Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Το καρέ της Πίνδου 29-8-2021

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024

    Το καρέ της Πίνδου 29-8-2021

    Οι διακοπές έκοψαν κάπως τον φρενήρη ρυθμό που είχα.Όφειλα να επανέλθω σύντομα και να καλύψω το χαμένο έδαφος καθώς δύο Κυριακές που υπο κανονικές συνθήκες θα βρισκόμουν σε κάποια κορυφή, απλώς ξεκουραζόμουν.Απαραίτητο και αυτό θα μου πεις και θα έχεις δίκιο...

    Ο χρόνος προς το τέλος Αυγούστου στερεύει επικίνδυνα,η μέρα μικραίνει συνεχώς και ο καλός καιρός σύντομα θα δώσει τη θέση του σε βροχές,ομίχλες κλπ.

    Εκεί λοιπόν που ένας άνθρωπος γυρνώντας απο τις διακοπές λέει ''Αντε έμεινε ένας μήνας καλοκαιριού ακόμα'' εμφανίζομαι εγώ και λέω ''για μένα φίλε μου έμειναν 3-4 μέρες max''.Και δυστυχώς αυτές είναι οι μέρες που έχω για να πραγματοποιήσω κάποιους δύσκολους και μακρινούς στόχους.Αν είμαι άτυχος μπορεί οι 4 μέρες να γίνουν 2 ή και 1 αν ο καιρός χαλάσει γρήγορα το Σεπτέμβρη ή αν απλώς τύχει και βρέχει τις Κυριακές στα βόρεια(πράγμα αρκετά συχνό).

    Η Κυριακή που μας πέρασε ευτυχώς ήταν βολική,χωρίς ίχνος βροχής στη βόρεια Ελλάδα.Είχα ξεκινήσει να προετοιμάζομαι πνευματικά απο τα μέσα της βδομάδας.Απέφυγα αλκοόλ και ξενύχτι τις τελευταίες μέρες ώστε να βρίσκομαι όσο το δυνατόν σε καλή κατάσταση.

    Το εγχείρημα ήταν δύσκολο.Σκόπευα να ανέβω σε 4 βουνά σε μια μέρα,κάτι που δεν είχα ξανακάνει ποτέ.Έπρεπε να γίνει σωστή διαχείριση του χρόνου και προσεκτική μελέτη προσέγγισης του κάθε βουνού καθώς οι δρόμοι δεν υπήρχαν σε χάρτες και ήταν άγνωστο σε τι κατάσταση θα είναι.Η δορυφορική εικόνα μου έδωσε ένα μπούσουλα αλλά όπως συνήθως πήγα στα τυφλά μη γνωρίζοντας τι θα αντιμετωπίσω.Η εξόρμηση σαφώς ξεπέρασε τα 1000km απο τα οποία τα χωμάτινα ήταν αρκετά.


    1ος μου στόχος το ψηλότερο βουνό απο τα 4,η Πέρδικα ή Σκούρτζα μεταξύ Δοτσικού και Σαμαρίνας.Στο δρόμο για Δοτσικό ένας χωματόδρομος στα αριστερά με οδήγησε κάτω απο τον κύριο όγκο της κορυφής.Η διαδρομή ήταν φανταστική.Πέρασα απο μαντριά και συνάντησα διάφορα τσοπανόσκυλα.Μερικά μου όρμηξαν,άλλα ήταν λες και είχαν πάρει λεξοτανύλ

    Απολαύστε!








    Οι βοσκοί αρκετα φιλικοί πάντα!Τα σκυλιά όχι πάντα!



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Περδικα 2.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	92,3 KB 
ID:	430439


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Περδικα 3.jpg 
Προβολές:	150 
Μέγεθος:	77,6 KB 
ID:	430440



    Τρομερή διαδρομή με αλπικά λιβάδια και βραχώδεις σχηματισμούς



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Περδικα.jpg 
Προβολές:	149 
Μέγεθος:	74,8 KB 
ID:	430441



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Περδικα 4.jpg 
Προβολές:	149 
Μέγεθος:	99,6 KB 
ID:	430442





    Δε φοβάμαι,να με μυρίσει θέλει! Δώστε βάση στον βοσκό που φαίνεται στο βάθος.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Περδικα 5.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	430443
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Στο σημείο που βρίσκονται τα σκυλιά κατεβαίνω καθώς απο εδώ πρέπει να συνεχίσω με τα πόδια πια μέχρι την κορυφή.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	152 
Μέγεθος:	103,3 KB 
ID:	430444




    Μόλις χαιρετάω τον βοσκό τα σκυλιά αντιλαμβάνονται οτι είμαι φίλος και σταματούν τα γαυγίσματα.Ακούω μετά τον βοσκό να τους φωνάζει ''Αη στο διάολο κωλόσκυλα όταν έρχεται κανας λύκος τρέχετε να φύγετε,αη σηχτιρ''.Γέλαγα εγώ και του απαντώ '' Όντως στους λύκους φεύγουν?''.Δυστυχώς ναι μου είπε.Σκέφτηκα να του πω να πάει στις Πρέσπες που είναι κοντά να δανειστεί κανά δύο απο το Μάλι Μάδι (για όποιον θυμάται).Αυτά σίγουρα δε θα έφευγαν ούτε με αρκούδα μπροστά τους.Θα έχαναν την μάχη αλλά θα πάλευαν γενναία και είμαι σίγουρος για αυτό.

    Ο βοσκός με φώναξε να τον πλησιάσω και πιάσαμε την κουβέντα.

    Βοσκός: Απο πού είσαι ωρε?
    Εγώ: Απο Αθήνα,ήρθα να ανέβω στην κορυφή εδώ και μετά θα πάω σε ένα βουνό κοντά στο Επταχώρι

    Κλασσικά με κοίταξε σαν να ήμουν εξωγήινος όπως συμβαίνει συνήθως.Αδυνατούν να πιστέψουν οτι απο την Αθήνα βρέθηκα τόσο μακριά και φανταστείτε οτι δεν τους λέω ποτέ οτι θα ξαναγυρίσω την ίδια μέρα κιόλας!


    Εκεί όμως που εγώ ήμουν το επίκεντρο της κουβέντας έκανε αντεπίθεση και έφερε τούμπα το ματς στις καθυστερήσεις!Τι μου λέει ο τύπος?''Κοντά στο Επταχώρι θα πας ε?Θα σου πω εγώ σε ποιο βουνό θα ανέβεις,στον Τάλιαρο θα πας έτσι δεν είναι?''

    Με έστειλε για σπίρτα ο παππούς!!!!Ναι μεν είναι της περιοχής αλλά ο Τάλιαρος δεν είναι κάποιο γνωστό βουνό και βρίσκεται χιλιόμετρα πιο πάνω.Είναι χαμηλό αρκετά και στην περιοχή υπάρχει το πασίγνωστο Βόιο,λίγο πιο πάνω ο Γράμμος,λίγο πιο δυτικά ο Σμόλικας.Και όμως ο γάτος κατάλαβε ακριβώς που θα πάω.Σκεφτείτε οτι ακόμα και σήμερα αν βρισκόμουν εγώ στη θέση του και μου μίλαγε ένας ορειβάτης για το οτι θα πάει κοντά στο Επταχώρι δε θα σκεφτόμουν ποτέ οτι θα ανέβαινε στον άγνωστο Τάλιαρο των 1538m.Με κούφανε τελείως.

    Τον χαιρέτησα και ξεκίνησα να ανεβαίνω για την κορυφή στη σχετικά απότομη πλαγιά.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	149 
Μέγεθος:	102,9 KB 
ID:	430445




    Έχοντας κερδίσει ύψος κοιτώντας χαμηλα τη στάνη



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	103,3 KB 
ID:	430446




    Κάποια στιγμή συναντάω αρκετές φτέρες που δίνουν ένα άλλο χρώμα στο λιβάδι




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	106,7 KB 
ID:	430447




    Τα κλασσικά ''νεκρά'' αξιοθέατα των βουνών που όμως κατά ένα περίεργο τρόπο του δίνουν ζωντάνια...




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	106,0 KB 
ID:	430448



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	106,3 KB 
ID:	430449




    Όχι δεν είναι πίνακας ζωγραφικής.Σας προκαλώ όμως να μου βρείτε κάποιον καλύτερο!Απέναντι διακρίνεται το Βόιο για την ιστορία.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	105,4 KB 
ID:	430450




    Τα λιβάδια σιγά σιγά δίνουν τη θέση τους σε βραχώδη τεραιν




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	104,1 KB 
ID:	430451
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Και η κλίση αρχίζει και γίνεται εντονότερη


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	106,3 KB 
ID:	430453


    Τραβερσάρω προς τα δεξιά σε κάποιο παλιό μονοπάτι



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	107,5 KB 
ID:	430452




    Λίγο πιο πάνω με περιμένουν κάποια γλυπτά που θα κέρδιζαν σε οποιονδήποτε διαγωνισμό καλλιτεχνίας.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	104,3 KB 
ID:	430454



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	104,4 KB 
ID:	430455




    Μετά απο επίπονη ανάβαση στα τελευταία μέτρα το κολωνάκι αποκαλύπτεται.1799m υψόμετρο.Ο ουρανός σαν να ζηλεύει βλέποντας τα γλυπτά του βουνού,ζωγραφίζει τα δικά του και δεν ξέρεις σε ποιον να πρωτοδώσεις το βραβείο!



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	13.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	430456




    Η θέα απερίγραπτη.Μπροστά ο Σμόλικας,πίσω η Τύμφη.Αριστερότερα η Βασιλίτσα(δε φαίνεται στη φωτό).Δεν ξέρω πόση ομορφιά μπορεί να χωρέσει σε μια φωτό αλλά απο ότι φαίνεται ισχύει το '' όσα περισσότερα βουνά μπορείς να χωρέσεις σε αυτήν''




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	14.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	90,4 KB 
ID:	430457




    Απέναντι το επίσης πανέμορφο Βόιο




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	15.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	80,8 KB 
ID:	430458




    Το βουνό πήρε το όνομά του απο τις πολλές πέρδικες που ζούσαν στους ορεινούς όγκους του.Η παλιότερη ονομασία του βουνού είναι Σκούρτζα.




    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Μόλις κατέβηκα απο την κορυφή όφειλα να πάω στο μνημείο Αννίτσας το οποίο βρισκόταν πολύ κοντά,σε μια απόσταση μικρότερη απο 10 λεπτά.Όπερ και εγένετο.








    Στο ύψωμα της Αννίτσας ,όπου ήταν το κέντρο της αντεπιθέσεως του Ελληνικού Στρατού κατά την εισβολή των Ιταλών το 1940,ο Σύνδεσμος Τραυματιών και Πολεμιστών Οπλιτών του Νομού Γρεβενών έστησε το Μνημείο των 120 ΠΕΣΟΝΤΩΝ Γρεβενιωτών Αξιωματικών και οπλιτών.Αξίζει να τονιστεί ότι το πρώτο τάγμα το όποιο κατέλαβε την Κορυτσά και εισήλθε νικητής ,ήταν το τάγμα Γρεβενιωτών της 9ηςΜεραρχίας Πεζικού.

    Το μνημείο είναι απο τα πιο εντυπωσιακά που έχω δει.Τρομερή ιδέα το τεράστιο κράνος όμοιο με εκείνο που φόρεσαν οι πρόγονοί μας το 1940.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	16.jpg 
Προβολές:	146 
Μέγεθος:	101,2 KB 
ID:	430459



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	17.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	430460
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Απο το μνημείο γύρισα λίγο πίσω και έστριψα αριστερά προς Δοτσικό.Εντυπωσιακό το γεφύρι το οποίο έχω φωτογραφίσει ξανά στο παρελθόν



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	18.jpg 
Προβολές:	147 
Μέγεθος:	105,9 KB 
ID:	430461




    Απο το Δοτσικό βγήκα στο Επταχώρι μέσω αυτής της φανταστικής διαδρομής η οποία παρεπιπτόντως παραείναι ανοιχτή και γρήγορη για τη μορφολογία του εδάφους εκεί




    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Απο το Επταχώρι κατευθύνθηκα προς Πεντάλοφο,σύντομα όμως έφτασα σε παρακείμενο χωματόδρομο ο οποίος διεισδύει βαθιά μέσα στα ατελείωτα δάση του Τάλιαρου.Μετά απο σχεδόν 20 λεπτά βρισκόμουν στο σημείο έναρξης της ανάβασης για την κορυφή.Το τεραίν μου φάνηκε δύσκολο με παχιά πούδρα και ροδιές απο τα φορτηγά που κουβαλάνε κορμούς.Σε περίπτωση που έχει βρέξει εδώ θα βαρεθώ να τρώω τούμπες.Ευτυχώς αυτήν την εποχή τα πάντα είναι στεγνά.










    Απο εδώ συνεχίζω με τα πόδια μέσα απο το ρέμα που διακρίνεται στα αριστερά.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	19.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	104,8 KB 
ID:	430462




    Στα πρώτα μέτρα κάτι ακούω να περπατάει μέσα στο δασωμένο κομμάτι στα αριστερά.Προσπαθώ να εστιάσω αλλά δε βλέπω τίποτα.Κατά πάσα πιθανότητα θα είναι κανά ελάφι αλλά καλού κακού βγάζω το μαχαίρι μου να το έχω έτοιμο ανεβαίνοντας.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20.jpg 
Προβολές:	147 
Μέγεθος:	108,6 KB 
ID:	430463




    Κατάφυτο βουνό μέχρι σχεδόν την κορυφή του




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	21.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	105,7 KB 
ID:	430464




    Συνεχίζω σε κάποια ξέφωτα και σε υψηλή κλίση




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	22.jpg 
Προβολές:	147 
Μέγεθος:	104,3 KB 
ID:	430465




    Ακόμη ένα νεκρό δέντρο ξεπροβάλλει σαν ένα τέρας σε ταινία επιστημονικής φαντασίας.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	23.jpg 
Προβολές:	146 
Μέγεθος:	108,4 KB 
ID:	430466





    Κοντά στην τελική ανάβαση.Υπέροχα χρώματα!




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	24.jpg 
Προβολές:	145 
Μέγεθος:	103,3 KB 
ID:	430467



    Διακρίνεται το κολωνάκι της κορυφής!




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	25.jpg 
Προβολές:	144 
Μέγεθος:	103,2 KB 
ID:	430468




    Κορυφή Τάλιαρου 1538m με το περίεργο όνομα ''Θανασούλας''.Στο φόντο ο Γράμμος




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	26.jpg 
Προβολές:	144 
Μέγεθος:	102,7 KB 
ID:	430469









    Σμόλικας ξανά στο κάδρο.Απο εδώ η Τύμφη δε φαίνεται.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	27.jpg 
Προβολές:	144 
Μέγεθος:	85,6 KB 
ID:	430470





    Απο αυτήν την πλευρά ανέβηκα και απο εκεί η διαδρομή συνεχίζει.Είναι δύσκολο να το πιστέψεις ακόμη και όταν βρίσκεσαι στην κορυφή αλλά ισχύει.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	28.jpg 
Προβολές:	144 
Μέγεθος:	101,3 KB 
ID:	430471
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Επειδή είχα ακόμη δύο βουνά να ανέβω, ήμουν πολύ σκεπτικός για το αν θα έπρεπε να συνεχίσω τη διαδρομή η οποία έδειχνε απο το δορυφόρο ότι μπορεί να βγαίνει στο Δοτσικό είτε στο Δασύλλιο.Αν κάτι πήγαινε στραβά θα έχανα σίγουρα τους υπόλοιπους στόχους.Εκεί όμως το φιλοσόφησα λίγο και σκέφτηκα ότι στα υπόλοιπα δύο βουνά θα πάω ούτως ή άλλως έστω κάποια άλλη φορά,εδώ όμως πότε θα ξαναβρεθώ?Τελικά το ρίσκαρα και ως συνήθως αυτά τα ρίσκα που βασίζονται στο ένστικτο βγαίνουν σε καλό.Απολαύστε μια ακόμη κορυφαία χωμάτινη διαδρομή που συνεχίζει αρχικά στο ίδιο δασωμένο μοτίβο,μετά βγαίνει σε καραφλά σημεία με τρομερή θέα και προς το τέλος καταλήγει σε ένα εντυπωσιακό ρέμα με ιδιαίτερους γεωλογικούς σχηματισμούς!

    Απολαύστε τη διαδρομή σε δύο μέρη



    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024




    Στιγμιότυπα που κλέβουν την παράσταση




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Ταλιαρος-Δασύλλιο part 1.jpg 
Προβολές:	144 
Μέγεθος:	88,9 KB 
ID:	430472



    Εδώ στο ρέμα Κουλούρια όπου η διαδρομή με πέρασε 3-4 φορές απο ξερό ποτάμι.Το χειμώνα θα είναι σίγουρα απροσπέλαστα.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Ταλιαρος-Δασύλλιο part 2.jpg 
Προβολές:	143 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	430473




    Κάποια στιγμή ο δρόμος είναι ουσιαστικά το ποτάμι για κάποια μέτρα!



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Προς Δασύλλιο 2.jpg 
Προβολές:	142 
Μέγεθος:	102,0 KB 
ID:	430474



    Το ρέμα Κουλούρια κάποια στιγμή συνδέεται με το ρέμα Παλιομαγέρου




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Προς Δασύλλιο 3.jpg 
Προβολές:	143 
Μέγεθος:	100,7 KB 
ID:	430475



    Το ρέμα Κουλούρια κάποια στιγμή συνδέεται με το ρέμα Παλιομαγέρου




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Ρέμα Κουλουρια.jpg 
Προβολές:	142 
Μέγεθος:	101,0 KB 
ID:	430476



    Σε ένα σημείο όπως θα είδατε βρίσκω ένα περίεργο κομμάτι στο οποίο γυρνάω πίσω.Απο εκεί πιθανότατα έβγαινε Δοτσικό αλλά δε δίνω πολλές πιθανότητες.Τελικά κατέληξα στο Δασύλλιο και στο ομώνυμο πανέμορφο γεφύρι του.Στο google maps το ονομάζουν γεφύρι Παλιομαγέρου έχοντας κατά νου το ρέμα.Δεν υπολόγισαν όμως οτι έχοντας ήδη συνδεθεί τα δύο ρέματα δε λέγεται πια Παλιομαγέρου.Σύμφωνα με τους ορειβατικούς χάρτες είναι ανώνυμο μέχρι να ενωθεί με άλλα ρέματα της περιοχής.Κοντά στο γεφύρι υπάρχει ταμπέλα που το ονομάζει γεφύρι Δασυλλίου και αυτό είναι και το πιο σωστό.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	29.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	105,3 KB 
ID:	430477
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Απο το Δασύλλιο κατέβηκα καμιά 60αριά χιλιόμετρα νοτια και ανατολικά του χωριού Περιβόλι.Σαν checkpoint ήταν η πηγή Έξαρχος.Ένα όμορφο γλυπτό φτιαγμένο απο ανθρώπινο χέρι φυσικά το οποίο υπενθυμίζει ότι η φύση το κάνει πάντα καλύτερα...



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	30.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	105,2 KB 
ID:	430478




    Ένας χωματόδρομος λίγο παρακάτω με ανέβασε στο όρος Λιάγκουνα το οποίο είναι ορατό απο την πηγή.Φυσικά GPS κλπ δεν λειτουργεί εκεί καθώς οι χωματόδρομοι του βουνού δεν υπάρχουν σε χάρτες οπότε πήγα λίγο ψάχνοντας στην αρχή.Στην επιστροφή βιντεοσκόπησα αυτήν την εξαιρετική διαδρομή γιατί πραγματικά άξιζε.









    Ένα εκπληκτικό σημείο ανεβαίνοντας!



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	31.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	109,6 KB 
ID:	430479




    Κάπου εκεί ψηλά μετά τα τελευταία δέντρα βρίσκεται η κορυφή




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	32.jpg 
Προβολές:	139 
Μέγεθος:	104,9 KB 
ID:	430480




    Απο εδώ συνεχίζω με τα πόδια.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	33.jpg 
Προβολές:	139 
Μέγεθος:	108,7 KB 
ID:	430481



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	34.jpg 
Προβολές:	139 
Μέγεθος:	109,0 KB 
ID:	430482




    Το ένα βουνό καλύτερο απο το άλλο!Εικόνες μοναδικές!




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	35.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	99,8 KB 
ID:	430483




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	36.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	108,3 KB 
ID:	430484




    Στο βάθος διακρίνεται η Πυροστιά στη Βάλια Κάλντα.Και παντού πράσινο φυσικά!




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	37.jpg 
Προβολές:	139 
Μέγεθος:	105,1 KB 
ID:	430485




    Δεν ξέρω πόσες ομορφότερες εικόνες απο αυτήν έχω δει αλλά είναι σίγουρα ελάχιστες!




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	38.jpg 
Προβολές:	141 
Μέγεθος:	107,1 KB 
ID:	430486
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Βρίσκω κάτι σαν παλιό δρόμο που αποκλείεται να είναι δρόμος μεταξύ μας γιατί η κλίση είναι πολύ μεγάλη και ας μη μπορεί να αποτυπωθεί στη φωτό.Τον ακολουθώ παρολαυτά




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	39.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	103,9 KB 
ID:	430487




    Η κλίση για κάποια μέτρα είναι αδυσώπητη αλλά με τέτοιες εικόνες δεν καταλαβαίνω τίποτα




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	40.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	109,3 KB 
ID:	430488




    Αυτό μάλιστα,είναι χτυπημένο δέντρο απο κεραυνό.Έχει καρβουνιάσει τελείως.Τα υπόλοιπα νεκρά όπως θα έχετε παρατηρήσει έχουν λευκό χρώμα.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	41.jpg 
Προβολές:	141 
Μέγεθος:	103,3 KB 
ID:	430489




    Λίγα μέτρα απέχω απο την κορυφή




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	42.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	83,6 KB 
ID:	430490




    Κορυφή Λιάγκουνας 1526m,αριστερά η Βασιλίτσα!




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	43.jpg 
Προβολές:	141 
Μέγεθος:	92,9 KB 
ID:	430491




    Στο κάδρο το επόμενο βουνό-στόχος μου.Ο Όρλιακας.Το πιο εύκολο αυτής της εξόρμησης.Αν ήταν πιο δύσκολο σαφώς θα ήταν πέρα απο τις δυνάμεις μου και τα χρονικά όρια μιας μέρας.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	44.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	85,4 KB 
ID:	430492









    Ακόμη ένα καρβουνιασμένο δέντρο απο κεραυνό




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	45.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	107,4 KB 
ID:	430493
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Ο Όρλιακας είναι το βουνό των λύκων.Ένα από τα αρχαία βουνά στον πλανήτη, με ηλικία που ξεπερνά τα 300.000.000 χρόνια!Σύμφωνα με τον θρύλο, το βουνό Όρλιακας ονομάστηκε έτσι από τα ουρλιαχτά των λύκων που ακούγονταν τη νύχτα από τις κορφές του.

    Ένα πέρασμα απο τον ασφαλτόδρομο Ζιάκα-Περιβολιού με ανέβασε ελαφρώς ψηλότερα.Τελείως εκτός δρόμου πέρασμα απλά επειδή το βουνό είναι σχετικά ομαλό δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.

    Εδώ έχοντας ανέβει ένα ύψωμα.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	46.jpg 
Προβολές:	138 
Μέγεθος:	104,0 KB 
ID:	430494



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	47.jpg 
Προβολές:	138 
Μέγεθος:	107,5 KB 
ID:	430495




    Παρακάμπτω κάποια απότομα περάσματα και σύντομα φτάνω σε ένα μεγάλο υποαλπικό πλάτωμα.Ο ήλιος βρίσκεται σε χαμηλή θέση,απόγευμα πια αλλά το παιχνίδι με τα σύννεφα είναι εξωπραγματικό.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	48.jpg 
Προβολές:	138 
Μέγεθος:	104,2 KB 
ID:	430496




    Προχωράω σε αυτό το ομαλό πλάτωμα μέχρι που φτάνω στην κορυφή.Δεν υπάρχει κολωνάκι και τη βρίσκω με συντεταγμένες.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	49.jpg 
Προβολές:	138 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	430497




    Μακριά διακρίνεται το Άσκιο και το Μελλιά Βελλιά με υψόμετρο 1754m




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	52.jpg 
Προβολές:	138 
Μέγεθος:	72,4 KB 
ID:	430498




    Ψάχνοντας για το κολωνάκι μήπως είναι κρυμμένο κάτω απο κανένα δέντρο βρίσκω αυτό το σύμβολο χαραγμένο




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	50.jpg 
Προβολές:	138 
Μέγεθος:	104,6 KB 
ID:	430499




    Η κορυφή ένα μεγάλο οροπέδιο




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	51.jpg 
Προβολές:	138 
Μέγεθος:	78,3 KB 
ID:	430500













    Για όσους αναρωτιούνται γιατί ανέβηκα στον Όρλιακα εφόσον έχει υψόμετρο 1475m,δηλαδή κάτω απο 1500m.Ο λόγος είναι οτι βρίσκεται στη λίστα των ψηλότερων 200ων βουνών της Ελλάδας.191 είναι όλα τα βουνά απο 1500m και πάνω και υπάρχουν ακόμη 9 λίγο κάτω απο 1500 μέτρα που συμπληρώνουν αυτόν τον μαγικό αριθμό ο οποίος είναι και ο απώτερος στόχος μου.


    Απο τον Όρλιακα συνέχισα πάλι το δρόμο για Περιβόλι,έστριψα αριστερά και τράβηξα τη χωμάτινη διαδρομή για Μικρολίβαδο-Κρανιά.Μετά απο Πριόνια-Καλλιθέα βγηκα στον Κορυδαλλό και στον δρόμο για Καλαμπάκα.

    Ήταν ακόμα μια υπέρβαση η οποία βγήκε ακριβώς όπως την είχα σχεδιάσει(απο τις ελάχιστες φορές που συμβαίνει αυτό).Τι να πω για τις εικόνες?Νομίζω πως απο μόνες τους θα στέκονταν σε ένα ταξιδιωτικό χωρίς λόγια.

    Θα το ξαναπώ.Νιώθω και είμαι τυχερός με όλα αυτά που βλέπω κάθε Κυριακή και νομίζω οτι ο καθένας μπορεί να καταλάβει γιατί το λεώ αυτό.Μακάρι η τύχη μου να συνεχιστεί για αόριστο χρόνο.



    Πάντα όρθιοι!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  12. #12
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    porca miseria.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    Αυτό είναι το παιχνίδι τι μπορείς να κάνεις σε μια μέρα;
    Απίστευτες εικόνες,καλή συνέχεια!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από azar41 Προβολή μηνύματος
    Αυτό είναι το παιχνίδι τι μπορείς να κάνεις σε μια μέρα;
    Απίστευτες εικόνες,καλή συνέχεια!


    Είναι ας το πούμε ένα παιχνίδι για μεγάλα παιδιά!


    Να είσαι καλά φίλε!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #15
    Ανεβάζεις και επίπεδο για ποικιλία.. Συνέχισε γερά

Παρόμοια θέματα

  1. Το ''τριπλό'' κάλεσμα της Πίνδου 14-6-2020
    από billy84 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2020, 17:57
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2004, 13:55
  3. Το SuperBike της KTM
    από DIT στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2003, 15:57
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2003, 11:42
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2003, 14:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF