 Προβολή μηνύματος
    ......
    Η ερώτησή μου είναι τι γίνεται στο δικαστήριο; Ο mr Μπάτσος μου είπε ότι δείχνω το δίπλωμα και αθωώνομαι. Αν ισχύει αυτό, δε θα έπρεπε να δικαιούμαι και επιστροφή του ποσού της κλήσης; Από πού κι ως πού να είμαι αθώος και να οφείλω να πληρώσω κλήση;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Utopia21 Προβολή μηνύματος
    ... Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί να μην επιστρέφονται τα χρήματα σε περίπτωση αθώωσης. Όπως το σκέφτομαι αθώος=νόμιμος, τουλάχιστον κατά το δικαστήριο.

    Γιατί κατά την στιγμή του ελέγχου ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΔΙΠΛΩΜΑ όπως και ο ίδιος παραδέχεσαι άρα καλώς σου επιβλήθηκε το πρόστιμο.
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Δεν μπορεί, μας τρολλάρεις, ναι;
    Άκου επιστροφή προστίμου σε κατάφορη παράβαση επειδή έβγαλες ΜΕΤΑ το δίπλωμα; το άλλο με τον τοτό το ξέρεις;
    όσο για ασφάλεια στα είπαν πιο πάνω. Φαντάζομαι έχεις πάρει το Α2 τώρα, σωστά;
    ΜΗΝ κάνεις το λάθος να πάρεις η να οδηγήσεις άλλο μηχανάκι που ΔΕΝ καλύπτει το δίπλωμα σου. ΔΕΝ θα σε καλύψει καμία ασφάλεια σε ενδεχόμενη στραβή......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.738
    Το πρόστιμο είναι ''διοικητικό'', δλδ το τρως γιατί το προβλέπει ο ΚΟΚ και στο επιβάλει ο διοικητής της τροχαίας που σε σταμάτησε. Τι ακριβώς σου έγραψε στην αιτιολογία της κλήσης, να ξέρουμε; 100 ευρώ απόσο θυμάμαι δεν είναι ούτε το κράνος, ούτε η έλλειψη άδειας ικανότητας οδήγησης (δίπλωμα). Μπορεί να θυμάμαι και λάθος βέβαια γιατί αλλάζουν.

    Το δικαστήριο γίνεται για το ''ποινικό'' της υπόθεσης. Εκανες κάτι παράνομο και θα δικαστείς για την παρανομία σου. Εκεί αντιμετωπίζεις τι θα αποφασίσει ο Δικαστής (Η, γυναίκα είναι συνήθως).

    Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

    Η αθώωση του εκ των υστέρων δίπλωμα, είναι μια πρωτοτυπία του Ελληνικού Κράτους. Κανονικά το έγκλημα που έκανες, ΔΕΝ θα έπρεπε να χαρίζεται, επειδή το διόρθωσες εκ των υστέρων. Εϊναι το ίδιο παράλογο, σαν να κλέψεις λεφτά, να σε πιάσουνε, και όταν γίνει το δικαστήριο για την κλεψιά να τα πας πίσω και να σου πουνε, α αθωώνεσαι, δεν είσαι κλέφτης.

    Δική μου υπόθεση, τα δικαστήρια έχουν υιοθετήσει αυτό το Χούι, για να μειώνουν λίγο την γραφειοκρατία τους, ίσως και επειδή η συγκεκριμένη παρανομία κατά κανόνα γίνεται από νέους ανθρώπους που είτε δεν έχουν λεφτά στην ζωή τους ακόμα, είτε είναι απλά νέοι και ανόητοι, είτε θεωρείται το ότι έβγαλε εκ των υστέρων δίπλωμα ως ειλικρινή μεταμέλεια, δίνεται μια αθώωση ως ''προειδοποίηση''.

    Στην δική σου περίπτωση, έχεις το ελαφρυντικό ότι δεν φταίς εσύ, που δεν δούλευαν οι υπηρεσίες να σου βγάλουν το δίπλωμα, οπότε αν εμφανιστείς αξιοπρεπώς στο δικαστήριο, μιλήσεις με απλά λόγια τι έγινε, θα αθωωθείς πανηγυρικά.

    Αυτά που γράφεις, τι σημασία έχει λίγες μέρες μετά, λίγες μέρες πριν, να τα βγάλεις από το μυαλό σου σαν τρόπο σκέψης. Μια ημερομηνία, είτε έχεις δίπλωμα, είτε δεν έχεις. Είτε πληρείς μια προυπόθεση, είτε δεν την πληρείς. Αν δεν ήταν χαριστικά τα δικαστήρια, μόνο αυτό θα μέτραγε, όχι το τι υποθέτεις-θεωρείς εσύ. Εφάρμοσέ το αυτό, και σε άλλα πράγματα γιατί θα βρεθείς σε μεγάλους μπελάδες αν συνεχίσεις να ''λογικοποιείς'' με την δική σου λογική τους νόμους.

    Όταν οδηγάς όχημα, χωρίς το κατάλληλο δίπλωμα, και χρυσή ασφάλεια να του έχεις κάνει, είσαι ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ. Η ασφαλιστική εταιρία, αν γίνει κάτι, θα πει ''δεν είχες δίπλωμα, δεν σε αποζημιώνω''. Ειδικά αν έχει το ατύχημα σοβαρές αποζημειώσεις όπως τραυματισμούς, νοσηλείες, αγωγές των άλλων κ.ο.κ. είσαι ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ και τα πληρώνεις όλα από την τσέπη σου. Η νοσηλεία κοστίζει 100δες ευρώ κάθε μέρα, μια αποζημίωση για αγωγή ενός που τον χτύπησες, μπορεί να είναι χιλιάδες ευρώ ή και μισθός για ένα χρονικό διάστημα, δεν μιλάμε για μικρά ποσά. Για κανά μούτρο από παπί, δεν θα κάτσουν να ασχοληθούν, και μπορεί να σε αποζημιώσουν, αλλά για σοβαρά ποσά, αλίμονό σου αν δεν έχεις το δίπλωμα που χρειάζεται και κάνεις ατύχημα.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 03/09/2021 στις 07:46.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Ελπιζω να μην χρειαστει να μαθεις πως ακριβως λειτουργουν οι ασφαλιστικες σε τετοιες περιπτωσεις

    Μια χαρα θα παρουν τα λεφτακια σου ειδικα αφου την κανεις online με μηδενικη καταθεση οποιουδηποτε δικαιολογητικου αλλα αν χρειαστει να φτασει στο δια ταυτα θα δεις οτι ουσιαστικα δεν ειχες ασφαλεια ειχες απλα ενα χαρτι που λεει οτι πληρωσες.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2020
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Το πρόστιμο είναι ''διοικητικό'', δλδ το τρως γιατί το προβλέπει ο ΚΟΚ και στο επιβάλει ο διοικητής της τροχαίας που σε σταμάτησε. Τι ακριβώς σου έγραψε στην αιτιολογία της κλήσης, να ξέρουμε; 100 ευρώ απόσο θυμάμαι δεν είναι ούτε το κράνος, ούτε η έλλειψη άδειας ικανότητας οδήγησης (δίπλωμα). Μπορεί να θυμάμαι και λάθος βέβαια γιατί αλλάζουν.

    Το δικαστήριο γίνεται για το ''ποινικό'' της υπόθεσης. Εκανες κάτι παράνομο και θα δικαστείς για την παρανομία σου. Εκεί αντιμετωπίζεις τι θα αποφασίσει ο Δικαστής (Η, γυναίκα είναι συνήθως).

    Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

    Η αθώωση του εκ των υστέρων δίπλωμα, είναι μια πρωτοτυπία του Ελληνικού Κράτους. Κανονικά το έγκλημα που έκανες, ΔΕΝ θα έπρεπε να χαρίζεται, επειδή το διόρθωσες εκ των υστέρων. Εϊναι το ίδιο παράλογο, σαν να κλέψεις λεφτά, να σε πιάσουνε, και όταν γίνει το δικαστήριο για την κλεψιά να τα πας πίσω και να σου πουνε, α αθωώνεσαι, δεν είσαι κλέφτης.

    Δική μου υπόθεση, τα δικαστήρια έχουν υιοθετήσει αυτό το Χούι, για να μειώνουν λίγο την γραφειοκρατία τους, ίσως και επειδή η συγκεκριμένη παρανομία κατά κανόνα γίνεται από νέους ανθρώπους που είτε δεν έχουν λεφτά στην ζωή τους ακόμα, είτε είναι απλά νέοι και ανόητοι, είτε θεωρείται το ότι έβγαλε εκ των υστέρων δίπλωμα ως ειλικρινή μεταμέλεια, δίνεται μια αθώωση ως ''προειδοποίηση''.

    Στην δική σου περίπτωση, έχεις το ελαφρυντικό ότι δεν φταίς εσύ, που δεν δούλευαν οι υπηρεσίες να σου βγάλουν το δίπλωμα, οπότε αν εμφανιστείς αξιοπρεπώς στο δικαστήριο, μιλήσεις με απλά λόγια τι έγινε, θα αθωωθείς πανηγυρικά.

    Αυτά που γράφεις, τι σημασία έχει λίγες μέρες μετά, λίγες μέρες πριν, να τα βγάλεις από το μυαλό σου σαν τρόπο σκέψης. Μια ημερομηνία, είτε έχεις δίπλωμα, είτε δεν έχεις. Είτε πληρείς μια προυπόθεση, είτε δεν την πληρείς. Αν δεν ήταν χαριστικά τα δικαστήρια, μόνο αυτό θα μέτραγε, όχι το τι υποθέτεις-θεωρείς εσύ. Εφάρμοσέ το αυτό, και σε άλλα πράγματα γιατί θα βρεθείς σε μεγάλους μπελάδες αν συνεχίσεις να ''λογικοποιείς'' με την δική σου λογική τους νόμους.

    Όταν οδηγάς όχημα, χωρίς το κατάλληλο δίπλωμα, και χρυσή ασφάλεια να του έχεις κάνει, είσαι ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ. Η ασφαλιστική εταιρία, αν γίνει κάτι, θα πει ''δεν είχες δίπλωμα, δεν σε αποζημιώνω''. Ειδικά αν έχει το ατύχημα σοβαρές αποζημειώσεις όπως τραυματισμούς, νοσηλείες, αγωγές των άλλων κ.ο.κ. είσαι ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ και τα πληρώνεις όλα από την τσέπη σου. Η νοσηλεία κοστίζει 100δες ευρώ κάθε μέρα, μια αποζημίωση για αγωγή ενός που τον χτύπησες, μπορεί να είναι χιλιάδες ευρώ ή και μισθός για ένα χρονικό διάστημα, δεν μιλάμε για μικρά ποσά. Για κανά μούτρο από παπί, δεν θα κάτσουν να ασχοληθούν, και μπορεί να σε αποζημιώσουν, αλλά για σοβαρά ποσά, αλίμονό σου αν δεν έχεις το δίπλωμα που χρειάζεται και κάνεις ατύχημα.

    Στην αιτιολογία έγραψε ότι στερούμαι άδειας ικανότητας οδήγησης και ότι δε φορούσα το προστατευτικό κράνος. Η κλήση για το δίπλωμα από όσο γνωρίζω είναι 200€ και για το κράνος 0€ (αλλά αφαίρεση διπλώματος και άδειας κυκλοφορίας για 60 μέρες). Τώρα πώς προέκυψε το 100€ δεν ξέρω. Πιθανόν λόγω του νέου ΚΟΚ που τα περισσότερα πρόστιμα μειώθηκαν στο μισο.

    Σε αυτά που γράφεις δε διαφωνώ, αλλά από τη στιγμή που κρίνομαι αθώος από δικαστήριο για το δίπλωμα (ασχέτως του λόγου για τον οποίο αθωωνομαι), γιατί να πρέπει να πληρώσω διοικητικό πρόστιμο για το ίδιο πράγμα;

    Τώρα επειδή λες ότι δεν έχει σημασία αν έβγαλα το δίπλωμα λίγες μέρες μετά, έχω να πω ότι η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και δε θα έπρεπε οι νόμοι να εφαρμόζονται γιούρια κι ό,τι γίνει. Αυτό συμβαίνει στις περισσότερες περιπτώσεις. Για παράδειγμα, δες εδώ νόμους https://www.newsbeast.gr/society/art...kes-periptosis

    Αν εφαρμόζουμε το γράμμα του νόμου, και όχι την ουσία, σε κάθε περίπτωση, περιμένω να δικαστούν όλοι όσοι φιλοξενούν τροχόσπιτα.

    Όσο για την ασφαλιστική, πάλι αυτό που λες είναι ανακριβές, αν και η ουσία είναι όντως η ίδια. Αν εμπλακείς σε ατύχημα στο οποίο φταις, χωρίς να έχεις δίπλωμα, η ασφαλιστική είναι υποχρεωμένη να αποζημιώσει τον άλλον, αλλά έχει το δικαίωμα να σε κυνηγήσει στα δικαστήρια για να τα πάρει πίσω.
    Τελευταία τροποποίηση από Utopia21; 03/09/2021 στις 09:48.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    623
    Ναι, κανε και υποδειξεις απο πανω για την εφαρμογη των νομων

    Καταλαβαινεις οτι ΧΑΡΙΣΤΙΚΑ αθωωνεσαι; Κανονικα θα επρεπε να δικαστεις για μη κατοχη διπλωματος, να δεχθεις την αναλογη ποινη, φυλσκιση απο 1 εως 12 μηνες, προστιμο 200€ και αφιαρεση της αδειας οδηγησης που εβγαλες τελικα για 30 μερες.
    Η εξαγορα της ποινης φυλακιση κοστιζει επισης, αλλιως στην μπουζου.

    και θα ησουν εξαιρετικα τυχερος γιατι αν εμπλεκοσουν σε ατυχημα μπορει για ολη σου την ζωη να δουλευες να ξεπληρωσεις τα σπασμενα ή να ξεπουλαγε ο πατερας σου την περισουσια του να σε ξελασππωσει.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Κάνε τη χάρη σε όλους όσους μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν, όταν γίνει το δικαστήριο και αθωωθείς να κάνεις ένσταση και να ζητήσεις επιστροφή του προστίμου ως αχρεωστήτως καταβληθέν.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.255
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Utopia21 Προβολή μηνύματος
    Στην αιτιολογία έγραψε ότι στερούμαι άδειας ικανότητας οδήγησης και ότι δε φορούσα το προστατευτικό κράνος. Η κλήση για το δίπλωμα από όσο γνωρίζω είναι 200€ και για το κράνος 0€ (αλλά αφαίρεση διπλώματος και άδειας κυκλοφορίας για 60 μέρες). Τώρα πώς προέκυψε το 100€ δεν ξέρω. Πιθανόν λόγω του νέου ΚΟΚ που τα περισσότερα πρόστιμα μειώθηκαν στο μισο.

    Σε αυτά που γράφεις δε διαφωνώ, αλλά από τη στιγμή που κρίνομαι αθώος από δικαστήριο για το δίπλωμα (ασχέτως του λόγου για τον οποίο αθωωνομαι), γιατί να πρέπει να πληρώσω διοικητικό πρόστιμο για το ίδιο πράγμα;

    Τώρα επειδή λες ότι δεν έχει σημασία αν έβγαλα το δίπλωμα λίγες μέρες μετά, έχω να πω ότι η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και δε θα έπρεπε οι νόμοι να εφαρμόζονται γιούρια κι ό,τι γίνει. Αυτό συμβαίνει στις περισσότερες περιπτώσεις. Για παράδειγμα, δες εδώ νόμους https://www.newsbeast.gr/society/art...kes-periptosis

    Αν εφαρμόζουμε το γράμμα του νόμου, και όχι την ουσία, σε κάθε περίπτωση, περιμένω να δικαστούν όλοι όσοι φιλοξενούν τροχόσπιτα.

    Όσο για την ασφαλιστική, πάλι αυτό που λες είναι ανακριβές, αν και η ουσία είναι όντως η ίδια. Αν εμπλακείς σε ατύχημα στο οποίο φταις, χωρίς να έχεις δίπλωμα, η ασφαλιστική είναι υποχρεωμένη να αποζημιώσει τον άλλον, αλλά έχει το δικαίωμα να σε κυνηγήσει στα δικαστήρια για να τα πάρει πίσω.
    Ρε φιλαράκι γιατι τρολάρεις πρωινιάτικα,αφου οταν σε σταματήσαν δεν ειχες διπλώμα αρα ησουν παράνομος και αρα καλα έκαναν και σου κόψανε το προστιμο.
    Κανονικά θα μπορούσες να φας και αλλο πρόστιμο στο δικαστήριο.
    Να πω οτι είχες αγωνία για την @@ρια που έκανες και ζητάς διευκρινήσεις το καταλαβαινω και οπως βλέπεις τα παιδια σε καθησύχασαν.
    Αλλα το να ζητάς να πάρεις πίσω και τα λεφτα του προστιμου,παραπάει δεν νομίζεις?

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2008, 23:56
  2. test ηλεκτρονικου τυπου για δίπλωμα
    από wild_cat/anima στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2006, 10:25
  3. Αποριες για διπλωμα
    από babishondakias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 00:45
  4. Δίνω για δίπλωμα...
    από milaber στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 111
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2005, 22:49
  5. Αύριο δίνω για δίπλωμα ρεεε!
    από milaber στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF