Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Honda Transalp 700 '11 vs Suzuki V-Strom 650 '06

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2021
    Μηνύματα
    3

    Question Honda Transalp 700 '11 vs Suzuki V-Strom 650 '06

    Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του moto.gr.
    Ως νέος χρήστης θέλω να μοιραστώ μαζί σας την ίδια αγάπη για τα δίκυκλα, όσο και τις απορίες που μπορεί να προκύπτουν γύρω απο αυτά.
    Είμαι οδηγός από τα 15 μου και τώρα είμαι 24. Ξεκίνησα με "παπάκια" και σκούτερ και τώρα θέλω να ανέβω κατηγορία.
    Βρίσκομαι ανάμεσα στο Honda Transalp 700 μοντέλο του 2011 και στο Suzuki V-Strom 650 μόντελο του 2006. Έχουν πάνω-κάτω ίδια χιλίομετρα, ίδια τιμή και σε καλή κατάσταση.

    Τα κρητήρια που θα καθορίσουν εν τέλει την απόφαση μου είναι τα εξής:
    1) οδηγική συμπεριφορά (μιας και είμαι νέος σε αυτή την κατηγορία)
    2)ετήσια έξοδα για συντήρηση
    3)αξιοπιστία στο μοτέρ

    Η χρήση που θα κάνω είναι κυρίως για ταξίδια και για τακτικές εκδρομές στην εξοχή (βουνό κλπ). Για χώμα δεν υπάρχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον προς το παρόν.
    Θέλω επίσης να είναι άνετο και για συνοδηγό.

    Ευχαριστώ για την ανάγνωση!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    Καλώς ήρθες στο φόρουμ!
    Και τα δύο είναι αξιόπιστα μηχανάκια,το χόντα πιο μαζεμένο οπτικά και με λίγο καλύτερα φρένα .
    Ότι και να διαλέξεις μια χαρά θα είσαι,προσπάθησε να τα κανεις μια καλή βόλτα και τα δύο!

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    καλυτερη μηχανη το στρομ αλλα για αυτα που ζητάς δεν εχουν διαφορά. το στορμ θα πουληθει πιο ευκολα οταν το βαρεθεις, αυτο ειναι σιγουρο.
    παντως εγω θα κοιτουσα κατι πιο νεανικο. 24 εισαι, παρε κατι πιο ενδιαφέρον.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Καλώς ήρθες Χρήστο.. Προσωπικα θα πηγαινα σε vstrom..Πιο δυνατή,πιο όμορφη με καλύτερη μεταπώληση.. Κοιτα κ versys 650 2ης γενιάς.. Πιο παιχνιδιαρικο

  5. #5
    Το 700 αν και πιο καινουριο, δεν είναι ιδιαίτερα πιο σύγχρονο. Έχει πλεονέκτημα το abs, ενώ τα vstrom το έβαλαν από το τέλος του 06, δεν ξέρω αν έχει το μοντέλο που κοιτάς.
    Από την άλλη το 700 έχει σαμπρέλες, που προσωπικά αντιπαθώ σε μηχανή 230 κιλών και κυρίως δρόμου.
    Β στρομ πολυ καλή μεταπώληση, αλλά με abs

  6. #6
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    έχουν γραφτεί εκατοντάδες τοπικ για τα δύο μοντέλα

    τα βασικότερα κριτήρια για την επιλογή τα παρακάτω:
    ο πρωτεύων παράγοντας είναι πιο είναι σε πιο καλή κατάσταση οπτική-λειτουργική και να αποδεικνύεται εγγράφως αυτό με σερβις μπουκ
    ο δευτερεύων παράγοντας πιο σου αρέσει εσένα να βλέπεις-καβαλάς


    κάνοντας το συγκριτικό αν υπήρχαν και τα 2 μοντέλα καινούργια : το strom είναι πιο ολοκληρωμένη συνολικά μοτοσυκλέτα, με μεγαλύτερους χώρους,πιο τουριστικό πακέτο, μοτέρ που στροφάρει ψηλά και κρατάει ψηλότερες μουαγιέ στην εθνική, αλουμινένιο πλαισιο, αρκετα όμορφα και ολοκληρωμένα όργανα, πολύ καλές αναρτήσεις για την κατηγορία με ρυθμίσεις
    Το ΤΑ απο την άλλη έχει πιο κατάλληλα ρυθμισμένο μοτερ, τόσο ροπάτο που τραβάει απο χαμηλά σαν μονοκύλινδρο, πιο κατάλληλο για διπλή χρήση και κομιουτερ, πιο μαζεμένες και συμπαγές διαστάσεις αν είσαι μινιμαλιστής, πολύ καλά φρένα, ενώ κουβαλάει κληρονομιά ονόματος transalp και την αίγλη του κατασκευαστή
    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #7
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.479
    Για ταξίδια και άνεση οδηγού-συνοδητού, συνιστά V-Strom. Το θέμα είναι ότι 15 ετών μοτοσυκλέτα που κοιτάς, θέλει αρκετό ψάξιμο ώστε να σιγουρευτείς ότι θα είναι αξιόπιστη.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #8
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.711
    Λοιπόν έχω ένα χρόνο το 700.
    Αν η χρήση της εν λόγω μηχανής θα γίνεται και μέσα στην πόλη θα σου προτείνω το 700 καθώς είναι πιο μαζεμένο , πολύ καλοζυγισμένο μηχανάκι και εξαιρετικά φρένα.
    Αν η χρήση της θα είναι αποκλειστικά για εθνική , επαρχιακό δρόμο πάρε το V-strom γιατί
    α) είναι 6-τάχυτο (τα ΤΑ είναι όλα 5τάχυτα)
    β) έχει καλύτερη ανεμοκάλυψη από το 700.
    γ) είναι πιο άνετο σε ανοιχτούς δρόμους.

    Για εμένα για χώμα δεν είναι και τα δύο. (δοκιμασμένο με το 700) Άντε κανένα πατημένο χωματόδρομο αλλά ως εκεί.

    Σχετικά με αξιοπιστία δεν υπάρχει συζήτηση Honda δεν σπάει δεν χαλάει.
    Επίσης τα Transalp γενικά είναι σχετικά νορμάλ μεταχειρισμένα μηχανάκια γιατί οι κάτοχοι συνήθως δεν τα κανιβαλίζουν λόγω ηλικίας κλπ .
    Διαφωνώ με τους παραπάνω για την μεταπώληση. Το TA 700 κρατάει τιμή (μέση τιμή σήμερα με ABS για μοντέλα 2008-2012 από ιδιώτες 4000 για μηχανάκι 10ετίας) γιατί συνήθως δεν πουλιούνται . Όσοι τα αγοράζουν τα κρατούν γιατί είναι ευχαριστημένοι.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  9. #9
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.044
    Και εγώ το TA700 ψηφίζω.
    Αν και ποτέ δεν το είχα σαν υποψήφιο, μετά από 2 ημέρες συμβίωσης μαζί του, ενθουσιάστηκα με το τι μπορεί να κάνει.
    Ενώ φαίνεται μεγάλο, δεν είναι. Επίσης είναι ξεκούραστο μηχανάκι. Το μόνο που με ξένισε είναι το 5ταχυτο κιβώτιο και αυτό ξεκάθαρα λόγω συνήθειας.

    Ακριβώς όπως τα είπε και ο φίλος CorpseAlive.

    Το πρώτης γενιάς vstrom νομιζω είναι πολυφορεμένο και θέλει πολύ ψάξιμο. Η απουσία ABS σε αυτά τα μηχανάκια μπορεί να ήταν και αποτρεπτική για μένα το 2021.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    715
    το ΤΑ700 το ειχα ,το μονο προβλημα που παρουσιασε ηταν στις μπουζοπιπες ,οποτε λογικα θα το εχει φτιαξει ο πωλητης αλλα θελει ψαξιμο για σιγουριά ειχε βγει θυμαμαι κ τεχνικη οδηγια απο την honda ,τεραστιο ΜΕΙΟΝ για εμενα που το ειχα ΕΙΝΑΙ η ελειψη 6ης ταχυτητας σε ταξιδια ,το v-strom καλο σαν μοτο ΙΔΑΝΙΚΗ για ταξιδια αλλα κουραστικη λογω ογκου μεσα στην πολη , το συνηθες ΠΡΟΒΛΗΜΑ που βγαζει (ειναι και ΑΚΡΙΒΟ μαλιστα ) ειναι η τρομπα βενζινης

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Σήμερα μάθαμε ότι το ΤΑ700 είναι καλύτερο (και πιο αξιόπιστο)μηχανακι από το στρομ.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.310
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Σήμερα μάθαμε ότι το ΤΑ700 είναι καλύτερο (και πιο αξιόπιστο)μηχανακι από το στρομ.
    Σπάει με τον καιρό το ψυγείο και βγάζει πολύ ζέστη χαμηλά στους λαιμούς των εξατμίσεων που είναι ενοχλητική στην πόλη.

  13. #13
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.711
    Ένα μικρό διαφημιστίκο διάλειμμα.
    Μόλις ολοκλήρωσα ένα φωτογραφικό ράλλυ στο Καρπενήσι.
    1200χλμ σε 3 μέρες , τα 550 σε εθνική τα υπόλοιπα βουνό.
    Ρε παιδιά μπήκα σε κάτι κωλόχωματόδρομους. Σε κάτι κλίσεις , σε κάτι κωλόδρομους .Δικάβαλος με συνάδελφο. ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ δεν με άφησε πουθενά, Δεν είπε πουθενά ΟΧΙ.
    Το ερωτεύτηκα ακόμα περισσότερο.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  14. #14
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    έχεις πολλά να μάθεις ακόμη
    keep on riding
    you rise you fall you're down then you rise again

  15. #15
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    K μονο απο την χρηση που θα κανει η λυση ειναι μια...V-Strom.
    Τωρα πανε (που λενε κ οι φιλοι μας στα βορεια) κ βρες ενα οσο το δυνατον σε καλυτερη κατασταση/οικονομικο κ προχωρα.
    Αν ελεγες για πολη να πηγαινες στο ΤΑ...αλλα με αυτα που ζητας κ θες να κανεις δεν υπαρχει διλημμα.
    Ride(s) the wind of change...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ SUZUKI BANDIT 650 KAI HONDA TRANSALP 700
    από Johnny στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2018, 14:36
  2. Transalp 650 VS Transalp 700 VS Suzuki V strom 650 VS (?)
    από asymvivastos85 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2018, 16:19
  3. Honda Deauville VS Suzuki V-Strom!!!
    από nikos_abel στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2011, 05:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF