Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Μηχανή για αγροτικό

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2021
    Μηνύματα
    3

    Μηχανή για αγροτικό

    Καλησπέρα παιδιά
    Είμαι 30 χρονών, του χρόνου covid επιτρέποντος, θα ξεκινήσω το αγροτικό μου (γιατρός). Μια φήμη που λέει ότι οι γιατροί με την οδήγηση δεν το χουν μάλλον ισχύει για μενα. έχω δίπλωμα απο τα 18 δεν έχω οδηγήσει ποτέ και είναι κάτι που διαχρονικά με στεναχωρούσε. Πάντα γούσταρα και τις μηχανές και πάλι ως αναβάτης. Τώρα όμως στο αγροτικό κάτι πρέπει να γίνει. Προσανατολίζομαι σε νησί οπότε θα χρειάζεται να μπορώ να κινηθώ κάπως (από χωριό σε χωριό στο κάθε ιατρείο). Επειδή προφανώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος πρέπει να οδηγήσω. Και επειδή λεφτά να αγοράσω αμάξι δεν έχω, σκέφτηκα ότι μπορώ να πάρω κάτι σε σκουτερ/μηχανη. Πως σας ακούγεται σαν ιδέα; Για την χρήση που την προορίζω τι κυβικά να κοιτάω; Αυτό που ακούστηκε ότι όσοι έχουν διπλωμα αυτοκινητου μπορουν να οδηγησουν μεχρι 125cc ισχύει; Θα ήθελα κάποιες κατευθύνσεις αν κάποιος έχει ορεξη. Ευχαριστώ

  2. #2
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.332
    καλησπερα και καλως ηρθες
    αυτο με το διπλωμα, οτι μπορεις να οδηγησεις 125 με αυτοκινητου ισχυει μεν αλλα νομιζω οχι ετσι απλα.
    μαλλον πρεπει να κανεις καποιες διαδικασιες και φυσικα να πληρωσεις καποιο παραβολο.. ρωτα σε καποια
    σχολη οδηγων να σου πουν για σιγουρα.

    για το τι κυβικα χρειαζεσαι, ενα μικρο ρολο παιζει και το ποσο μεγαλο ειναι το νησι που θα πας, η η περιοχη
    ευθυνης σου. μια μεση λυση ειναι τα 250-300 κυβικα.

    για ενα αξιοπρεπες μεταχειρισμενο μηχανακι 5-10 ετων σε αυτα τα κυβικα, θα χρειαστεις περιπου 1500 με 2000 ευρω.
    στα ιδια λεφτα αγοραζεις αξιοπρεπες μικρο αμαξι 20ετιας (που δεν ειναι και πολυ πισω σε τεχνολογια απο τα σημερινα)

    ελπιζω να σε κατατοπισα καπως..

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Drfarmer Προβολή μηνύματος
    Αυτό που ακούστηκε ότι όσοι έχουν διπλωμα αυτοκινητου μπορουν να οδηγησουν μεχρι 125cc ισχύει; Θα ήθελα κάποιες κατευθύνσεις αν κάποιος έχει ορεξη. Ευχαριστώ
    Ισχυει. Χρειαζεται να κανεις 5 μαθήματα και να πληρώσεις ενα παράβολο για επεκταση του διπλώματος. Όπως προαναφέρθηκε, αναλόγως το νησι ενα οικονομικό (σε αγορά, συντηρηση και κατανάλωση) 125άρι μπορεί να σε βολεψει. Αν μιλάμε για επαρχιακούς δρόμους με στροφές, τα 70-80χλμ/ωρα θα είναι υπεραρκετη ταχύτητα για αρχαριο νομιζω.

  4. #4
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Γεια σου γιατρέ.
    Αν μου επιτρέπεις, άλλαξε λίγο την προσέγγιση σου καθώς βγάζεις μια φοβικοτητα, χωρίς να υπάρχει λόγος.
    Το να οδηγάς μηχανάκι είναι σαφώς υποδεέστερο σε δυσκολία από αυτό κανεις ως επάγγελμα, οπότε πάρτο λίγο αλλιώς,πιο χαλαρά και ίσως να βγάλεις και γούστα.
    Στο δια ταύτα τώρα, νησί συνήθως σημαίνει κακό οδικό δίκτυο. Παίζει ρόλο πόσο μεγάλο είναι αυτό το δίκτυο φυσικά και σε τι συνθήκες θα καλεισαι να οδηγείς.
    Παράδειγμα αν πρέπει να φτάνεις μεχρι το τελευταίο κατσικοχωρι, τότε αμέσως αμέσως κάποια είδη μηχανής αποκλείονται.
    Ένα ψευδοεντουρακι θα πρότεινα εγώ.
    Από 250 μέχρι 700κυβικα.
    Θες ΧΤ, θες TtR,KLR, DR,κλπ
    Κάτι σε αυτό το στυλ.Απλες μηχανες, αξιόπιστες, με συντήρηση που την κάνεις και μόνος σου και που θα πατήσουν κάθε τεραιν νησιού απροβληματιστα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Εγω θα προτεινα να μην οδηγησεις μηχανακι αν δεν εχεις κυκλοφορησει με αυτοκινητο
    Ξεκινα με ενα μικρο αυτοκινητο πρωτα να αποκτησεις τη γνωση του δρομου με ασφαλεια
    Ενα μικρο αυτοκινητο δεν ειναι τοσο ακριβοτερο σε αποκτηση και χρηση απο μια μηχανη εχεις λιγοτερες πιθανοτητες να παρεις κακο μεταχειρισμενο και η κινηση σε νησι δεν ειναι οπως σε αστικα κεντρα που το αμαξι δεν βολευει

  6. #6
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Εύχομαι καλό ξεκίνημα με το αγροτικό! Πρόκειται για σημαντικό έργο-λειτούργημα στην επαρχία μας που έχει ελάχιστες υποδομές ιατρικής περίθαλψης.

    Πρώτα μάθε σε ποιο νησί θα πας και σε τι κατάσταση είναι ο χειρότερος δρόμος στον οποίο θα χρειαστεί να κινηθείς. Αν έχει κακοτράχαλους χωματόδρομους μεγάλου μήκους, τότε χρειάζεσαι μοτοσυκλέτα on/off.

    Όπως γράφτηκε πιο πάνω, ίσως θα σε συνέφερε να κοιτάξεις για οικονομικό αμάξι. Δε θα σε πειράζουν και οι καιρικές συνθήκες κατά την εργασία σου.

    Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα σε προσέξουν πολύ όταν εγκατασταθείς και θα σε βοηθήσουν οι ντόπιοι τόσο με το θέμα της κατοικίας, όσο και με του οχήματος.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Καλημέρα, αυτό που λένε για τους γιατρούς ισχύει για όλους, αν κάποιος θεωρεί την οδήγηση αναγκαίο κακό και σκέφτεται άλλα
    την ώρα που οδηγεί, πολύ πιθανά θα κάνει λάθη.

    Θα επικοινωνούσα με τις επιχειρήσεις που νοικιάζουν αυτοκίνητα στο νησί και θα τους ζητούσα να αγοράσω
    ένα από τα μικρά τους, είτε μέχρι 2000 είτε και συνεχίζοντας την αποπληρωμή του leasing που έχουν οι ίδιοι
    αν δεν έχουν 7-10 ετών που αξίζει να πωληθούν χαμηλά.

    Η προσωπικότητα σου και οι γνωριμίες σου με το νησί θα λειτουργήσουν καταλυτικά, έτσι πιστεύω δεν θα πρέπει
    να βιαστείς.

    Μοτοσυκλέτα αν δεν έχεις έστω μικρό καημό, μην αγοράσεις για λόγους ανάγκης.
    Έχεις εστιάσει (καλό για εμάς) αλλού αυτή την περίοδο, δεν θα ήθελα να νιώθεις άνετος σε λίγο καιρό ενώ στην ουσία
    δεν θα έχεις μάθει με ήπιο τρόπο, να προβλέπεις την σφυριά που μπορεί να φάει ο κάθε οδηγός σε νησί.

    Αυτό το σύστημα, να γνωριστώ με το νησί και να πλησιάσω εταιρεία ενοικίασης, το έχω κάνει δύο φορές
    και καλύφθηκα πολύ καλά και στις δύο.
    Μου έδωσαν dt125 καινούριο να το στρώσω και να το κυκλοφορώ με σημερινά 200ε το μήνα και αγόρασα
    ένα αστείο jimny την δεύτερη στα χρήματα σου.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2021
    Μηνύματα
    3
    Καλημέρα, ευχαριστώ για τα μηνύματά σας

    Το 125 το έλεγα με το σκεπτικό ότι μπορούσα απλά επειδή έχω το δίπλωμα και πιστευω θα γλιτωσω λεφτα για διπλωμα.. αλλιως ισως να μην κανει μεγαλη διαφορα ενα μεγαλυτερων κυβικων να οδηγω οτι θελω

    Αυτό του οτι η ιατρικη ειναι πιο δυσκολη απο την οδηγηση μου το λενε όλοι, μάνα, φίλοι κτλ. Νιώθω πιο χαλαρα οταν κανω μικροεπεμβασεις στο νοσοκομειο που ειμα παρα στη σκεψη να πιασω τιμονι. Πιστευω θα το ξεπερασω γιατι στην αρχη ειμαι σε ολα διστακτικος, απλα πρεπει να κανω τα πρωτα βηματα για να το απομυθοποιησω.

    Δεν έχω διαλέξει ποιο νησί θα ήθελα, οπότε για δρόμους δεν μπορώ να ξέρω κάτι συγκεκριμένο. Φέτος ήμουν Φολέγανδρο, όλα ήταν πολύ δίπλα οπότε αν πήγαινα απο οικισμό σε οικισμό θα ήθελε 5 λεπτά οδήγηση. Από την αλλη σε καποια νησια ισως πρεπει να ταξιδευεις και με καραβι στα γειτονικα (γιατι αγροτικος δεν παιζε σε καθε νησι).

    Έχω μια καύλα για μηχανες, ειδικα οταν ανεβαινα σε ενος φιλου μου αν και ψιλοφοβομουν γουσταρα. Βεβαια προσανατολίζομουν σε σκουτερ γιατι ενα σταματα ξεκινα ειναι, αμπαλος εγω καπως θα γινει η δουλεια. Το αμαξι δεν το αποκλειω (λιγοτερα εγκεφαλικα και για τη μανα μου) αλλα περισσοτερα εξοδα πιστευω και αυτο ειναι που με αγχωνει στην οδηγηση.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Drfarmer Προβολή μηνύματος
    Έχω μια καύλα για μηχανες, ειδικα οταν ανεβαινα σε ενος φιλου μου αν και ψιλοφοβομουν γουσταρα. Βεβαια προσανατολίζομουν σε σκουτερ γιατι ενα σταματα ξεκινα ειναι, αμπαλος εγω καπως θα γινει η δουλεια. Το αμαξι δεν το αποκλειω (λιγοτερα εγκεφαλικα και για τη μανα μου) αλλα περισσοτερα εξοδα πιστευω και αυτο ειναι που με αγχωνει στην οδηγηση.
    Τα εξοδα δεν ειναι και τοσα περισσοτερα στο αυτοκινητο και εκει που ειναι φθηνοτερη η μηχανη εχει πιο συχνες αλλαγες ( λαδια, λαστιχα ) οπτε ερχεται μια η αλλη.

    Εγραψες μικροεπεμβασεις. Χειρουργος; Αν ναι, σκεψου οτι τα χερια σου ειναι η δουλεια σου και σε πιθανη πτωση με την μοτο ο συνηθης τραυματισμος ειναι στα ακρα. Επισης νεος οδηγος γενικα, με μοτο σε νησι, με συνηθως αθλιο οδοστρωμα και δικτυο συν την οδηγηση των ντοπιων.....δεν ειναι καλη ιδεα.

    Γνωμη μου, αγορασε ενα μικρο αυτοκινητο με τα χρηματα που θα εδινες για το μηχανακι, αποκτησε σχεση με το θεμα οδηγηση στον δρομο, να εισαι και πιο προστατευμενος απο τα στοιχεια της φυσης ή απο ενα δικο σου λαθος και οταν αποκτησεις ανεση κοιτας και για την καυλα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Ωραίες συμβουλές σε forum μοτοσικλετιστών.
    Ευτυχώς που έγινα μηχανικός και με την εγγραφή στο τεε έγινε και η επιφοίτηση του Αγ. Πνεύματος και το απέκτησα με τα μηχανάκια.
    Όλοι από κάπου αρχίζουν, μερικοί το χουν με τα μηχανάκια (την τεράστια άγνοια του κινδύνου) και άλλοι δεν το χουν.
    Στο κάτω κάτω νησί χειμώνα είναι καλύτερα να μάθει κανείς από το Παγκράτι.

  11. #11
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    εγώ συμφωνώ με την οπτική του γιατρού, αν και με μπέρδεψες με τον τίτλο "μηχανάκι για αγροτικό" πήγε το μυαλό μου στα datsun

    θεωρώ οτι με ένα μπατζετ 1500-2000 αγοράζεις καινούργιο επώνυμο μηχανάκι με 2 χρόνια εγγύηση υποστήριξη και χωρίς προβλήματα.
    Αυτοκίνητο μικρό σε αυτό το μπατζετ θα είναι χρέπι είτε θα ζητήσει πράγματα εν καιρό που εννοείται οτι θα είναι πιο πολυδάπανα απο την επένδυση σε καινουργιο μηχανάκι ελαφρύ βολικό

    ισχύουν οτι έχουν γράψει οι αποπάνω όσο αναφορα την οδική αντίληψη, η οδήγηση με μηχανάκι για να διασωθείς πρέπει να έχεις συνεχώς στο νου σου σενάρια οτι κάποια παραβίαση θα γίνει στην επόμενη διαστάυρωση, αν και στα νησιά 8 μηνες είναι νεκρικά ήσυχα(δε λέω οτι θέλει πολύ να γίνει στραβή) και θέλει προσοχή το καλοκαίρι που γεμίζουν τουρίστες.

    και επίσης οδηγική παιδεία σε μηχανάκι σημαίνει να φοράς όλο το μοτοσυκλετιστικό εξοπλισμό αναβάτη

    Για να παρεις μια ιδέα δες στο παρακάτω φίλτρο καινούργια επώνυμα σκουτεράκια/παπιά 1500-2000ευρώ μπατζετ
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...%3E50&sort=pra
    Τελευταία τροποποίηση από doctoras; 04/09/2021 στις 09:45.
    you rise you fall you're down then you rise again

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Παπί με μπαγκαζιερα να βάζεις την τσάντα σου αν πρόκειται για μικρό νησί τύπου Κυκλάδων. Έχει άπειρες επιλογές και θα μάθεις ταχύτητες και πως σταματάει με φρένο μηχανής ένα δίκυκλο, σέρβις πάμφθηνα και ανταλλακτικά βρίσκεις και στο τελευταίο κορφοβουνι της χώρας μας.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Επίσης μη σε αποθαρρύνει το άγχος και ο φόβος με την οδήγηση. Κανεις δεν γεννήθηκε οδηγός, όλοι κάποια στιγμη μάθαμε, με άγχος και φόβο που κάποια στιγμη φεύγουν. Πρωτη φορά που πήρα το αμάξι μόλις έβγαλα δίπλωμα εκανα μια βόλτα και πονουσα 2 μέρες στο στήθος απο το πολυ σφιξιμο. Το ίδιο άγχος και φόβο είχα χρόνια αργότερα όταν άρχισα να οδηγώ τα εταιρικά αυτοκίνητα, που είχαν διαφορετικό όγκο και διαφορετική συμπεριφορα. Με εναν καλό δάσκαλο και μερικά μαθήματα θα χαλαρωσεις.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2021
    Μηνύματα
    3
    Ακόμα δεν έχω ξεκινήσει ειδικότητα (μετά το αγροτικό πάει). Τώρα η επιλογή ειδικότητας μεγάλο, πονεμένο και άσχετο θέμα (παίζω μεταξύ γενικής χειρουργικής και γενικής ιατρικής). Δουλεύω σε νοσοκομείο όπου είμαι βοηθός του χειρουργού για να αποκτώ εμπειρία. Για τα ατυχηματα εχεις δικιο. Αν δεν είχα θέμα με τα λεφτά ένα yaris θα έπαιρνα αλλά ακόμα βοηθάω οικονομικά τη μάνα μου μεχρι να παρει συνταξη και δεν παιζουν λεφτά. Παπάκι δε θα θελα, ειχε ο πατερας μου, μου κανει λιγο μιζερο. Τώρα για οδική συμπεριφορά σκέφτομαι τη Φολέγανδρο που ακομα και στο δρομο λιμανι χωρα κανα δυο αμαξια να πετυχαινες.. βεβαια σε σκοτεινο δρομο όπως είαι με βροχή γάμησε τα πρεπει να ναι. Άσχετο, ενας γνωστος μου ματσωμενος εκανε αγροτικο στη Μυκονο με καμπριο :P

  15. #15
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Φίλε, σου βρήκα εγώ μια μηχανή για αγροτικό:

    Spoiler: Εμφάνιση
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	br002502.jpg 
Προβολές:	144 
Μέγεθος:	61,7 KB 
ID:	430505
    Life begins at 45°.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2006, 11:02
  2. μηχανη για την κοπελια μου
    από stavrogin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 14:13
  3. Μηχανή για κοπέλες... Τη βοήθειά σας παρακαλώ!!!
    από Trithen στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 15:02
  4. μηχανή για αρχή???
    από monstermind στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 19:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF